Προς το περιεχόμενο

Περιεργα πραγματα στην ACS


xampo_s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάω χθες να παραλάβω δέμα με αντικαταβολή. Τιμή 83.88€, βλέπει την τιμολόγηση και μου λέει 84€. Κρατάει χωρίς πολλά πολλά 0.12€. Σαφώς μιλάμε για αμελητέο ποσό αλλά μου έκανε εντύπωση το θράσος. Επιτρέπεται κάτι τέτοιο;

Επίσης κάνοντας υπολογισμούς βλέπω ότι αν το κάνει αυτό σε 10 δέματα την ημέρα βγάζει 1€, άρα την εβδομάδα 5€, το μήνα 20€ και το χρόνο 240€, όχι κι άσχημα.

Αυτό το έχουν κάνει και σε μένα από την Γενική Ταχυδρομική της περιοχής μου. Για να μη δίνουν ρέστα στρογγυλοποιούν τα σεντ προς τα πάνω. Φυσικά μιλάμε για αμελητέα ποσά αλλά αν το κάνουν σε 10-20 παραδόσεις κάθε μέρα (και σε μεγάλες πόλεις ακόμη περισσότερες) τότε μαζεύεται ένα ικανοποιητικό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 351
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανένας (τονίζω το ΚΑΝΕΝΑΣ) δεν νομιμοποιείται να κάνει στρογγυλοποιήσεις εις βάρος του άλλου.

Η μόνη στρογγυλοποίηση που είναι αποδεκτή είναι εις βάρος σου.

Δεν είναι όπως στο σχολείο με τους βαθμούς παλιά (ο μισός βαθμός στρογγυλοποιείται υπερ του μαθητή :-) ).

Ακόμα και πρακτικό να είναι το θέμα (δεν υπάρχουν ψιλά για ρέστα) δεν αλλάζει το πράγμα. Δεν έχεις να δώσεις ρέστα, επιβαρύνεσαι εσύ. Το αν σου πει ο άλλος (πελάτης) "δεν πειράζει, αφήστε το" τότε οκ. Αλλά ποτέ δεν αποφασίζεις εσύ (η εταιρία, το κατάστημα, κλπ).

Δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να προβληματιστώ αν από αυτά μαζεύεται ένα σεβασό ποσό ή όχι. Μπορεί ναι (αν είναι πάγια τακτική) μπορεί και όχι (αν είναι μεμονομένο συμβάν).

Σε κάθε περίπτωση είναι λάθος.

Βέβαια λάθος (σας) είναι και ότι το δέχεστε.

"Συγνώμη φίλε/κοπελιά, αλλά τα ρέστα δεν είναι σωστά". Τίποτα παραπάνω ("είστε κλέφτες") τίποτα λιγότερο (μόλις φύγετε από εκεί "μείον Χ ποσό" να παραπονιέστε σε αγνώστους σε φόρουμ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έχουν κάνει και σε μένα από την Γενική Ταχυδρομική της περιοχής μου. Για να μη δίνουν ρέστα στρογγυλοποιούν τα σεντ προς τα πάνω. Φυσικά μιλάμε για αμελητέα ποσά αλλά αν το κάνουν σε 10-20 παραδόσεις κάθε μέρα (και σε μεγάλες πόλεις ακόμη περισσότερες) τότε μαζεύεται ένα ικανοποιητικό ποσό.

πω πω με τα εκατομυρια θα εχουν γινει οι ντελιβεραδες δλδ , τς τς μ αρεσε που δεν σε πειραξε κιολας αλλα εκανες τις μετρησεις σου και λες 240ευρω το χρονο δεν ειναι και ασχημα, τι να πω αν για σενα εκεινα τα 12 σεντ ειχαν τοση αξια ωστε να τα γκρινιαζεις επρεπε να τους το πεις βρε αδερφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εσυ,το πας στο αλλο ακρο....ας τα εδινε τα ρεστα,και αν δεν τα ηθελε ο ενδιαφερομενος,θα του ελεγε να τα κρατησει.η κινηση μετραει.αλλα μαλλον σου περισευουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω με τα εκατομυρια θα εχουν γινει οι ντελιβεραδες δλδ , τς τς μ αρεσε που δεν σε πειραξε κιολας αλλα εκανες τις μετρησεις σου και λες 240ευρω το χρονο δεν ειναι και ασχημα, τι να πω αν για σενα εκεινα τα 12 σεντ ειχαν τοση αξια ωστε να τα γκρινιαζεις επρεπε να τους το πεις βρε αδερφε...

