Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μπορειτε να μου προτεινετε το πιο φθηνο ασυρματο ρουτερ για adsl?

 

 

Χρηματα το φθηνοτερο.

Wind.

Προκειται για δωρο, δεν αφορα ενα ατομο.

εμενα κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω Vdsl 50 COSMOTE και κλειδώνω στα 50 με το speedport 2i. Επειδή το WiFi του είναι άθλιο υπάρχει κάποιο συμβατό ρουτερ να το αντικαταστήσω αλλά να λειτουργεί και το τηλέφωνο μου γιατί είναι voip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστα off topic, αν δεν χρειάζομαι το WiFi τι διαφορά θα δω στην vdsl σύνδεση μου με ένα καινούργιο router; Όταν έχω θέμα με την γραμμή και τους παίρνω τηλέφωνο μου ρωτάνε κάθε φορά αν έχω το δικό τους router. Αν τους πω όχι αυτοί είναι ικανοί να μου πουν φταίει το router και μην με βοηθήσουν. Αξίζει η αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστα off topic, αν δεν χρειάζομαι το WiFi τι διαφορά θα δω στην vdsl σύνδεση μου με ένα καινούργιο router; Όταν έχω θέμα με την γραμμή και τους παίρνω τηλέφωνο μου ρωτάνε κάθε φορά αν έχω το δικό τους router. Αν τους πω όχι αυτοί είναι ικανοί να μου πουν φταίει το router και μην με βοηθήσουν. Αξίζει η αγορά;

σε πολλές περιπτώσεις, η ερώτηση αυτή είναι αν έχεις δικό τους εξοπλισμό ώστε να γίνει "έλεγχος" κοινώς να σου πουν τι να αλλάξεις μήπως και φτιαχτεί το θέμα είτε να σου πουν για αντικατάσταση εξοπλισμού. Σε περίπτωση που δεν έχεις δικό τους εξοπλισμό,είναι λογικό να μην μπορούν να σε βοηθήσουν σε θέματα wifi κλπ μιας και δεν είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν αλλο εξοπλισμό πλην των δικών τους.

 

τέλος, το πρόβλημα με τη γραμμή δεν είναι μόνο δικό τους θέμα, μπορεί να έχεις εσύ κάποιο πρόβλημα με την καλωδίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικά, δεν λέω πως πρέπει να τα ξέρουν όλα, απλώς το ανέφερα. Το βσκ μου ερώτημα ήταν αν θα κερδίσω κάτι από ένα άλλο router εκτός από δυνατότερο σήμα στο WiFi, πχ θα κερδίσω σε ping ή πιο σταθερή γραμμή; μήπως ταχύτητα; Στο ρουτερ υπάρχει μόνο ένα ethernet καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κλειδώνεις στο μέγιστο της ταχύτητας, διαφορά θα δεις στο ασύρματο με σιγουριά έχοντας άλλη συσκευή με εξωτερικές κεραίες, dual band wifi κλπ κλπ.

Αν αγοράσεις μόντεμ που επιτρέπει την αλλαγή snr μπορείς να ρίξεις την τιμή αυτή και να έχεις μεγαλύτερο συγχρονισμό.

θα μπορείς να φτιάξεις καλύτερα το δίκτυό σου αν υπάρχουν κ άλλες συσκευές (πχ guest wifi network)

Γενικότερα με τις συσκευές που υπάρχουν εκει έξω, αναλόγως του πόσο δίνεις, παίρνεις και τα αντίστοιχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε μην την πατήσεις. Τα Speedport είναι ομάδα modem/router που κυκλοφορούν στην Γερμανία από διάφορους παρόχους. Το θέμα είναι ότι δεν έχουν τον ίδιο κατασκευαστή αλλά διάφορους.

Το W920 που αναφέρει ο φίλος, είναι κατασκευασμένο από την AVM και γι' αυτό παίρνει το firmware από τα Fritz που κατασκευάζει η ίδια εταιρεία.

