Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφως και εχεις διαφορετικο κλειδι, γιατι απλα η MS σου κανει assign ενα οταν κανεις login ή δημιουργεις τον κυριο λογαριασμο που τα διαχειριζεται την πρωτη φορα. 

Απο εκει και περα, οταν θα θες να τα ξαναπερασεις δεν θα βαζεις κλειδια, θα κανεις την εγκατασταση και στο τελος αυτης θα κανεις sign in με αυτο το λογαριασμο που ειχες προεπιλεξει  και θα ενεργοποιουνται αυτοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαφως και εχεις διαφορετικο κλειδι, γιατι απλα η MS σου κανει assign ενα οταν κανεις login ή δημιουργεις τον κυριο λογαριασμο που τα διαχειριζεται την πρωτη φορα. 

Απο εκει και περα, οταν θα θες να τα ξαναπερασεις δεν θα βαζεις κλειδια, θα κανεις την εγκατασταση και στο τελος αυτης θα κανεις sign in με αυτο το λογαριασμο που ειχες προεπιλεξει  και θα ενεργοποιουνται αυτοματα.

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις sign in με κάποιο λογαριασμό για την ενεργοποίηση. Εγώ με local account ενεργοποιήθηκα κανονικά. Η σύνδεση της άδειας γίνεται με το hardware του υπολογιστή και όχι με Microsoft account.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να κάνεις sign in με κάποιο λογαριασμό για την ενεργοποίηση. Εγώ με local account ενεργοποιήθηκα κανονικά. Η σύνδεση της άδειας γίνεται με το hardware του υπολογιστή και όχι με Microsoft account.

 

Και τι κανεις στην δικια μου περιπτωση ας πουμε που αλλαζοντας λειτουργικο αλλαξα και h/w ταυτοχρονα; Πως αναγνωριζει πρωτη φορα καινουργιο h/w αν δεν κανεις πρωτα ενεργοποιηση λογαριασμου ηδη υπαρχοντος ή καινουργιου που θα συσχετιστει με τα 10αρια σου; 

Και γιατι οταν κανω νεα εγκατασταση αγνοωντας τα κλειδια κατα την διαρκεια αυτης και μπαινοντας δεν ενεργοποιουμαι ποτε αν δεν κανω sign in πρωτα;

 

Στα 8αρια ηταν πιο πολυπλοκο οταν αλλαζες h/w επρεπε να επικοινωνησεις με MS και να δωσεις τις εξαψηφιες σειρες για να σου δωσουν νεο κωδικο ενεργοποιησης. Εδω ολα γινονται αυτοματα με ενα απλο sign in πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πειρατικα windows 7. Αν παω στα 10αρια, ενεργοποιηθουν και μετα απο καιρο φαω hardware ban, ξερετε - υποψιαζετε επιπτωσεις;

 

Ποιος να το ξερει τωρα αυτο και τι να σου πει σε αυτο; Αν το κανεις που δεν θα το συνεστηνα, βγαλε τουλαχιστον τα automatic updates.. 

Αν και πλεον ξερει ανα πασα ωρα και στιγμη τι γινεται η MS..

 

Και τωρα που το θυμηθηκα και δεν ξερω αν εχει αναφερθει γιατι δεν εχω διαβασει ολα τα ποστς, στα windows updates ειναι απο default ενεργοποιημενο ενα ειδους p2p πρωτοκολλο. Για να μην υπαρξει περιπτωση τα windows να χρησιμοποιουν το bandwidth σας για τα updates αλλων, βαλτε μονο απο local network. Παμε settings->updates&security->windows update->advanced options->choose how updates are delivered και επιλεγουμε το pc from my local network

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος να το ξερει τωρα αυτο και τι να σου πει σε αυτο; Αν το κανεις που δεν θα το συνεστηνα, βγαλε τουλαχιστον τα automatic updates.. 

Αν και πλεον ξερει ανα πασα ωρα και στιγμη τι γινεται η MS..

