Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

 

θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει ενα μοντεμ ρουτερ για αλλαγη του στανταρ του οτε??

Εχω συνδεσει αρκετες συσκευες και σερνεται.τιμη μεχρι 100-120 ευρω.

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Αυτές τις ημέρες πρόκεται να βάλω 50αρι vdsl από το 24αρι (βασικά 4αρι) adsl οπότε θέλω να μου προτείνεται κάποιο modem (/router).

Ήδη έχω το tp-link w8960n οπότε δεν ξέρω αν το καλύτερο θα ήταν να πάρω απλά ένα modem/router από την vodafone και να κοτσάρω πάνω του το tp-link ή να μείνω με του παρόχου/αγοράσω κατευθείαν καινούργιο (καλύτερο από αυτό που θα μου προτείνουν υποθέτω).

 

Γνωρίζει κανείς εαν η γραμμή θα γίνει Voip ή έστω πόσο πιθανό είναι να συμβεί κάτι τέτοιο;

 

Υ.Γ Το modem/router από την vodafone θα πρέπει να το αγοράσω, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε


 


σε ADSL της Vodafone χρησιμοποιώ το παλιό Alcatel Lucent CellPipe 7130 (από εποχές HOL).


συνδέω τον σταθερό με Powerline κ έχω το WiFi ανοιχτό για τα κινητά.


δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι τώρα εκτός από κάποιες αποσυνδέσεις του ασύρματου κ σχετικά χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού στα 8Mbps (αν κ κατεβάζω με 1,2-1,4 Mbps).


από την Vodafone μου λένε ότι για όλα φταίει το router κ ότι θα πρέπει να το αντικαταστήσω.


 


αξίζει να πάρω καινούριο router ή τζάμπα θα ασχοληθώ ?


το ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η108Ν αξίζει σαν αντικαταστάτης ?


 


θα με βοηθούσαν ιδιαιτέρως οι προτάσεις σας για κάτι οικονομικό (~20€).


 


Ευχαριστώ


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Έχω ένα Vigor 2700VG σε γραμμή adsl του ΟΤΕ που συγχρονίζει όμορφα και σταθερά 13-14Mbit/s αλλά χωλαίνει στο ασύρματο δίκτυο (εμβέλεια, αποσυνδέσεις με μέτρια κίνηση)

Οπότε ψάχνω ή μόντεμ-ρούτερ (αν γίνεται vdsl καλύτερα) ή ένα απλό ασύρματο ρουτεράκι, dual band αμφότερα.

Έχω δει από ρουτεράκια τα:

1. 
https://www.ebay.com/itm/Ubiquiti-UniFi-AP-AC-Lite-UAP-AC-Lite-with-PoE-Adapter/173016795416?epid=1854813081&hash=item28489ac918:g:hVgAAOSwry1aFd6v (overkill?)

2. https://www.skroutz.gr/s/4913830/TP-LINK-Archer-C2-v1.html

Το χρηματικό όριο είναι 100€ για μόντεμ-ρούτερ και όσο πιο φτηνά για ασύρματο ρόυτερ μόνο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από τόσο καιρό με τον Router του παροχέα, σήμερα πήρα τον TP-Link Archer VR600 VDSL στα 110€.

 

αφού τα "έσπρωξες" γιατί δεν τσίμπαγες το VR600v να έχεις και το voip

 

πάντως είναι όπλο. εγώ με το vr200 και είμαι σουπερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αν πάει και η Vodafone σύντομα σε VoIP θα πρέπει να αλλάξω στο σπίτι πολλά πράγματα. Το τηλέφωνο δεν το έχω και δεν θέλω να το έχω στο σημείο που βρίσκεται ο Router. Ελπίζω να μην γίνει σύντομα...
Το βρήκα άμεσα διαθέσιμο στο Πλαίσιο, γι' αυτό.

Στις mobile συσκευές έχω δει χαοτική διαφορά στο WiFi. Στο PC με Ethernet δεν μπορώ να πω ότι παρατηρώ αλλαγή.

 

Το 5GHz πάντως είναι λίγο δώρον άδωρον. Μεγάλη συχνότητα = μικρό μήκος κύματος... Στο σαλόνι πιάνει με δυσκολία...

Γενικότερα το WiFi του είναι σε θέμα εμβέλειας είναι σε  κανονικά επίπεδα, όχι κάτι καλύτερο από το ZTE ZXHN H168N.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αυτές τις ημέρες πρόκεται να βάλω 50αρι vdsl από το 24αρι (βασικά 4αρι) adsl οπότε θέλω να μου προτείνεται κάποιο modem (/router).

Ήδη έχω το tp-link w8960n οπότε δεν ξέρω αν το καλύτερο θα ήταν να πάρω απλά ένα modem/router από την vodafone και να κοτσάρω πάνω του το tp-link ή να μείνω με του παρόχου/αγοράσω κατευθείαν καινούργιο (καλύτερο από αυτό που θα μου προτείνουν υποθέτω).

