Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γεια σας 

 

σημερα την ωρα που ο υπολογηστης μου ξεκηνησε να κανει το update για τα windows 10 μου εγραψε οτι απετυχε πηγα στη προβολη λεπτομερειων και ειχε αυτα 

 

Αναβάθμιση σε Windows 10 Pro
 
Ημερομηνία εγκατάστασης: ‎31/‎7/‎2015 3:35 μμ
 
Κατάσταση εγκατάστασης: Απέτυχε
 
Λεπτομέρειες σφάλματος: Κωδικός 80246007
 
Τύπος ενημέρωσης: Σημαντικό
 
Εγκαθιστά την επόμενη έκδοση των Windows.
 
Περισσότερες πληροφορίες: 
 
Βοήθεια και υποστήριξη: 
 
μπορει καποιος να μου πει τι ειναι και αν πρεπει να κανω εγω κατι 
 
ευχαριστω 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα τους drivers απο τη σελιδα της nvidia ξεκιναω την εγκατασταση και αφου κανει ελεγχο συστηματος λεει οτι η εγκτατασταση απετυχε. Γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα (upgrade από Dell Laptop με Windows 7 x64 Home Premium σε Windows 10 Home) η εγκατάσταση -αφού ξεπαράστηκαν τα γνωστά θέματα με το system locale και του download των αρχείων) πήρε κοντά σε ώρα... ίσως κάπως λιγότερο.

 

Και αν κρίνω από το (πρώτο) αποτέλεσμα, μάλλον ζορίστηκε το upgrade tool με την αναβάθμιση στο laptop μου - γιατί στις πρώτες εκκινήσεις στο desktop περιβάλλον είχε διάφορα θέματα (δεν ανταποκρινόταν το Start Menu, εικονίδια από το task bar, o Task manager... και αργότερα έμαθα ότι κλάταρε και το indexing service σε κάποια φάση). Από αυτά σιγά σιγά κάποια λύθηκαν με restart, update(από το "Check for updates") και update του Antivirus (Avast - ήθελε πρόσθετο restart).

 

Το πιο πρόσφατο πρόβλημα που έλυσα σήμερα ήταν ότι στο Start Menu δεν δούλευε (ποτέ) η αναζήτηση. Δεν έβγαζε κανένα αποτέλεσμα ακόμα και όταν έψαχνα για εγκατεστημέτα προγράμματα. Έκανα modify τους φακέλους που γίνονται indexed, έκανα delete και rebuild το index (άρχισε να σέρνεται το σύμπαν) ... μηδέν αποτέλεσμα.

Τελικά έτρεξα

 
sfc /scannow

από command prompt με admin rights και, αφου μου είπε πως όλα είναι ok, δημιούργησα έναν local χρήστη (... ας μη μιλήσω για την ώρα για το πόσο μη φιλική είναι αυτή η διαδικασία), έκανα sign out και sign in με τον νέο χρήστη... και το search στο Start Menu άρχισε να δουλεύει. Και συνεχίζει να δουλεύει και στον αρχικό μου λογαριασμό.

(Αυτή η διαδικασία αναφέρεται από ένα χρήστη εδώ: https://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/7fb011ec-e986-4999-8cbf-21dba894432a/start-menu-button-and-search-not-working-in-windows-10-enterprise-technical-preview?forum=WinPreview2014General)

 

Το μόνο κάπως περίεργο πρόβλημα που παραμένει είναι ότι σε τυχαίες στιγμές και ενώ έχω internet, οι σελίδες (οποιεσδήποτε) τρώνε κόλλημα και επιστρέφουν "Web page is not available". Κάτι που δεν συνέβαινε στα Win 7 στο ίδιο PC. Συμβαίνει και σε Opera και σε Firefox.

 

Δεν είναι θεμα των win 10.

Είναι γνωστο πρόβλημα , το οποιο παρουσιαστηκε τις τελευταιες μερες ,των dns servers του ΟΤΕ.

