Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.to fast path θακανει λιγο καλυτερα τα πραγματα αλλα θα χασει κανα Mbit σε sync.

 

2. αν εννοεις αυτο που δινουν που ειναι της altec (icall) θα πρεπει να το ξεκλειδωσει για να κανει οτι θελει και δεν ξεκλειδωνουν ολα.υπαρχει θεμα για το 2700.επισης ειναι αρκετα παλιο οποτε δεν ξερω αν θα καταφερει να συγχρονισει στα μεγιστα που ενδεχομενως να μπορει η γραμμη.σε σταθεροτητα τωρα ακομα και ενα technicolor καλυτερο θα ειναι απο το zte.

 

3. στα τορρεντς και περιορισμο να κανει στο Upload οσο να νε παλι θα εχει ενα μικρο delay στα υπολοιπα.

1. Αυτό πρέπει να το ζητήσει απο τον παροχο , σωστά;

 

2. Είναι ηδη ξεκλειδωτο το draytek. Να το το προτιμησει να βαλει αυτο ως modem(παντα με το το καλο gigabit netgear router να κανει την κληση ppp) αντι για το zte; Θα δει καποια βελτιωση; Μονο που βλεπω αυτο το zte ποσο μικρο και φθηνιαρικο φαινεται, δεν μου γεμιζει το ματι.

 

3. Ενα μικρο delay δεν ενοχλει, το θεμα ειναι οτι μπουκώνει αρκετά και το browsing γινεται αργο και εκνευριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1.Θα χασει ομως σε sync οποτε τορρεντς=μικροτερη ταχυτητα.

2.πρεπει να το δοκιμασει να δει ποσο θα συγρονισει.ας περασει οσο πιο νεο Firmware γινεται.το zte οτι ειναι για πεταμα ειναι ετσι και αλλιως.

3.προσοχη με το Upload στο ποσο το εχει περιορισει.αν το 100 το κανει 90 δεν θα αλλαξει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Θα χασει ομως σε sync οποτε τορρεντς=μικροτερη ταχυτητα.

2.πρεπει να το δοκιμασει να δει ποσο θα συγρονισει.ας περασει οσο πιο νεο Firmware γινεται.το zte οτι ειναι για πεταμα ειναι ετσι και αλλιως.

3.προσοχη με το Upload στο ποσο το εχει περιορισει.αν το 100 το κανει 90 δεν θα αλλαξει κατι.

1. Δεν τον απασχολει αν απο τα 15mbps παει πχ στα 13mbps .

2. Αν συγχρονισουν σε παρομοια ταχυτητα, προτιμαμε φανταζομαι το vigor, ετσι?

3. 10kb/s εχει βαλει το upload για να να μην μπουκωνει η συνδεση, αλλα και παλι μπουκωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σκεπτικό για μη χρήση Mikrotik λόγω πολυπλοκότητας ή δυσκολίας στις ρυθμίσεις, απόλυτα κατανοητό και σεβαστό.

Πάντως υπάρχουν αρκετά router με WiFi, ακόμη και σε AC.

Εχεις να προτεινεις κατι σε Mikrotik 1000αρι με WiFi; Θα ριξω μια ματια, συναδελφοι απο Αγγλια μου ειπαν οτι μπορουν να βοηθησουν!

 

εδιτ:βρηκα αυτο MikroTik CRS109-8G-1S-2HnD-IN

Επεξ/σία από isim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. 

Είμαι στον ΟΤΕ 24mb με ένα NetFaster IAD 2 που μου έμεινε από την hol πριν αρκετά χρόνια χωρίς προβλήματα με αποσυνδέσεις κτλ. Μου έκανε μια προσφορά ο ΟΤΕ για vdsl και σκέφτομαι σοβαρά την αναβάθμιση. Το παρόν θέμα το διαβάζω για απλή ενημέρωση και οι πληροφορίες μου είναι διάσπαρτες και ίσως λανθασμένες για αυτό και θέλω την βοήθεια σας. 

 

1. Να ρωτήσω από πριν ποιο chip χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ? (Ελπίζω να το αναφέρω σωστά…)

2. Το TP Link 9980 είναι μια καλή επιλογή και αν ναι πρέπει να συνδεθεί πάνω με αυτό που δίνει ο ΟΤΕ? 

3. Πως μπορώ να δω τα στατιστικά της υπάρχουσας σύνδεσης για να μου πείτε την γνώμη σας όπως είναι τώρα? 