Πρέπει να χεις πρόβλημα κατανόησης...

Δεν είναι το ποσό αλλά το θράσος στρογγυλοποιησης προς τα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εσυ,το πας στο αλλο ακρο....ας τα εδινε τα ρεστα,και αν δεν τα ηθελε ο ενδιαφερομενος,θα του ελεγε να τα κρατησει.η κινηση μετραει.αλλα μαλλον σου περισευουν.....

ναι μου περισευουν 10 σεντ ,και επειδη ειμαι και εξτρα large τυπος στα ρεστα αφησα ρεστα και 20 σεντ καποτε....

και αν ειχα θεμα με τα ρεστα θα τα ζηταγα ,δεν θα ανοιγα θεμα μετα....

Πρέπει να χεις πρόβλημα κατανόησης...

Δεν είναι το ποσό αλλά το θράσος στρογγυλοποιησης προς τα πάνω.

ευχαριστω , για την κατανοηση ,αντιλαμβανεσαι οτι μιλαμε για 12 σεντ τα οποια ο αλλος αναγαγε σε κερδος 240 ευρω το χρονο ,δεν βλεπω να το παιρνεις το ιδιο ζεστα οταν ανεβαινει η βενζινη 5-7 σεντ το λιτρο ,ουτε και κατηγορας κανενα ,αλλα ειπαμε ο ντελιβερας φταιει που τολμησε να αποκομησει 10 σεντ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις θεμα αντιληψης....δεν "τολμησε",αλλα βουτηξε με το ετσι θελω τα ρεστα.τι-δεν-καταλαβαινεις?ντελιβερας μαλλον?

το οτι ειπα πολλαπλες φορες οτι αν ειχε θεμα με τα ρεστα θα πρεπε να τα ζητησει το αντιληφθηκες? ναι το βρηκες ειμαι ο βολεμενος ντελιβερας.......

θεωρω αστειο το θεμα και περισοτερο οτι εσενα σε ενοχλησε οτι το σχολιασα αρνητικα ,οπτικη δικη μου αποψη μου και μια χαρα το κατανοησα ,εσυ ομως φαινεται οτι προτιμας απεναντι σου να χεις καποιον που συμφωνει μαζι σου , η αντιληψη σου για το θεμα διαφερει σεβαστο αυτο αλλα δεν δοκιμασα να σε μειωσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω με τα εκατομυρια θα εχουν γινει οι ντελιβεραδες δλδ , τς τς μ αρεσε που δεν σε πειραξε κιολας αλλα εκανες τις μετρησεις σου και λες 240ευρω το χρονο δεν ειναι και ασχημα, τι να πω αν για σενα εκεινα τα 12 σεντ ειχαν τοση αξια ωστε να τα γκρινιαζεις επρεπε να τους το πεις βρε αδερφε...

Πληροφοριακά δεν έκανα εγώ τις μετρήσεις, ούτε υπολόγισα τα 240 ευρώ τον χρόνο, αυτός τον οποίο έκανα quote στο αρχικό μου μήνυμα έκανε τον υπολογισμό. Εγώ απλώς τόνισα ότι ο κούριερ της περιοχής μου, μου το έχει κάνει τακτικά αυτό με την στρογγυλοποίηση προς τα επάνω. Και τόνισα ότι δεν με απασχολούν μερικά σεντ, αλλά σκέψου πόσα μαζεύουν αν αφήνουν από μερικά σεντ ο καθένας αν κάνουν δεκάδες παραδώσεις κάθε μέρα. Τα έξοδα αποστολής τα πληρώνεις έτσι κι αλλιώς, από εκεί έχει κέρδη ο κούριερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά δεν έκανα εγώ τις μετρήσεις, ούτε υπολόγισα τα 240 ευρώ τον χρόνο, αυτός τον οποίο έκανα quote στο αρχικό μου μήνυμα έκανε τον υπολογισμό. Εγώ απλώς τόνισα ότι ο κούριερ της περιοχής μου, μου το έχει κάνει τακτικά αυτό με την στρογγυλοποίηση προς τα επάνω. Και τόνισα ότι δεν με απασχολούν μερικά σεντ, αλλά σκέψου πόσα μαζεύουν αν αφήνουν από μερικά σεντ ο καθένας αν κάνουν δεκάδες παραδώσεις κάθε μέρα. Τα έξοδα αποστολής τα πληρώνεις έτσι κι αλλιώς, από εκεί έχει κέρδη ο κούριερ.

