Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά η ελαφρια ζάντα απορροφά καλύτερα?

 

Ναι, αν και η ίδια η ζάντα δεν απορροφά τίποτα, τα αμορτισέρ(αποσβεστήρες κραδασμών) κάνουν αυτή τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν και η ίδια η ζάντα δεν απορροφά τίποτα, τα αμορτισέρ(αποσβεστήρες κραδασμών) κάνουν αυτή τη δουλειά.

τα ρωτάω γιατί μόλις άλλαξα αμορτισερ και θα τα ήθελα λίγο πιο μαλακά.τώρα δεν μπορώ να τα ξανά αλλάξω κ λέω μήπως παίζει ρόλο ή ζάντα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ρωτάω γιατί μόλις άλλαξα αμορτισερ και θα τα ήθελα λίγο πιο μαλακά.τώρα δεν μπορώ να τα ξανά αλλάξω κ λέω μήπως παίζει ρόλο ή ζάντα..

 

Αυτό που θέλεις δεν πρόκειται να το καταφέρεις με πιο ελαφριά ζάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά η ελαφρια ζάντα απορροφά καλύτερα?

Αν θες άνεση , γενικά με πιο ψηλό προφίλ ελαστικού , αυξάνεται η άνεση. Αλλά μπελάς να αλλάζεις διαστάσεις ελαστικών , ζάντες κτλ.

Με 65 προφίλ πχ ή ... παραπάνω έχεις μεγάλη άνεση και σε ελληνικούς "δρόμους" .

Με 45 ... είσαι για κλάματα. Κάτι 35άρια δεν το συζητώ καν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για περισσότερη άνεση (καλύτερη απόσβεση κραδασμών) θες μεγαλύτερο προφίλ ελαστικού. Για να το πετύχεις αυτό βάζεις μικρότερη ζάντα κρατώντας τη συνολική διάμετρο του ελαστικού ίδια.

Θα κερδίσεις σε άνεση αλλά θα χάσεις αμεσότητα απόκρισης τιμονιού και χρήματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για περισσότερη άνεση (καλύτερη απόσβεση κραδασμών) θες μεγαλύτερο προφίλ ελαστικού. Για να το πετύχεις αυτό βάζεις μικρότερη ζάντα κρατώντας τη συνολική διάμετρο του ελαστικού ίδια.

Θα κερδίσεις σε άνεση αλλά θα χάσεις αμεσότητα απόκρισης τιμονιού και χρήματα .

δίκαιο έχεις..το δικό μου φοράει 175/65 14 άρα ζάντα ενώ της γυναίκας 155 η 165/70 13 ζάντα κ η διαφορά είναι μεγάλη.

Βέβαια το ένα είναι hyundai με kayba αμορτισερ κ το άλλο vw με μαμά αμορτισερ.

Απλως μου ρθε κ ρώτησα εδώ αν παίζει ρόλο η ζάντα στο θέμα κραδασμών.τώρα φοράω αλουμινίου αλλά έχω κ τις εργοστασιακες στο γκαράζ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

175/65 14 ειχα σε ενα i20 που ειχα παλια.με το που εβαλα 185/60 14  καμια σχεση.πολυ καλυτερα σε ολα ακομα και στην ανεση..το ιδιο θα κανω τωρα στο καινουργιο ι10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hyundai και αμορτισέρ...πφφφ. Αυτά τα αυτοκίνητα μου έδιναν την εντύπωση ότι έχουν σουστες. Ειδικά κάτι getz και ατος.

Όχι απαραίτητα. Στα μικρά μοντέλα πιθανόν να είναι κούνια. Το accent μοντέλο 1995 όσο και αν φάινεται παράξενο φοράει και πίσω mcpherson (!) από το εργοαστάσιο και όχι αντιστρεπτική. Μάλιστα άκουσε και φιλοφρόνηση για τα αμορτισέρ από οδηγό focus 10ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δίκαιο έχεις..το δικό μου φοράει 175/65 14 άρα ζάντα ενώ της γυναίκας 155 η 165/70 13 ζάντα κ η διαφορά είναι μεγάλη.

Βέβαια το ένα είναι hyundai με kayba αμορτισερ κ το άλλο vw με μαμά αμορτισερ.

Απλως μου ρθε κ ρώτησα εδώ αν παίζει ρόλο η ζάντα στο θέμα κραδασμών.τώρα φοράω αλουμινίου αλλά έχω κ τις εργοστασιακες στο γκαράζ..

