Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδια μπορει να μου πει κανεις τι παιζει με τις τιμες στις καρτες γραφικων,εδω και μηνες η gforce 970 ειναι 20 ευρω ακριβοτερη απο την sapphire 390,αυτες τις μερες που θελω να παρω την sapphire ισχυει το αντιστροφο αυτη ειναι πιο ακριβη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μπορει να μου πει κανεις τι παιζει με τις τιμες στις καρτες γραφικων,εδω και μηνες η gforce 970 ειναι 20 ευρω ακριβοτερη απο την sapphire 390,αυτες τις μερες που θελω να παρω την sapphire ισχυει το αντιστροφο αυτη ειναι πιο ακριβη!!!!

καλα αμα κοιτας ελλαδα οι τιμες ειναι με την ζητησει και οτι τους καπνισει οσο υπαρχει το capital control μολις βγει *εαν βγει ποτε* θα δεις αλλες τιμες σιγουρα.

εγω εχω την sapphire 290 η απλη κανει κοντα 380 και στο εξωτερικο κανει 250.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά...!!!!

Το ανεβάζω εδώ γιατί έχω θέμα με την καρτα γραφικών και να μην ανοίγω άλλο θέμα και είναι και περίεργο θέμα

Λοιπόν έχω μια hd6950 με περασμένο το bios της 6970 δούλευε κανονικά...βάζω να παίξω το COD3 Black Ops και η απόδοση τραγική...χμ....απεγκατάσταση οι drivers και ο υπολογιστής κρασάρει...επανεκίνηση και τίποτα...Στο bios boot 3 beep (καρτα γραφικων) και μένει εκει...Επειδή η onboard ήταν απενεργοποιημένη κάνω ένα reset με μπαταρια το bios...και ανοίγει κανονικα...Τρέχω με την intel HD4000 (onboard στον i7) και με όλα Low τρέχει απερίγραπτα καλά (όταν στην amd κολλαγε)....

Απεγκατάσταση στα υπολοιπόμενα των driver απο amd κλείσιμο υπολογιστή,καθάρισμα της amd απο σκόνες και την βάζω πάλι πάνω...


Και τώρα το κουλό και εδώ ειναι που θέλω την βοηθειά σας...

Όταν κανω boot ακούγονται τα 3 beep απο το bios  και σε όλες τις οθόνες (3 οι 2 στην amd και η μια στην onboard) δεν έχω εικόνα αλλά αν το αφήσω κάνει εκκίνηση των Windows κανονικά..αναγνωρίζει και τις 2 κάρτες (onboard και amd) και το COD παίζει κανονικά και με τις 2 κάρτες (οκ με την onboard σε χαμηλοτερα settings ποιότητας)

 

Επίσης στην εκκίνηση δεν βλέπω καθόλου εικόνα αρα δεν έχω πρόσβαση στο bios...Mόνο αν αφαιρεσω την 6950 κάνει boot κανονικά

 

Τώρα μπόρει κάποιος να μου εξηγήσει πώς μπορεί να μην αναγνωρίζει to bios την κάρτα και να την αναγνωρίζουν τα windows...???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια μολις εβαλα στο pc μου την gtx 960 4gb και ανα 3 δευτερολεπτα σπινταρουν πολυ γρηγορα τα φανακια. Πως το φτιαχνω αυτο?

 

(το ειχα γραψει κατα λαθος σ αλλο thead)

Και οταν βαζω να παιξω ενα παιχνιδι, τοτε τσιριζει η καρτα. Ακουγεται δλδ ενα δυνατο ζζζζζζζζζζζζ συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Water cooling και gpu εγγύηση τι παίζει.? Έχω ακούσει πως υπάρχουν εταιρείες που δεν χαλάνε την εγγύηση αν βάλεις custom ψύξη.Γνωρίζει κανείς παραπάνω.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Water cooling και gpu εγγύηση τι παίζει.? Έχω ακούσει πως υπάρχουν εταιρείες που δεν χαλάνε την εγγύηση αν βάλεις custom ψύξη.Γνωρίζει κανείς παραπάνω.?

