Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθως δεν ερχοντα και σε μενα το update το εκανα μεσω του tool και ολα από την αρχη πηγαν τελεια.Πλεον απολαμβανω τα win 10 pro ενεργοποιημένα.Ειχα ένα θεμα ασυμβατότητας με τον ηχο,αλλα επειδή δεν κρατησα τπτ από τα 7αρια,καταλαβα ότι ηταν αυτό.Λιγο με χαλαει που εβαλα ελληνικο region και δεν εχω την cortana να δοκιμασω αλλα ΟΚ.

επισης ο edge παει ρολοι.ελπιζω να μην το ματιασω...

Θελω να ρωτησω τι antivirus εχετε δοκιμασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πραγματικααα για μενα τα 10 ειναι αυτο που λεμεν παρε 10 να με θυμασαι ελεος ελεος ελεος ελεοςςςςςςςςςςςςς οσο πιο καλα και ομαλα τα εβαλα στο compaq pc μου με amd e1 , 4gb ram , 1tb hdd αλλοοοοοοο τοσοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο σκ@τ@ εγιναν στο λαπτοπ μου το HP Pavilion TouchSmart 15-n054sv. Εκανα επαναφορα εργοστασιακου λειτουργικου μεσω του hp recovery stick που εφτιαξα.

Εβαλα τα 8 τα κανονικα τα win που ηταν απο την hp προεγκαταστημενα ολα οκ μια χαρουλλα και τις ενημερωσεις και τα προγραμματα ολα οκ μια χαρα ως εδω. Μετα κανω αναβαθμιση στα 8.1 την δωρεαν απο το store και εδω ολα οκ χωρις προβληματα μετα κατεβαζω ολα τα προγραμματα δριβερσ απο το σιτε του κατασκευαστη του λαπτοπ μου τα κανω εγκατασταση ολα οκ (ασχετος αν δεν μπορουσα να εγκαταστησω αυτη την ενημερωση:

AMD High-Definition (HD) Graphics Driver

13.251.3.0 296.6 MB Jul 29, 2015

και εγκαταστησα αυτην πρωτα:

AMD High-Definition (HD) Graphics Driver

13.152.1.3000 287.4 MB Jul 9, 2015

και μετα την απο πανω της). Μετα ξεκιναω την εγκατασταση απο το TOOL  ομως κολλαει στο 50% και δεν προχωραει οπως προχωρουσε αρχικα οταν το ξεκινησα λεω οκ τα σβηνω ολα απο το %temp% καθως και απο εδω: c:\windows\softwaredistribution\download and data store και τωρα αγιος ο θεος αγιος ισχυρος αγιος αθανατος ελεισον των windows 10 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ως και το BIOS εκανα αναβαθμιση..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχει κανεις αυτα τα 2 θεματα που περιγραφονται.τα εχω εγω μετα απο την αναβαθμιση απο windows 8.1 pro.

Δεν διορθωνονται με τπτ κ εχω διαβασει πολυ εχουν αυτο το θεμα.

 

http://linustechtips.com/main/topic/419873-two-odd-issues/

 

http://www.tenforums.com/general-discussion/11893-corrupted-microsoft-edge-image-file.html

 

http://www.tenforums.com/general-discussion/8665-0x800f081f-got-error-sfc-dism-too-build-10240-a-2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πραγμα εχει ως εξης. εχω 8.1 pro γνησιο κλειδι.αγορασα λαπτοπ στο οποιο εχει home oem αλλα εγω θελω να βαλω την pro εκδοση.τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πραγμα εχει ως εξης. εχω 8.1 pro γνησιο κλειδι.αγορασα λαπτοπ στο οποιο εχει home oem αλλα εγω θελω να βαλω την pro εκδοση.τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?

 

Κάνεις back up στο laptop, clean install 8.1 pro + ολα τα update, activate, και με update πας στα win 10 pro.

 

Αρκεί το κλειδι που έχεις να είναι retail, και να μην έχεις κάνει update σε win 10 με αυτό το κλειδί σε άλλο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια γιατι η μπαρα μου ειναι ΜΑΥΡΟ χρωμα ενω βλεπω screenshots με μπαρα πρασινη - γαλαζια κτλπ κτλπ ; πως αλλαζει 

 

Ρυθμίσεις - Εξατομίκευση - Χρώματα και ενεργοποιείς την επιλογή "Εμφάνιση χρώματος στην Έναρξη..."

