Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό σκούτερ


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, johnon37 είπε

https://www.biostalis-shop.gr/ilektriko-scooter-hawk-plus-2-apo-tin-sunra-oikonomia-ergonomia-oikologia-styl-me-1eu-dianuei-365-xil-195682396

Καλησπέρα μήπως γνωρίζει κανείς για αυτό το ηλεκτρικο σκούτερ?

Ευχαριστώ πολύ 

Είναι πολύ καλο.

Το θέμα είναι πάντα σε οτιδήποτε αγοράζεις να καλυβει τις ανάγκες σου.

Πχ αυτό έχει τελική 45 κάτι το οποίο εμένα δεν με βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 788
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Είναι πολύ καλο.

Το θέμα είναι πάντα σε οτιδήποτε αγοράζεις να καλυβει τις ανάγκες σου.

Πχ αυτό έχει τελική 45 κάτι το οποίο εμένα δεν με βολεύει.

Καλή μέρα ξέρεις για κάτι άλλο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σήμερα παρέλαβα το ποδήλατο, ήρθε σφραγισμένο το κουτί χωρίς χτυπήματα (Γιατί είδα διάφορα σε review στο gearbest).

Μικρογρατζουνιτσες λίγο στην κορμο της σέλα και του τιμονιού σημαδακι στο display  και βγαλμένο πλαστικό στον πισω ανακλαστηρα...τα θεωρώ κάπου λογικά....

Αλλά συνολικά η κατασκευή του είναι Πάρα πολυ καλή πραγματικά....

Απο τις πρωτες εντυπωσεις στο δρόμο κινειται τέλεια και σε συνδυασμό  με τις manual ταχύτητες σε οποιαδήποτε συνθήκη δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα....

Η μπαταρία του ήταν full (τουλάχιστον στην ενδειξη)

Η σέλα αρκετά μαλακή και άνετη

Τα λάστιχα θέλουν λίγο φούσκωμα.... 

 

20190809_102138-1701x3024.jpg

20190809_103238-1701x3024.jpg

20190809_132910-1701x3024.jpg

20190809_132853-1701x3024-1275x2267-956x1700.jpg

20190809_111725-3024x1701.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nikx είπε

Μπραβο με γειες καλοδρομο.

Στην συναρμολογηση δεν ειχες κανα θεμα ,θελω να πω ετοιμο ειναι απλα ανοιγμα θελει το ποδηλατο;

Ευχαριστώ φίλε, εύχομαι να παραλάβεις γρήγορα....και να είναι τέλειο!!

Η συναρμολόγηση πρακτικά δεν χρειάζεται τπτ σπουδαίο...κουμπωνεις κορμό,τιμόνι, βάζεις σέλα και....εεεεφυγες !!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnon37 είπε

Καλήμερα ξέρεις κανένας να μου προτείνει ηλεκτρικο σκούτερ?

Καλησπέρα.

Θα βάλεις κάτω κάποια πράγματα και έτσι πρέπει να αποφασίσεις ποιο θα αγοράσεις.

(Αυτήν βέβαια είναι η προσωπική μου γνώμη.)

Οπότε 

1) πόσα χιλιόμετρα κάνεις την ημέρα.

2) τι ταχύτητα θέλεις να αναπτύσσει.

3)και πόσα λεφτά έχεις.

Εγώ πχ αγόρασα σκούτερ με τελική 80 χιλιόμετρα και 70-100 αυτονομία διότι κάποιες μέρες κάνω 60 χιλιόμετρα διαδρομή.

(Ελάχιστες μέρες αλλά μου χρειάζεται.)

Ένα θα σου πω όμως σίγουρα ότι οποίο και να αγοράσεις θα έχεις τεράστια εξοικονόμηση χρημάτων από ενα αντίστοιχο βενζινοκίνητο και ας το αγοράσεις ποιο ακριβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, anergos13 said:

Λοιπόν σήμερα παρέλαβα το ποδήλατο, ήρθε σφραγισμένο το κουτί χωρίς χτυπήματα (Γιατί είδα διάφορα σε review στο gearbest).

Μικρογρατζουνιτσες λίγο στην κορμο της σέλα και του τιμονιού σημαδακι στο display  και βγαλμένο πλαστικό στον πισω ανακλαστηρα...τα θεωρώ κάπου λογικά....

Αλλά συνολικά η κατασκευή του είναι Πάρα πολυ καλή πραγματικά....

Απο τις πρωτες εντυπωσεις στο δρόμο κινειται τέλεια και σε συνδυασμό  με τις manual ταχύτητες σε οποιαδήποτε συνθήκη δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα....