Μονο η EVGA απο οσο ξερω λεει επισιμα οτι δεν χανεις εγγυηση , τωρα εφοσον η καρτα δεν εχει καποιο αυτοκολλητακι εγγυησης πανω σε καποια βιδα μπορεις να βγαλεις την ψυκτρα της με προσοχη να βαλεις waterblock και αν χαλασει μακρια απο εδω βγαζεις waterblock και βαζεις την μαμα ψυκτρα και την επιστρεφεις (προσεχε μονο να μην εχει σημαδια οτι επεσε νερο πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο η EVGA απο οσο ξερω λεει επισιμα οτι δεν χανεις εγγυηση , τωρα εφοσον η καρτα δεν εχει καποιο αυτοκολλητακι εγγυησης πανω σε καποια βιδα μπορεις να βγαλεις την ψυκτρα της με προσοχη να βαλεις waterblock και αν χαλασει μακρια απο εδω βγαζεις waterblock και βαζεις την μαμα ψυκτρα και την επιστρεφεις (προσεχε μονο να μην εχει σημαδια οτι επεσε νερο πχ)

Απο τις βίδες δεν θα το καταλάβουν πως έχει αφαιρεθεί μια φορά η ψύξη της.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απο τις βίδες δεν θα το καταλάβουν πως έχει αφαιρεθεί μια φορά η ψύξη της.?

Αν έχεις σωστό κατσαβίδι και δεν σκισεις κάποιο αυτοκόλλητο δε υπάρχει τρόπος να το καταλάβουν
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Water cooling και gpu εγγύηση τι παίζει.? Έχω ακούσει πως υπάρχουν εταιρείες που δεν χαλάνε την εγγύηση αν βάλεις custom ψύξη.Γνωρίζει κανείς παραπάνω.?

Οι παρακάτω εταιρίες δεν έχουν πρόβλημα, αρκεί να μην καταστρέψεις την κάρτα με τις αλλαγές που θα της κάνεις.

 

Sapphire

Gigabyte

Asus

EVGA

MSI

KFA2/Galax

HIS

 

Εταιρίες που αποδέχονται αλλαγές, ΜΟΝΟ όταν έχεις βάλει το stock cooler επακριβώς σωστά

VTX3D

XFX

 

Προσωπικά ούτε με την 295Χ2 είχα προβλήματα που τις έβαλα το waterblock ούτε με την R9 Nano τώρα.

Και οι δύο Sapphire φυσικά.

 

Αλλά θέλει προσοχή και να έχεις γνώση και εμπειρία, και οχι τσαπατσοδουλειά, γιατί απλά αν εσύ καταστρέψεις την κάρτα, θα σου μείνει στο χέρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GPU MSI R9 390

