Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3km μακρυα.40 attenuation>το μεγιστο με 6 Margin αντε να ηταν κανα 8αρι Mbit.εισαι και μακρυα δεν εχεις και τον καλυτερο χαλκο εκτος αν φταιει μετα κατι στην καλωδιωση σου αλλα για να το δεις αυτο θα πρεπει να κανεις δοκιμη στον κατανεμητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλού κακου θα πάρω στον ΟΤΕ καποια στιγμή μηπως μου κανουν καποιο reset απο κει (μπας και κερδίσω τπτ απο κει). Σ ευχαριστώ παντως. Και κατι τελευταιο:

 

Το οτι κλειδώνει αρκετά κατω απ τα 6 Μbit είναι καλυτερο για τις αποσυνδεσεις του ρουτερ? Εννοω θα χω λιγοτερες αποσυνδεσεις με την 4,5 ταχύτητα απ ότι στα 6 ? (Διοτι ένας λογος που το αλλαξα ηταν πως με το παλιο ειχα πολλες αποσυνδεσεις). Ή είναι ασχετο το ενα με τ αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σε όλους, μία βοήθεια παρακαλώ κύριοι!
έχω σύνδεση hol με μόντεμ/ρούτερ της wind ένα λευκό όρθιο χωρίς να έχω σετάρει κάτι. Πιάνω ταχύτητα περίπου 8-10 mbps.
έχω βάλει ip tv (τηλεόραση μέσω ιντερνετ) και τώρα τελευταία μου κολλάει συχνά ειδικά όταν ο γιος μου μπαίνει μέσα στο γιουτιουμπ ταυτόχρονα. Θα μπορούσατε να μου είτε τι φταίει(;υποψιάζομαι το μοντεμ)

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ενα μοντεμ/ρούτερ που δεν θα είχα πρόβλημα;;;

υ.γ.(το μηχάνημα ip το έχω συνδεδεμένο με καλώδιο ethernet ώστε να μην έχω απώλειες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλού κακου θα πάρω στον ΟΤΕ καποια στιγμή μηπως μου κανουν καποιο reset απο κει (μπας και κερδίσω τπτ απο κει). Σ ευχαριστώ παντως. Και κατι τελευταιο:

 

Το οτι κλειδώνει αρκετά κατω απ τα 6 Μbit είναι καλυτερο για τις αποσυνδεσεις του ρουτερ? Εννοω θα χω λιγοτερες αποσυνδεσεις με την 4,5 ταχύτητα απ ότι στα 6 ? (Διοτι ένας λογος που το αλλαξα ηταν πως με το παλιο ειχα πολλες αποσυνδεσεις). Ή είναι ασχετο το ενα με τ αλλο?

μπορει να παιζεις πιο σταθερα μπορει και οχι.και αυτο δυστυχως θα το δεις στην πραξη.θεωρητικα χρησιμοποιεις λιγοτερα bits per tone αφου συγχρονιζεις λιγοτερο οποτε μπορει να εισαι πιο σταθερα.

γειά σε όλους, μία βοήθεια παρακαλώ κύριοι!

έχω σύνδεση hol με μόντεμ/ρούτερ της wind ένα λευκό όρθιο χωρίς να έχω σετάρει κάτι. Πιάνω ταχύτητα περίπου 8-10 mbps.

έχω βάλει ip tv (τηλεόραση μέσω ιντερνετ) και τώρα τελευταία μου κολλάει συχνά ειδικά όταν ο γιος μου μπαίνει μέσα στο γιουτιουμπ ταυτόχρονα. Θα μπορούσατε να μου είτε τι φταίει(;υποψιάζομαι το μοντεμ)

 

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ενα μοντεμ/ρούτερ που δεν θα είχα πρόβλημα;;;

 

υ.γ.(το μηχάνημα ip το έχω συνδεδεμένο με καλώδιο ethernet ώστε να μην έχω απώλειες)

στο Pc του γιου σου θα μπορουσε να μπει το Net limiter για να περιοριζεις λιγο την ταχυτητα.σιγουρα αν το ρουτερ ειναι zte δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα πολλες φορες ειναι και θεμα bandwidth οπως και προτεραιοτητας.αλλα δεν ξερω ποσο ευκολα μπορεις να σεταρεις το qos για να δωσεις προτεραιοτητα στο iptv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

θελω ενα router Κατα προτιμηση gigabit, wireless , να ειναι με διαφορα καλυτερο απο αυτο του ΟΤΕ και ας εχει και προοπτικη για vdsl.

