Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή το έχω να σου πω την αποψη μου αν και είμαι λίγο παράξενος στη λεπτομέρεια.

Ειναι συμβατό με DSLAM infineon καθώς το chipset του είναι lantiq. Συνήθως infineon εχει η forthnet.

Στα  συν

α)πολύ ομορφο και στοιβαρό σαν κατασκευή

β) 3 κεραίες για την μπάντα 2,4  με πολύ δυνατό σήμα. επίσης έχει για 5αρα αλλά η κεραία είναι μία και εσωτερική.

γ) οτι πιο σταθερό εχω πετυχει μέχρι τώρα(φυσικά παίζει ρόλο και η γραμμή). Με το παλιο ρουτερ του παρόχου είχα μια αποσύνδεση τη βδομάδα περίπου, τώρα έχω Uptime κοντα στις 40 μέρες. δεν έχει αποσυνδεθεί ποτέ μόνο του ακόμα και με βροχες κλπ. Αλλά και πάλι σου λέω οτι εξαρτάται και απο την γραμμή

δ) πολύ απλό στον χειρισμό και το σετάρισμα του. το στήνεις και το ξεχνάς.

ε) είναι οκ για τορρεντ. δηλ δεν δημιουργεί προβλήματα στο σερφάρισμα αν κατεβάζεις και εχεις νορμαλ αριθμό συνδέσεων.

 

Στα μείον

α) τα στατιστικά που δείχνει είναι πολύ βασικά. δηλαδη δεν εχει τη λεπτομέρια των asus και το πλεον τραγικό  δεν δείχνει πόσο χρόνο uptime εχεις!!!! :fear:  μπορείς να το καταλάβεις μόνο με πατεντα δηλ να κοιτάς αν εχει αλλάξει η ip σου ή αν εχουν μηδενιστεί τα λάθη σου.(προσωπικά έχω σημειώσει την ip)

β) μου συγχρόνισε πιο χαμηλά από του παρόχου!οχι τραγικά αλλά ήταν λίγο πιο κάτω από 15.500 συγχρόνισε στα 15.000 και μάλιστα σε συμβατο dslam. μάλλον ο Xdsl driver θελει δουλειά..... αλλά εντάξει δεν χάθηκε και ο κόσμος για τέτοια διαφορά

Αν δεν σε ενοχλουν αυτά τα 2 χτυπα το. προσωπικά ειχα ξενερώσει στην αρχή αλλά το ξεπέρασα με την ευκολία του και σταθερότητα του.

 

Γενικά οτι θες ρώτα και αν θες βαλε στατιστικά της γραμμής σου.

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε!

 

DSL Connection  

bull__md.gif Link Information

        spacer.gif Uptime: 0 days, 8:03:28 spacer.gif DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 842 / 15.799 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Νομιζω ότι από το thomson που έχω εδώ κ χρονια θα δω κάποια διαφορα...

ευχαριστω κ πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε!

 

DSL Connection  

bull__md.gifLink Information

        spacer.gif Uptime: 0 days, 8:03:28 spacer.gif DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 842 / 15.799 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Νομιζω ότι από το thomson που έχω εδώ κ χρονια θα δω κάποια διαφορα...

ευχαριστω κ πάλι 

για να είσαι σίγουρος  για την αγορά σου, θα πρεπει να δεις λίγο και σε ποιο DSLAM είσαι.

σε ποιον πάροχο είσαι?ποιο ρουτερ εχεις τώρα?μέσα στα στατιστικά σου γράφει σε τι dlsam εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να είσαι σίγουρος  για την αγορά σου, θα πρεπει να δεις λίγο και σε ποιο DSLAM είσαι.

σε ποιον πάροχο είσαι?ποιο ρουτερ εχεις τώρα?μέσα στα στατιστικά σου γράφει σε τι dlsam εισαι?

