Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και προφανες οταν αγοραζεις μεταχειρισμενα προιοντα (οχι ΙΧ) δεν πληρωνεις τον ΦΠΑ. Υπαρχει νομος να το λεει και ξεκαθαρα αυτο? Μου στειλαν προσφορα απο μια εταρια με προιοντα και οι τιμες ειναι χωρις ΦΠΑ. Μου εχουν στειλει και μια προταση ενος μεταχειρισμενου και ακομα και εκει μου το δινουν σαν τιμη καθαρη +ΦΠΑ.

 

Αυτο εδω που βλεπω δε μου φαινεται να διατυπωνει αυτο που θελω να τονισω

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/vat/index_el.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και προφανες οταν αγοραζεις μεταχειρισμενα προιοντα (οχι ΙΧ) δεν πληρωνεις τον ΦΠΑ. Υπαρχει νομος να το λεει και ξεκαθαρα αυτο? Μου στειλαν προσφορα απο μια εταρια με προιοντα και οι τιμες ειναι χωρις ΦΠΑ. Μου εχουν στειλει και μια προταση ενος μεταχειρισμενου και ακομα και εκει μου το δινουν σαν τιμη καθαρη +ΦΠΑ.

 

Αυτο εδω που βλεπω δε μου φαινεται να διατυπωνει αυτο που θελω να τονισω

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/vat/index_el.htm

 

Ούτε προφανές είναι αυτό που γράφεις, ούτε ισχύει, ούτε υπάρχει νόμος που να το λέει ξεκάθαρα.

 

Αν αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο προϊόν(ΚΑΙ ιχ) από ιδιώτη, δεν θα επιβαρυνθείς με ΦΠΑ. Αν όμως αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο προϊόν από εταιρεία, ατομική επιχείρηση κτλ, θα επιβαρυνθείς κανονικά ΦΠΑ. Η διαφορά είναι ότι στον ιδιώτη δεν έχει εκπέσει(επιστραφεί) ο ΦΠΑ που πλήρωσε όταν αγόρασε το αγαθό, ενώ στον επαγγελματία έχει εκπέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα σήμερα ανάληψη τα 840€

 

Ποτέ ξανά μπορώ να κάνω ανάληψη; Ποια ημερομηνία;

 

Ανάληψη μετρητών μπορείς να κάνεις ξανά το Σάββατο 10/12 (από τις 00:01) μέχρι 840€.

 

Το όριο είναι 840€ κάθε δύο εβδομάδες. Οι εβδομάδες είναι συγκεκριμένες, οι επόμενες δύο είναι από Σάββατο 10/12/2016 έως και Παρασκευή  23/12/2016. Δεν έχει σημασία πότε κάνεις την ανάληψη μέσα στο διάστημα αυτό. π.χ. μπορείς να βγάλεις 840€ την Παρασκευή 9/12 στις 23:59 και να ξαναβγάλεις άλλα 840€ σε δύο λεπτά που θα είναι Σάββατο 10/12 (μετά θα ξαναμπορείς στις 24/12).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάληψη μετρητών μπορείς να κάνεις ξανά το Σάββατο 10/12 (από τις 00:01) μέχρι 840€.

 

Το όριο είναι 840€ κάθε δύο εβδομάδες. Οι εβδομάδες είναι συγκεκριμένες, οι επόμενες δύο είναι από Σάββατο 10/12/2016 έως και Παρασκευή 23/12/2016. Δεν έχει σημασία πότε κάνεις την ανάληψη μέσα στο διάστημα αυτό. π.χ. μπορείς να βγάλεις 840€ την Παρασκευή 9/12 στις 23:59 και να ξαναβγάλεις άλλα 840€ σε δύο λεπτά που θα είναι Σάββατο 10/12 (μετά θα ξαναμπορείς στις 24/12).

Οπότε είναι λάθος αυτό που μου είπε το αλλο μελος (thresh) ;. Οκ θα κάνω τότε το σαββατο το βράδυ μετά τις 00:01 ανάληψη τα 840€
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δέμα απλό ελτά με χρέωση παραλήπτη μπορείς να στείλεις? Ή μόνο με την αντικαταβολή γίνεται?

 

Το απλο δεμα εως 3 κιλα κανει μόλις 1,5€.

 

Δε νομιζω οτι μπορεις να το στειλεις με χρεωση παραλήπτη, γιατι ο παραλήπτης μπορει να μην το λαβει.

Μπόμπος ή μπάμπουρας ή χαζοσβουρος... είδος αγριας μέλισσας με ,αν και σπάνια, επώδυνο τσίμπημα... κάποιοι το λένε χαζό ξαδερφάκι του μαύρου σβούρου

 

Eπιστημονικες ονομασιες ε? :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα μας, δέμα απλό ελτά με χρέωση παραλήπτη μπορείς να στείλεις? Ή μόνο με την αντικαταβολή γίνεται?

Βασικά με κανέναν τρόπο δεν μπορείς να στείλεις δέμα μέσω ΕΛΤΑ με χρέωση παραλήπτη, ούτε με αντικαταβολή.

 

Μπορώ να στείλω δέμα με χρέωση παραλήπτη;

 

Όχι προς το παρόν δεν μπορείτε να στείλετε δέμα με χρέωση παραλήπτη.

Πηγή: https://www.elta.gr/el-gr/συχνέςερωτήσεις.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...