CPU FX 8150

Motherboard GA 990 XA ud3

PSU Cooler Master Thunder 700 W

x4 case fans & x2 cpu fans

G.skill 2x4gb ram 1866

HDD

Γεια σας εχω ενα προβλημα και εδω και 2 μερες προσπαθω να βγαλω ακρη και εχω απελπιστει οποτε οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν καλοδεχουμενη. Πριν 2 μερες αγορασα μια καρτα γραφικων συγκεκριμενα την MSI R9 390 και αντικατεστησα την GTX 560 μεχρι να αγορασω την 390 ομως ο υπολογιστης μου ηταν στην αδρανεια εκτος ρευματος για 3 μηνες. Τελος παντων την τοποθετω στο PCIE slot x16 εκει οπου ειχα και την 560 συνδεω την καρτα με τα καλωδια τροφοδοσιας 6+2 &6 pins  και τον ανοιγω. Πρωτο πραγμα που βλεπω και στραβωνω ειναι οτι αντι για το συνηθισμενο logo της μητρικης οταν μπουταρει βλεπω μια μπλε οθονη με στιγματα κιτρινοπρασινων digits αλλα μετα φορτωνει τα windows κανονικα παει στο καλο λεω αφου μπηκα αρχιζω να εγκαταστω τους νεους drivers αλλα στην πορεια αντιλαμβανομαι πως ειχα ξεχασει να αφαιρεσω τους Nvidia απο πριν και ολα τα features απεγκαταστω τους Nvidia αφαιρω και τους AMD κανω επανεκκινηση και ξανα απτην αρχη (χρησιμοποιοντας το DDU,, Παλι αυτη η μπλε εικονα) μπαινω μεσα και αφου εχουν περαστει η Drivers και ολα δειχνουν ετοιμα ξεκιναω να δοκιμαζω κατι παιχνιδια πρωτο που ανοιγω far cry 4 με τα settings ηδη πειραγμενα απο πριν στα low-medium απτην 560 λεω θα τρεχω τωρα σιγουρα πανω απο 60fps αλλα δεν τα frames ηταν στα 30και κατω αλλαζω ρυθμισεις στα ultra ξανα τα ιδια τα βαζω low τιποτα. Σκεφτομαι οτι ισως φταιει το παιχνιδι αλλα σε ολα ετσι τρεχει για να μην μακρυγορω δεν τρεχει τιποτα πανω απο 30 σε οτι ρυθμισεις και να του βαλω και ολα τα drivers περασμενα. cpu usage δεν ξεπερνουσε τα 70% αρα δεν ηταν bottleneck θερμοκρασιες gpu 50-70 και δουλευε μονο το ενα fan απτα 2 το αλλο εκανε εναν ηχο τικ τικ σαν να ηταν κωλημενο βγαζω την καρτα την ξανασυνδεω παλι τα ιδια κανω reset τα cmos με load defaults optimized ξανανοιγω το pc blue screen ξανατρωει με καθε επανεκκινηση που εκανε μονο του τεσπα το λυνω αλλαζοντας και ενεργοποιοντας το AHCI αλλα μπαινοντας μεσα δεν ειχε αλλαξει τπτ η καρτα δεν ετρεχε οπως θα επρεπε και εχω πραγματικα απευδησει δεν ξερω τι αλλο να κανω που να απευθυνθω και εχω φαει το ολο το google προσπαθωντας να βρω καποιον με παρομοιο προβλημα. Ειναι το τροφοδοτικο? Αλλα βλεπω αλλους που τρεχουν μια χαρα με χαμηλοτερα Watts απο μενα επαθε κατι η μητρικη? Δεν μπορω να δοκιμασω να ξαναβαλω την παλια μου καρτα διοτι την εχω πουλησει σε ενα μελος εδω οποτε τι πιστευετε? Δεν εχω κανει τπτ overclock. Δοκιμασα να βαλω απτο MSI after burner τα fans στο 100% και δουλευει παλι μονο το ενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