το μονο που θα σου πω ειναι οτι σε χωρες οπως την αμερικη και καναδα ,οι σερβιτοροι εχουν ως συμπληρωμα τα τιπ που αφηνουν παραδοσικα/υποχρεωτικα πλεον οι πελατες  για να συμπληρωσουν τον μισθο τους ,στη δικη μας κουλτουρα ομως δεν μας ενδιαφερει παρα να κανουμε κριτικη ,ο κουριερ ,ντελιβερας με βροχη κλπ τρεχει για ενα πενιχρο μισθο, προφανως δεν του περασε απο το μυαλο οτι για 12 σεντ θα ανοιγε κανενα θεμα.... προς θεου δεν ειμαι εναντιων σου απλα αυτο που λεω ειναι οτι δεν μας βλεπω να αντιδραμε απεναντι σε οργανωμενες καταστασεις οπως πχ κουρεματα μισθων,αυξησεις σε ρευμα κλπ αλλα απεναντι σε συνανθρωπους μας, και αυτο που με ενοχλει πλεον ειναι οτι αντιδραμε οπως αντιδραμε ,και εγω μεσα χωρις να σκεφτουμε τον αλλο απεναντι.

σε εργασια μου ειδα ατομο να αφηνει τιπ 20ευρω και σε αλλο να περιμενει να χαλασουμε 20 ευρω στη τραπεζα για να του δωσουμε ρεστα 50 λεπτα ,δικαιωμα του φυσικα ,για αυτο ειπα σωστο ηταν να τα ζητησεις τα λεφτα , ο υπαλληλος μπορει χιλια δυο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δε μπόρεσες να καταλάβεις από αυτό που είπα; Πήγα ο ίδιος να το παραλάβω από το κατάστημά τους και η υπεύθυνη άνετα και ωραία στρογγυλοποίησε το ποσό προς τα πάνω. Θα μπορούσε να αναφέρει την αναγραφόμενη τιμή και απλά να πει πως δεν έχει ρέστα, τι πιο απλό. Τα μπουρπουάρ τι τα μπλεξες;  :wacko:

Πάω χθες να παραλάβω δέμα με αντικαταβολή.

 

 

ευχαριστω , για την κατανοηση ,αντιλαμβανεσαι οτι μιλαμε για 12 σεντ τα οποια ο αλλος αναγαγε σε κερδος 240 ευρω το χρονο ,δεν βλεπω να το παιρνεις το ιδιο ζεστα οταν ανεβαινει η βενζινη 5-7 σεντ το λιτρο ,ουτε και κατηγορας κανενα ,αλλα ειπαμε ο ντελιβερας φταιει που τολμησε να αποκομησει 10 σεντ....

 

Τι σχέση έχει πάλι αυτό; 

Και όχι κανένας δε μπορεί να τολμήσει να αποκομίσει ούτε 1 cent. Είναι ξεφτίλα ηθική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δε μπόρεσες να καταλάβεις από αυτό που είπα; Πήγα ο ίδιος να το παραλάβω από το κατάστημά τους και η υπεύθυνη άνετα και ωραία στρογγυλοποίησε το ποσό προς τα πάνω. Θα μπορούσε να αναφέρει την αναγραφόμενη τιμή και απλά να πει πως δεν έχει ρέστα, τι πιο απλό. Τα μπουρπουάρ τι τα μπλεξες;  :wacko:

 

 

 

Τι σχέση έχει πάλι αυτό; 

Και όχι κανένας δε μπορεί να τολμήσει να αποκομίσει ούτε 1 cent. Είναι ξεφτίλα ηθική.

δεν θα σχολιασω τπτ περαιτερω καλη σου συνεχεια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω και προσωπικα αλλα και στην δουλεια που συνεργαζομαστε μαζι τους δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.Παντα αψογοι σε ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...