 

Όποια άλλη παρατήρηση, διόρθωση δεκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν τον απασχολει αν απο τα 15mbps παει πχ στα 13mbps .

2. Αν συγχρονισουν σε παρομοια ταχυτητα, προτιμαμε φανταζομαι το vigor, ετσι?

3. 10kb/s εχει βαλει το upload για να να μην μπουκωνει η συνδεση, αλλα και παλι μπουκωνει.

1.απλα το λεω αφου ειναι οκ τοτε :)

2.yes.

3.το εχει χαμηλα.εγω φαντασου το αφηνω Full να seedarei και οκ ανοιγω σελιδες απλα εχω ενα μικρο delay.ελπιζω να το κοβει μεσα απο το τορρεντ το upload και να μην κοβει ολο το Upload σε 10 Kilobytes/sec

 

Καλημέρα σε όλους. 
Είμαι στον ΟΤΕ 24mb με ένα NetFaster IAD 2 που μου έμεινε από την hol πριν αρκετά χρόνια χωρίς προβλήματα με αποσυνδέσεις κτλ. Μου έκανε μια προσφορά ο ΟΤΕ για vdsl και σκέφτομαι σοβαρά την αναβάθμιση. Το παρόν θέμα το διαβάζω για απλή ενημέρωση και οι πληροφορίες μου είναι διάσπαρτες και ίσως λανθασμένες για αυτό και θέλω την βοήθεια σας. 
 
1. Να ρωτήσω από πριν ποιο chip χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ? (Ελπίζω να το αναφέρω σωστά…)
2. Το TP Link 9980 είναι μια καλή επιλογή και αν ναι πρέπει να συνδεθεί πάνω με αυτό που δίνει ο ΟΤΕ? 
3. Πως μπορώ να δω τα στατιστικά της υπάρχουσας σύνδεσης για να μου πείτε την γνώμη σας όπως είναι τώρα? 
 
Όποια άλλη παρατήρηση, διόρθωση δεκτή!

 

1.chipset dslam εννοεις.δεν ξερω αν θα στο πουν απο τωρα αν και λογικα στα kv η ιδια μαρκα Dslam θα παιζει.

2.ναι μια χαρα επιλογη απλα ειτε θα βαλεις το 9980 να κανει κληση pppoe και το speedport να ειναι pppoe passthrough ειτε

να συγχρονιζει το 9980 και του οτε απο πισω να σηκωνει την τηλεφωνια ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ VOIP διαμεσω του 9980.

3.μπαινεις μεσα στο ρουτερ και τα βλεπεις.αλλα δεν εχουν σημασια αφου μετα θα παρεις απο το Kv απο οτι καταλαβα εκτος αν εισαι διπλα στον οτε και παρεις απο το αστικο κεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.chipset dslam εννοεις.δεν ξερω αν θα στο πουν απο τωρα αν και λογικα στα kv η ιδια μαρκα Dslam θα παιζει.

2.ναι μια χαρα επιλογη απλα ειτε θα βαλεις το 9980 να κανει κληση pppoe και το speedport να ειναι pppoe passthrough ειτε

να συγχρονιζει το 9980 και του οτε απο πισω να σηκωνει την τηλεφωνια ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ VOIP διαμεσω του 9980.

3.μπαινεις μεσα στο ρουτερ και τα βλεπεις.αλλα δεν εχουν σημασια αφου μετα θα παρεις απο το Kv απο οτι καταλαβα εκτος αν εισαι διπλα στον οτε και παρεις απο το αστικο κεντρο.

 
2. Μακάρι να είναι απλή διαδικασία αυτή που περιγράφεις γιατί εμένα μου μοιάζουν κινέζικα…  
    Γιατί τονίζεις το “ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ VOIP”? Είναι καλό η κακό?
 