 

 

 

 

πάροχος hol

 

Thomson Gateway

 

bull__md.gif Information

        spacer.gif Product Name: TG585 v7 spacer.gif Serial Number: CP0816SF15F spacer.gif Software Release: 7.4.2.7

bull__md.gif Configuration

        spacer.gif Service Name: Routed PPPoE (modified by user) spacer.gif Time Since Power-on: 0 days, 8:30:42

 

δε ξέρω πως μπορώ να δω περισσοτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα στο forum!!! τελευταία κάνω και εγώ "αμαρτωλές" σκέψεις για αντικατάσταση του θρυλικού ZTE modem που δίνει η HOL... Από την ιστοσελίδα ελέγχου διαθεσιμότητας της Cyta βλέπω ότι απέχω 1397,2 μέτρα από το αστικό κέντρο. Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνονται τα στατιστικά του ZTE modem μου.

Ευτυχώς δεν έχω αποσυνδέσεις παρά μόνο χαμηλή ταχύτητα. Θυμάμαι πριν χρόνια (5-6) το τότε modem με τον τότε πάροχο (Forthnet αν θυμάμαι καλά) κλείδωνε στα κοντά στα 17 Mbps... Από τότε έχω πάει σε όλους τους παρόχους (εκτός από Cyta) και όλοι μου δίνουν την ίδια χαμηλή ταχύτητα που έχω τώρα (ακόμα και ο ΟΤΕ).

Σημείωση ότι το wifi του καινούριου modem δεν με ενδιαφέρει καθόλου καθώς θα είναι μονίμως απενεργοποιημένο (χωρίς προοπτική ενεργοποίησης στο μέλλον) μιας και έχω αγοράσει router για την δουλειά αυτή. Η μόνη απαίτηση που έχω στην ουσία είναι να πιάνει καλή ταχύτητα και να είναι σταθερό...

Τέλος, δεν πιστεύω ότι θα έρθει το VDSL στην περιοχή μου (Κολωνός - κέντρο Αθήνας) ποτέ αλλά ακόμα και να έρθει δεν ξέρω αν θα έδινα τα διπλάσια χρήματα σε πάγιο τον μήνα από ότι δίνω τώρα για να πάω σε VDSL οπότε μου είναι αδιάφορο το αν θα υποστηρίζει και VDSL.

Τι προτείνετε? Μήπως να ψάξω αν υπάρχει ακόμα το ASUS DSL-N14U σε προσφορά σε κάποιο κατάστημα της Wind?

 

Πες τους να σου κατεβάσουν το noise margin απο 11αρι σε 6αρι προφιλ και θα δεις για ποτε θα χτυπήσεις παλι τα 17mbps 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα στο forum!!! τελευταία κάνω και εγώ "αμαρτωλές" σκέψεις για αντικατάσταση του θρυλικού ZTE modem που δίνει η HOL... Από την ιστοσελίδα ελέγχου διαθεσιμότητας της Cyta βλέπω ότι απέχω 1397,2 μέτρα από το αστικό κέντρο. Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνονται τα στατιστικά του ZTE modem μου.

Ευτυχώς δεν έχω αποσυνδέσεις παρά μόνο χαμηλή ταχύτητα. Θυμάμαι πριν χρόνια (5-6) το τότε modem με τον τότε πάροχο (Forthnet αν θυμάμαι καλά) κλείδωνε στα κοντά στα 17 Mbps... Από τότε έχω πάει σε όλους τους παρόχους (εκτός από Cyta) και όλοι μου δίνουν την ίδια χαμηλή ταχύτητα που έχω τώρα (ακόμα και ο ΟΤΕ).

Σημείωση ότι το wifi του καινούριου modem δεν με ενδιαφέρει καθόλου καθώς θα είναι μονίμως απενεργοποιημένο (χωρίς προοπτική ενεργοποίησης στο μέλλον) μιας και έχω αγοράσει router για την δουλειά αυτή. Η μόνη απαίτηση που έχω στην ουσία είναι να πιάνει καλή ταχύτητα και να είναι σταθερό...

Τέλος, δεν πιστεύω ότι θα έρθει το VDSL στην περιοχή μου (Κολωνός - κέντρο Αθήνας) ποτέ αλλά ακόμα και να έρθει δεν ξέρω αν θα έδινα τα διπλάσια χρήματα σε πάγιο τον μήνα από ότι δίνω τώρα για να πάω σε VDSL οπότε μου είναι αδιάφορο το αν θα υποστηρίζει και VDSL.

