Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, manpower είπε

Ευχαριστώ για το feedback! Οσο αφορα τα αρνητικά, το interface που αναφερεις το εχω δοκιμασει σε online emulator και οκ νομιζω δεν εχω θεμα. Αλλωστε συνηθως το σεταρω αρχικα και χρειάζεται πειραγμα ισως μια στο τοσο. Το μέγεθός του ειναι λιγο θεμα... αλλα ξεπερνιεται. ;Απο διαχείριση πολλων συσκευών πως τα παει αυτη η κατηγορία; δηλαδή οπως αναφερω τωρα εχω 10-15 online συσκευες αλλα τα τελευταία χρόνια αυξάνονται συνεχώς οι απαιτήσεις. 

Ειναι οκ το μεγεθος αν το εχεις καπου ψηλα για να εχει το χωρο του. Οι κεραιες ειναι σχετικα μεγαλες/ψηλες θα ελεγα, αλλα λογικο αφου πιανεις 5ghz σε ολα τα δωματια στο φουλ.

Προς το παρον εχω συνδεδεμενες τις εξης συσκευες: Κινητο, 2 λαπτοπ, 1 PC, Security camera (IP, WIFi), IP Electrical Switch και ολα ειναι κομπλε. Το καλο ειναι οτι μπορεις να θεσεις bandwidth limit σε συσκευες και μπαντες.

Ενα ακομη αρνητικο: δεν μπορεις να θεσεις εξτρα SSID, παρα μονο σαν guest network (επομενως 1 SSID 2.4ghz, 1 SSID 5.0ghz) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 01/10/2020 at 01:15, manpower said:

Καλησπέρα θα ήθελα να συνδέσω ένα router στο modem/router του παρόχου (TG788vn v2 θα δουλέψει bridge) με απαίτηση να εκμεταλλευτώ τα 5GHz, να ξεμπουκώσω το TG788 (γιατι με το πλήθος συσκευών δεν την παλεύει πλέον) και να διαθέτει τουλάχιστον 3x gigabit LAN. Αυτή τη στιγμή έχω 10-15 συσκευές εκ των οποίων οι 3 ενσυρματες, οι υπόλοιπες wifi. Φυσικά αγγλικό interface και αγορά μόνο απο Ελλάδα λόγω βιασύνης...

Είμαι ανάμεσα στα εξής: TP-LINK Archer C6 v2 (40€) και Tenda AC10U (43€).

Αυστηρά έως 40-45€ υπάρχει κάτι καλύτερο; 

Μόλις πηρα χαμπαρι ότι η Nova δίνει το ZTE H288A με 20€ (δεν ξερω πως το παιρνεις αλλα θα το ψαξω). Μήπως με συμφέρει να επιλέξω αυτό για αντικατάσταση του TG788vn αντί να πάρω δεύτερη συσκευή σκετο router με βάση τα κριτήρια που έχω θέσει; Εχω 100αρα σύνδεση αλλα το wifi στα 2.4 με τις συσκευες που εχω ολοενα και μπουκωνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2020 στις 9:11 ΜΜ, manpower είπε

Μόλις πηρα χαμπαρι ότι η Nova δίνει το ZTE H288A με 20€ (δεν ξερω πως το παιρνεις αλλα θα το ψαξω). Μήπως με συμφέρει να επιλέξω αυτό για αντικατάσταση του TG788vn αντί να πάρω δεύτερη συσκευή σκετο router με βάση τα κριτήρια που έχω θέσει; Εχω 100αρα σύνδεση αλλα το wifi στα 2.4 με τις συσκευες που εχω ολοενα και μπουκωνει. 

Εφοσον δεν εχεις θεμα με το TG788vn στο κομματι του συγχρονισμου / διαχειριση γραμμης, τοτε το καλυτερο θα ηταν να παρεις ενα external router για εμενα. Το Tenda ειναι δυνατο παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Θελω να αγοράσω ενα modem router γιατι με αυτο του παρόχου δεν ειδα ποτε ασπρο φως. Η συνδεση μου ειναι 50αρα της wind σταθερο τηλ δεν χρησιμοποιούμε και το ηδη υπάρχον ρουτερακι το εχω απευθείας συνδεδεμένο στο pc με ethernet. Θα ηθελα καποιο vfm αν έχετε να προτείνετε μεχρι 70€ ταβανι. Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Τι προβλήματα εχεις γιατι φοβάμαι οτι θα πετάξεις και τα 70€

Το προβλημα μου ειναι το wifi μεσα στο σπιτι. Εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα extender εχω κανει reset και τροποποιησεις το δικτυο αλλαζοντας καναλια κλπ αλλα στα 7 μετρα που ειναι η smart tv και το καθιστικο δεν μπορουμε να ευχαριστηθουμε ουτε ενα τραγουδι απο youtube. Για power line δεν ξερω γιατι εχω 3φασικο ρευμα και αν ειναι να δωσω 50αρικο γενικοτερα, καλυτερα να παει σε ενα ρουτερ της προκοπης. Το ρουτερακι ειναι στο δωματιο που ειναι το pc και επειδη παιζω games το εχω απευθειας με ethernet χωρις αλλες παροχες τηλ. κλπ. Στο υπολοιπο το σπιτι ομως υπαρχει ''μεγαλο θεμα''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, ThodorisFel said:

Το προβλημα μου ειναι το wifi μεσα στο σπιτι. Εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα extender εχω κανει reset και τροποποιησεις το δικτυο αλλαζοντας καναλια κλπ αλλα στα 7 μετρα που ειναι η smart tv και το καθιστικο δεν μπορουμε να ευχαριστηθουμε ουτε ενα τραγουδι απο youtube. Για power line δεν ξερω γιατι εχω 3φασικο ρευμα και αν ειναι να δωσω 50αρικο γενικοτερα, καλυτερα να παει σε ενα ρουτερ της προκοπης. Το ρουτερακι ειναι στο δωματιο που ειναι το pc και επειδη παιζω games το εχω απευθειας με ethernet χωρις αλλες παροχες τηλ. κλπ. Στο υπολοιπο το σπιτι ομως υπαρχει ''μεγαλο θεμα''

Αν είναι μόνο για το wifi, προσωπικά θα έπαιρνα κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Αν είναι μόνο για το wifi, προσωπικά θα έπαιρνα κάτι τέτοιο

Φιλε μου ειλικρινά κουραστικα να πεταω λεφτα και προκοπη να μην βλεπω 3 extender απο ενα 20αρικο συν τωρα αυτο που μου δειχνεις καλυτερα να βαλω αλλα 20 30 και να τελειωνω γιατι με 50αρα συνδεση και ειμαστε με τα δεδομενα ανοιχτα, ειναι αμαρτία.

2 λεπτά πριν, ThodorisFel είπε

Φιλε μου ειλικρινά κουραστικα να πεταω λεφτα και προκοπη να μην βλεπω 3 extender απο ενα 20αρικο συν τωρα αυτο που μου δειχνεις καλυτερα να βαλω αλλα 20 30 και να τελειωνω γιατι με 50αρα συνδεση και ειμαστε με τα δεδομενα ανοιχτα, ειναι αμαρτία.

Εν το μεταξύ εγω σταμπαρα αυτο εδω https://www.skroutz.gr/s/13939266/TP-LINK-Archer-VR400-v2.html και αυτο για κατι πιο φθηνο https://www.skroutz.gr/s/20721073/TP-LINK-TD-W9970-v3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ThodorisFel είπε

Φιλε μου ειλικρινά κουραστικα να πεταω λεφτα και προκοπη να μην βλεπω 3 extender απο ενα 20αρικο συν τωρα αυτο που μου δειχνεις καλυτερα να βαλω αλλα 20 30 και να τελειωνω γιατι με 50αρα συνδεση και ειμαστε με τα δεδομενα ανοιχτα, ειναι αμαρτία.

Εν το μεταξύ εγω σταμπαρα αυτο εδω https://www.skroutz.gr/s/13939266/TP-LINK-Archer-VR400-v2.html και αυτο για κατι πιο φθηνο https://www.skroutz.gr/s/20721073/TP-LINK-TD-W9970-v3.html

αν κουραστικες και θελεις σοβαρη λυση πρεπει να περάσεις καλωδια utp. ολα τα αλλα ειναι πετάμενα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

αν κουραστικες και θελεις σοβαρη λυση πρεπει να περάσεις καλωδια utp. ολα τα αλλα ειναι πετάμενα λεφτα

Αυτό που λες φίλε μου δεν στέκει έχω καλώδια UTP αλλά με τη λογική σου καλύτερα να γκρεμίσω το σπίτι να φτιάξω καινούργιο σίγουρα υπάρχει κάποια ενδιάμεση λύση για αυτό και αναφέρω παραπάνω για αλλαγή router

4 λεπτά πριν, ThodorisFel είπε

Αυτό που λες φίλε μου δεν στέκει έχω καλώδια UTP αλλά με τη λογική σου καλύτερα να γκρεμίσω το σπίτι να φτιάξω καινούργιο σίγουρα υπάρχει κάποια ενδιάμεση λύση για αυτό και αναφέρω παραπάνω για αλλαγή router

αν υπήρχε πρόβλημα στην καλωδίωση τότε θα είχα πρόβλημα και με το ίντερνετ στον υπολογιστή αλλά εκεί πιάνω σταθερά από 47 μέχρι 48,5 για αυτό μην γράφετε ότι να ναι έκανα μία ερώτηση αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ας βοηθήσει αν δεν ξέρει καλύτερα ας μην σχολιάζει. Το πρόβλημα είναι στο ασύρματο ίντερνετ και όχι στο ενσύρματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ThodorisFel

Αυτό που πρότεινα, το έχω σε VDSL WIND. Γιατί το modem ναι μεν το έχω σε καλή θέση μέσα στο σπίτι (δηλαδή στη μέση του σπιτιού), αλλά είναι πολύ ψηλά προς το ταβάνι και κόβει το ασύρματο.

