Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει να του πουν οτι θα εχει αποσυνδεσεις και τετοια αλλα μην πτοηθει.το δοκιμαζει και αμα εχει θεμα ζηταει 9 μετα γιατι το 11 ειναι υπερβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα μάγκες ψάχνω για modem/router για να αντικαταστισω επιτελούς το σάπιο ZTE που μου έδωσε η HOL.

Έχω 24 σύνδεση και μπορώ να δώσω μέχρι 30 ευρό τι προτείνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μάγκες ψάχνω για modem/router για να αντικαταστισω επιτελούς το σάπιο ZTE που μου έδωσε η HOL.

Έχω 24 σύνδεση και μπορώ να δώσω μέχρι 30 ευρό τι προτείνεται?

δες σε καποιο asus ή σε καποιο tp link Πχ 8968.αλλα για μενα πηγαινε μεχρι 50 ευρω.απο το zte και asus να παρεις και tp link να παρεις τα θεωρω καλυτερα.οτι παρεις Firmware update Πρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενα tp-link td-w8951nd το οποιο το εχω αρκετα χρονια, αλλα την κανει καλα την δουλεια του(η μαλλον την εκανε). Συγχρονιζει στα 11, και παραπανω δεν γινεται να πιασει ετσι κ αλλιως λογω τοποθεσιας. Το θεμα ειναι οτι τωρα τελευταια εχει θεμα, γιατι παταω την ip του router να μπω στην σελιδα (για να ανοιξω/κλεισω το wifi καθως δεν θελω να το εχω ανοιχτο ολη την ωρα) και δεν μπορω να μπω στην σελιδα. Δλδ δεν μου βγαζει καν το prompt για να βαλω username/pass. Παλιοτερα το εκανα restart και δουλευε, τωρα εχει κανα μηνα που ακομα και με restart δεν μπορω να μπω στην σελιδα. Ο μονος τροπος για να δουλεψει ειναι να του κανω reset. firmware του εχω το τελευταιο.

 

Αυτο το router ηταν αγορασμενο απο εμενα παλιοτερα.Επισης εχω και ενα που μου ειχε δωσει η forthnet (thomson tg 585) αλλα το tp link ειναι καλυτερο οποτε και χρησιμοποιω εκεινο. Υπαρχει περιπτωση αμα μιλησω με forthnet να μου δωσουν καινουριο router μιας και ειμαι πελατης 9 χρονια? Η να μην κανω καν τον κοπο να μιλησω μαζι τους και να παρω καινουριο router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και απο αλλη συσκευη να δεις αν το κανει.επισης εχω πετυχει νομιζω σε tp link με καποιο Firmware Μετα απο χ ωρα ναμην με αφηνει να κανω Login στην σελιδα και το ειχε η tp link σαν Security feauture.αν ομως επαιζε τοτε ή κατι στο Pc οποτε δοκιμασε απο αλλη συσκευη ή απο αλλο browser ή πραγματι τα εχει παιξει.η Forthnet μπορει να σου δωσει καινουριο αλλα συνηθως επειδη το χαριζουν στον πελατη και δεν ειναι με χρησιδανειο πρεπει να κανεις ανανεωση συμβολαιου.αλλιως πας και παιρνεις απο το εμποριο κατι αλλο.το δικο σου tp link δεν νομιζω να εχει εγγυηση.παντως δεν βρισκω νοημα στο να το κλεινεις ανοιγεις συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και κάποιες μέρες άλλαξε η καμπίνα μου σε vdsl :-D :-D Ανεβάζω φωτό εδώ:

 

http://prnt.sc/dvgpls

 

Πληροφοριακή ερώτηση: Ξέρει κανεις σε πόσο περίπου καιρό θα έχω την υπηρεσία vdsl διαθέσιμη? Κάπου διάβασα 4-6 μήνες..

Επεξ/σία από Haris1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό το πρόγραμμα ελέγχουμε wireless bandwidth στο σημείο που βρισκόμαστε!

Για παράδειγμα αν πάω στην κουζίνα εγώ μερικές φορές το σήμα του ZTE μηδενίζει!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.assia.sweetspots&hl=en

 

b3cce8db8b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα. Αποφάσισα να αγορασω ένα router ASUS RT-AC51U για να αντικατασταθεί επιτέλους το zte του ΟΤΕ. Ο λόγος είναι πως στην πολυκατοικία μου υπάρχουν 36 wifi networks σε όλα τα channels με αποτέλεσμα να έχω χάλια σήμα παντού. Είπα να πάρω αυτό που έχει 5ghz για να περιορίσω τις απώλειες σήματος. 2 ερωτήσεις :

1. Είναι καλό γενικά?

