Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, timos81 είπε

Παρακαλώ , στείλε εντυπώσεις 

Αν πάρω κάτι πιο ακριβό όπως το xiaomi aiot router 3600 θα δω ακόμα μεγαλύτερη διαφορά σε σχέση με το huawei ή για την 50ρα σύνδεση που έχω δεν θα δω διαφορά και δεν θα αξίζει να δώσω παραπάνω χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AX3600 δεν ξέρω αν σε βοηθάει στην περίπτωση σου , σίγουρα σαν μηχάνημα είναι καλύτερο αλλά έχεις μικρό χώρο, δεν κατεβάζεις torrents στο router, αποθηκευτικό χώρο με USB ports, Media Players για online αναπαραγωγή ταινιών 50GB (αναπαραγωγή όχι κατέβασμα χρειάζεται 100mbps για 50GB και άνω ταινίες). Όποτε για την δουλειά που θέλεις καλύτερα να πάρεις μια κεραία WiFi6 για laptop (μικρό κόστος 18-20€) έτσι θα δεις περισσότερη διαφορά η στο κινητό θα δεις αν υποστηρίζει WiFi6 μεγάλες διάφορες στο WiFi.
Κάνε μετρήσεις σε συσκευές πριν και μετά.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@timos81wifi6 pci-e καρτα υπάρχει για laptop με amd R5-4600H επεξεργαστή ή wifi 6 παιζει μονο για intel cpu; 

Έψαξα στο net αλλά κατέληξα ότι υπάρχει μόνο σε intel based laptops.

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το γνωρίζω ξέρω ότι αρκετά άτομα το έχουν κάνει επειδή είναι φτηνή αναβάθμιση και προτείνουν όταν έχεις WiFi6 router για καλύτερη σύνδεση . Στείλε το μοντέλο του laptop να το ψάξω, αλλά θα πρότεινα να ανοίξεις και θέμα σε άλλη κατηγορία που κατέχουν πιο καλά το θέμα συμβατότητας τα παιδιά . Επίσης μπορείς να ρωτήσεις και εδώ https://community.intel.com

Επεξ/σία από timos81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, timos81 είπε

Μπορείς να δεις ποιο είναι το μοντέλο κάρτας δικτύου που έχεις τώρα στο laptop ; 

 

 

Δεν ξέρω που κοιτούσα τις αλλες φορές αλλά μολις ξαναέκανα αναζήτηση τώρα έπεσα πάνω σε αυτό.

Άρα παίζω αν είναι!

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το δικό σου laptop κάνει η κάρτα δικτύου AX200NGW θα έχεις WiFi6 και Bluetooth 5.1 Νομίζω θα βρεις Ελλάδα τέτοια κάρτα και Ευρώπη. Αν δεν βρεις έχει παρα πολλές στο Aliexpress με τιμές από 7-20€. Για να δεις ότι τα socket ταιριάζουν παρακάτω συγκρίνω κάρτες, όπως θα δεις είναι ίδιες .

Καρτα Realtek 8822ceE140D1A5-260C-46E7-B8AC-2E6F155355A1.jpeg.329c7129c5a9a2bf905261ea3d014ed5.jpeg

Κάρτα AX200NGW478B8AAA-7075-422A-8CDD-B708EB4061E8.jpeg.75c58bac63af084bb498acf1414ad805.jpeg

Επεξ/σία από timos81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω στον 1ο όροφο οικοδομής (όχι μεζονέτας) το speedport 2i που μου δώσαν απο τον ΟΤΕ και 50άρα σύνδεση και θέλω να στείλω το ιντερνετ και στον 2ο όροφο που βρίσκεται σχεδόν ακριβώς από πάνω, αλλά το σήμα απο το ρούτερ με το ζόρι φτάνει σε ένα συγκεκριμένο μόνο σημείο του σπιτιού. Στο σημείο αυτό έχω συνδέσει ένα repeater ( https://www.skroutz.gr/s/12549547/TP-LINK-TL-WA855RE-v2-Single-Band-2-4GHz.html ) το οποίο κάνει μεν τη δουλειά του κοντά στο σημείο που το έχω (με αισθητά χαμηλότερη ταχύτητα ίντερνετ), αλλά στα 10 μέτρα περίπου που είναι το σαλόνι στέλνει σήμα με το ζόρι ή και καθόλου, και ακόμα και αυτό που στέλνει ειναι πολύ αδύναμο και δεν καλύπτει βασικές ανάγκες (σύνδεση τηλεόρασης, αναπαραγωγή βίντεο κλπ).