 

Και τωρα που το θυμηθηκα και δεν ξερω αν εχει αναφερθει γιατι δεν εχω διαβασει ολα τα ποστς, στα windows updates ειναι απο default ενεργοποιημενο ενα ειδους p2p πρωτοκολλο. Για να μην υπαρξει περιπτωση τα windows να χρησιμοποιουν το bandwidth σας για τα updates αλλων, βαλτε μονο απο local network. Παμε settings->updates&security->windows update->advanced options->choose how updates are delivered και επιλεγουμε το pc from my local network

Καλημερα...ευκαιριας δοθεισης να ρωτησω αν εχει κατεβασει κανενας update, η αν εχει βγει updtae στα 10 μεχρι τωρα? γιατι αν και εχω στο automatic updates και εχω επιλεξει το Local network, σε καθε ελεγχο που κανω δεν βγαζει καποιο διαθεσιμο...και στο ιστορικο εμφανιζει ως τελευταιο το πακετο των αγγλικων που κατεβασα για την αλλαγη της γλωσσας κατα την εγκατασταση...ευχαριστω εκ των προτερω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα windows 8.1 pro 64bit. Μεσω upgrade εχω πλέον windows 10 pro 64bit. Τά windows εχουν ενεργοποιηθει κανονικά.

Σε νέα καθαρή εγκατάσταση αν βάλω windows 10 Home 32bit αντι για pro 64bit θα ενεργοποιηθούν κανονικά ή θα εχω πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα windows 8.1 pro. Μεσω upgrade εχω πλέον windows 10 pro. Τά windows εχουν ενεργοποιηθει κανονικά.

Σε νέα καθαρή εγκατάσταση αν βάλω windows 10 Home αντι για pro θα ενεργοποιηθούν κανονικά ή θα εχω πρόβλημα;

Ναι, λογικά θα ενεργοποιηθούν αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι γιατί δημιουργήθηκε θεματάκι.

Σε λάπτοπ φίλης πήγαινε το σύστημα να της κατεβάσει τα 10άρια αλλα το σταμάτησε μιας και δεν τα ήθελε και δεν υπάρχουν drivers.

Το θέμα είναι ότι

έχουμε κάνει ακύρωση της κράτησης,έχω διαγράψει το KB3035583 απο το σύστημα,έχω διαγράψει τα περιεχόμενα του φακέλου softwaredistribution μέσα απο τα windows ΑΛΛΑ όταν πατάς το windows update το ρημάδι γράφει λήψη windows 10 και ξεκινά να τα κατεβάσει.

 

υπάρχει καποια λύση;

 

 

edit

  • Locate the registry key: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\OSUpgrade]

It should exist, but if not, create it.

  • Create a new DWORD (32-bit) Value with Name = "AllowOSUpgrade” (without the quotes), and set the Value = 0x00000001.

And check updates in Windows Update...

 

εκανα το ανωθεν και εξαφανίστηκε και απ το windows update το κόλλημα να κατεβάσει τα 10άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειχα windows 8.1 pro 64bit. Μεσω upgrade εχω πλέον windows 10 pro 64bit. Τά windows εχουν ενεργοποιηθει κανονικά.

Σε νέα καθαρή εγκατάσταση αν βάλω windows 10 Home 32bit αντι για pro 64bit θα ενεργοποιηθούν κανονικά ή θα εχω πρόβλημα;

 
Aν δεν απατωμαι πρεπει να εχεις την ιδια ακριβως εκδοση για να γινει η ενεργοποιηση σε νεα εγκατασταση. Ειμαι σχεδον σιγουρος για την 32/64bit εκδοση οτι ισχυει αυτο, δεν ξερω μηπως μπορεις να ενεργοποιησεις καποια κατωτερη αλλα νομιζω πως οχι. Πρεπει να βαλεις ακριβως την ιδια. Π.χ εγω που ειχα τα 8.1 64bit pro, ενεργοποιησα τα 64bit 10 pro.
Η εγκατασταση σου θα προχωρησει αλλα οταν κανεις sign in με το MS λογαριασμο σου μαλλον δεν θα ενεργοποιηθουν γιατι δεν θα ειναι η ιδια εκδοση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στο Update ισχύει αυτο που λες.

 

Σε καθαρή εγκτάσταση μπορείς να βάλεις είτε 32 ειτε 64 bit

 

Δηλαδη μπορεις να βαλεις μια ανωτερη εκδοση περαν του αν ειναι 32/64bit; Αν π.χ δεν ειχε καποιος πληρωσει την pro εκδοση στα 8.1 θα την παρει με ενα απλο ΙSO στα 10αρια; Γιατι νομιζω οτι αυτο δεν ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μπορεις να βαλεις μια ανωτερη εκδοση περαν του αν ειναι 32/64bit; Αν π.χ δεν ειχε καποιος πληρωσει την pro εκδοση στα 8.1 θα την παρει με ενα απλο ΙSO στα 10αρια; Γιατι νομιζω οτι αυτο δεν ισχυει;

 

Η έκδοση πρέπει να είναι η ίδια, εγω για τα bit μίλησα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...