 
Και κάτι ακόμα, 
Εχω αυτό το  setup στο μυαλό μου και δεν ξέρω αν γίνετε. 
Το 1 και 2 ίσως να εναλλάσσονται για τον λόγο που μου έγραψες στο 2.

post-183534-0-58786300-1483527947_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.η τηλεφωνια θα ειναι πανω απο το ιντερνετ.αμα πχ πεσει το ιντερνετ χανεις το τηλεφωνο.ενταξει δεν χαθηκε ο κοσμος απλα το λεω.αν βαλεις vdsl και το Kv ειναι κοντα ειτε το ενα βαλεις μπροστα ειτε το αλλο το 50 αρι θα το πιασεις .απλα ειτε το ενα κανεις ειτε το αλλο θελει λιγο ρυθμισεις.προσωπικα ειτε θα εβαζα μπροστα το δικο μου να συγχρονιζει και πισω του οτε απλα για την τηλεφωνια ειτε μπορεις να πας και σε εναλλακτικο παροχο και να συνεχισεις να εχεις tdm τηλεφωνια αντι για voip.επισης ε

δω ειναι και η σωστη καλωδιωση για vdsl αφου ειναι διαφορετικη απο την adsl.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι δεν ξέρουν αν πέσω σε kv η αστικό κεντρο, όμως η απόσταση που βλέπουν στην adsl τώρα είναι 218 μετρα. 

Όσο για το chipset dslam το μονο που ξέρει είναι η μάρκα του dslam Huawei MA5603t

Είναι ok με το 9980?

 


@poulinos μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην φωτό πού ανέβασα πιο πάνω σχετικά με το μελοντικο setup αν γίνετε? 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι δεν ξέρουν αν πέσω σε kv η αστικό κεντρο, όμως η απόσταση που βλέπουν στην adsl τώρα είναι 218 μετρα. 
Όσο για το chipset dslam το μονο που ξέρει είναι η μάρκα του dslam Huawei MA5603t
Είναι ok με το 9980?
@poulinos μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην φωτό πού ανέβασα πιο πάνω σχετικά με το μελοντικο setup αν γίνετε? 
Ευχαριστώ πολύ!
τωρα ειδα την φωτο.ηταν σε τετοιο χρωμα που μου φανηκε σαν υπογραφη.
μπορεις να βαλεις το ρουτερ του οτε σε pppoe passthrough απο πισω τo tp link Να κανει Κληση Pppoe 
και μετα μπορεις να βαλεις ενα access point πανω στο tp link.να βαλεις αλλο ρουτερ πισω απο το 9980 να παιζει σαν ρουτερ
δεν εχει καποιο νοημα.
αν εισαι 218 μετρα το πιο πιθανο ειναι να μην εχει αλλαχτει το Kv επειδη δεν εχει νοημα αφου εισαι στα 218 μετρα οποτε και να παρεις vdsl απο εκει.γενικως μην σε αγχωνει το chipset. δεν μπορω να βρω τι chipset εχει το dslam.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, εγώ έχω πάρει αυτό https://www.skroutz.gr/s/5398380/TP-LINK-Archer-D2.html αλλά τώρα με την νέα σύνδεση του ΟΤΕ μου έδωσαν ένα δικό τους αν και δεν έχω ακόμη voip τηλεφωνία αλλά μου είπαν σε λίγο καιρό θα γίνει voip οπότε πρέπει να πάω αναγκαστικά μέσω ΟΤΕ ρούτερ. Το tp-link είναι πολύ καλύτερο από του ΟΤΕ; τι λέτε να κάνω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγα ποστ πιο πανω αναφερουμε τι μπορει να γινει.

2.ναι μια χαρα επιλογη απλα ειτε θα βαλεις το 9980 να κανει κληση pppoe και το speedport να ειναι pppoe passthrough ειτε

να συγχρονιζει το δικο σου και του οτε απο πισω να σηκωνει την τηλεφωνια ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ VOIP διαμεσω του δικου σου vdsl router.


Ρε παιδιά, εγώ έχω πάρει αυτό https://www.skroutz.gr/s/5398380/TP-LINK-Archer-D2.html αλλά τώρα με την νέα σύνδεση του ΟΤΕ μου έδωσαν ένα δικό τους αν και δεν έχω ακόμη voip τηλεφωνία αλλά μου είπαν σε λίγο καιρό θα γίνει voip οπότε πρέπει να πάω αναγκαστικά μέσω ΟΤΕ ρούτερ. Το tp-link είναι πολύ καλύτερο από του ΟΤΕ; τι λέτε να κάνω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον ενα interface εχει παρει ip address τυπικα ειναι routable στο private address space. Αν υπαρχει l3 addressing σε iface διαφωνεις οτι ειναι ικανο για ip routing?

Ως προς το ερώτημα συμφωνώ.

Όμως το ότι ένα interface έχει ΙΡ δεν σημαίνει ότι είναι ικανό για routing. Τέτοιο παράδειγμα είναι τα L2 managed switches, όπου κάποια έχουν ΙΡ μόνο για το management, αντί της σειριακής ή μέσω κονσόλας.