και βεβαια παιζει ρολο το βαρος της ζαντα μαζι με το ελαστικο.οσο ελαφρυτερος ο συνδιασμος, τοσο πιο ανετο το συνολο,και με καλυτερο κρατημα σε στροφιλικια με ανωμαλιες.ομως,αν το υπολοιπο σκαρι  ειναι βαρυ,και πεσει σε καλη λακουβα,στραβωνει η ελαφρια ζαντα.ζυγιζεις τα συν πλην και πραττεις.......στις δυο διαστασεις που αναφερεις,το πλεονεκτημα του μικρου ελαστικου και ζαντας ειναι το μικρο βαρος και το στενο ιχνος στο ουδοστρουμα,οποτε και "βρισκει"λιγοτερες ανωμαλιες.παιζει βεβαια και να το εχει ξεφουσκωτο η γυναικα.αν αντι 2 μπαρ το εχεις 1.5 ή και λιγοτερο,ειναι ενα εξτρα αμορτισερ το πλαινο του ελαστικου μεν,με αυξημενη καταναλωση και μειωμενο κρατημα ,δε..........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά επαναφέρω το θέμα επειδή είχα ένα θέμα με το αμάξι

 

Έσπασε ο πίσω προφυλακτήρας

 

Πήρα τον προφυλακτήρα και την βάση και ψάχνω ένα μάστορα Αθήνα (κατά προτίμηση δυτικά προάστια) ώστε να του τον πάω να μου τον βάψει στο χρώμα του αμαξώματος και να τον κουμπώσει στο αμάξι.

 

Όποιος έχει γνωστό φανοποιο να μ στείλει pm να μ πει να τον καλέσω να πάω να κάνει την δουλειά.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

http://clear-lights.com

Τα χει δοκιμάσει κανείς?

Με ενδιαφέρει κι εμένα και έχει καλές κριτικές (αν είναι αληθινές). Από την άλλη σκέφτομαι αν αξίζει τον κόπο αφού με μεταφορικά βγαίνουν 16€ και με 20-25€ στα φτιάχνουν έξω εγγυημένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επαναφέρω το θέμα επειδή είχα ένα θέμα με το αμάξι

 

Έσπασε ο πίσω προφυλακτήρας

 

Πήρα τον προφυλακτήρα και την βάση και ψάχνω ένα μάστορα Αθήνα (κατά προτίμηση δυτικά προάστια) ώστε να του τον πάω να μου τον βάψει στο χρώμα του αμαξώματος και να τον κουμπώσει στο αμάξι.

 

Όποιος έχει γνωστό φανοποιο να μ στείλει pm να μ πει να τον καλέσω να πάω να κάνει την δουλειά.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Λέγοντας γνωστο φανοποιό εννοείς τριτοξαδερφο/κολληταρι στον στρατό, αυτος και ο Πάμπλο ενα πράγμα που θα κανει φιλική φιλικοτατη τιμή ή μάστορα που γενικα μιλώντας δεν έχουμε ιδέα τι καπνό φουμαρει και αν έτυχε να είναι στις καλές του αλλα όπως και να χει μας εκανε σωστή δουλεια στα 2/3 της τιμής που ζήτησαν άλλοι 5-6 μαστοροι;

 

Αν ομιλουμε για την δεύτερη περίπτωση, διευκρίνισε για να σε πω

Άλλοι λένε κάθε 50χιλ άλλοι 100..

Εγώ έκλεισα ραντεβού να τα αλλάξω αφού έχω κανει με kayba 100 χιλιάδες κ κοπανανε.ελπίζω να δω βελτίωση.

Μήπως εντελώς συμπτωματικα οι πρώτοι "άλλοι" ειναι πωλητές και οι δεύτεροι "άλλοι" ιδιοκτήτες; χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας γνωστο φανοποιό εννοείς τριτοξαδερφο/κολληταρι στον στρατό, αυτος και ο Πάμπλο ενα πράγμα που θα κανει φιλική φιλικοτατη τιμή ή μάστορα που γενικα μιλώντας δεν έχουμε ιδέα τι καπνό φουμαρει και αν έτυχε να είναι στις καλές του αλλα όπως και να χει μας εκανε σωστή δουλεια στα 2/3 της τιμής που ζήτησαν άλλοι 5-6 μαστοροι;

 

Αν ομιλουμε για την δεύτερη περίπτωση, διευκρίνισε για να σε πω

 

 

Τωωωωρααα που με θυμήθηκες.

 

Τον έχω ήδη φτιάξει εδώ και πόσες μέρες. Άψογος έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...