Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη σπιτι θελω 1 πακετο καφε εσπρεσσο 250gr καθε 5 μερες ο μονος καφες που μου αρεσει ειναι ο dimello ο κοκκινος. Που και που παιρνω και αλλους συσκευασμενους lavazza  η' απο καφεκοπτεια  ετσι για να αλλαξει η γευση αλλα σαν αυτον δεν ξερω δεν μπορω να ευχαριστηθω αλλο καφε. Κανενα καλο καφεκοπτειο και πιο καφε να προτεινετε στον πειραια ξερει κανεις; 

Υ. Γ πηρα απο τα cofeeway 250gr στα 8 ευρω τον extra  αλλα δεν μου αρεσε. Το island δεν μου αρεσει κανενας απο τους 3 που εχει. 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον πειραια ο γιος του Κ.Γιωργου [ http://www.kerkezos.com/  ] εχει μαγαζι με καφεδες .

Δες ποιο ειναι στο  https://www.facebook.com/kerzo133/   εχει τους καφεδες απο τον πατερα που ειναι αψογοι .

Επεξ/σία από villasg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, villasg είπε

Στον πειραια ο γιος του Κ.Γιωργου [ http://www.kerkezos.com/  ] εχει μαγαζι με καφεδες .

Δες ποιο ειναι στο  https://www.facebook.com/kerzo133/   εχει τους καφεδες απο τον πατερα που ειναι αψογοι .

Ευχαριστω. Παω να παρω να δοκιμασω. Το απογευμα θα πω εντυπωσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ηταν κρυμμενο αυτο. Τωρα απο εκει θα παιρνω οποτε πηγαινω  πειραια. Εχει και για τον δρομο. Ωραιος ο βιλας. 

IMG_20180517_135216.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ladakis είπε

και μονο που γραφει με μεγαλυτερα πιο εντονα και πιο ξεχωριστη θεση τιμη χωρις ΦΠΑ, ντε πούλ με συνοπτικές διαδικασίες

γνώμη μου :-)

Το θέμα είναι ότι δεν δεν βρίσκεις εύκολα στην αγορά σούπερ μάρκετ κ.λ.π. πολλές μάρκες καφέ,δεν ξέρω γιατί (πιθανώς για λόγους προώθησης κάποιου) .

Ο καθένας πουλάει τη δική του μάρκα και στα s/m 3-4 και πάλι σε συγκεκριμένες συσκευασίες που είναι πανάκριβες,π.χ. boundi που μου αρέσει σε συσκευασίες 250 γραμμαρίων με 8-9 ευρώ  Ο τύπος που όντως παραπλανεί με την αναγραφή τιμής βλέπω ότι διαθέτει τα πάντα όλα και τον boundi σε πολύ καλές τιμές σχετικά με την υπόλοιπη αγορά.

Όταν κατέβω Αθήνα (πιθανώς σήμερα να πάρω και κανένα ζευγάρι γυαλιά πρεσβυωπίας από κινεζομάγαζο γιατί μου έσπασε ο σκελετός και τίποτε υαλοκαθαριστήρες του ευρώ γιατί δεν καθαρίζουν καλά) :D θα περάσω να πάρω ένα κιλό άκοπο και θα γράψω εντυπώσεις.

Edit

Δεν το κόβω για σήμερα γιατί κατεβαίνω με το παπί και μόλις τελείωσα το μήνυμα άκουσα βροχή στην τέντα.Δεν είχα ανοίξει παράθυρο.:lol:

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, papoys1 είπε

Από εδώ έχει πάρει κανείς;;;;

Βλέπω καλές τιμές και πολλές επιλογές.

Έχω πάρει αρκετές φορές, γρήγορη παράδοση και καλές τιμές. Κατά καιρούς έχει προσφορές πολύ δυνατές. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει ποιός καφές μου αρέσει,έχουμε και λέμε:
Καφετέρια Lamborghini red-Μου αρέσει αρκετά.
Καφετέρια με Kimbo-Πίνεται.
Καφετέρια με Dimello-Το ίδιο.
Καφές από τον Γρηγόρη-Τον πίνω ευχάριστα.
Καφές από το Mikel-Τον σιχαίνομαι.
Καφές από το Cofee Island-Tον σιχαίνομαι.
 

Σε τι ποικιλία καφέ έχω κλίση?:lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Σε τι ποικιλία καφέ έχω κλίση?:lol:

Πας μια μερα στο Exo's δοκιμαζεις ποικιλιες - μιγματα , και βρισκεις τι σου αρεσει και μετα σου εξηγουν τι τυπος εισαι

Στις 17/2/2018 στις 12:39 ΜΜ, villasg είπε

Αγαπημένοι κόκκοι καφε απο   Exo's Roasters & Brewers στην κατεχακη , φτιαχνει δικα του χαρμανια κει εχει ττην δυνατοτηα να δοκιμασεις εκει ποιο σου κανει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πινω ΝΕΣ και αγοραζα παντα τον φτηνο τον Νεσκαφε. δοκιμασα προσφατα αυτον

καλυτερος απο νεσκαφε αλλα περιμενα πιο εντονη την γευση. καποιον που προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι απίστευτα υποκειμενικό η γεύση του εσπρέσσο που αρέσει στον καθένα και ειδικά όταν μιλάμε για φρέντο εσπρέσσο.

Σε μπάτζετ καφέδες σουπερμάρκετ αρκετοί μου πρότειναν τον κόκκινο dimello ως τον καλύτερο και τον κόκκινο lavazza ως τον πιο vfm και τελικά δεν με ενθουσίασε κανένας από τους δύο και ούτε ο χρυσός lavazza.

