Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [GTA 5][PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

SLI 970 GTX VS 970 GTX στα (1.450/7.000)

 

- 2 λεπτα και 30 δευτ. benchmark μεσα στην πολη (1 λεπτο τρεξιμο, περπάτημα + 1,30 λεπτο γκαζιες με αμαξι) 

 

Παιδια στο περιπου γιατι αλλα εκανα στο ενα run και αλλα στο αλλο (δεν ειναι far cry, as unity και λοιπα)

 

970 gtx

min 41

avg 50,709

max 57

 

SLI 970 GTX

min 53

avg 79,633

max 126

 

Θελει λιγο δουλιτσα το SLI Profile οπως και το engine του παιχνιδιου. To gpu usage παιζει στο SLI.

Γυρω στο 60-65% ειναι το scaling στο SLI στο GTA V

Ενα καλο scaling ειναι στο 80-85%  

Eνα super scaling ειναι στο 92+% (tomb raider, far cry 4 κ.α) 

 

Το reshade κοβει 20% απο τα fps.... 

 

Δευτερο benchmark (1 Λεπτο μονο με αμαξι) 

 

970 gtx

min 42

avg 49,598

max 55

 

SLI 970 GTX

min 59 

avg 76,960

max 95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο τοτε που έβαλα το post Fx στο High(δεν αντεξα τοση γιαλαδα παντου) βρηκα την υγειά μου. Με Reshade Fxaa+2xMsAA,Grass High,Shadow Softest, τα υπόλοιπα max εκτος των advanced settings που ειναι off, σε 2 τεστ μεσα στην πόλη που εκανα, τα αποτελέσματα ηταν:

Avg 61 το πρώτο και Avg 63 στο δεύτερο τεστ, με oc την καρτα στα 1440p. Και παίζει νερο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγκατέστησα μέσω Steam, σχεδόν 11 ώρες έκανε με μαξ 1.6mb/s. Στο Steam κάνει ταυτόχρονα και installation.

 

Το πρώτο που έτραξα ήταν bench :) Με 4ghz επεξεργαστή και 1510/500 Gtx980 είδα και 45άρια, αλλά είναι όλα φούλ. Λογικά θα ρίξω και εγώ κάποια detail.

 

Επίσης παρατήρησα οτι ο επεργαστής βαράει 100% usage ενώ η κάρτα γραφικών όχι. Σημαίνει οτι σηκώνει παραπάνω overclock ο επεξεργαστής για να αμολυθεί η GPU, λογικά στα 4.5Κ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγκατέστησα μέσω Steam, σχεδόν 11 ώρες έκανε με μαξ 1.6mb/s. Στο Steam κάνει ταυτόχρονα και installation.

 

Το πρώτο που έτραξα ήταν bench :) Με 4ghz επεξεργαστή και 1510/500 Gtx980 είδα και 45άρια, αλλά είναι όλα φούλ. Λογικά θα ρίξω και εγώ κάποια detail.

 

Επίσης παρατήρησα οτι ο επεργαστής βαράει 100% usage ενώ η κάρτα γραφικών όχι. Σημαίνει οτι σηκώνει παραπάνω overclock ο επεξεργαστής για να αμολυθεί η GPU, λογικά στα 4.5Κ;

Σε τι ανάλυση φίλε μου? 1440p? Γενικά είναι αρκετά απαιτητικό από cpu. Έκλεισα το HT στον ι7 στα 4.2 και έβλεπα κάτι 80-90%. Στο loading χτυπούσαν 100% και οι 4 πυρήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα καλα ειναι τα 4Ghz,αμα σε παιρνει για παραπανω why not, go for it. Ε πηγαινε στην πόλη και εκει θα δεις το real stuff. Δες επισης αν σου δουλεύει το borderless windowed, βγαλε το rawinput και βαλε direct. Δες αν ειναι smooth το gameplay σου οταν τρεχεις γρήγορα με το αμαξι. Αν εισαι στα 1080p σε παιρνει για FxAA+MsAA x2,και το grass quality βαλε high ή το πολυ Very High.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λιγο υπομονη γιατι μετα εχεις και download να κανει γυρω στα 5,5 gb!

 

Μια ψιλο off topic ερωτηση. Πειτε μου ενα προγραμματακι για να μου δειχνει την ωρα που παιζω fps,temps,usage κλπ.

 

Thank you!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 6870 1gb, phenom 955, 8gb ram, χωρίς OC, 1080p και περασμένο σε HDD το game δίνει πόνο, αναλογικά.

 

Όλα στο normal πλην των water, reflection quality που είναι high, very high. Advanced graphics όλα κλειστά, MSAA, AF περασμένο από AMD panel x4, x8 αντίστοιχα + sweetfx του k-putt (πόσο αξίζει).