Το δοκίμασα πιο χαμηλά και δούλευε πολύ καλά. Το θέμα είναι ότι λόγω όγκου δε μπορούσα να το βάλω εκεί που θα ήθελα ακριβώς, οπότε πήρα αυτό που σου πρότεινα που είναι μικρούλη και χώρεσε εκεί που ήθελα.

Το έχω σε AP mode, και με έχει καλύψει πλήρως. Το αν θα κάνει σε εσένα, δε νομίζω να μπορεί να στο πει κανείς.

Αλλά επειδή λες ότι έχεις πάρει και άλλα τέτοια και δεν έχεις κάνει δουλειά, κανείς δε μπορεί να σου πει με βεβαιότητα τι γίνεται στην περίπτωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thodoris1985 είπε

@ThodorisFel

Αυτό που πρότεινα, το έχω σε VDSL WIND. Γιατί το modem ναι μεν το έχω σε καλή θέση μέσα στο σπίτι (δηλαδή στη μέση του σπιτιού), αλλά είναι πολύ ψηλά προς το ταβάνι και κόβει το ασύρματο.

Το δοκίμασα πιο χαμηλά και δούλευε πολύ καλά. Το θέμα είναι ότι λόγω όγκου δε μπορούσα να το βάλω εκεί που θα ήθελα ακριβώς, οπότε πήρα αυτό που σου πρότεινα που είναι μικρούλη και χώρεσε εκεί που ήθελα.

Το έχω σε AP mode, και με έχει καλύψει πλήρως. Το αν θα κάνει σε εσένα, δε νομίζω να μπορεί να στο πει κανείς.

Αλλά επειδή λες ότι έχεις πάρει και άλλα τέτοια και δεν έχεις κάνει δουλειά, κανείς δε μπορεί να σου πει με βεβαιότητα τι γίνεται στην περίπτωση σου.

Θα το ψαξω καλυτερα και θα δω τι με συμφέρει. Στο παρελθόν το ρουτερ της wind παλι της technicolor για εναν περιεργο λογο στα καλα καθούμενα χαλασε και δεν ειχα καθολου wifi. Στο pc ειχα κανονικα ίντερνετ αλλα wifi μηδεν. Μετα απο τηλεφωνο κλπ μου το αντικατέστησαν αλλα παλι με ιδιο για αυτο και δεν τα εχω σε πολυ εκτίμηση και σκέφτομαι μηπως ετσι λυσω ριζικα το θεμα μου. Αυτη τη στιγμη εχω wifi με αποσυνδεσεις η με αθλια ταχύτητα και επειδη γενικοτερα ακουω οτι πολλοί αλλάζουν το ρουτερ του παρόχου με καποιο του εμπορίου σκεφτηκα να κανω το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, ThodorisFel said:

Θα το ψαξω καλυτερα και θα δω τι με συμφέρει. Στο παρελθόν το ρουτερ της wind παλι της technicolor για εναν περιεργο λογο στα καλα καθούμενα χαλασε και δεν ειχα καθολου wifi. Στο pc ειχα κανονικα ίντερνετ αλλα wifi μηδεν. Μετα απο τηλεφωνο κλπ μου το αντικατέστησαν αλλα παλι με ιδιο για αυτο και δεν τα εχω σε πολυ εκτίμηση και σκέφτομαι μηπως ετσι λυσω ριζικα το θεμα μου. Αυτη τη στιγμη εχω wifi με αποσυνδεσεις η με αθλια ταχύτητα και επειδη γενικοτερα ακουω οτι πολλοί αλλάζουν το ρουτερ του παρόχου με καποιο του εμπορίου σκεφτηκα να κανω το ιδιο.

Γενικά καλό είναι να έχεις ένα σωστό modem/router ή μόνο router και θεωρητικά δεν πάνε χαμένα τα λεφτά του, σίγουρα. Προσωπικά δεν το έχω κάνει αν και θα έπρεπε.

Δεδομένου ότι έχεις ήδη αγοράσει λύσεις σαν αυτή που σου πρότεινα, τότε ίσως αυτό που σου είπα να μη σου κάνει...

Κοίτα και το ενδεχόμενο να αλλάξεις τη θέση του modem σε πιο κεντρικό σημείο στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω forthnet ADSL 24ρα, με την ταχύτητα δεν εχω θεμα αλλά η εμβέλεια του Technicolor είναι άστα κλαφτα.. 

Έχουμε καμιά πρόταση για οικονομικό modem router με μεγάλη εμβέλεια ;

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, VirusX2gr είπε

Έχω forthnet ADSL 24ρα, με την ταχύτητα δεν εχω θεμα αλλά η εμβέλεια του Technicolor είναι άστα κλαφτα.. 

Έχουμε καμιά πρόταση για οικονομικό modem router με μεγάλη εμβέλεια ;

https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wr940n-450mbps-wireless-n-router-p-PER.612776

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...