Τι προτείνετε? Μήπως να ψάξω αν υπάρχει ακόμα το ASUS DSL-N14U σε προσφορά σε κάποιο κατάστημα της Wind?ο οτε απο Default δινει 9 margin.η cyta επισης 9. η vodafone.hol δινει 11.η Forthnet σου εδινε 6.οποτε λογικο με την Forthnet που επιανες παραπανω.καποιοι παροχοι αμα τους παρεις τηλεφωνο θα στο ριξουν στο 6 πχ η hol το εκανε.και η cyta Νομιζω.οποτε εκει θα κερδισεις σε ταχυτητα.

ο οτε απο Default δινει 9 margin.η cyta επισης 9. η vodafone.hol δινει 11.η Forthnet σου εδινε 6.οποτε λογικο με την Forthnet που επιανες παραπανω.καποιοι παροχοι αμα τους παρεις τηλεφωνο θα στο ριξουν στο 6 πχ η hol το εκανε.και η cyta Νομιζω.οποτε εκει θα κερδισεις σε ταχυτητα.

επισης σε καποια ρουτερ μπορεις να ριξεις εσυ το margin εκει που θες.αλλα ναι το zte καλο θα ηταν να αλλαχτει.

Καλησπερα ψαχνω ενα usb router που να βαλω μια καρτα σιμ της wind broadband και να εχω ιντερνετ ασυρματα στο λαπτοπ αφου συνδεσω το usb σε ενα power bank. Βασικο ομως ειναι να μπορω να το κανω να μην φαινεται το wifi σε οποιονδηποτε αλλον. Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα; Οσο για τιμη καποιο φτηνο απο ebay σκεφτομαι. Ευχαριστω.

 

μπορεις να το κλειδωσεις καταρχην σε Wpa2 και μετα να κανεις Hidden ssid σαν εξτρα κλειδωμα.επισης μπορεις να βαλεις και mac address filtering.αν και το wpa2 απο μονο του ειναι μια χαρα λυση.μπορεις να παρεις και 3g router απευθειας ή να παρεις και ρουτερ που παιρνει sim card απευθειας.

καλημέρα!

η γνώμη σας για αυτό? 

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-vr200-ac750-wireless-dual-band-gigabit-vdsl-adsl-pstn-modem-router-p-PER.612804

ευχαριστώ!

μια χαρα αν δεν εχεις θεμα με την τιμη

επειδή το έχω να σου πω την αποψη μου αν και είμαι λίγο παράξενος στη λεπτομέρεια.

Ειναι συμβατό με DSLAM infineon καθώς το chipset του είναι lantiq. Συνήθως infineon εχει η forthnet.

 

η forthnet εχει και siemens (infineon) που ειναι και τα πιο πολλα Dslam της αλλα εχει και alcatel(broadcom chipset)

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε!

 

DSL Connection  

bull__md.gifLink Information

        spacer.gif Uptime: 0 days, 8:03:28 spacer.gif DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 842 / 15.799 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Νομιζω ότι από το thomson που έχω εδώ κ χρονια θα δω κάποια διαφορα...

ευχαριστω κ πάλι 

λογικα ναι θα παιξει καλυτερα απο το thomson.Με παραξενευει να εχεις 16mbit down και 842 αντι για 1021 Up.δες αν φορας Profile(σηκωσε τα χαρακτηριστικα της γραμμης) και επισης δοκιμασε μονο το ρουτερ χωρις φιλτρα σπλιττερ τηλεφωνα να δεις αν θα παει στο 1021.

πάροχος hol

 

Thomson Gateway

 

bull__md.gifInformation

        spacer.gif Product Name: TG585 v7 spacer.gif Serial Number: CP0816SF15F spacer.gif Software Release: 7.4.2.7

bull__md.gifConfiguration

        spacer.gif Service Name: Routed PPPoE (modified by user) spacer.gif Time Since Power-on: 0 days, 8:30:42

 

δε ξέρω πως μπορώ να δω περισσοτερα..