Ανάμεσα στο ρούτερ και του δωματίου που καταφέρνει το repeater και πιάνει σήμα, μεσολαβούν 1 δοκάρι, 1 πλάκα (ταβάνι) και 1-2 τοίχοι. Στο σπίτι του 1ου ορόφου ειναι συνδεδεμένα σε καθημερινή βάση ένα λάπτοπ, 1 κινητό, 1 android box και ένα PS4 (όλα ασύρματα) με πιθανότητα ανάγκης σύνδεσης ενσύρματα ενός σταθερού υπολογιστή στο μέλλον. Στον 2ο όροφο ειναι συνδεδεμένα 2 κινητά και μια τηλεόραση, με αρκετά συχνή τη σύνδεση και ενός λάπτοπ (επίσης όλα ασύρματα).

Δυνατότητα σύνδεσης των 2 ορόφων με καλωδίωση, δυστυχώς, δεν υπάρχει. Πιστεύετε ότι μια αλλαγή του repeater με κάποιο καλύτερο ή με κάποιο με λειτουργία ΑΡ θα ήταν αρκετό ή χρειάζεται και η ενίσχυση του σήματος που φτάνει στον 2ο όροφο και επομένως πρέπει να επέμβω και στο ρουτερ με κάποιο τρόπο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Galazios10 είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω στον 1ο όροφο οικοδομής (όχι μεζονέτας) το speedport 2i που μου δώσαν απο τον ΟΤΕ και 50άρα σύνδεση και θέλω να στείλω το ιντερνετ και στον 2ο όροφο που βρίσκεται σχεδόν ακριβώς από πάνω, αλλά το σήμα απο το ρούτερ με το ζόρι φτάνει σε ένα συγκεκριμένο μόνο σημείο του σπιτιού. Στο σημείο αυτό έχω συνδέσει ένα repeater ( https://www.skroutz.gr/s/12549547/TP-LINK-TL-WA855RE-v2-Single-Band-2-4GHz.html ) το οποίο κάνει μεν τη δουλειά του κοντά στο σημείο που το έχω (με αισθητά χαμηλότερη ταχύτητα ίντερνετ), αλλά στα 10 μέτρα περίπου που είναι το σαλόνι στέλνει σήμα με το ζόρι ή και καθόλου, και ακόμα και αυτό που στέλνει ειναι πολύ αδύναμο και δεν καλύπτει βασικές ανάγκες (σύνδεση τηλεόρασης, αναπαραγωγή βίντεο κλπ).

Ανάμεσα στο ρούτερ και του δωματίου που καταφέρνει το repeater και πιάνει σήμα, μεσολαβούν 1 δοκάρι, 1 πλάκα (ταβάνι) και 1-2 τοίχοι. Στο σπίτι του 1ου ορόφου ειναι συνδεδεμένα σε καθημερινή βάση ένα λάπτοπ, 1 κινητό, 1 android box και ένα PS4 (όλα ασύρματα) με πιθανότητα ανάγκης σύνδεσης ενσύρματα ενός σταθερού υπολογιστή στο μέλλον. Στον 2ο όροφο ειναι συνδεδεμένα 2 κινητά και μια τηλεόραση, με αρκετά συχνή τη σύνδεση και ενός λάπτοπ (επίσης όλα ασύρματα).

Δυνατότητα σύνδεσης των 2 ορόφων με καλωδίωση, δυστυχώς, δεν υπάρχει. Πιστεύετε ότι μια αλλαγή του repeater με κάποιο καλύτερο ή με κάποιο με λειτουργία ΑΡ θα ήταν αρκετό ή χρειάζεται και η ενίσχυση του σήματος που φτάνει στον 2ο όροφο και επομένως πρέπει να επέμβω και στο ρουτερ με κάποιο τρόπο?

Ευχαριστώ.

Σε ενδιαφέρει μια λύση όπως έγραψα σελίδα 209 (Huawei AX3 Pro) ; Μπορείς να πάρεις ενα ακόμα για mesh αν θα έχεις κάπου απώλεια. Σαν μηχάνημα είναι φτηνό για αυτά που δίνει, σε περίπτωση που έχεις η θα βάλεις smart συσκευές (σκούπες ρομπότ, smart home Xiaomi η Aqara) η θέλεις δυνατότερο μηχάνημα γράψε για να μην γίνει λάθος. Επίσης γράψε τετραγωνικά χώρου. 

Επεξ/σία από timos81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, timos81 είπε

Σε ενδιαφέρει μια λύση όπως έγραψα σελίδα 209 (Huawei AX3 Pro) ; Μπορείς να πάρεις ενα ακόμα για mesh αν θα έχεις κάπου απώλεια. Σαν μηχάνημα είναι φτηνό για αυτά που δίνει, σε περίπτωση που έχεις η θα βάλεις smart συσκευές (σκούπες ρομπότ, smart home Xiaomi η Aqara) η θέλεις δυνατότερο μηχάνημα γράψε για να μην γίνει λάθος. Επίσης γράψε τετραγωνικά χώρου. 