Αν δε ζηταω πολλα και ειναι κατι εφικτο με 50 ευρω μαξ, ακουω προτασεις.

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όσο αναφορά το δικό μου θέμα (κλείδωμα σε 4 MBit αντι των 6 που είχα). Δήλωσα βλάβη και ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ. Στο σπίτι μου (στο box-άκι εννοώ για τους μυημένους - στο ισόγειο της πολυκατοικίας δλδ) έρχεται 5.9 MBit.

 

Ήρθε και στον όροφό μου και μέτρησε πόσο βγάζει η μπρίζα μου (εκεί που συνδέω το ρουτερ δλδ). Βγάζει 5 MBit ! Συνεπώς για x,y λόγους το TP-Link Archer D20 κλειδώνει στα 4 (χάνω 1 δηλαδή). Το ακόμα πιο περίεργο ειναι πως απ την είσοδο της πολυκατοικίας στον 7ο που έρχεται η γραμμή) χάνω σχεδόν άλλο 1 MBit.. :huh: :huh: :huh: Βεβαια μου ειπε πως το θέμα ειναι να χω σταθερότητα (οχι αποσυνδέσεις) και όχι τοσο ταχύτητα (που εδώ που τα λέμε είχα 6 άρα αλλά με πολλές αποσυνδέσεις)

 

Το άλλο καλό που μαθα είναι πως σε λίγο καιρό θα έρθει vdsl στην περιοχή μου (Καισαριανή) και μου εγγυήθηκε πως θα χω σίγουρα 30 MBit στο box-άκι της πολυκατοικίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω αυτο Link.png Site: D-LinkDSL-2750B και μου κοβεται συχνα η συνδεση στο ιντερνετ χωρις να εχω αποσυνδεσεις στο router ομως.Μιλησα με την vodafone και μου ειπε οτι δεν βλεπουν κατι στην γραμμη μου,ειναι καθαρη και δεν εχω αποσυνδεσεις,(αν δεν κανω restart το router δεν λυνεται το προβλημα)να σημειώσω οτι στο cmd οταν κανω ping 192.168.1.1 περνω κανονικα απαντηση αλλα οταν κανω  request  www.google.gr δεν παιρνω μονο εφοσον κανω restart.Μου ειπαν οτι πρεπει να δω για firmware update αλλα ειδα οτι εχω το last.Οποτε σκεφτομαι οτι φταιει το router.Οριστε και οι μετρησεις μου Link.png Site: http://prnt.sc/dhfknd Εφοσον φταιει το ρουτερ δεν θελω να ξεπερασει το κοστος στα 40-50 Max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

θελω ενα router Κατα προτιμηση gigabit, wireless , να ειναι με διαφορα καλυτερο απο αυτο του ΟΤΕ και ας εχει και προοπτικη για vdsl.

Αν δε ζηταω πολλα και ειναι κατι εφικτο με 50 ευρω μαξ, ακουω προτασεις.

ευχαριστω πολυ

Κανεις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα εβαλα VDSL Forthnet, μετα απο περιπετειες με αποσυνδεσεις αλλαξα ολη την καλωδιωση του σπιτιου και το θεμα εφτιαξε :)

 

Το θεμα ειναι πως το router που δινουν (technicolor) δεν εχει καλο wifi... Ποιο θα μου προτεινατε για αγορα γυρω στα 40-50 ευρω που να ειναι συμβατο με forthnet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φυσιολογικό τα Errors(pkts) τοσο σε upstream όσο και σε downstream συνεχώς να ανεβαίνουν? Πριν 10 μέρες ειχα 222 και 17793 και τώρα

 

8103 και 240508 αντίστοιχα.. :mellow:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

θελω ενα router Κατα προτιμηση gigabit, wireless , να ειναι με διαφορα καλυτερο απο αυτο του ΟΤΕ και ας εχει και προοπτικη για vdsl.