 

Παρόμοια είναι η περίπτωση κάποιου modem/router σε bridge mode. Σε αρκετές εταιρείας με καλογραμμένο λογισμικό, οι ενδείξεις και οι επιλογές σε ότι έχει να κάνει με routing κλπ, απλά εξαφανίζονται. Στις περισσότερες οικιακές δεν γίνεται αυτό, αλλά σίγουρα δεν δουλεύει το routing.

Εχεις να προτεινεις κατι σε Mikrotik 1000αρι με WiFi; Θα ριξω μια ματια, συναδελφοι απο Αγγλια μου ειπαν οτι μπορουν να βοηθησουν!

 

εδιτ:βρηκα αυτο MikroTik CRS109-8G-1S-2HnD-IN

Αυτό που δείχνεις είναι κατά βάση L3 managed switch, με δυνατότητα να παίξει και ως router.

 

Αντίστοιχα router με Gigabit είναι τα:

RB951G-2HnD

RB2011UiAS-2HnD-IN

RB962UiGS-5HacT2HnT (hAP ac)

 

Οι κύριες διαφορές είναι στις θύρες και στην μπάντα λειτουργίας.

Από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι δεν ξέρουν αν πέσω σε kv η αστικό κεντρο, όμως η απόσταση που βλέπουν στην adsl τώρα είναι 218 μετρα. 
Όσο για το chipset dslam το μονο που ξέρει είναι η μάρκα του dslam Huawei MA5603t
Είναι ok με το 9980?

Αυτό που σίγουρα γνωρίζω είναι ότι Huawei MA5603Τ είναι τα περισσότερα (αν όχι όλα) DSLAM στις νέες καμπίνες του ΟΤΕ. Το αν παίζουν τα ίδια και στα αστικά κέντρα δεν το γνωρίζω.

 

Σίγουρα πάντως το 9980 παίζει καλά μαζί του, αφού το χρησιμοποιούν πολλοί χρήστες της εταιρείας, αλλά και άλλων παρόχων που παίρνουν VDSL από καμπίνα μέσω χοντρικής.

3. Πως μπορώ να δω τα στατιστικά της υπάρχουσας σύνδεσης για να μου πείτε την γνώμη σας όπως είναι τώρα? 

Στο Netfaster IAD 2, τα στοιχεία συγχρονισμού φαίνονται στο μενού ADSL > Status.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρουτεράκι(οχι modem) <50ευρώ (ταβάνι-θέλω κάτι budget αν είναι δυνατόν) για να του περάσω open ή dd wrt ποιο προτείνετε;

Έχω ήδη το tp link wr841n αλλά από μνήμη είναι στα 4mb και μετά το πέρασμα του open wrt δεν μένει τίποτα, ούτε αρχείο κειμένου δεν γίνεται να δημιουργήσω. Η γνωστή λύση είναι ένα usb stick αλλά δεν έχει θύρα.

 

Μπορώ να δοκιμάσω προς το https://wiki.openwrt.org/toh/asus/rt-n14u αν το δίνει η wind ακόμα στα 34 αν γνωρίζει κανείς;

αλλιώς ποιο;(ακόμη και αν είναι από εξωτερικό πχ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον θελω την βοηθεια σας.νεος συνδρομητης στον οτε μετα απο φορθνετ. μου εστειλαν αυτο zte h108ns.να πω οτι εχασα περιπου 1μβ απο ταχυτητα σε σχεση με φορθνετ και το snr margin ειναι 6,9 οσο δηλαδη στην φορτθνετ.

το προβλημα ειναι αλλο ομως

 

θελω ενα modem rοuter. ωστε να μπορω να ρυθμισω τα android κινητα να μην τραβανε ολη την συνδεση οταν μπαινει καποιος στο youtube ασπουμε, διοτι κανενα αλλο μηχανημα εκεινη την στιγμη δεν δουλευει....η συνδεση μου κλειδωνει περιπου στο 7 με λιγα λογια να μπορω να την μοιρασω.οσο πιο απλα γινεται αν υπαρχει.

δεν ξερω και πολλα απο αυτα αλλα επειδη παιζουμε σπιτι online games  με ps4 τα πορτ να ειναι ανοιχτα?η να ανοιγονται ευκολα?καπως ετσι τελος παντον.

 

και οσο γινεται πιο οικονομικο.μεχρι κανα 30αρι θα ηταν οτι πρεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...