Προς το περιεχόμενο

Υπουργείο Υγείας: Θα απαγορευτεί και το άτμισμα στους δημόσιους χώρους


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινησα το ατμισμα πριν μια εβδομαδα. Τελικα ο κοσμος γυριζει γυρω απο εμενα.

Αφου κοπτεστε τοσο για τον αερα που εισπνεουμε, εμενα με ενοχλει υπερβολικα το καυσαεριο. Να απαγορευθουν τα αυτοκινητα εντος πολεων, μονο ΜΜΜ. Στο κατω κατω δε θελω να μαζευω τη μπουγαδα μου και βρωμαει vtec.

Kλασική συμψηφιστική λογική. Οι άλλοι είναι χειρότεροι οπότε εμένα μη με πειράζετε. Στην πράξη σταδιακά περιορίζονται τα αυτοκίνητα εντός πόλεων. Μόνο που μερικοί παίρνουν το αμάξι για να πάνε στη δουλειά τους δεν είναι εξαρτημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως γίνεται να είμαι εγώ εγωιστής όταν προτείνω λύση και για τους δύο αλλά ο αντικαπνιστής που λέει να απαγορευτεί παντού δεν είναι. 

 

Γίνεται επειδή εσύ κάνεις κάτι που επιβαρύνει την υγεία του άλλου.Δεν είσαι σε θέση να ζητάς να αλλάξει και χώρο ώστε εσύ να εξακολουθείς να καπνίζεις.

Οι μη καπνιστές γιατί είναι εγωιστές.? Κάνουν κάτι κακό στην δική σου υγεία.? Προφανός και απο την ώρα που δεν κάνουν κακό στην υγεία άλλων γιατί να θέλουν να περιοριστούν οι επιλογές τους(σε καφετέρεια πχ καπνιστών ή μη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παράθεση που κάνεις δεν μου λέει γιατί να μην υπάρχουν μαγαζιά όπου θα αποφασίζει ο ιδιοκτήτης αν θα επιτρέπεται ή όχι.

 

Πολύ απλά, δεν υπάρχει ιδιοκτήτης μαγαζιού που θα αποκλείσει ποτέ τους μισούς πελάτες του. "Όχι μωρέ, μπες μέσα και θα τα βρούμε, τώρα μάγκες δεν καπνίζουμε, τώρα έχει ματς, αφήστε τα παιδιά να καπνίσουν λίγο, εσείς που δεν καπνίζεται καθίστε σε κείνο εκεί το τραπεζάκι, και άσε μωρε το παιδί πέντε λεπτάκια είναι φαντάρος και πω πω κάνει κρύο σήμερα, μην αφήσετε την κοπέλα να βγει έξω να πουντιάσει"

 

Αυτό που προτείνεις δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει στην Ελληνική πραγματικότητα, δεν μπορείς θα αφήνεις τον κάθε καταστηματάρχη να κανει ότι θέλει. Είναι λέμε νόμος και ήδη κανείς δεν τον τηρεί, φαντάσου τι έχει αν γίνει μετά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν όλοι οι καταστηματάρχες αποφασίσουν τσιγάρο; Ποιός ορίζει πόσα καταστήματα έτσι, πόσα γιουβέτσι και πού; Με τους εργαζομένους τί γίνεται; Θα προσλαμβάνονται μόνο καπνιστές; Με τους επισκέπτες που θέλουν να χρησιμοποιήσουν την τουαλέτα; Που θέλουν να αγοράσουν έναν καφέ, ένα νερό και να φύγουν; Με τους δημόσιους λειτουργούς ή τον οποιονδήποτε που πρέπει προσωρινά να εισέλθει στο κατάστημα εν ώρα λειτουργίας τί; Μάσκα; Τη λες και αντισυνταγματική την ιδέα σου.

 

Γενικώς, έχω πει στον εαυτό μου ότι με εξαρτημένα άτομα (όπως παραδέχεστε) δε συζητώ (ειδικά σε ό,τι αφορά στην εξάρτησή τους). Αυτή ήταν η μια και μοναδική εξαίρεση.

Αν όλοι οι καταστηματάρχες αποφασίσουν τσιγάρο δεν θα έχεις μέρος να πας. Αλλά αυτό δεν σε αποτρέπει από το ανοίξεις εσύ μαγαζί μη καπνιστών. Έχω σκύλο και μου αρέσει που και που να τον παίρνω μαζί μου στον καφέ. ΑΝ το μαγαζί δεν επιτρέπει κατοικίδια δεν πάω! Αν πάω σε ένα μαγαζί όπου επιτρέπεται από τον ιδιοκτήτη αλλά απαγορεύεται από το νόμο και έρθει ένας-δύο-τρεις που φοβάται τι γίνεται? Να πάει αλλού...αυτό γινεται. 