πηγαινε στο broadband connection /dsl connection και μετα πανω δεξια Details και θα δεις και το dslam και τα Margin.αν εχεις 11 margin στο Down ζητα 6.επισης ναι το v7 ειναι λιγο παλιο οποτε αλλαξε το.μπορεις να το κανεις και firmware update 

(official 8.2.6.5) αλλα δεν θα δεις και μεγαλη διαφορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πηγαινε στο broadband connection /dsl connection και μετα πανω δεξια Details και θα δεις και το dslam και τα Margin.αν εχεις 11 margin στο Down ζητα 6.επισης ναι το v7 ειναι λιγο παλιο οποτε αλλαξε το.μπορεις να το κανεις και firmware update 

(official 8.2.6.5) αλλα δεν θα δεις και μεγαλη διαφορα.

 

 

DSL Connection  

bull__md.gif Link Information

        spacer.gif Uptime: 1 day, 11:44:12 spacer.gif DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 842 / 15.799 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 4,5 / 0,0 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 2,5 / 8,5 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 11,0 spacer.gif Vendor ID (Local/Remote): TMMB / GSPN spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Link (Remote): 0 spacer.gif Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif FEC Errors (Up/Down): 1 / 67.399 spacer.gif CRC Errors (Up/Down): 1 / 1.279 spacer.gif HEC Errors (Up/Down): 0 / 1.248

o λόγος που θέλω να το αλλάξω έκτος από τις πολλές αποσυνδέσεις είναι κ οι θύρες USB για να έχω "κεντρικό" σκληρό στο δίκτυο μου.

επίσης άλλη μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος... πάνω στο modem είναι κουμπωμένο με lan κ ένα DVD player sony smart tv το BDP-S4100... αυτό θα μπορεί να δει κ να προβάλει αρχεία από το σκληρό που θα είναι συνδεδεμένος στο modem?

Σας ευχαριστώ κ πάλι όλους για τις απαντήσεις σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

DSL Connection  

bull__md.gifLink Information

        spacer.gif Uptime: 1 day, 11:44:12 spacer.gif DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 842 / 15.799 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 4,5 / 0,0 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 2,5 / 8,5 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 11,0 spacer.gif Vendor ID (Local/Remote): TMMB / GSPN spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Link (Remote): 0 spacer.gif Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif FEC Errors (Up/Down): 1 / 67.399 spacer.gif CRC Errors (Up/Down): 1 / 1.279 spacer.gif HEC Errors (Up/Down): 0 / 1.248

o λόγος που θέλω να το αλλάξω έκτος από τις πολλές αποσυνδέσεις είναι κ οι θύρες USB για να έχω "κεντρικό" σκληρό στο δίκτυο μου.

επίσης άλλη μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος... πάνω στο modem είναι κουμπωμένο με lan κ ένα DVD player sony smart tv το BDP-S4100... αυτό θα μπορεί να δει κ να προβάλει αρχεία από το σκληρό που θα είναι συνδεδεμένος στο modem?

Σας ευχαριστώ κ πάλι όλους για τις απαντήσεις σας. 

 

