Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενδιαφέρει και εμένα ένα οικονομικό modem/router προς αντικατάσταση του παρόχου (wind) που με έχει τρελάνει στις αποσυνδέσεις, κυκλοφορούν αρκετές συσκευές στο σπίτι :/

 

Κάτι οικονομικό και αξιόπιστο;

έβλεπα το xiaomi http://www.public.gr/product/xiaomi-mi-router-3-asyrmato-royter/prod8740098pp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με ενδιαφέρει και εμένα ένα οικονομικό modem/router προς αντικατάσταση του παρόχου (wind) που με έχει τρελάνει στις αποσυνδέσεις, κυκλοφορούν αρκετές συσκευές στο σπίτι :/

 

Κάτι οικονομικό και αξιόπιστο;

έβλεπα το xiaomi http://www.public.gr/product/xiaomi-mi-router-3-asyrmato-royter/prod8740098pp/

Το Xiaomi που έβαλες στο link είναι σκέτο ρούτερ και όχι modem/router. Αν ψάχνεις μια συσκευή όλα σε ένα στα ίδια λεφτά κοίτα κάτι σε Asus DSL n14u από τα καταστήματα της wind στα 35 ευρώ η κάποιο tplink w8960n

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Xiaomi που έβαλες στο link είναι σκέτο ρούτερ και όχι modem/router. Αν ψάχνεις μια συσκευή όλα σε ένα στα ίδια λεφτά κοίτα κάτι σε Asus DSL n14u από τα καταστήματα της wind στα 35 ευρώ η κάποιο tplink

 

Δίνω και μέχρι 50Ε αρκεί να δω διαφορά απτο απλό της wind

Η διαφορά ανάμεσα σε w8960n και w9970 είναι μόνο ότι το δεύτερο παίρνει και vdsl;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω και μέχρι 50Ε αρκεί να δω διαφορά απτο απλό της wind

Η διαφορά ανάμεσα σε w8960n και w9970 είναι μόνο ότι το δεύτερο παίρνει και vdsl;

οχι εχει πιο γρηγορο επεξεργαστη και περισσοτερη ραμ και gbit lan το w8970 και πιθανως(δεν το γωνριζω) καλυτερο wifi.

https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/td-w8960n

 

https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/td-w8970

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω και μέχρι 50Ε αρκεί να δω διαφορά απτο απλό της wind

Η διαφορά ανάμεσα σε w8960n και w9970 είναι μόνο ότι το δεύτερο παίρνει και vdsl;

εκτός απο τα παραπανω ρίξε μια ματιά και σε αυτό   https://www.skroutz.gr/s/7827007/TP-LINK-Archer-VR200-v1.html

ειναι κοντα στα χρήματα σου και εχει και 2 μπάντες για το wifi. απο προσωπικη εμπειρία στα 2,4 εχει πολυ μεγαλη εμβέλεια. 1000 λαν, vdsl/adsl

Το μόνο που δεν μπορεί να σου πει κανείς μέχρι να το βάλεις πάνω είναι πως θα συγχρονίζει σε σχεση με το παλιό σου(ισχύει για όλα τα modem router)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έβαλα πρόσφατα vdsl το πρόβλημα μου είναι το εξής πάνω στο router τις κοσμοτέ (μου έδωσαν το λευκό το όρθιο) έχω 2 δίσκους δικτύου NAS που μέσα έχω ταινίες όταν βάζω από την τηλεόραση να παίξουν οι ταινίες 4K μου κολλάνε τι πρέπει να κοιτάξω στα χαρακτηριστικά ώστε να επιλέξω το κατάλληλο modem router?\

να αναφέρω ότι όλα είναι με καλώδιο και δεν χρησιμοποιώ τίποτα με wifi εκτος από το κινητό

Επεξ/σία από andreas443
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αιδιά έχω ένα θέμα 

έχω το technicolor router TD5130 πάνω σε γραμμή wind ADSL

όταν μπαίνει ένα android smartphone στο δίκτυο και βάλουμε βιντεακι στο youtube, τραβάει όλη την ταχύτητα με αποτέλεσμα να είναι αργή η ροή στο πισι και να βλέπω εικόνες στο online games
αυτό γίνετε σε κάθε συσκευή που βλέπει βιντεάκι στο youtube
βιντεακι απο πισι όμως δεν επηρεάζει τις άλλες συσκευές 

αυτό μπορεί να βελτιωθεί με άλλο ρουτερ ή είναι θέμα ταχύτητας και πρέπει να πάμε σε VDSL ?

έχουμε 5 συσκευές και 2 πισι & όλα συνδέονται μέσω wifi (όχι ταυτόχρονα)
επίσης στην αποθήκη έχω ένα pirelli router drg a124 & ZTE router H108n, τα όποια δεν είδα διαφορά εκτός αν ήθελε καμιά ρύθμιση ( έχω κανει enable qos αλλά δεν είδα διαφορά )

 

αν αξίζει η αλλαγή ρουτερ και δω διαφορά να παω στο asus dsl n14u ? 