 

Γνωρίζει κανείς εαν η γραμμή θα γίνει Voip ή έστω πόσο πιθανό είναι να συμβεί κάτι τέτοιο;

 

Υ.Γ Το modem/router από την vodafone θα πρέπει να το αγοράσω, σωστά;

Απαντάω μόνο στο Υ.Γ.

 

Όχι δεν χρειάζεται να το αγοράσεις. Θα σου στείλουν αυτοί με κούριερ ένα καταλληλο modem/router. Σε εμένα έστειλαν το ΖΤΕ ZXHN H367N.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση.

Έκανα την αίτηση την προηγούμενη εβδομάδα (Πέμπτη/Παρασκευή) και αύριο θα πάρω το modem/router, ο τεχνικός στο τηλέφωνο (πριν κάνω την αίτηση) μου είπε ότι στέλνουν το H267A, αύριο θα μάθω σίγουρα.

Απ' όσο μου είπε πάντως θα με συνδέσουν σε κάποια καμπίνα σε σχετικά μικρή απόσταση από το σπίτι μου οπότε θα πιάνω την μέγιστη ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αν πάει και η Vodafone σύντομα σε VoIP θα πρέπει να αλλάξω στο σπίτι πολλά πράγματα. Το τηλέφωνο δεν το έχω και δεν θέλω να το έχω στο σημείο που βρίσκεται ο Router. Ελπίζω να μην γίνει σύντομα...

Το βρήκα άμεσα διαθέσιμο στο Πλαίσιο, γι' αυτό.

 

Στις mobile συσκευές έχω δει χαοτική διαφορά στο WiFi. Στο PC με Ethernet δεν μπορώ να πω ότι παρατηρώ αλλαγή.

 

Το 5GHz πάντως είναι λίγο δώρον άδωρον. Μεγάλη συχνότητα = μικρό μήκος κύματος... Στο σαλόνι πιάνει με δυσκολία...

 

Γενικότερα το WiFi του είναι σε θέμα εμβέλειας είναι σε  κανονικά επίπεδα, όχι κάτι καλύτερο από το ZTE ZXHN H168N.

και να γίνει voip που δεν το βλέπω συντομα για όλους πλην οτε, βάζεις το μοντεμ του παροχου και από πίσω το vr, οπότε πάλι μια χαρα θα είσαι. απλως για να μην εμπλεκες αφου η τιμή ειναι 5-10€ διαφορά.

Από εκεί και πέρα  το wifi του είναι δυνατο στο 2.4, το έχω στο low και το πιανει ο απέναντι καμπάνα στα 40 μέτρα.

Η 5αρα μπάντα είναι γνωστο οτι δεν προσφέρει απόσταση, αλλά η ταχυτητα της είναι πολυ καλή. ειδικά αν έχεις συσκευές που να την υποστηρίζουν και να μπορούν να πιάσουν ac. Προσωπικά μόνο 5αρα χρησιμοποιώ για να μην εχω θέματα με αλλα δίκτυα και μου καλύπτει όλο το σπίτι 90τμ.

Είναι πιθανό όμως να είναι διαφορετικές οι κεραίες με το δικό μου

Εκεί που πιστεύω θα δεις επισης διαφορά είναι η σταθερότητα σε βάθος χρόνου και η ευκολία στο μενού

Με το καλό να το χαρείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αυτό να γίνει πάλι θα πρέπει να έχω τη βάση του τηλεφώνου στο χώρο του γραφείου. Anyway...

 

Το menu έχει πλάκα. Έχω βάλει και την εφαρμογή στο κινητό για απομακρυσμένη διαχείριση, το TetherApp

 

Ελπίζω να αξίζει τα λεφτά του και πράγματι να είναι σταθερό. Και το ZTE ήταν σταθερό πάντως. Δεν είχα θέματα. Απλά πιστεύω με μια καλή γραμμή καρφωτή στα 50Mbit, με 6 συσκευές στο σπίτι, καλό είναι να υπάρχει ένας καλός Router.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σύντομα (ήδη έχει ξεκινήσει σε κάποιους) όσοι παίρνουν από τις νέες καμπίνες σύνδεση VDSL, η τηλεφωνία θα είναι υποχρεωτικά VoIP ανεξαρτήτως παρόχου. Αυτό προβλέπεται στον κανονισμό του Vectoring.

 

Η Vodafone τελευταία ενημερώνει σχετικά τους νέους πελάτες και μάλιστα μπορούν πλέον να έχουν και TV από καμπίνα, ενώ μέχρι σήμερα ήταν εφικτό μόνο από το αστικό κέντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά όσα λέει ο jkoukos. Αν αγοράσετε δικό σας router βεβαιωθείτε οτι υποστηρίζει VoiP. 
Το Tp-Link που προαναφέρθηκε ειναι καλή και τιμια επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν βάλεις την βάσης της δίπλα από τον router.

Ναι, αν ο router έχει δυνατότητα sip server και η τηλεφωνική συσκευή είναι ασύρματη ΙΡ. Το Speedport δεν έχει.

Ναι, αν ο router και η τηλεφωνική συσκευή έχουν δυνατότητα DECT. Το Speedport δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...