 

Κατα τα άλλα:

Η ενεργοποίηση έγινε αυτόματα. Δεν χρειάστηκε να δώσω πουθενά κάποιο κλειδί και στο σχετικό info η εγκατασταση εμφανίζεται ως licensed.

 

Τα προγράμματα που είχα, διατηρήθηκαν και τρέχουν ok από όσο έλεγξα.

Direct X version: 11.1 γιατί η Intel HD 3000 series που έχει το laptop μου δεν υποστηρίζει παραπάνω...

 

Για την ώρα δεν έχω καταλάβει μεγάλη διαφορά σε ταχύτητα. Το laptop έχει SSD και φόρτωνε τα Win 7 Home πολύ γρήγορα ήδη. Ίσως και λίγο πιο γρήγορα... Επίσης, κάποια tasks (άνοιγμα νέου tab σε browser) έχω την εντύπωση ότι αργούν λιιγο παραπάνω - πλέον βλέπω και το κυκλικό "please wait" animation όταν ανοίγω ένα tab...

 

Ίσως στρώσει παρακάτω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Επισης, γιατι το παραθυρακι ειναι στα ελληνικα ενω τα win στα αγγλικα?

 

Τι έχεις ως ρύθμιση στο system locale των Win 7? (στο section "Language for non-Unicode programs").

Αλλαξέ το σε αγγλικά (πχ en-gb), πριν προχωρήσεις στην εγκατάσταση - πιθανον να χρειαστει και ένα restart των Win 7.

http://windows.microsoft.com/en-gb/windows/change-system-locale#1TC=windows-7

 

Για το error code 800703ED δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχεις ως ρύθμιση στο system locale των Win 7? (στο section "Language for non-Unicode programs").

Αλλαξέ το σε αγγλικά (πχ en-gb), πριν προχωρήσεις στην εγκατάσταση - πιθανον να χρειαστει και ένα restart των Win 7.

http://windows.microsoft.com/en-gb/windows/change-system-locale#1TC=windows-7

 

Για το error code 800703ED δεν γνωρίζω.

Ελληνικα ειχα, εβαλα en-us και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από γνήσια windows 8.1, πήγα σε windows 10. Τώρα φτιάχνω στικάκακι για να φορματ με το MediaCreationTool για να κάνω φορμάτ; Θα είναι κανονικά ενεργοποιημένα μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από γνήσια windows 8.1, πήγα σε windows 10. Τώρα φτιάχνω στικάκακι για να φορματ με το MediaCreationTool για να κάνω φορμάτ; Θα είναι κανονικά ενεργοποιημένα μετά;

Λογικά ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα τους drivers απο τη σελιδα της nvidia ξεκιναω την εγκατασταση και αφου κανει ελεγχο συστηματος λεει οτι η εγκτατασταση απετυχε. Γιατι?

 

Πρεπει να κανεις πρωτα delete τα προηγουμενα που εβαλαν τα Windows απο το update.. 

 

Αυτο βοηθα και ειναι ευκολο http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html

 

Από γνήσια windows 8.1, πήγα σε windows 10. Τώρα φτιάχνω στικάκακι για να φορματ με το MediaCreationTool για να κάνω φορμάτ; Θα είναι κανονικά ενεργοποιημένα μετά;

Ναι. Ετσι εκανα και εγω clean install.. Πρωτα upgrade για να γινουν activate απο την MS και μετα format εννοειτε.. 

Upgrades απο προηγουμενο version ολο και κατι θα στραβωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχεις ως ρύθμιση στο system locale των Win 7? (στο section "Language for non-Unicode programs").

Αλλαξέ το σε αγγλικά (πχ en-gb), πριν προχωρήσεις στην εγκατάσταση - πιθανον να χρειαστει και ένα restart των Win 7.

http://windows.microsoft.com/en-gb/windows/change-system-locale#1TC=windows-7

 

Για το error code 800703ED δεν γνωρίζω.

ohfNVo0.png

Τα ιδια :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα τους 353.30 και δουλευει κανονιακ το pc. Απο τις ρυθμισεις ασφαλειας τι πρεπει να απενετγοποιησω για να μην παρακολουθει η ms τι κανω στο ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...