Κανένας δεν ορίζει πόσα γιουβέτσι και που...Το ποιος θα εργαστεί/επισκεφτεί το wc επαφίεται στον ίδιο. Στα μαγαζιά που επιτρέπεται το κάπνισμα δεν απαγορεύεται η είσοδος στους μη-καπνιστές. Μπορείς ελεύθερα να μπεις και να αράξεις/αγοράσεις καφέ/κατουρήσεις αλλά δεν μπορείς να ζητήσεις από τους άλλους να σβήσουν τα τσιγάρα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μορφωθώ εγώ οκ...όταν πήγαινα εσύ γυρνούσες φίλε άστο και όχι διαβάζωντας

δεν θα μπω στην λογική ποιος την έχει πιο μεγάλη. Δεν έχει νόημα . Όπως δεν χρειάζεται και να εκτίθεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καταστηματάρχης =/= Νόμος.

Σε περίπτωση που εσείς οι καπνιστές δεν το έχετε πάρει χαμπάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαντησε μου σε αυτο

 

Τι γινεται αν πρεπει να παω σε ενα συγκεκριμενο μαγαζι και καπνιζουν ολοι και αναγκαζομαι να αναπνευσο τον καρκινο σου!? Και γιατι επισης να εχω λιγοτερες επιλογες στο τι θα κανω/φαω/διασκεδασω επειδη εσυ γουσταρει να καταστρεφεις τον οργανισμο σου!?

Πρέπει??? Απο πότε η παρουσία σου σε bar/ταβέρνα είναι υποχρεωτική?  Λιγότερες επιλογές θα έχεις είτε εφαρμοστεί ο νόμος είτε αυτό που προτείνω. Γιατί αν εφαρμοστεί ο νόμος ξέχασέ τα μισά μαγαζιά που ξέρεις. 

 

Δεν το ξερα ότι οι μαγαζάτορες είναι υποχρεωμένοι να ανοίγουν επιχειρήσεις για να έχεις εσύ πολλές επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτρέπεται από τον ιδιοκτήτη αλλά απαγορεύεται από το νόμο

 

Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά νομίζω. Ο νόμος είναι πάνω από τον ιδιοκτήτη, όχι το αντίστροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όλοι οι καταστηματάρχες αποφασίσουν τσιγάρο δεν θα έχεις μέρος να πας. Αλλά αυτό δεν σε αποτρέπει από το ανοίξεις εσύ μαγαζί μη καπνιστών.

 

Για κάτι τέτοια φυλάω τα likes μου!

se73dqrukx_poster.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν το ηξερα οτι ο μαγαζατορας ειναι υποχρεωμενος να ανοιξει επιχειρηση για να κανεις εσυ τον καρκινο σου.

 

Ειμαι τεχνιτης και με πηραν τηλεφωνο να παω να επισκευασω κατι ειτε γιατι ειναι το μοναδικο μαγαζι του ειδους και πρεπει αναγακαστηκα να παω σε αυτο. 

 

Το αν θα κλεισουν τα μισα μαγαζια ειναι αυθαίρετο συμπερασμα δικο σου με καμια βαση οποτε το παραβλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε κανέναν εσωτερικό χώρο δεν πρέπει να επιτρέπεται το κάπνισμα, εκτός από τα σπίτια σας. Δεν χρειάζεται και τρελή ανάλυση το θέμα, είναι πάρα πολύ απλό και δίκαιο για όλους.

 

Και όπως είπα και σε έναν μια φορά στο εστιατόριο που ήταν ο μόνος που άναψε πούρο ενώ του εξήγησαν πως δεν επιτρέπεται το κάπνισμα: "φίλε και μένα μου αρέσει να μυρίζω τις κλ@νιές μου, γουστάρεις να ρίξω τώρα 2-3 καλές να γουστάρουμε όλοι μαζί?"

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ηξερα οτι ο μαγαζατορας ειναι υποχρεωμενος να ανοιξει επιχειρηση για να κανεις εσυ τον καρκινο σου.

 

Ειμαι τεχνιτης και με πηραν τηλεφωνο να παω να επισκευασω κατι ειτε γιατι ειναι το μοναδικο μαγαζι του ειδους και πρεπει αναγακαστηκα να παω σε αυτο. 

 

Το αν θα κλεισουν τα μισα μαγαζια ειναι αυθαίρετο συμπερασμα δικο σου με καμια βαση οποτε το παραβλεπω

Εγώ σε αντίθεση με σένα δεν απαιτώ από κάποιον να φέρει την επιχείρηση του στα μέτρα μου. Δεν είπα ότι είναι υποχρεωμένοι να ανοίξουν μαγαζιά καπνιστών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ σε αντίθεση με σένα δεν απαιτώ από κάποιον να φέρει την επιχείρηση του στα μέτρα μου. Δεν είπα ότι είναι υποχρεωμένοι να ανοίξουν μαγαζιά καπνιστών. 

Δεν μου απαντησες σε αυτο που σε ρωτησα. Οχι εσυ δεν ζητας να φερει την επιχειρηση στα μετρα σου αλλα τη νομοθεσια και επισης ειπες να ανοιξω εγω (ο καθε εγω) μη καπνιστων πολυ καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε αντίθεση με σένα δεν απαιτώ από κάποιον να φέρει την επιχείρηση του στα μέτρα μου. Δεν είπα ότι είναι υποχρεωμένοι να ανοίξουν μαγαζιά καπνιστών. 

 

Όχι, απαιτείς το νόμο να έρθει στα μέτρα σου. Πολύ πιο τραγικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...