Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την συχνοτητα δοκιμασε να βγάλεις τους drivers με ddu και να ξαναπεράσεις τους τελευταίους!!

 

Για το frame drop για πιο παιχνιδι μιλαμε??

to εχω κανει αυτο,γινετε αλλα ξαναχαλαει μετα απο επανεκκινηση !! cod ghost multiplayer ( ξερω ειναι κακογραμμενο game)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω την asus strix gtx970 και μου έχει τύχει δυο φορές μέχρι τώρα να μου βγάζει μήνυμα ότι o nvidia windows kernel driver σταμάτησε να ανταποκρίνεται και επανακτήθηκε (ή κάπως έτσι). Και τις δύο φορές πάγωσε και μαύρισε η οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα και αμέσως μετά όλα κομπλέ. Αυτό συνέβη σε πολύ χαλαρό browsing με 38 βαθμούς στην κάρτα, όχι σε κάποιο παιχνίδι. Τι μπορεί να φταίει?

Την δεύτερη φορά που συνέβη, σήμερα δηλαδή πριν από λίγο, ο υπολογιστής ήταν ανοικτός για αρκετές ώρες, αλλά και πάλι η κάρτα είναι καινούρια, ούτε μήνα δεν έχει κλείσει και η θερμοκρασία χαμηλή, δεν δικαιολογείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα τους drivers όλους με τις οδηγίες που διάβασα στο αντίστοιχο θέμα, τους ξαναπέρασα από το site της nvidia, αλλά το πρόβλημα τελικά ακόμα παραμένει. Έκανα και scan για ιούς χθες με το antimalware malwarebytes σε safe mode, έβγαλε μερικούς αλλά τους καθάρισα. Σήμερα το πρωί όμως πάλι μου έκανε επανεκκίνηση ο windows kernel driver οπότε δεν οφειλόταν στους ιούς.

Σε παιχνίδια πάντως βαριά όπως το gta v και το batman arkham knight δεν έχω κανένα πρόβλημα, μόνο σε ελαφριά χρήση κάνει επανακίνηση ο driver. Απ'ότι είδα στο γράφημα του msi afterburner την ώρα που κρασάρει ο driver (λογικά και λίγο πριν) αυξάνεται κατακόρυφα η χρήση της κάρτας γραφικών, το utilization limit πέφτει από το 1 στο 0, και κάποια άλλα στατιστικά παρουσιάζουν απότομη πτώση/αύξηση.

Τι άλλο μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τπτ ειναι θεμα των τελευταιων εκδοσεων driver με την επιταχυνση υλικου στους browsers. Υποτιθεται στους τελευταιους το εφτιαξαν αλλα καποια ατομα εχουν ακομη προβλημα! Μαλλον εισαι μεσα στους ατυχους! Δοκιμασε να επενεργοποιησεις το hardware accelaration στον browser σου. Googlare το πως γινεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν ΔΕΝ παίζεις κάποιο απο τα νέα παιχνίδια που έχουν βγεί και χρειάζεσαι game ready driver, Βάλε τον 350.12.

Με αυτον ΔΕΝ έχω θέμα στο hardware acc σε κανέναν περιηγητή.

Αντίθετα έχω με όλους τους επόμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πωρωθεί με το καινούριο batman οπότε δεν γίνεται να βάλω παλιό driver. Το πρόβλημα δεν με ενοχλεί τόσο αφού προκύπτει σπάνια και σε λίγα δευτερόλεπτα επανέρχεται, απλά τρόμαξα ότι παίζει ελαττωματική κάρτα γραφικών και στην ιδέα και μόνο ότι θα μπλέξω με eshop και εγγυήσεις με κάρτα γραφικών 400€ με έπιασε ένας πανικός...

Αν είναι θέμα λογισμικού δεν με ενοχλεί, θα κοιτάξω αυτο με το hardware acceleration. Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, έχω ένα θέμα με μια κάρτα gigabyte AMD radeon HD 7950 (3GB, DDR5, 384bit) http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=4121#ov μόλις πάω να ανοίξω κάποιο παιχνίδι ο υπολογιστής κλείνει, η θερμοκρασία της κάρτας είναι στους 47C, δεν πιστεύω ότι σε 2-3 δευτερόλεπτα από την στιγμή που ανοίγω το παιχνίδι να ανεβαίνει τόσο πολύ η θερμοκρασία...δεν έχει φορτώσει καν το παιχνίδι...

drivers κάρτας γραφικών έχω την τελευταία έκδοση...

Την κάρτα την έχω 2 χρόνια και 15 μέρες και πρώτη φορά μου το κάνει αυτό...overclocking δεν έχει γίνει ποτέ...

 

 

case CORSAIR Carbide Spec-03

μητρική: gigabyte GA-MA69GM-S2H

επεξεργαστής: AMD Athlon II X$ 640 3.0GHZ Quad-core Box

Ram: 4 X corsair XMS2 DHX DDR2 1GB PC2-6400 (800MHZ)

Τροφοδοτικό: 630W  http://www.e-shop.gr/xxxxxxx-p-PER.700183


Μέχρι και σε παιχνίδι του FB μου έκλεισε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ένα θέμα με μια κάρτα gigabyte AMD radeon HD 7950 (3GB, DDR5, 384bit) http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=4121#ov μόλις πάω να ανοίξω κάποιο παιχνίδι ο υπολογιστής κλείνει, η θερμοκρασία της κάρτας είναι στους 47C, δεν πιστεύω ότι σε 2-3 δευτερόλεπτα από την στιγμή που ανοίγω το παιχνίδι να ανεβαίνει τόσο πολύ η θερμοκρασία...δεν έχει φορτώσει καν το παιχνίδι...

drivers κάρτας γραφικών έχω την τελευταία έκδοση...

Την κάρτα την έχω 2 χρόνια και 15 μέρες και πρώτη φορά μου το κάνει αυτό...overclocking δεν έχει γίνει ποτέ...

 

 

case CORSAIR Carbide Spec-03

μητρική: gigabyte GA-MA69GM-S2H

επεξεργαστής: AMD Athlon II X$ 640 3.0GHZ Quad-core Box

Ram: 4 X corsair XMS2 DHX DDR2 1GB PC2-6400 (800MHZ)

Τροφοδοτικό: 630W  http://www.e-shop.gr/xxxxxxx-p-PER.700183Μέχρι και σε παιχνίδι του FB μου έκλεισε...

 

Αλλαξε την βομβα που εχεις για τροφοδοτικο καιμθα δεις οτι ολα δια μαγειας θα στρωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν είναι η κάρτα γραφικών μου, την δοκίμασα σήμερα σε pc φίλου και όλα μια χαρά, υπάρχει περίπτωση να μην είναι το τροφοδοτικό και να είναι από software? 


μητρική - επεξεργαστή και ram έχουμε ακριβώς τα ίδια με τον φίλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Πως βλέπω την Θερμοκρασία στην κάρτα γραφικών?Έχω την nvidia geforce gtx 650.

Σήμερα άλλαξα τα ανεμιστηράκια του υπολογιστή και η θερμοκρασία από 60 περίπου πήγε 40.

Η κάρτα συνεχίζει και καίει όμως.Το ανεμιστηράκι της δουλεύει κανονικά.

Στην σελίδα της nvidia γράφει μέχρι 98 βαθμούς.

 

Μήπως κάνω εγώ λάθος και γενικά οι θερμοκρασίες στις κάρτες είναι υψηλές?

Η κάρτα μου (το μοντέλο) είναι καλή ή παλιά?

 

Ευχαριστώ πολύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...