αν το υποστηριζει η συσκευη να βλεπει δικτυακο σκληρο θα το κανει.η γραμμη σου εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα αλλα εχεις 11 Margin οποτε ζητα 6.βεβαια δεν θα πρεπε να εχεις αποσυνδεσεις αφου παιζεις με μεγαλο Margin και εισαι και πολυ κοντα εκτος αν εχεις ξεχασει κανα φιλτρο ή αν εχει χαλασει το ρουτερ.σε καθε περιπτωση ζητα 6 margin.τωρα για αλλο ρουτερ σε αυτο το θεμα εχου αναφερθει πολλα.εσυ μεχρι και vdsl απο το αστικο κεντρο μπορεις να βαλεις με 8.5 attenuation.εκτος αν δεν εχεις αποσυνδεσεις και κανει reboot το ρουτερ.για το v7 εχουν βγει και πιο νεα Firmware.ειδικα τα 7.χ.χ.χ firmware ειναι αρκετα παλια.και για το v8 υπαρχει Firmware.παρε κατι να παιζει και vdsl μηπως και πας vdsl.Παντως σε βλεπω 1 μερα και 11 ωρες Online.απλα δες αν πραγματι ειναι αποσυνδεση ή αν κανει Reboot το ρουτερ οπου εκει σβηνουν ολα τα λαμπακια.αν ειναι αυτο δες για νεο Firmware αν και με ενα πιο νεο ρουτερ θα συγχρονισεις καλυτερα απο οτι με το v7.αλλα καταρχην παρε για αλλαγη Margin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια προσφατα αλλαξα την συνδεση διαδικτύου μου στην vodafone εως 24mbps. στο σπιτι μπαίνουν στο ίντερνετ ΜΟΝΟ με ασυρματη συνδεση Wi-Fi σχεδον παντα 2 λαπτοπ και ενα αντροιτ κινητό ή 2 αντροιτ κινητα και ενα λαπτοπ! Τι ρουτερ μου προτείνετε να αγοράσω για να εχω το μεγιστο της συνδεσης που επέλεξα? να πω οτι μεγιστο που πιάνει στην περιοχή μου ειναι 11-13mbps! ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε καλυπτει αυτο που σου εδωσαν?δεν ειναι παρα πολλες συσκευες αυτες που θες οποτε δεν θες κατι τρελλο.απλα πρεπει να δεις αν θες να ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση ή οχι.και επισης μεχρι τι χρηματα δινεις.πχ σε vdsl/adsl υπαρχει και tp link 9980 αλλα και asus.σε adsl επισης υπαρχουν και tp link πχ tp link 8968,8970,8980 αλλα και αντιστοιχα απο την asus.μεχρι τι χρηματα θες να δωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια προσφατα αλλαξα την συνδεση διαδικτύου μου στην vodafone εως 24mbps. στο σπιτι μπαίνουν στο ίντερνετ ΜΟΝΟ με ασυρματη συνδεση Wi-Fi σχεδον παντα 2 λαπτοπ και ενα αντροιτ κινητό ή 2 αντροιτ κινητα και ενα λαπτοπ! Τι ρουτερ μου προτείνετε να αγοράσω για να εχω το μεγιστο της συνδεσης που επέλεξα? να πω οτι μεγιστο που πιάνει στην περιοχή μου ειναι 11-13mbps! ευχαριστω

αν κατεβάζεις τορρεντς ασύρματα τότε το 8970 τουλάχιστον ξέχνα το,έχει θέμα το Wi-Fi του.

Το καλύτερο θα ήταν να ήξερες τι chip φοράει η κάρτα δικτύου στο dslam για να γίνει σωστό matching.

αν πχ ειναι broadcom και πάρεις μοντεμ asus(mediatek)θα χάσεις σε συγχρονισμό.

Με ενα τηλεφωνάκι στον πάροχο μαθαίνεις(αν ξέρουν και οι ίδιοι να σου πουν βέβαια,αναλόγως σε τι άτομο θα πέσεις)

 

δεν σε καλυπτει αυτο που σου εδωσαν?δεν ειναι παρα πολλες συσκευες αυτες που θες οποτε δεν θες κατι τρελλο.απλα πρεπει να δεις αν θες να ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση ή οχι.και επισης μεχρι τι χρηματα δινεις.πχ σε vdsl/adsl υπαρχει και tp link 9980 αλλα και asus.σε adsl επισης υπαρχουν και tp link πχ tp link 8968,8970,8980 αλλα και αντιστοιχα απο την asus.μεχρι τι χρηματα θες να δωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Έχω vdsl 30Mbs από ΟΤΕ.. Με ethernet από ρούτερ πιάνω το max.. Το πρόβλημα είναι με το wifi. Από router συνδέονται δύο όροφοι και για επεκτείνω το ασύρματο δίκτυο αγόρασα ένα extender. Τρομερά ασταθές το δίκτυο, πέφτει πολύ συχνά η ταχύτητα (του wifi) και ψάχνω να βρω λύση. Στο δίκτυο συνδέονται 3-4 υπολογιστές, 3-4 κινητά/tablet και δύο smart tv.