 

Στη χώρα μας κυκλοφορούν μόνο τα W724V και Entrry 2i που ΔΕΝ παίρνουν άλλο firmware (τουλάχιστον κανείς δεν το έχει κάνει ακόμη) και σίγουρα όχι της AVM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κόσμε, επειδή έφαγα τον τόπο και δεν βρήκα κάποιο θέμα για το δικό μου ρουτερ, το γράφω εδώ και αν είναι παρακαλώ ας μεταφερθεί.

 

Λοιπόν έχω στην κατοχή μου το archer vr400 το αγόρασα για καλύτερη κάλυψη και για το 5g.

Όντως το εργαλείο είναι πύραυλος αλλά έχω ενα θέμα, πρίν κατηγορήσω το ρουτερ οτι έχει πρόβλημα και το στείλω πίσω θέλω τη βοήθεια σας να δω αν εγώ δεν κάνω σωστά κάποια ρύθμιση.

 

Λοιπόν, έχω VDSL 50 (forthnet) με το μοντεμ της εταιρείας έχω speedtest 49ρι με το archer vr 400 ζήτημα να φτάνω τα 32...

 

Μετά απο επικοινωνία που είχα με το τεχνικό τμήμα μου είπαν οτι έχει κάποια ρύθμιση για τα bandwidth, εγώ δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, οπότε αν κάποιος το κατέχει το πράγμα ας βοηθήσει..

 

Ας του δώσω μια ευκαιρία στο μοντεμακι μήπως φταίω εγώ...

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε μην την πατήσεις. Τα Speedport είναι ομάδα modem/router που κυκλοφορούν στην Γερμανία από διάφορους παρόχους. Το θέμα είναι ότι δεν έχουν τον ίδιο κατασκευαστή αλλά διάφορους.

Το W920 που αναφέρει ο φίλος, είναι κατασκευασμένο από την AVM και γι' αυτό παίρνει το firmware από τα Fritz που κατασκευάζει η ίδια εταιρεία.

 

Στη χώρα μας κυκλοφορούν μόνο τα W724V και Entrry 2i που ΔΕΝ παίρνουν άλλο firmware (τουλάχιστον κανείς δεν το έχει κάνει ακόμη) και σίγουρα όχι της AVM.

από έξω υπάρχει περίπτωση να βρούμε κάποιο που να υποστηρίζει και vectoring?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκανα φοιτητικο 24αρι στην cosmote και μενω θεσσαλονικη αναμεσα ολυμπιαδος κασανδρου, εχω το κανονικο ρουτερ και 5e καλώδιο, πριν καμια βδομαδα speedtest μου εβγαζε 8.5 τωρα βγαζει 9.14, αυτο οσο παει θα μεγαλωνει μεχρι να σταθεροποιηθει η θα μεινει εκει?  Επισης αμα παρω καποιο αλλο ρουτερ πχ καποια που εχει στο skroutz με 40€ θα εχω καλυτερες ταχυτητες? Γιατι λιγο πριν μου ειπανε ειναι το ιδιο και οτι δεν θα δω διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκανα φοιτητικο 24αρι στην cosmote και μενω θεσσαλονικη αναμεσα ολυμπιαδος κασανδρου, εχω το κανονικο ρουτερ και 5e καλώδιο, πριν καμια βδομαδα speedtest μου εβγαζε 8.5 τωρα βγαζει 9.14, αυτο οσο παει θα μεγαλωνει μεχρι να σταθεροποιηθει η θα μεινει εκει? Επισης αμα παρω καποιο αλλο ρουτερ πχ καποια που εχει στο skroutz με 40€ θα εχω καλυτερες ταχυτητες? Γιατι λιγο πριν μου ειπανε ειναι το ιδιο και οτι δεν θα δω διαφορα.

Όχι δεν θα δεις διαφορά εκτός αν πάρεις μοντεμ που υποστηρίζει αλλαγή snr και το ρίξεις ώστε να κερδίσεις κάποια mbps αλλά με κίνδυνο αστάθειας της γραμμής. Η διαφορά στη ταχύτητα που αναφέρεις είναι κατω από 1 mbps και είναιφυσιολογική διακύμανση σε xdsl γραμμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...