Η μπαταρία του ήταν full (τουλάχιστον στην ενδειξη)

Η σέλα αρκετά μαλακή και άνετη

Τα λάστιχα θέλουν λίγο φούσκωμα.... 

20190809_102138-1701x3024.jpg

20190809_103238-1701x3024.jpg

20190809_132910-1701x3024.jpg

20190809_132853-1701x3024-1275x2267-956x1700.jpg

20190809_111725-3024x1701.jpg

Καλορίζικο και καλοτάξιδο και απο μένα. Επειδή με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη έκδοση (με τις ταχύτητες), θα μπορούσες να αναφέρεις πως συμπεριφέρεται στο moped mode (όπου είναι και η βασική, ουσιαστική διαφορά από το απλό); Πόσο, δηλαδή, ομαλή είναι η ενίσχυση/ενεργοποίηση του μοτέρ κατά την εναλλαγή ταχυτήτων, αλλά και γενικά στο πετάλι;

Επεξ/σία από kyanokranos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kyanokranos είπε

Καλορίζικο και καλοτάξιδο και απο μένα. Επειδή με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη έκδοση (με τις ταχύτητες), θα μπορούσες να αναφέρεις πως συμπεριφέρεται στο moped mode (όπου είναι και η βασική, ουσιαστική διαφορά από το απλό); Πόσο, δηλαδή, ομαλή είναι η ενίσχυση/ενεργοποίηση του μοτέρ κατά την εναλλαγή ταχυτήτων, αλλά και γενικά στο πετάλι;

 

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες καταρχην...

η διαφορες με το απλο ειναι δυο .....

η βασικοτερη οτι έχει τις manual ταχυτητες της shimano , ετσι οταν κανεις πενταλ (με  ή χωρις κυριως υποβοηθηση ) εσυ επιλεγεις την σκληροτητα /χαλαροτητα του.

η δεύτερη έχει να κανει με την επιλογή της δυναμης υποβοήθησης/ταχύτητας (Lo/Medium/High)

στο απλο σιγουρα το πρωτο απουσιαζει.....για το δευτερο θυμαμε -χωρις να ειμαι βεβαιος-οτι πατωντας το ''γκαζι'' αλλαζουν ταχύτητες στο ηλεκτρικό μοτερ....

γενικα παντως η καλυτερη επιλογη ειναι η εξης ....επιλεγεις στο χειροκινητο μια ταχυτητα που βλεπεις οτι σε βολευει στο πενταλ.....ξεκινας να κανεις και οταν μπαινει η υποβοήθηση νιωθεις μια ελαφρια ώθηση με ταυτοχρονη χαλάρωση του πενταλ...εκει μπορεις να επιλεγεις (Lo/Medium/High)...εν κινηση...

ταυτοχρονα οποτε θες παιζεις ελαφρα με το γκαζι και δινεις λιγη δυναμη (ωθηση παραπανω) ....και αν θες μονιμα γκαζι για να συνεχισει μονο με το μοτερ .....

δεν ξερω αν σε βοηθησα με την περιγραφη μου.... 

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, vaggooss είπε

Καλησπέρα.

Θα βάλεις κάτω κάποια πράγματα και έτσι πρέπει να αποφασίσεις ποιο θα αγοράσεις.

(Αυτήν βέβαια είναι η προσωπική μου γνώμη.)

Οπότε 

1) πόσα χιλιόμετρα κάνεις την ημέρα.

2) τι ταχύτητα θέλεις να αναπτύσσει.

3)και πόσα λεφτά έχεις.

Εγώ πχ αγόρασα σκούτερ με τελική 80 χιλιόμετρα και 70-100 αυτονομία διότι κάποιες μέρες κάνω 60 χιλιόμετρα διαδρομή.

(Ελάχιστες μέρες αλλά μου χρειάζεται.)

Ένα θα σου πω όμως σίγουρα ότι οποίο και να αγοράσεις θα έχεις τεράστια εξοικονόμηση χρημάτων από ενα αντίστοιχο βενζινοκίνητο και ας το αγοράσεις ποιο ακριβά.

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Μπορείς να μου πεις ποιο αγόρασες?

Να μου προτείνεις κάποιο?

 

Επεξ/σία από johnon37
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, anergos13 said:

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες καταρχην...

η διαφορες με το απλο ειναι δυο .....

η βασικοτερη οτι έχει τις manual ταχυτητες της shimano , ετσι οταν κανεις πενταλ (με  ή χωρις κυριως υποβοηθηση ) εσυ επιλεγεις την σκληροτητα /χαλαροτητα του.

