Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με την προυποθεση οτι η προπονηση στου βαρη ειναι τοσο σκληρη που σου εξαντλησε ολο το γλυκογονο πραγμα κατι δυσκολο για το επιπεδο μας. Επισης εχει αρηντικες επιπτωσεις στην μυικη αναπτυξη οποτε αν ο στοχος σου ειναι ναβαλεις μυς τοτε κανεις μια τρυπα στο νερο

Αρνητικές επιπτώσεις έχει αλλά δεν πιστεύω ότι χάνεις τόσο μυς όσο πιστεύουν κάποιοι με 30 λεπτά τρέξιμο είτε το πρωί με άδειο στομάχι είτε μετά τα βάρη με την προϋπόθεση ότι μέρα το τρέξιμο θα κάνεις ένα καλό γεύμα με αρκετή πρωτεινη και υδατανθρακες.

 

Πχ χθες έκανα τα βάρη μου πήγα για τρέξιμο και αμέσως μετα έφαγα ομελέτα με 5 ολόκληρα αυγά και κοτόπουλο. Μπορεί να μην υπάρξει η ανάπτυξη που θα είχα αν έτρωγα αμέσως μετά αλλά δεν πρόκειται να χάσω μυς έτσι. Αν έτρεχα 15χλμ και δεν έτρωγαν και καλά τότε ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Αρνητικές επιπτώσεις έχει αλλά δεν πιστεύω ότι χάνεις τόσο μυς όσο πιστεύουν κάποιοι με 30 λεπτά τρέξιμο είτε το πρωί με άδειο στομάχι είτε μετά τα βάρη με την προϋπόθεση ότι μέρα το τρέξιμο θα κάνεις ένα καλό γεύμα με αρκετή πρωτεινη και υδατανθρακες.

 

Πχ χθες έκανα τα βάρη μου πήγα για τρέξιμο και αμέσως μετα έφαγα ομελέτα με 5 ολόκληρα αυγά και κοτόπουλο. Μπορεί να μην υπάρξει η ανάπτυξη που θα είχα αν έτρωγα αμέσως μετά αλλά δεν πρόκειται να χάσω μυς έτσι. Αν έτρεχα 15χλμ και δεν έτρωγαν και καλά τότε ναι.

εκανα βαρη  ετρωγα περιπου 4κ την μερα και ετρεχα 14χλμ τη μερα και ειχα γινει 70 κιλα.

 

βαρη και τρεξιμο ειναι δυο αντιθετα αθληματα τα οποια εχουν ακριβως τους αντιθετους στοχους σωματικα οποτε ναι το ενα επηρεαζει το αλλο οταν δεν γινεται σωστα ειτε σου αρεσει ειτε οχι. Δοκιμασε για 1 μηνα να μην τρεχεις μετα τα βαρη και πες μας τις διαφορες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εμείς που παλεύουμε να πάρουμε μυς και ν´ανεβούμε κιλά, αλλά μας αρέσει και το τρέξιμο (10-15χλμ/βδομάδα), είμαστε καταδικασμένοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δηλαδή εμείς που παλεύουμε να πάρουμε μυς και ν´ανεβούμε κιλά, αλλά μας αρέσει και το τρέξιμο (10-15χλμ/βδομάδα), είμαστε καταδικασμένοι;

οχι δεν εισαι καταδικασμενος απλα θα χωριζεις τις προπονησεις σου και θα τρως περισσοτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βάρη πες σου αυξάνουν όγκο σε μυς, το τρέξιμο σε τι βοηθά στο μυικό θέμα ( πέρα απ' την καρδιά ); εννοώ θα δεις κάποια συγκεκριμένη διαφορά στο σώμα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα βάρη και τρέξιμο δεν πάνε μαζί. Μικρούς στόχους κάθε φορά. Γι αυτό ρώτησα τον φίλο πριν πως τα καταφέρνει, όχι απο θέμα αντοχής τόσο πολύ αλλά το να μένεις σταθερός ή να αναπτύσσεται σε μυική μάζα. 

 

Είμαι καινούριος στο thread και θα ήθελα να γίνω και εγώ μέλος στη παρέα σας καθώς καιρό τώρα μέσα στις πηγές διαβάσματος για το BB παρακολουθώ και το DAS fitness thread όπου υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις. Να προσθέσω οτι έχω κάποιες βάσεις, καθώς παλαιότερα ασχολιόμουνα με το άθλημα αλλά το παράτησα για καιρό. Είμαι 1.88 και κατάφερα να φτάσω 110 κιλά μέσα σε 4 χρόνια. Το καλοκαίρι(Ιούνιο) λοιπόν αποφάσισα ότι δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση και είπα να βάλω ένα τέλος στο κρεπάλιασμα. Έκοψα κάπνισμα, junk food, έφτιαξα το ωράριο ύπνου κλπ κλπ. Σε 3 μήνες και κάτι μέρες κατάφερα να χάσω 32 κιλά με πολύ αυστηρό πρόγραμμα διατροφής και τρέξιμo. Οκτώμβριο που πλέον ήμουν αρκετά lean, είπα να αρχίσω τα βάρη, να αυξήσω θερμίδες στη διατροφή μου και να μπω σιγά σιγά σε bulking phase. Είμαι σχεδον 3 μήνες σ'αυτή τη φάση και τώρα θέλω να μείνω σταθερός και να μην αυξήσω άλλο body fat. Όλες οι απόψεις δεκτές. Δεν υπάρχει κανένα θέμα στη σκληρή κριτική. Ευχαριστώ!

 

Η σειρά των φωτογραφιών είναι η φυσική σειρά του transformation. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είμαστε οφφ αλλά έπαιρνες συμπληρώματα καθόλου; ή απλά καλή διατροφή;

 

μπράβο παντως αυτό είναι εντυπωσιακό

Πω έκανα βλακεία! Στο das fitness ήθελα να το ποστάρω....Μπέρδεψα τα DAS :P Θα το μεταφέρω...

Απο συμπληρώματα μόνο Προτείνη απο τη στιγμή που άρχισα τα βάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα προχθεσινό τρεξιματάκι. Συνήθως τρέχω 5κ, αλλά είπα να κάνω την υπέρβαση. Στόχος τώρα τα 10.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος για τον σταθερό ρυθμό που κράτησα, χωρίς καν ρολοι για να βλέπω το pace (το κινητό το'χα σε τσέπη). 

 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να παίρνω μέρος σε διάφορους "αγώνες" που γίνονται κατά καιρούς πχ. στους δρόμους της Αθήνας. Just for fun. Κυρίως 5κ.

Αν έχετε υπόψιν σας κάποιον, μπορείτε να ενημερώσετε το τόπικ. 

 

Full_Size_Render.jpg Full_Size_Render_2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνεις εδώ και βλέπεις ποιος σε βολεύει :  http://www.runningnews.gr/category.php?cat=9

 

γενικά υπάρχουν κ άλλα sites με καλεντραρι όπου φαίνονται οι αγώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ωραιο αρθρο αυτο εδω:

http://www.runnersworld.co.uk/training/5-running-goals-that-have-nothing-to-do-with-racing/14525.html

 

μ αρεσε το τελευταιο κομματι:

 

 

 

Runners can even revive their love of the sport by running outdoors in winter, counterintuitive as this may seem. ‘You can admire the change of the seasons and the beauty of nature, which is harder to appreciate when you’re absorbed in serious training,’
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...