Αντίθετα, μου άρεσε ο μαύρος lavazza (που είναι και ο πιο ακριβός από τους lavazza στα sm) και είναι ότι πλησιέστερο για μένα σε καλό καφέ απ έξω που έχω πετύχει στο σπίτι μου.

Να πω ότι την άλλη εβδομάδα είδα στο φυλλάδιο του AB ότι θα έχει -40% τους lavazza τους 250gr.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επινα Lavazza μαύρο,σχετικά ελαφρύς και γλυκόπιοτος.Απο όταν δοκίμασα τον κόκκινο Dimello στην ίδια περίπου τιμή παίρνω μόνο αυτόν(Strong taste and body).Οι άλλοι Dimello ξεφεύγουν στην τιμή και είναι πιο light η decafeine.Ισως να κατάργησαν τον μαύρο Lavazza γιατί πωλούσε πολύ και δεν "έφευγαν" οι άλλοι).Κακώς.

Είχα δοκιμάσει 2-3 Lavazza(Oro+Gold) και νομίζω ήταν η light η νερουλοί.Κάποιοι δεν κάνουν για κρύο καφέ(Freddo) αλλά για ζεστό(Esspreso).

1 που δοκίμασα και μου άρεσε μόνο σε ζεστό ήταν ο Buondi(Γαλλικός;),ωραίο καϊμάκι και γεύση.Κρύος δεν βγαίνει σωστός,όσο καφέ και να έβαλα.Κυκλοφόρησε για λίγο και τον εξαφάνισαν απο τα ΣΠ.

Στον ΑΒ στο καφεκοπτείο έχει κάποιες περίεργες μάρκες αλλά ακριβές, 10-12€/250g=40+€/Kg.Επίσης σε χαμηλότερη τιμή κάπου στα 5-6€ σε, κόκκους(Τον αλέθουν εκεί,οχι όμως όσοι είναι συσκευασμένοι)αλλά οχι επώνυμους,γράφουν όμως πόσο δυνατό σώμα,γεύση και τι χαρμάνι είναι.Δεν θυμάμαι αν έχω δοκιμάσει.Ρώτησα αν γίνεται να πάρω τον Illy και να τον κόψουν και δεν δέχτηκαν.Μόνο σε καφεκοπτείο δέχτηκαν.

Μόνο τον Laborgini τον μαύρο είχα πάρει απο ΑΒ και έκλαψα τα 11-12€ γιατί έχει πολύ γεμάτο σώμα και η μηχανή ζοριζόταν,αδυνατούσε να έχει ροή ακόμα και χωρίς στούμπωμα το pod.Ισως να είναι και πολύ ψιλοκομμένος.Οποιονδήποτε άλλον καφέ έχω βάλει έχει κανονική ροή.

Αν θέλετε να δοκιμάσετε κάτι διαφορετικό και επώνυμο όπως ο Hausbrand(Για δυνατό στομάχι, βάζεις λίγο) η Portioli(Ο μπλε ήταν σαν χαλασμένος) σου κόβει πχ 50gr. ανάλογα την μηχανή που έχεις και αν δεν σου αρέσει δεν χάνεις πολλα €.Εγώ δοκίμασα κάποιους όπως τους 2 παραπάνω και δεν θα τους ξαναπάρω.

Το παράπονό μου σχετικά με τον Illy είναι οτι υπάρχουν 2 διαφορετικοί:

1)Cafe in Grani που είναι γαμάτος αλλά βγαίνει μόνο σε κόκκους(σπυρί) και ο Medium Roasted που είναι ωραίος αλλά όχι όπως ο άλλος και βγαίνει αλεσμένος.Το γράφουν χαμηλά μπροστά στο κουτί.Αλλά ο Illy έχει 9-10€/25)gr.=40€/Kg.

Πάντως έχω να πιω φραπέ χρόνια. Δοκίμασα απο περιέργεια και με ενόχλησε στο στομάχι.Επίσης μου έφερε νεύρα.

Ελληνικό πίνω Bravo και ως δεύτερο τον Λουμίδη.Αλλά όχι με ζέστη εκτός και αν είναι πρωί.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/5/2018 στις 12:07 ΜΜ, tsiro7 είπε

Έχω πάρει αρκετές φορές, γρήγορη παράδοση και καλές τιμές. Κατά καιρούς έχει προσφορές πολύ δυνατές. 

Πέρασα σήμερα και πήρα ένα κιλό άκοπο αυτόν στα 17,30.

Με εντυπωσίασε ότι έχει ότι καφέ (τουλάχιστον στους άκοπους) μπορείς να φανταστείς.Όλες τις μάρκες όλους τους τύπους.

Λειτουργεί σε ένα ισόγειο από τέσσερους νεαρούς όπως είδα  με διαδικτυακές πωλήσεις και χωρίς υπαλλήλους.Μπαίνεις δεξιά έχει ράφια με όλους τους καφέδες επιλέγεις ποιον θέλεις πλήρωσα με κάρτα σε μία πρόσχαρη κοπελιά και έφυγα.Δεν χρειάζεται παραγγελία όπως μου είπε.

Αν πάει κάποιος καλό είναι να δει στη σελίδα  να ξέρει ποιον θέλει και είναι πολύ εύκολο να τον βρει γιατί τους έχουν κατά μάρκα τοποθετημένους.

Σίγουρα θα ξαναπάω όταν τελειώσει γιατί είναι το μοναδικό σημείο μέχρι τώρα που βρήκα και πήρα αυτό που ήθελα και όχι αυτόν που προμοτάρει η κάθε επιχείριση.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουλά συσκευασμένους κυρίως κιλό οπότε το καβούρδιασμα δεν φαίνεται και πρέπει να διαβάσεις την συσκευασία και από άρωμα ότι αφήνει η συσκευασία αν δεν είναι αεροστεγής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...