Τα τετραγωνικα, για να ξεκινησω απο εκει, ειναι 70 στο διαμερισμα του 1ου οροφου και 110-120 στο διαμερισμα του 2ου οροφου (οπου υπαρχει και το προβλημα).  Καποια βαρια συσκευη απο αυτες που αναφερεις δεν ειναι στα σχεδια να μπει σε κανενα απο τα 2 διαμερισματα.. Κανα δυο smart LED της Xiaomi μονο που ξεχασα να αναφερω.

Γενικα δε θα θελα να μπλεκω με Κινα κλπ, αν και καταλαβαινω οτι το προτεινεις λογω οικονομικοτερης λυσης. Αποτι καταλαβαινω ομως θεωρεις ετσι οπως περιεγραψα το προβλημα οτι ειναι θεμα ισχυος του ρουτερ του ΟΤΕ, σωστα? Πιστευεις οτι θα μπορουσε αυτο να λυθει με καποιο αλλο repeater καλυτερης ποιοτητας απο το TP-Link που εχω τωρα, που θα το τοποθετουσα στο σημειο του 2ου οροφου που καταφερνει και στελνει σημα το ρουτερ? Γιατι γνωριζοντας τους χωρους, δεν πιστευω οτι αν βαλω το Huawei AX3 Pro (ή οποιο αλλο ρουτερ) διπλα απο το υπαρχον, θα καταφερει να καλυψει και τα 2 διαμερισματα χωρις την τοποθετηση ενος ακομα repeater στον 2ο οροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας,

 

έχω το ZXHN H108N 2.5 σε 24άρα γραμμή της nova. Η ταχύτητά μου πάντα ήταν μέτρια, 1020/9300, αλλά χωρίς προβλήματα σταθερότητας. Τελευταία όμως αποσυνδέονται συχνά οι συσκευές από το wifi, ίσως επειδή αυξήθηκαν σε αριθμό :) (έχω έναν σταθερό συνδεμένο με ethernet και στο wifi συνδέονται 2-3 κινητά, σχεδόν μόνιμα ένα λάπτοπ που παίζει και games, και συχνά πυκνά και ένα δεύτερο και ένα τρίτο λάπτοπ, τώρα με την τηλεεκπαίδευση...).

Καθόσον δεν είμαι και πολύ σχετικός, τι θα έπρεπε να αγοράσω για να στρώσει το πράγμα; Ένα ρούτερ; Πχ αυτό που βλέπω στον σκρουτζ με άριστα σχόλια; Κάποιο μόντεμ ρούτερ ίσως; Το σπίτι είναι διαμέρισμα, όχι μεγάλο, η κεντρική πρίζα είναι στο σαλόνι και εκεί κυρίως δουλεύουμε, και στα δυο παιδικά δωμάτια που χωρίζονται με έναν τοίχο.

 

Ευχαριστώωωω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Galazios10 είπε

Τα τετραγωνικα, για να ξεκινησω απο εκει, ειναι 70 στο διαμερισμα του 1ου οροφου και 110-120 στο διαμερισμα του 2ου οροφου (οπου υπαρχει και το προβλημα).  Καποια βαρια συσκευη απο αυτες που αναφερεις δεν ειναι στα σχεδια να μπει σε κανενα απο τα 2 διαμερισματα.. Κανα δυο smart LED της Xiaomi μονο που ξεχασα να αναφερω.

Γενικα δε θα θελα να μπλεκω με Κινα κλπ, αν και καταλαβαινω οτι το προτεινεις λογω οικονομικοτερης λυσης. Αποτι καταλαβαινω ομως θεωρεις ετσι οπως περιεγραψα το προβλημα οτι ειναι θεμα ισχυος του ρουτερ του ΟΤΕ, σωστα? Πιστευεις οτι θα μπορουσε αυτο να λυθει με καποιο αλλο repeater καλυτερης ποιοτητας απο το TP-Link που εχω τωρα, που θα το τοποθετουσα στο σημειο του 2ου οροφου που καταφερνει και στελνει σημα το ρουτερ? Γιατι γνωριζοντας τους χωρους, δεν πιστευω οτι αν βαλω το Huawei AX3 Pro (ή οποιο αλλο ρουτερ) διπλα απο το υπαρχον, θα καταφερει να καλυψει και τα 2 διαμερισματα χωρις την τοποθετηση ενος ακομα repeater στον 2ο οροφο.

Φίλε καλησπέρα. Έχω ακριβώς ίδια σύνδεση, ίδιο πρόβλημα. Η αλήθεια είναι πως σε μένα το tp link που έχω κάνει δουλειά και έχω σήμα στον πάνω όροφο. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν θες να παίξεις κάτι ή κάποιος βλέπει στον κάτω όροφο βίντεο. Έχω παραγγείλει το Huawei και θα δω αν υπάρξει βελτίωση αλλιώς μετά θα δοκιμάσω access points. Οπότε σε κάνα μήνα που θα έρθει θα επανέλθω με τις εντυπώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...