Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι. Στην Ελδυκ που ήμουν, για οποιοδήποτε λόγο κι αν χάσεις την εκπαίδευση των ΣΠΕΝ, θα τα ξαναπαρακολουθήσεις με την επόμενη σειρά.

 

Φίλε, όταν παρουσιάστηκα Θηβα πήγα με δυο σάκους. Όταν μετά πέταξα Κύπρο, πήρα μόλις ένα σάκο και δεν μου έλειψε τίποτα. Θα δεις πως τα μισά πράγματα που θα πάρεις μαζί σου δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσεις.

καλως φιλε μου. Σε ευχαριστω. Επειδη και εγω ΕΛΔΥΚ θελω να παω μετα, το δηλωνω εξ αρχης οταν παρουσιαστω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι εκτός και αν τύχει να σε ρωτήσουν. Μια ωραία πρωϊα, θα εμφανιστεί μια επιτροπή της ΕΔΛΥΚ στο κέντρο εκπαίδευσης και θα ρωτήσει ποιοι θέλουν να πάνε. Τότε θα δηλώσεις. Ίσως να σας ζητήσουν να το δηλώσετε και κάποιες μέρες πριν έρθει η επιτροπή. Εξαρτάται από το κέντρο. Σε μας πχ στη Θήβα μας ρώτησαν ποιοι θέλουμε και μετά από 3 μέρες εμφανίστηκε η Επιτροπή όπου παρουσιαστήκαμε ένας-ένας και μας έλεγαν αν θα μας έπαιρναν ή όχι. Κάποιους θα τους πάρουν και με το ζόρι, είτε δηλώσουν είτε όχι.

 

Συμβουλή μου είναι να μην κάνεις το έγκλημα να μείνεις εδώ. Στην ΕΛΔΥΚ θα έχεις στάνταρ ένα 270αρι το μήνα (ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπόθεση για ένα φαντάρο, θα το καταλάβεις όταν παρουσιαστείς), καλύτερες συνθήκες διαβίωσης, σύγχρονα ή ανακαινισμένα κτίρια παραμονής (καμία σχέση με τα μουχλιασμένα ερείπια εδώ), καλύτερο φαγητό, 1 κιλό αφορολόγητο καπνό σε πολύ χαμηλή τιμή τον οποίο θα μοσχοπουλάς σε διπλή τιμή στους Κύπριους ή και εδώ ακόμα και θα βγάζεις έξτρα φράγκα, θα βγαίνεις στη Λευκωσία (ή στη Λάρνακα) με ότι αυτό συνεπάγεται, θα κάνεις και τα ταξίδια σου με το αεροπλάνο και το καλοκαίρι, αν προλάβεις, έχει και μπάνια στη Λάρνακα. Προσωπικά πέρασα κα-τα-πλη-κτι-κα. Το μόνο μείον φυσικά είναι ότι στα περισσότερα στρατόπεδα είναι πολύ αυστηρά και πέφτουν φυλακές για πλάκα καθώς επίσης και ότι θα έρχεσαι Ελλάδα ανα δίμηνο. Αλλά αν είσαι σωστός στρατιώτης δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Εγώ έφυγα με 0Φ και 0Κ. Όσο για τις σκοπιές, εξαρτάται από το στρατόπεδο και τη δύναμη που έχει. Πχ εγώ έπεσα σε εμπλοκή και έκανα 53 σκοπέτα σε 70 μέρες, άλλοι στο Σύνταγμα είχαν σχεδόν κάθε μέρα έξοδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο μείον φυσικά είναι ότι στα περισσότερα στρατόπεδα είναι πολύ αυστηρά και πέφτουν φυλακές για πλάκα καθώς επίσης και ότι θα έρχεσαι Ελλάδα ανα δίμηνο. 

 

 

Αυτό φίλε δεν είναι το "μόνο μείον" αλλά το σημαντικότερο όλων για να αποφύγει κάποιος την Κύπρο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι προτιμάς. Ένα 8ωρο τέντα και 270 ευρώ, έξτρα λεφτά από καπνούς, έξοδο κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη μέρα στη Λευκωσία και άριστα στρατόπεδα ή χύμα και έξοδο κάθε 4 μέρες, 6 ευρώ το μήνα, σάπια κτίρια και έξοδο στο κάθε χωριό. Όπως το βλέπει κανείς. Εγώ πάντως που έκανα μετά τον επαναπατρισμό τον τελευταίο μήνα σε ΚΑΥ για να απολυθώ, πέρασα χάλια. Ούτε φυλακές έδιναν ούτε τίποτα αλλά ήταν απαίσια, χωρίς εξόδους, χωρίς τίποτα και χάλια κτίρια. Κάθε μέρα έμοιαζε με αιώνα.