είμαι συνδρομητής Wind και έχω έκπτωση σε αυτό ~35$ το αφήνουν

ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αιδιά έχω ένα θέμα 

 

έχω το technicolor router TD5130 πάνω σε γραμμή wind ADSL

 

όταν μπαίνει ένα android smartphone στο δίκτυο και βάλουμε βιντεακι στο youtube, τραβάει όλη την ταχύτητα με αποτέλεσμα να είναι αργή η ροή στο πισι και να βλέπω εικόνες στο online games

αυτό γίνετε σε κάθε συσκευή που βλέπει βιντεάκι στο youtube

βιντεακι απο πισι όμως δεν επηρεάζει τις άλλες συσκευές 

 

αυτό μπορεί να βελτιωθεί με άλλο ρουτερ ή είναι θέμα ταχύτητας και πρέπει να πάμε σε VDSL ?

 

έχουμε 5 συσκευές και 2 πισι & όλα συνδέονται μέσω wifi (όχι ταυτόχρονα)

επίσης στην αποθήκη έχω ένα pirelli router drg a124 & ZTE router H108n, τα όποια δεν είδα διαφορά εκτός αν ήθελε καμιά ρύθμιση ( έχω κανει enable qos αλλά δεν είδα διαφορά )

 

αν αξίζει η αλλαγή ρουτερ και δω διαφορά να παω στο asus dsl n14u ? 

είμαι συνδρομητής Wind και έχω έκπτωση σε αυτό ~35$ το αφήνουν

 

ευχαριστώ !

καλημέρα!

 

επειδή το είχα το N14 δεν πιστεύω οτι θα σε ικανοποιήσει.

είναι πολυ πιο παραμετροποιήσημο αλλά αρκετά αδύναμο. Προσωπικά συνδέω 3-5 συσκευές ταυτόγρχρονα στο δίκτυο.

όταν ο κεντρικός υπολογιστής κατέβαζε κανα τορρεντ και εμπαιναν από κανα κινητό ή λαπτοπ συχνά μου πέταγε καμια αποσύνδεση στις φορητές συσκευές.

Θα σου πρότεινα να ανέβεις λίγο σε τιμή και να πάρεις κάποιο καλύτερο σε tp link ή asus που να υποστηρίζει vdsl και vectoring. τα παιδιά πιο πάνω έχουν προτείνει. αν θες ανέβασε στατιστικά γραμμής μηπως μπορούμε να βοηθήσουμε καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.  Τα μοντέλα Archer, όσα ξεκινούν από C είναι σκέτα router σε αντίθεση με τα D και VR που είναι modem/router.

Ρώτα το κατάστημα αν δέχεται αντικατάστασή του με κάποιο που σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα!

 

επειδή το είχα το N14 δεν πιστεύω οτι θα σε ικανοποιήσει.

είναι πολυ πιο παραμετροποιήσημο αλλά αρκετά αδύναμο. Προσωπικά συνδέω 3-5 συσκευές ταυτόγρχρονα στο δίκτυο.

όταν ο κεντρικός υπολογιστής κατέβαζε κανα τορρεντ και εμπαιναν από κανα κινητό ή λαπτοπ συχνά μου πέταγε καμια αποσύνδεση στις φορητές συσκευές.

Θα σου πρότεινα να ανέβεις λίγο σε τιμή και να πάρεις κάποιο καλύτερο σε tp link ή asus που να υποστηρίζει vdsl και vectoring. τα παιδιά πιο πάνω έχουν προτείνει. αν θες ανέβασε στατιστικά γραμμής μηπως μπορούμε να βοηθήσουμε καλύτερα.

ευχαριστώ για το μήνυμα σου 

 

ναι ορίστε τα στατιστικά γραμμής 

τι μου προτείνεις να πάρω ώστε να αντέχει τις συσκευές που έχω στο σπίτι ?

ποιο πάνω είδα για το TP-LINK Archer VR200 v1 αλλά δεν ξέρω αν θα αντέξει

post-215718-0-90143000-1512577146_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για το μήνυμα σου 

 

ναι ορίστε τα στατιστικά γραμμής 

τι μου προτείνεις να πάρω ώστε να αντέχει τις συσκευές που έχω στο σπίτι ?

ποιο πάνω είδα για το TP-LINK Archer VR200 v1 αλλά δεν ξέρω αν θα αντέξει

 

Γενικά έχεις 2 επιλογές

α) αγοράζεις καινουργιο modem - router για να τα κάνει όλα και πρέπει να δώσεις πάνω από 50€

β) αγοράζεις  ένα σκετο router και το συνδέεις πίσω από του παρόχου ωστε να αναλάβει εξολοκλήρου το διαμοιρασμό του wifi (για αυτή την επιλογή δεν έχω ασχοληθεί οπότε δεν ξέρω να σου πω ρυθμίσεις, αν είναι ευκολο κλπ)

 

Αν επιλέξεις αγορά, θα σου πρότεινα κάποιο που να έχει 1000 lan, να υποστηρίζει adsl/vdsl(για το μελλον) , να υποστηρίζει voip και να έχει 2 μπαντες wifi(2,4 και 5 γιατί έχει γεμίσει ο τόπος στη 2.4)