 

Επειδή είναι αδύνατη η χρήση ethernet, πως μπορώ να σταθεροποιήσω την ποιότητα του ασύρματου; έχω πειράξει διάφορα settings (οπως επιλογή συγκεκριμένων καναλιών) αλλά τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατεβάζεις τορρεντς ασύρματα τότε το 8970 τουλάχιστον ξέχνα το,έχει θέμα το Wi-Fi του.

Το καλύτερο θα ήταν να ήξερες τι chip φοράει η κάρτα δικτύου στο dslam για να γίνει σωστό matching.

αν πχ ειναι broadcom και πάρεις μοντεμ asus(mediatek)θα χάσεις σε συγχρονισμό.

Με ενα τηλεφωνάκι στον πάροχο μαθαίνεις(αν ξέρουν και οι ίδιοι να σου πουν βέβαια,αναλόγως σε τι άτομο θα πέσεις)

αλλιως ας βαλει ενα ρουτερ πχ thomson/technicolor(σχεδον ολα) που δειχνουν το chipset του dslam.

Καλησπέρα!

 

Έχω vdsl 30Mbs από ΟΤΕ.. Με ethernet από ρούτερ πιάνω το max.. Το πρόβλημα είναι με το wifi. Από router συνδέονται δύο όροφοι και για επεκτείνω το ασύρματο δίκτυο αγόρασα ένα extender. Τρομερά ασταθές το δίκτυο, πέφτει πολύ συχνά η ταχύτητα (του wifi) και ψάχνω να βρω λύση. Στο δίκτυο συνδέονται 3-4 υπολογιστές, 3-4 κινητά/tablet και δύο smart tv.

 

Επειδή είναι αδύνατη η χρήση ethernet, πως μπορώ να σταθεροποιήσω την ποιότητα του ασύρματου; έχω πειράξει διάφορα settings (οπως επιλογή συγκεκριμένων καναλιών) αλλά τίποτα.

οσο εχεις Repeater ξεχασε το να παιξεις σταθερα.ειτε βαζεις powerline(αν ειναι τριφασικο θες powerline για τριφασικο ) αλλιως πρεπει να ειναι στην ιδια φαση που ειναι και το καλυτερο και η επομενη λυση ριχνεις Utp απο κατω μεχρι πανω και βαζεις ενα access point ή ενα παλιο adsl router να παιξει σαν access point ωστε να μην εχεις απωλειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλιως ας βαλει ενα ρουτερ πχ thomson/technicolor(σχεδον ολα) που δειχνουν το chipset του dslam.

οσο εχεις Repeater ξεχασε το να παιξεις σταθερα.ειτε βαζεις powerline(αν ειναι τριφασικο θες powerline για τριφασικο ) αλλιως πρεπει να ειναι στην ιδια φαση που ειναι και το καλυτερο και η επομενη λυση ριχνεις Utp απο κατω μεχρι πανω και βαζεις ενα access point ή ενα παλιο adsl router να παιξει σαν access point ωστε να μην εχεις απωλειες.

Λύση Powerline δεν γίνεται νομίζω γιατί είναι δύο διαφορετικά διαμερίσματα.. Θα κοιτάξω αν γίνεται η λύση με το utp καθώς έχω  αυτό το ρούτερ να κάθεται.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν ειναι διαφορετικα διαμεσρισματα το ξεχνας το Powerline οποτε utp μονο .μια χαρα access point θα γινει το 8960.802.11n 300Mbps ειναι οποτε μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα. Μια ερώτηση. Έχω στο σπίτι adsl η οποία θα αλλάξει σε vdsl ote. Το συγκεκριμένο κάνει για να αντικαταστήσει το router Που σου δίνει ο ΟΤΕ;

 

https://www.amazon.co.uk/NETGEAR-R7800-100UKS-Nighthawk-Gigabit-Wireless/dp/B01B4X503S/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1480155938&sr=8-1&keywords=netgear+r7800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...