Αν δε ζηταω πολλα και ειναι κατι εφικτο με 50 ευρω μαξ, ακουω προτασεις.

ευχαριστω πολυ

me 50 ευρω και vdsl λιγο δυσκολο.μονο σε asus Οτι βρεις που να ειναι σχετικα φτηνο και vdsl.το 9980 της tp link ειναι λιγο πανω απο τα 60.

Λοιπόν όσο αναφορά το δικό μου θέμα (κλείδωμα σε 4 MBit αντι των 6 που είχα). Δήλωσα βλάβη και ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ. Στο σπίτι μου (στο box-άκι εννοώ για τους μυημένους - στο ισόγειο της πολυκατοικίας δλδ) έρχεται 5.9 MBit.

 

Ήρθε και στον όροφό μου και μέτρησε πόσο βγάζει η μπρίζα μου (εκεί που συνδέω το ρουτερ δλδ). Βγάζει 5 MBit ! Συνεπώς για x,y λόγους το TP-Link Archer D20 κλειδώνει στα 4 (χάνω 1 δηλαδή). Το ακόμα πιο περίεργο ειναι πως απ την είσοδο της πολυκατοικίας στον 7ο που έρχεται η γραμμή) χάνω σχεδόν άλλο 1 MBit.. :huh: :huh: :huh: Βεβαια μου ειπε πως το θέμα ειναι να χω σταθερότητα (οχι αποσυνδέσεις) και όχι τοσο ταχύτητα (που εδώ που τα λέμε είχα 6 άρα αλλά με πολλές αποσυνδέσεις)

 

Το άλλο καλό που μαθα είναι πως σε λίγο καιρό θα έρθει vdsl στην περιοχή μου (Καισαριανή) και μου εγγυήθηκε πως θα χω σίγουρα 30 MBit στο box-άκι της πολυκατοικίας..

Σκεψου οτι απο κατω μεχρι πανω εχεις και αλλα μετρα καλωδια και δεν ειναι μονο η αποσταση αλλα οτι περνανε ολα μαζι μεσα απο σωληνες κτλ.και πανω εχεις και τα παραλληλα πριζακια.η σωστη μετρηση θα ηταν χωρις τα παραλληλα.καποιες φορες υπαρχουν και αναπληρωματικα ζευγαρια απο χωνευτη μεχρι πανω γιανα δοκιμαζες.απο εκει και περα το καθε ρουτερ λογω διαφορετικου chipset συγχρονιζει και σε αλλη ταχυτητα.μια και καλη υπομονη για vdsl παντως.

καλησπερα εχω αυτο Link.png Site: D-LinkDSL-2750B και μου κοβεται συχνα η συνδεση στο ιντερνετ χωρις να εχω αποσυνδεσεις στο router ομως.Μιλησα με την vodafone και μου ειπε οτι δεν βλεπουν κατι στην γραμμη μου,ειναι καθαρη και δεν εχω αποσυνδεσεις,(αν δεν κανω restart το router δεν λυνεται το προβλημα)να σημειώσω οτι στο cmd οταν κανω ping 192.168.1.1 περνω κανονικα απαντηση αλλα οταν κανω  request  www.google.gr δεν παιρνω μονο εφοσον κανω restart.Μου ειπαν οτι πρεπει να δω για firmware update αλλα ειδα οτι εχω το last.Οποτε σκεφτομαι οτι φταιει το router.Οριστε και οι μετρησεις μου Link.png Site: http://prnt.sc/dhfknd Εφοσον φταιει το ρουτερ δεν θελω να ξεπερασει το κοστος στα 40-50 Max.

