Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι στανταρντ η ονομασια σε ολους τους κατασκευαστες;

Ενω πχ για το abs το λενε ολοι abs, για το εν λογω συστημα καθε εταιρια εχει υιοθετησει αλλη ονομασια;

 

Θα ήταν πιο παραγωγικό να έκανες μια αναζήτηση στο google για τέτοια πράγματα. Μέσα σε δευτερόλεπτα βρήκα κάτι που θα σου λύσει όλες τις απορίες:

 

https://el.wikipedia.org/wiki/Ηλεκτρονικός_έλεγχος_ευστάθειας

 

Και περα απο τα τυπικα της ονομασιας,

αυτο το συστημα οντως κανει οντως καλη δουλεια οταν παιρνεις στροφες ή/και φρεναρεις κλπ;

Δεν θυμαμαι να εχω οδηγησει ποτε αυτοκινητο με esp.

Αν σκεφτείς μόνο το ότι έχει γίνει υποχρεωτικός εξοπλισμός στην ΕΕ από το 2014, ε μάλλον κάτι κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι esp...

Τωρα καταλαβα, γιατι γνωστος που μου ελεγε την εμπειρια του με το νεο aygo στις νεες εθνικες οδους,

μου εξηγουσε ποσο καλα 'πατουσε' στον δρομο, λες και ειχες πολυ μεγαλυτερο αμαξι...

Πιστευω οτι και το esp επαιξε σοβαρο ρολο σε αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι esp...

Τωρα καταλαβα, γιατι γνωστος που μου ελεγε την εμπειρια του με το νεο aygo στις νεες εθνικες οδους,

μου εξηγουσε ποσο καλα 'πατουσε' στον δρομο, λες και ειχες πολυ μεγαλυτερο αμαξι...

Πιστευω οτι και το esp επαιξε σοβαρο ρολο σε αυτο..

 

Τίποτα δεν κατάλαβες. Το ESP ενεργοποιείται όταν αρχίζει το αυτοκίνητο και χάνει τη σταθερότητα του, και μάλιστα σε ειδοποιεί με την αντίστοιχη λυχνία ή και με beeper. Σε κανονικές συνθήκες μένει stand by.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν κατάλαβες. Το ESP ενεργοποιείται όταν αρχίζει το αυτοκίνητο και χάνει τη σταθερότητα του, και μάλιστα σε ειδοποιεί με την αντίστοιχη λυχνία ή και με beeper. Σε κανονικές συνθήκες μένει stand by.

 

Δηλαδη ειναι κατι σαν το abs, ενεργοποιειται μονο σε ακραιες συνθηκες;

 

Εχει τυχει σε κανεναν να του μπει σε λειτουργια να μας πει την εμπειρια απο αυτο το συστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ειναι κατι σαν το abs, ενεργοποιειται μονο σε ακραιες συνθηκες;

 

Εχει τυχει σε κανεναν να του μπει σε λειτουργια να μας πει την εμπειρια απο αυτο το συστημα;

 

Σου έδωσα παραπάνω ένα link που περιγράφει αναλυτικότατα πότε ενεργοποιείται, δεν έχεις παρά να του ρίξεις μια ματιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ειναι κατι σαν το abs, ενεργοποιειται μονο σε ακραιες συνθηκες;

 

Εχει τυχει σε κανεναν να του μπει σε λειτουργια να μας πει την εμπειρια απο αυτο το συστημα;

Σε νορμάλ οδήγηση, μπορεί και να μην ενεργοποιηθεί ποτέ (με εξαίρεση τπτ παγετούς ή υδρολίσθηση), σε αντίθεση με το ABS που με ένα απότομο φρενάρισμα το καταλαβαίνεις στο πεντάλ του φρένου.

Πρακτικά το σύστημα επεμβαίνει σε συνθήκες απώλειας πρόσφυσης είτε σε ευθεία πορεία όταν σπινάρουν οι τροχοί, είτε κατά τη διάρκεια ελιγμού (στροφή, αποφυγή εμποδίου κτλ). Φρενάρει επιλεκτικά τροχούς όταν παρατηρήσει απόκλιση μεταξύ στροφών ενός τροχού σε σχέση με τους άλλους καθώς και σε σχέση με το τιμόνι (ελέγχει δηλαδή αν το αμάξι ακολουθεί την ίδια πορεία σε σχέση με τη θέση του τιμονιού).

Αυτά, πολύ μπακαλίστικα βέβαια :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΚΑΡΕΣ

Χαζη ερωτηση, αλλα οι σκαρες (οροφης),

βγαινουν για συγκεκριμενες διαστασεις/πλατους αυτοκινητων;

Πχ ειναι σχεδον αδυνατον, σκαρες απο μεγαλο sedan, να μπουν σε αυτοκινητο κατηγοριας mini?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φαναρια ξεθαμπωνουν με οδοντοκρεμα η να μην ασχοληθω καν μεσα στο λιοπυρι ?

 

Εδω δεν ξεθαμπωσαν με το 'και καλα ειδικο' σφουγγαρακι που πηρα απο  Αμερικη,

θα ξεθαμπωσουν με οδοντοκρεμα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω θεμα

 

Στο αμαξι στην πορτα οδηγου και συνοδηγου μου εχει ξεφτισει-χαλασει εκει π εχω βαλει βελακια στις φωτο αυτο το πλαστικο

 

Ειναι η πρωτη επενδυση της πορτας,μετα ειναι το τζαμι κτλπ κατι σαν πλαστικο προφιλ ειναι.

 

Πως το λενε;αλλαζει ευκολα; κοστος;

post-210891-0-61549600-1501673986_thumb.jpg

post-210891-0-65617000-1501673999_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω θεμα

 

Στο αμαξι στην πορτα οδηγου και συνοδηγου μου εχει ξεφτισει-χαλασει εκει π εχω βαλει βελακια στις φωτο αυτο το πλαστικο

 

Ειναι η πρωτη επενδυση της πορτας,μετα ειναι το τζαμι κτλπ κατι σαν πλαστικο προφιλ ειναι.

 

Πως το λενε;αλλαζει ευκολα; κοστος;

 

Γλίστρες τα λένε, επειδή το τζάμι γλιστράει πάνω σε αυτές όπως ανεβαίνει και κατεβαίνει.

 

Αλλάζονται πανεύκολα, με κόπιτσες είναι στερεωμένες πάνω στη λαμαρίνα, απλά τις τραβάς με δύναμη και βγαίνουν.

 

Κόστος όσο κάνει κέφι η αντιπροσωπεία, από όσο ξέρω δεν υπάρχουν ιμιτασιόν. Ή μεταχειρισμένες αν βρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλίστρες τα λένε, επειδή το τζάμι γλιστράει πάνω σε αυτές όπως ανεβαίνει και κατεβαίνει.

 

Αλλάζονται πανεύκολα, με κόπιτσες είναι στερεωμένες πάνω στη λαμαρίνα, απλά τις τραβάς με δύναμη και βγαίνουν.

 

Κόστος όσο κάνει κέφι η αντιπροσωπεία, από όσο ξέρω δεν υπάρχουν ιμιτασιόν. Ή μεταχειρισμένες αν βρεις.

Α ωραια ευχαριστω

 

Παντως γιατι σπασανε σε μερικα σημεια μονο μπροστα σε οδηγου και συνοδηγου; επειδη κανω περισσοτερη χρηση;

 

 

Παντως τωρα π το ξαναβλεπω δεν γλυστρανε πανω σε αυτα τα τζαμια,αυτο π θελω να αλλαξω ειναι ακριβως διπλα. Η κανω λαθος πανε πακετο μαζι αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...