GPU MSI R9 390

CPU FX 8150

Motherboard GA 990 XA ud3

PSU Cooler Master Thunder 700 W

x4 case fans & x2 cpu fans

G.skill 2x4gb ram 1866

HDD

Γεια σας εχω ενα προβλημα και εδω και 2 μερες προσπαθω να βγαλω ακρη και εχω απελπιστει οποτε οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν καλοδεχουμενη. Πριν 2 μερες αγορασα μια καρτα γραφικων συγκεκριμενα την MSI R9 390 και αντικατεστησα την GTX 560 μεχρι να αγορασω την 390 ομως ο υπολογιστης μου ηταν στην αδρανεια εκτος ρευματος για 3 μηνες. Τελος παντων την τοποθετω στο PCIE slot x16 εκει οπου ειχα και την 560 συνδεω την καρτα με τα καλωδια τροφοδοσιας 6+2 &6 pins  και τον ανοιγω. Πρωτο πραγμα που βλεπω και στραβωνω ειναι οτι αντι για το συνηθισμενο logo της μητρικης οταν μπουταρει βλεπω μια μπλε οθονη με στιγματα κιτρινοπρασινων digits αλλα μετα φορτωνει τα windows κανονικα παει στο καλο λεω αφου μπηκα αρχιζω να εγκαταστω τους νεους drivers αλλα στην πορεια αντιλαμβανομαι πως ειχα ξεχασει να αφαιρεσω τους Nvidia απο πριν και ολα τα features απεγκαταστω τους Nvidia αφαιρω και τους AMD κανω επανεκκινηση και ξανα απτην αρχη (χρησιμοποιοντας το DDU,, Παλι αυτη η μπλε εικονα) μπαινω μεσα και αφου εχουν περαστει η Drivers και ολα δειχνουν ετοιμα ξεκιναω να δοκιμαζω κατι παιχνιδια πρωτο που ανοιγω far cry 4 με τα settings ηδη πειραγμενα απο πριν στα low-medium απτην 560 λεω θα τρεχω τωρα σιγουρα πανω απο 60fps αλλα δεν τα frames ηταν στα 30και κατω αλλαζω ρυθμισεις στα ultra ξανα τα ιδια τα βαζω low τιποτα. Σκεφτομαι οτι ισως φταιει το παιχνιδι αλλα σε ολα ετσι τρεχει για να μην μακρυγορω δεν τρεχει τιποτα πανω απο 30 σε οτι ρυθμισεις και να του βαλω και ολα τα drivers περασμενα. cpu usage δεν ξεπερνουσε τα 70% αρα δεν ηταν bottleneck θερμοκρασιες gpu 50-70 και δουλευε μονο το ενα fan απτα 2 το αλλο εκανε εναν ηχο τικ τικ σαν να ηταν κωλημενο βγαζω την καρτα την ξανασυνδεω παλι τα ιδια κανω reset τα cmos με load defaults optimized ξανανοιγω το pc blue screen ξανατρωει με καθε επανεκκινηση που εκανε μονο του τεσπα το λυνω αλλαζοντας και ενεργοποιοντας το AHCI αλλα μπαινοντας μεσα δεν ειχε αλλαξει τπτ η καρτα δεν ετρεχε οπως θα επρεπε και εχω πραγματικα απευδησει δεν ξερω τι αλλο να κανω που να απευθυνθω και εχω φαει το ολο το google προσπαθωντας να βρω καποιον με παρομοιο προβλημα. Ειναι το τροφοδοτικο? Αλλα βλεπω αλλους που τρεχουν μια χαρα με χαμηλοτερα Watts απο μενα επαθε κατι η μητρικη? Δεν μπορω να δοκιμασω να ξαναβαλω την παλια μου καρτα διοτι την εχω πουλησει σε ενα μελος εδω οποτε τι πιστευετε? Δεν εχω κανει τπτ overclock. Δοκιμασα να βαλω απτο MSI after burner τα fans στο 100% και δουλευει παλι μονο το ενα

Στο Crismson/Catalyst μήπως έχεις πειράξει κάτι εκεί.? Θα σου έλεγα μπές και τσέκαρε Gaming -> Global Settings -> Global overdrive και δες power limit / fan speed.Στα Global Graphics τσέκαρε να δεις αν έχεις και το frame rate target control ενεργοποιημένο.Αν και για να σου βγάζει μπλέ οθόνη κάπου αλλού είναι το θέμα αλλα αξίζει να ρίξεις μια ματιά.

Δοκίμασε να κάνεις βοοτ χωρίς κάρτα γραφικών να δεις αν συνεχίζει το πρόβλημα.Αν λυθεί έχεις την απάντηση σου.Αν όχι τσέκαρε τις μνήμες ραμ με μεμτεστ και βλέπουμε.

Επεξ/σία από Albilosha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GPU MSI R9 390

CPU FX 8150

Motherboard GA 990 XA ud3

PSU Cooler Master Thunder 700 W

x4 case fans & x2 cpu fans

G.skill 2x4gb ram 1866

HDD

Γεια σας εχω ενα προβλημα και εδω και 2 μερες

 

α) Ευελπιστώ τα καλώδια ρεύματος που έχεις συνδεσει την κάρτα δεν είναι το ίδιο με επέκταση αλλα 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ όπως βγαίνουν από το PSU

 

β) Μην περιμένεις να δεις πολύ διαφορά σε σχέση με πριν, από τον επεξεργαστή που έχεις, ιδίως στα 1080p όπου τα πάντα είναι CPU limited επίσης

 

γ) Κατέβασε το τελευταίο BIOS της μητρικής σου, η οποία είναι 5 ετών τώρα. Αν το έχεις κάνει, ρίξε wipe στο BIOS από το switch της μητρικής.

 

δ) Απεγκατέστησε τους οδηγούς της Nvidia και της AMD. Μόλις το κάνεις αυτό χρησιμοποίησε DDU (θα σε βάλει σε Safe mode) και ξύλωσε άπαντα. Format και επανεγκατάσταση των windows προτοιμότερη αλλά...

Εγκατέστησε τους Crimson 16.1.

 

ε) Πες μας πως πάει το σύστημα.

 

στ) Γράφε με παραγράφους και σημεία στίξης.

 

ζ) Ρίξε μία φώτο από το GPUZ εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...