αν δεν κανει Ping στο google.gr για παραδειγμα μπορει ειτε να εχει κολλησει το router ειτε για καποιο λογο να μην κανει resolve στον dns.οποτε οταν το κανεις δοκιμασε ping 192.168.1.1 για να δεις οτι απανταει το ρουτερ και μετα Ping 194.219.227.2 για να δεις αν σου απανταει διευθυνση ip>και μετα κανεις Ping www.google.gr για παραδειγμα.αν περναει το δευτερο Ping αλλα οχι το τριτο τοτε κατι γινεται με τους dns.επισης στο κανει απο μια συσκευη μονο ή απο πολλες.το λεω μηπως ειναι θεμα της συσκευης

Προσφατα εβαλα VDSL Forthnet, μετα απο περιπετειες με αποσυνδεσεις αλλαξα ολη την καλωδιωση του σπιτιου και το θεμα εφτιαξε :)

 

Το θεμα ειναι πως το router που δινουν (technicolor) δεν εχει καλο wifi... Ποιο θα μου προτεινατε για αγορα γυρω στα 40-50 ευρω που να ειναι συμβατο με forthnet?

σωστη καλωδιωση για vdsl

β.ρουτερ με 40-50 ευρω σε vdsl δεν παιζει.λιγο πιο ψηλα διαλεγεις ειτε asus ειτε πχ tp link 9980.εκτος  αν θες να βαλεις καποιο access point Μονο ή αν εχεις καποιο παλιο adsl router που το wireless σε καλυπτει να το βαλεις πανω στο technicolor σαν access point και να κλεισεις το wifi απο το technicolor.

και θεωρητικα ολα τα adsl/vdsl ρουτερ παιζουν παντου εκτος αν υπαρχει καποια ασυμβατοτητα.

 

Είναι φυσιολογικό τα Errors(pkts) τοσο σε upstream όσο και σε downstream συνεχώς να ανεβαίνουν? Πριν 10 μέρες ειχα 222 και 17793 και τώρα

 

8103 και 240508 αντίστοιχα.. :mellow:

 

Ναι χαλκος ειναι οχι οπτικη ινα οποτε ειναι λογικο.δεν θα ηταν λογικο ειδικα για 10 μερες δεν ειναι τιποτα.προβλημα θα ειχες αν ανεβαιναν κατα χιλιαδες μεσα σε δεπτερολεπτα οποτε εκει κατι παει στραβα και ειτε θα εχεις αποσυνδεσεις ειτε προβληματα ταχυτητας κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @poulinos σ ευχαριστώ :) Και κάτι τελευταίο (αν ξερεις γιατί είναι τεχνικό το θέμα). Αν έρθει vdsl στην γειτονιά μου αλλά εγώ μείνω στην 24 άρα που χω (που όμως κλειδωνω οπως ειπαμε στα 4 τελικα), θα δω τελικα αύξηση στην ταχυτητα μου ή όχι?

 

Ή μηπως για να δω αυξηση οι κύριοι του ΟΤΕ θα με υποχρεώσουν κα αγοράσω vdsl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @poulinos σ ευχαριστώ :) Και κάτι τελευταίο (αν ξερεις γιατί είναι τεχνικό το θέμα). Αν έρθει vdsl στην γειτονιά μου αλλά εγώ μείνω στην 24 άρα που χω (που όμως κλειδωνω οπως ειπαμε στα 4 τελικα), θα δω τελικα αύξηση στην ταχυτητα μου ή όχι?

 

Ή μηπως για να δω αυξηση οι κύριοι του ΟΤΕ θα με υποχρεώσουν κα αγοράσω vdsl?