Περασμένοι οι 15.4beta.

Οπτικά πολύ ικανοποιημένος, σε σχέση με το pc που διαθέτω. Frames δεν έχω μετρήσει αλλά το game είναι μια χαρά playable έχοντας παίξει 2-3 missions.

 

Δεν έχω καταλήξει ακόμα εάν είναι καλύτερα full screen - vsync ή borderless - vsync off.

 

Δεν φανταζόμουν τέτοια απόδοση και να φαίνεται τόσο κομπλέ (πέρα απ τα βουνά που είναι τέρμα καραφλά :P).

Δυνατό optimisation, χαλάλι η αναμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λιγο υπομονη γιατι μετα εχεις και download να κανει γυρω στα 5,5 gb!

 

Μια ψιλο off topic ερωτηση. Πειτε μου ενα προγραμματακι για να μου δειχνει την ωρα που παιζω fps,temps,usage κλπ.

 

Thank you!!

 

τα 5.5 μπροστα στα 65 δν ειναι τιποτα... για αυτο το λογο δεν το πηρα απο κλειδαδικο. εχω μονο 8mb γραμμη και θα ετρωγε abuse για μιση μερα μεχρι να κατεβει (αν οχι ολοκληρη λολ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λιγο υπομονη γιατι μετα εχεις και download να κανει γυρω στα 5,5 gb!

 

Μια ψιλο off topic ερωτηση. Πειτε μου ενα προγραμματακι για να μου δειχνει την ωρα που παιζω fps,temps,usage κλπ.

 

Thank you!!

Κατέβασε το Msi Afterburner και λογικα θα σου ζητησει να εγκατασταθεί και το rivatuner, βαλτο και αυτό.

Οταν ανοίξεις το msi, πήγαινε settings και στην 2η ή 3η καρτελα θα δεις οτι εχει απειρα settings Memory clock, core clock, Ram usage, Frames κτλπα. Αυτο που εχεις να κανεις εσυ ειναι να πηγαινεις σε μια μια απο τις επιλογές αυτες και να τικαρεις το κουτακι που λεει show in OSD,on screen display καπως ετσι, δεν ειναι στο pc αλλα θα καταλάβεις την επιλογή αυτη. Επέλεξε ποια settings θέλεις, apply και εισαι έτοιμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wtff.png

 

πανω που πηγα να παθω ενα μινι εγκεφαλικο γτ τα πρωτα 3 dvds γινανε easy install, μετα διαλεξα manually το path και συνεχισε το installation... oh god.

(dont pay attention στην κουβεντα για τρωκτικα εχει να κανει με διατροφη piranhas :P)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πετάξεις κάποιο όπλο η αντικείμενο; Διάβασα πως υπάρχει crash/bug όταν πετάξεις κάποιο όπλο π.χ και μετά προσπαθήσεις να στοχεύσεις όταν είσαι σε όχημα.

Όχι, προσπαθώ να πυροβολήσω τους αστυνομικούς. Και εγώ το διάβασα, απλά δεν το είδα να αναφέρεται πολύ, και παραξενεύτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν περασει 10 ωρες και 30 λεπτα που ξεκινησα την εγκατασταση και θελει αλλες 5 ωρες και και 14 λεπτα για να τελειωσει. Τετοιο πραγμα δεν μου εχει ξανατυχει σε παιχνιδι! Γιατι τοσο πολυ?!

 

Γιατι δεν αγοραζεις ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια για pc που εχουν βγει

 

Με 6870 1gb, phenom 955, 8gb ram, χωρίς OC, 1080p και περασμένο σε HDD το game δίνει πόνο, αναλογικά.

 

Όλα στο normal πλην των water, reflection quality που είναι high, very high. Advanced graphics όλα κλειστά, MSAA, AF περασμένο από AMD panel x4, x8 αντίστοιχα + sweetfx του k-putt (πόσο αξίζει).

Περασμένοι οι 15.4beta.

Οπτικά πολύ ικανοποιημένος, σε σχέση με το pc που διαθέτω. Frames δεν έχω μετρήσει αλλά το game είναι μια χαρά playable έχοντας παίξει 2-3 missions.

 

Δεν έχω καταλήξει ακόμα εάν είναι καλύτερα full screen - vsync ή borderless - vsync off.

 

Δεν φανταζόμουν τέτοια απόδοση και να φαίνεται τόσο κομπλέ (πέρα απ τα βουνά που είναι τέρμα καραφλά :P).

Δυνατό optimisation, χαλάλι η αναμονή.

 

Βαλε το fraps ή το msi afterburner, πες μου frames γιατι εχω την ιδια καρτα και μου φαινονται περιεργα αυτα που λες. Too good to be true

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...