 

Άλλος μπορεί να τη βρίσκει με τη δεύτερη φάση ή να του αρέσει και ο Έβρος, να βαράει σκοπέτα στο ποτάμι και να μην έχει λεφτά για καφέ απλά για να τρώει λιγότερα Φ. Όχι ότι και η δική μας παράνοια ήταν φυσιολογική. Έχει να κάνει πάντα με τον διοικητή, εννοείται, αλλά εγώ είχα πέσει σε έναν #@$%! που μας έριχνε κράτηση ακόμα και περνούσαμε δίπλα του χωρίς να τον χαιρετήσουμε ή να βαρέσουμε προσοχή. Η προηγούμενη σειρά πάλι, μου είχε πει ότι ο διοικητής που είχανε πριν έρθει ο καινούριος ήταν αρκετά πιο χαλαρός. Όχι μπουρδελ@ φάση αλλά δεν έριχνε τόσο εύκολα φυλακές. Και για κακή μου τύχη, είχα πέσει ΚΑΙ σε αλλαγή Ταξίαρχου. Με λίγα λόγια, κάθε δεύτερη εβδομάδα είχε επιθεώρηση με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Στην Ελδυκ που ήμουν, για οποιοδήποτε λόγο κι αν χάσεις την εκπαίδευση των ΣΠΕΝ, θα τα ξαναπαρακολουθήσεις με την επόμενη σειρά

Δεν εννοώ να χάσεις και τις 3 εβδομάδες αλλά 3-4 μέρες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοώ να χάσεις και τις 3 εβδομάδες αλλά 3-4 μέρες.

 

Αν κάνεις ΣΠΕΝ στο Ναύπλιο μπορεί να σε πρήξουν αλλά μέχρι 4-5 μέρες είσαι εντάξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά θέμα μονάδας και Δίκα είναι.... Εδώ σε μας ήρθαν νέοι από το κέντρο στη μέση του ΣΠΕΝ και το έκαναν μισό δλδ και μια χαρά μέτρησε... ένας από αυτούς πήρε και μαχητόσημο χαχα.... (άλλη πονεμένη ιστορία το μαχητόσημο ή με βύσμα ή με κλήρωση το παίρνεις...)

Άλλος πέρασε όλο το ΣΠΕΝ ψήνοντας σουβλάκια γιατί ηταν Καψάς και πάλι μέτρησε ότι έκανε σπεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα μάγκες μπαίνω σε 2 μέρες και θα ήθελα να ρωτησω υπάρχει επιλογή ή κάποια προτίμηση  σε πιο μέρος θες να πας; και αν ναι..

η Κύπρος είναι καλή επιλογή ;

Και γενικά γνώμες για μέρη που υπηρετήσατε και ήταν καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Κύπρο ναι. Για τα άλλα μέρη όχι. Και για τα άλλα υπάρχει, σε ρωτάνε τυπικά και άμα είσαι τυχερός πας εκεί που θες, ειδάλλως όπου σε στείλουν. Άμα δηλώσεις Κύπρο και είσαι Ι1 ή Ι2 πηγαίνεις κατά 99.99%. Διάβασε τι έγραψα για την Κύπρο στη προηγούμενη σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α μάλιστα, είναι ένα δίλημμα άλλα μάλλον προς Κύπρο με βλέπω. Έχεις καμιά συμβουλή να μου πεις ή γενικά κάτι που πρέπει να ξέρω ; Επίσης σε καμιά άδεια που θα έχω ή μεταφορά είναι με δικό μου κόστος έτσι(για Αθηνά π.χ); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α μάλιστα, είναι ένα δίλημμα άλλα μάλλον προς Κύπρο με βλέπω. Έχεις καμιά συμβουλή να μου πεις ή γενικά κάτι που πρέπει να ξέρω ; Επίσης σε καμιά άδεια που θα έχω ή μεταφορά είναι με δικό μου κόστος έτσι(για Αθηνά π.χ); 

Στην πρωτη αδεια τα εισητηρια ειναι πληρωμενα απο αυτους στην δευτερη αδεια πληρωνεις εσυ αν και νομιζω μπορεις να κανονισεις να πεταξεις με c130

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...