το πιο φτηνό είναι γυρω στα 60  https://www.skroutz.gr/s/7318536/TP-LINK-Archer-VR200v-v1.html

αν διαλέξεις το VR200 να προσέξεις να έχει το γράμμα v στο τέλος (σημαίνει οτι υποστηρίζει voip), δηλ το VR200v

 

Τώρα αν θα σε ικανοποιήσει, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. να σου πω την δικιά μου εμπειρία. έχω ένα  σταθερό pc με σταθερά ανοιχτό torrent και χρήση, 1-2 κινητά και 1 λαπτοπ που βλέπουν οι μικροί. μέχρι τώρα δεν έχω δει καποιο σοβαρό lag ή να μου πετάει συσκευή από το δίκτυο. Επίσης εχει QOS οπου αν θες το ρυθμίζεις (δεν το έχω κάνει) για να μην σου δημιουργεί πρόβλημα

Επίσης μπορείς να ζητήσεις απο τον πάροχο να σου ρίξει το snr πιο κάτω στο 6  (αν γίνεται, ο ΟΤΕ παιζει στο 9 που είσαι) για να συγχρονίσεις πιο ψηλά)

Ρώτα και κανένα αλλο παιδί  μηπως ξέρει πιο πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχεις 2 επιλογές

α) αγοράζεις καινουργιο modem - router για να τα κάνει όλα και πρέπει να δώσεις πάνω από 50€

β) αγοράζεις  ένα σκετο router και το συνδέεις πίσω από του παρόχου ωστε να αναλάβει εξολοκλήρου το διαμοιρασμό του wifi (για αυτή την επιλογή δεν έχω ασχοληθεί οπότε δεν ξέρω να σου πω ρυθμίσεις, αν είναι ευκολο κλπ)

 

Αν επιλέξεις αγορά, θα σου πρότεινα κάποιο που να έχει 1000 lan, να υποστηρίζει adsl/vdsl(για το μελλον) , να υποστηρίζει voip και να έχει 2 μπαντες wifi(2,4 και 5 γιατί έχει γεμίσει ο τόπος στη 2.4)

το πιο φτηνό είναι γυρω στα 60  https://www.skroutz.gr/s/7318536/TP-LINK-Archer-VR200v-v1.html

αν διαλέξεις το VR200 να προσέξεις να έχει το γράμμα v στο τέλος (σημαίνει οτι υποστηρίζει voip), δηλ το VR200v

 

Τώρα αν θα σε ικανοποιήσει, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. να σου πω την δικιά μου εμπειρία. έχω ένα  σταθερό pc με σταθερά ανοιχτό torrent και χρήση, 1-2 κινητά και 1 λαπτοπ που βλέπουν οι μικροί. μέχρι τώρα δεν έχω δει καποιο σοβαρό lag ή να μου πετάει συσκευή από το δίκτυο. Επίσης εχει QOS οπου αν θες το ρυθμίζεις (δεν το έχω κάνει) για να μην σου δημιουργεί πρόβλημα

Επίσης μπορείς να ζητήσεις απο τον πάροχο να σου ρίξει το snr πιο κάτω στο 6  (αν γίνεται, ο ΟΤΕ παιζει στο 9 που είσαι) για να συγχρονίσεις πιο ψηλά)

Ρώτα και κανένα αλλο παιδί  μηπως ξέρει πιο πολλά

 

Πολύ χρήσιμα αυτά που αναφέρεις   :-D

Θα δω και το ρουτερακι που προτείνεις, είναι στα όρια μου απο άποψη χρημάτων οπότε μέχρι να το πάρω θα είμαι εδώ να ακουω και άλλες προτάσεις 

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα. Έχω το εξής πρόβλημα:

 

Έχω σύνδεση VDSL από Vodafone και κλειδώνω πολύ ωραία στα 50 Mbps. Είχα το modem της Voda, το ΖΤΕ ZXHN H367N να δουλεύει σε bridge mode με το Dark Knight router μου. Όπως θα ξέρετε, για να μπει το ΖΤΕ σε bridge mode χρειάζεται να μπει κανείς με root credentials στην συσκευή ώστε να ξεκλειδώσει η αντίστοιχη επιλογή. Χρειάστηκε όμως να κάνω ένα  reset στο modem και τώρα δεν μπορώ να μπω με root access. Έχω κάνει 2-3 reset αλλά τίποτα, δεν αναγνωρίζει τον συνδυασμό root - H367N$Extra,Opti0ns1234$% ενώ μπαίνω κανονικά με το admin-admin.Ρωτάω λοιπόν τα εξής:

 

1. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το πως θα μπορούσα να μπω με root στο modem; Αν είναι εκτός topic εδώ, θα εκτιμούσα πολύ ενα Pm.

2. Επειδή δεν νομίζω να βρεθεί άκρη, λέω να αγοράσω ένα φθηνό modem για VDSL γραμμή, να κάνω την δουλειά μου. Δεν με νοιάζει να έχει πολλά features, αφού την βαριά δουλειά θα την επωμιστεί το Asus.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...