2. Τι κάνω όταν το κουμπώσω? Βάζω μόνο username and password η πρεπει να κάνω όλες τις ρυθμίσεις του ΟΤΕ? Πρεπει επίσης να τους ενημερώσω εκεί στον ΟΤΕ ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα. Αποφάσισα να αγορασω ένα router ASUS RT-AC51U για να αντικατασταθεί επιτέλους το zte του ΟΤΕ. Ο λόγος είναι πως στην πολυκατοικία μου υπάρχουν 36 wifi networks σε όλα τα channels με αποτέλεσμα να έχω χάλια σήμα παντού. Είπα να πάρω αυτό που έχει 5ghz για να περιορίσω τις απώλειες σήματος. 2 ερωτήσεις :

1. Είναι καλό γενικά?

2. Τι κάνω όταν το κουμπώσω? Βάζω μόνο username and password η πρεπει να κάνω όλες τις ρυθμίσεις του ΟΤΕ? Πρεπει επίσης να τους ενημερώσω εκεί στον ΟΤΕ ή όχι?

Το συγκεκριμένο είναι σκέτο router και οχι modem/router που χρειάζεσαι εσύ,κοινώς δεν κουμπώνει rj11 καλώδιο για να συγχρονίσει με τον πάροχο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να κάνω αντικατάσταση στο Router μου το οποίο είναι το ZTE  ZXV10 H201L αλλά δεν ξέρω ποιο να αγοράσω. Μέχρι 20-30€ ότι ποιο καλό γίνεται με τιμές Skroutz 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Από τότε που έβαλα τη γραμμή μου έχω το πολύ κακό σε ταχύτητες ZTE H108L που μου έδωσε η forthnet. Αν και σκεφτόμουν την αλλαγή σε VDSL για οικονομικούς λόγους είπα μήπως μπορώ να πάρω κάποιο νέο modem μπας και αυξήσω την ταχύτητα. Δοκίμασα και ένα TP-Link που έδωσαν στην αδερφή μου για την δικιά της σύνδεση η forthnet και είδα διαφορά 1mb/s πάνω σε downstream data rate. Αλλά είχα πολλά θέματα με το ping που εκτοξεύθηκε σχεδόν σε 2πλάσια νούμερα (γύρω στα 100). Να τονίσω πως η δοκιμή έγινε με την ήδη fastpath γραμμή μου.

 

Αυτή τη στιγμή τα στατιστικά της γραμμής μου είναι τα εξής:01287e0fd70b4d819b5855da49dcbcb8.png

Αξίζει να επενδύσω 30-40 ευρώ σε ένα καλύτερο router ώστε να δω μια σημαντική αύξηση στην ταχύτητα αλλά να μην χάσω και σε απόδοση στα online games? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Ψαχνω να αντικαταστησω το παναρχαιο sagem 2404 το οποιο εδω και ενα χρονο αν πεσει το ρευμα μου βγαζει την πιστη μετα μεχρι να λειτουργησει.Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες ειδα οτι προτεινετε tp-link η asus για μικρο κοστος.Στα υποψην μου εχω τα εξης :

 

Link.png Site: TP-LINKTD-W8968

Link.png Site: ASUSDSL-N12E WIRELESS-N300

Link.png Site: AsusDSL-N14U

 

Με δεδομενο οτι το απολυτο οριο ειναι 50, αν και θα ηθελα να δωσω μεχρι 40 αν δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος, ποιο θα επιλεγατε?Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο που παρεβλεψα?Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήνομαι να αλλάξω το ελεεινό speedport 2i της Cosmote για τη νέα VDSL γραμμή μου. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι όλα τα modem/routers της αγοράς δεν παίζουν το ίδιο (chipset modem/DSLAM) ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι τι πρέπει να προσέξω;

Από ότι κατάλαβα πρέπει να έχω το speedport κουμπωμένο πίσω από το νέο modem με ethernet καλώδιο για να έχω VOIP. Σωστά;

Πάνω από 120-130 έουρα δεν θέλω να δώσω. Δεν με απασχολεί αν θα έχει ή όχι:

 

Gigabit switch

USB

Aηδίες για torrents, streaming, print server κτλ

 

Θα με ενδιέφερε κάτι που θα μπορεί να φορέσει open/DD-WRT. VPN client επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο.

Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...