η δεύτερη έχει να κανει με την επιλογή της δυναμης υποβοήθησης/ταχύτητας (Lo/Medium/High)

στο απλο σιγουρα το πρωτο απουσιαζει.....για το δευτερο θυμαμε -χωρις να ειμαι βεβαιος-οτι πατωντας το ''γκαζι'' αλλαζουν ταχύτητες στο ηλεκτρικό μοτερ....

γενικα παντως η καλυτερη επιλογη ειναι η εξης ....επιλεγεις στο χειροκινητο μια ταχυτητα που βλεπεις οτι σε βολευει στο πενταλ.....ξεκινας να κανεις και οταν μπαινει η υποβοήθηση νιωθεις μια ελαφρια ώθηση με ταυτοχρονη χαλάρωση του πενταλ...εκει μπορεις να επιλεγεις (Lo/Medium/High)...εν κινηση...

ταυτοχρονα οποτε θες παιζεις ελαφρα με το γκαζι και δινεις λιγη δυναμη (ωθηση παραπανω) ....και αν θες μονιμα γκαζι για να συνεχισει μονο με το μοτερ .....

δεν ξερω αν σε βοηθησα με την περιγραφη μου.... 

Κατάλαβα. Κάτι τέτοιο ειχα καταλάβει και γω (μαζί με ό,τι πληροφορίες μπόρεσα να βρω). Θα περιμένω μέχρι τέλος του μήνα για να ομαλοποιηθεί λίγο το θέμα με το στοκ (αν και μάλλον αφορούσε τη βασική έκδοση) και, μήπως, ξυπνήσει το banggood και φέρει στοκ στην ευρωπαϊκη του αποθήκη. Τέλος, μια σημείωση για το fiido D3, που έχει αναφερθεί, για τυχον μελλοντικούς κατόχους του: ελέγξτε τις τιμές ισχύος του μοτέρ (στη shifting ξεπερναει τα 250W), καθώς και της διαμέτρου των ελαστικών, γιατί είναι διαφορετικές μεταξύ της βασικής και της έκδοσης με ταχύτητες (παντα για το Fiido D3). Για φως φρένων, αν θυμάμαι σωστά, πήρες το Xlite 100; Το θεωρώ αρκετά καλύτερο από εκείνα των 3-5€, κυρίως λόγω του built-in accelerometer, αλλά δεν εχω μπορέσει να βρω τιμή για τα lumens του.

Επεξ/σία από kyanokranos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kyanokranos είπε

Κατάλαβα. Κάτι τέτοιο ειχα καταλάβει και γω (μαζί με ό,τι πληροφορίες μπόρεσα να βρω). Θα περιμένω μέχρι τέλος του μήνα για να ομαλοποιηθεί λίγο το θέμα με το στοκ (αν και μάλλον αφορούσε τη βασική έκδοση) και, μήπως, ξυπνήσει το banggood και φέρει στοκ στην ευρωπαϊκη του αποθήκη. Τέλος, μια σημείωση για το fiido D3, που έχει αναφερθεί, για τυχον μελλοντικούς κατόχους του: ελέγξτε τις τιμές ισχύος του μοτέρ (στη shifting ξεπερναει τα 250W), καθώς και της διαμέτρου των ελαστικών, γιατί είναι διαφορετικές μεταξύ της βασικής και της έκδοσης με ταχύτητες (παντα για το Fiido D3). Για φως φρένων, αν θυμάμαι σωστά, πήρες το Xlite 100; Το θεωρώ αρκετά καλύτερο από εκείνα των 3-5€, κυρίως λόγω του built-in accelerometer, αλλά δεν εχω μπορέσει να βρω τιμή για τα lumens 

Στο gearbest δείχνει για το shifting  ακομα 9 ποδηλατα υπόλοιπο (για το απλο πρεπει να κανεις ερωτηση αν εφεραν stock)

Αλλα θεωρω οτι με τις τιμες που εβλεπα και βλεπω  για το ποδηλατο τωρα στην Ευρωπαικη Αποθηκη του Banggood (634€ χωρίς κάποιο κουπόνι που δεν ξέρω αν παιζει)

https://m.banggood.com/EU-Direct-FIIDO-D2-7_8Ah-36V-250W-16-Inches-Folding-Moped-Bicycle-25kmh-Max-50KM-Mileage-Electric-Bike-p-1512597.html?rmmds=search

...η αγορα απο gearbest συμφερει ασυζητητί ....

Για το  xlite 100 δεν ξέρω πόσα lumens βγάζει...Αλλά πίστεψε με αν δεις το φωτισμό που βγάζει το βράδυ (και πως λειτουργεί γενικοτερα) απλά δεν θα σε απασχολησει ....

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...