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση για q-code error που μολις εντωπησα.

μετα από τερματισμο λειτουργιας το pc δεν κλεινει αλλα μπαινει καπως σαν αναμονη και μολις παταω να ανοιξει μου βγαζει q-code error 40,δλδ ότι το pc ηρθε από S4 mode.

 

Μηπως δν κανω τερματισμο ή κατι κανω λαθος?

 

ας πει καποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδια εχει κανεις αυτα τα 2 θεματα που περιγραφονται.τα εχω εγω μετα απο την αναβαθμιση απο windows 8.1 pro.

Δεν διορθωνονται με τπτ κ εχω διαβασει πολυ εχουν αυτο το θεμα.

 

http://linustechtips.com/main/topic/419873-two-odd-issues/

 

http://www.tenforums.com/general-discussion/11893-corrupted-microsoft-edge-image-file.html

 

http://www.tenforums.com/general-discussion/8665-0x800f081f-got-error-sfc-dism-too-build-10240-a-2.html

Παρόμοια και σε μένα σε Windows 10 Pro (από αναβάθμιση Win 7 x64 Ultimate) του desktop PC.

Και στο CCleaner (αυτό το έχω και σε Windows 10 Home) και στο sfc & DISM (αυτό μόνο στο Windows 10 Pro).

Από ό,τι καταλαβαίνω κανένα από τα δύο δεν είναι ανησυχητικό.

Του CCleaner πιθανόν να διορθωθεί με κάποιο update.

Το sfc πρέπει να το ψάξω λίγο παραπάνω... Ίσως σχετίζεται με mismatch του hash κάποιων updates αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμα. Πάντως δεν στρώνει με τίποτα από όσα δοκίμασα (Dism με local ISO για source, Dism με windows updates source, clean boot και επανέλεγχος... τίποτα δεν το έφτιαξε μέχρι στιγμής)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στον δικό μου φορητό της υπογραφής που έχει να κάνει format από το 2010 (νομίζω) και είναι τώρα μετά από windows 7 -> αναβάθμιση σε windows 8 -> αναβάθμιση σε windows 10 (πάντα επιλογή την διατήρηση αρχείων/προγραμμάτων), όλα δουλεύουν σφαίρα και ομαλά.

 

Νομίζω είναι το καλύτερο λειτουργικό που έχουν βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις back up στο laptop, clean install 8.1 pro + ολα τα update, activate, και με update πας στα win 10 pro.

 

Αρκεί το κλειδι που έχεις να είναι retail, και να μην έχεις κάνει update σε win 10 με αυτό το κλειδί σε άλλο pc

Δηλαδή κάθε φορά που θα θελω να κάνω φορματ θα βάζω το cd των 8 και μετά απο πάνω τα 10 σα μλκς;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κάθε φορά που θα θελω να κάνω φορματ θα βάζω το cd των 8 και μετά απο πάνω τα 10 σα μλκς;

 

Όχι κάθε φορά, μόνο την 1η ώστε να συνδεθεί η άδεια χρήσης των Windows 10 με το hardware ID σου. Μετά δε θα ξαναχρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι κάθε φορά, μόνο την 1η ώστε να συνδεθεί η άδεια χρήσης των Windows 10 με το hardware ID σου. Μετά δε θα ξαναχρειαστεί.

Ωραία τα εχω κανει ολα αυτά που λες.αλλα βάζω το DVD των 10 που εχω φτιάξει και κάνω φορματ και μου ζητάει πάλι κλειδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα εχω κανει ολα αυτά που λες.αλλα βάζω το DVD των 10 που εχω φτιάξει και κάνω φορματ και μου ζητάει πάλι κλειδί.

 

Δεν χρειάζεται κλειδι, πάτα skip (παράλειψη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το update όλα οκ...σχεδόν..Κανένα απο τα παιχνίδια μου δεν παίζει πια.Μερικά μπένουν μέχρι το main menu αλλά αν πατήσω να παίξω απλά κλείνει χωρίς κάποιο error,άλλα δεν ανοίγουν καν.Καμιά ιδέα.? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...