δεν θα δεις αυξηση διοτι εσυ θα συνεχιζεις να παιρνεις adsl απο το αστικο κεντρο.ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εξαιρεσεις σε περιοχες με μεγαλο προβλημα πολλες φορες επειδη ο χρηστης παιζει πχ 1-2 Mbit του δινουν vdsl 24/1 ή adsl 24/1 απο το kv.συνηθως δινουν vdsl 24/1 που θα παιξει πιο καλα απο οτι το adsl που θα πρεπει να μειωσουν το output power.οποτε στην πραξη ο αλλος χωρις να δωσει παραπανω λεφτα εχει ταχυτητα 24/1.

αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση.εσυ οτι κερδισεις μπορει να ειναι ελαχιστο μονο και μονο απο την αλλαγη του παλιου καφαο που μπορει να ηταν με σκουριασμενες βιδες στο πιο καινουριο καφαο(Kv) που ειναι με ρεγκλετες.οποτε ναι μετα σε σπρωχνουν στο vdsl.

γιατι φαντασου με αυτην την λογικη α.

κανεις δεν θα εβαζε vdsl αφου θα σου ελεγε θα με βαλουν στο kv οποτε θα εχω 24/1 που ειναι σχετικα κοντα στο 30/2,5 ενω θα ηταν αθεμιτος ανταγωνισμος προς τους παροχους που θα εδιναν μικροτερη ταχυτητα υποχρεωτικα αφου δινουν απο το αστικο κεντρο.

αν ο παροχος οπως και στο vdsl εδινε adsl απο το kv τοτε δεν θα υπηρχε και πολυ ιδιοκτητο δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα δεις αυξηση διοτι εσυ θα συνεχιζεις να παιρνεις adsl απο το αστικο κεντρο.ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εξαιρεσεις σε περιοχες με μεγαλο προβλημα πολλες φορες επειδη ο χρηστης παιζει πχ 1-2 Mbit του δινουν vdsl 24/1 ή adsl 24/1 απο το kv.συνηθως δινουν vdsl 24/1 που θα παιξει πιο καλα απο οτι το adsl που θα πρεπει να μειωσουν το output power.οποτε στην πραξη ο αλλος χωρις να δωσει παραπανω λεφτα εχει ταχυτητα 24/1.

αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση.εσυ οτι κερδισεις μπορει να ειναι ελαχιστο μονο και μονο απο την αλλαγη του παλιου καφαο που μπορει να ηταν με σκουριασμενες βιδες στο πιο καινουριο καφαο(Kv) που ειναι με ρεγκλετες.οποτε ναι μετα σε σπρωχνουν στο vdsl.

γιατι φαντασου με αυτην την λογικη α.

κανεις δεν θα εβαζε vdsl αφου θα σου ελεγε θα με βαλουν στο kv οποτε θα εχω 24/1 που ειναι σχετικα κοντα στο 30/2,5 ενω θα ηταν αθεμιτος ανταγωνισμος προς τους παροχους που θα εδιναν μικροτερη ταχυτητα υποχρεωτικα αφου δινουν απο το αστικο κεντρο.

αν ο παροχος οπως και στο vdsl εδινε adsl απο το kv τοτε δεν θα υπηρχε και πολυ ιδιοκτητο δικτυο.

Aυτό είναι απαραδεκτο αν συμβεί. Και εξηγούμαι. Από την στιγμή που στο καφάο μου θα ρχεται profil - τουλάχιστον - 50 άρας λόγω οπτικών ινών (vdsl) και profil 24 άρας (για adsl) γιατί εγω ως καταναλωτης να μην κλειδώσω την 24 αρα?? Γιατι δλδ να με κλειδώσει στα 6 (στην καλύτερη) και να πρέπει να πληρώσω για την vdsl? Στο κάτω κάτω ΠΛΗΡΩΝΩ για 24 άρα (βέβαια οι κύριοι μάγκες του ΟΤΕ ειναι καλυμμένοι νομικά λέγοντάς σου ΕΩΣ 24 Mbit..)

 

Με λίγα λογια: γιατι να μην γινει αυτο που χε γινει και παλιότερα που οι κάτοχοι του 1 mbit έγιναν αυτόματα 2 και μετά 4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...