Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΨΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

Οταν δεν μιλαμε για ειδικου τυπου αυτοκινητα οπως τα 4x4 και τα 'αγροτικα',

τα υπολοιπα ΙΧ, εχουν περιπου το ιδιο υψος-αποσταση απο το εδαφος;

Οταν λεω 'ιδιο', προφανως εννοω αν υπαρχουν ελαχιστοτατες μικροδιαφορες, κι ας μην ειναι ακριβως ιδιο.

Ή πχ το ενα αμαξι μπορει να ειναι ψηλοτερο απο το αλλο και 5 εκατοστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις μην παει και μεινεις απο μπαταρια η για κανενα αλλο θεμα;

 

Ναι στην μπαταρία αναφέρομαι.

 

Κόστος συντήρησης και λειτουργίας

Συζητούσα σήμερα με έναν φίλο, που έχουν περάσει πολλά αμάξια από τα χέρια του,

και μου έλεγε από τη δική του εμπειρία,

ότι τα 'σημερινά' κανουρια αυτοκίνητα, είναι αυτοκίνητα στα οποία οι κατασκευαστές έχουν δώσει έμφαση στο χαμηλό κόστος συντήρησης αλλά και λειτουργίας.

Πέρα από την 'νεότητα' των αυτοκινήτων που είναι σχεδόν προδιαγεγραμμένο ότι θα προσέφερε κάποια τέτοια οφέλη (όχι βλαβες κλπ),

εσείς γενικότερα συμμερίζεστε αυτή την άποψη;

Ότι όντως σήμερα, πολύ περισσότερο απ'ότι στο παρελθόν, τα αυτοκίνητα είναι φτιαγμένα να έχουν εκτός των άλλων καινοτομιών,

και χαμηλότερο κόστος συντήρησης και λειτουργίας;

 

Αυτό που βλέπω ότι έχει παραταθεί είναι η συχνότητα αλλαγής λαδιών. Εκεί που κάποτε αλλάζονταν ανά 7000-8000χλμ τώρα έχουν πάει στα 15000-20000χλμ. Κατά τ άλλα αλλαγές σε λοιπά αναλώσιμα (φίλτρα, τακάκια, μπουζί κλπ) παραμένουν στα ίδια πάνω κάτω χιλιόμετρα.

Αυτό που έχει αλλάξει είναι ότι έχει μειωθεί ο χρόνος ζωής των μοτέρ καθώς τα έχουν κάνει αναλώσιμα σαν συνολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στην μπαταρία αναφέρομαι.

 

 

Αυτό που βλέπω ότι έχει παραταθεί είναι η συχνότητα αλλαγής λαδιών. Εκεί που κάποτε αλλάζονταν ανά 7000-8000χλμ τώρα έχουν πάει στα 15000-20000χλμ. Κατά τ άλλα αλλαγές σε λοιπά αναλώσιμα (φίλτρα, τακάκια, μπουζί κλπ) παραμένουν στα ίδια πάνω κάτω χιλιόμετρα.

Αυτό που έχει αλλάξει είναι ότι έχει μειωθεί ο χρόνος ζωής των μοτέρ καθώς τα έχουν κάνει αναλώσιμα σαν συνολο. 

 

Δηλαδη, ποσα χλμ βγαζει ενας νεος βενζινοκινητηρας πχ euro5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ασχοληθει κανεις μηπως, με καλά-γερά-αξιόπιστα και επίσης(εχουμε δει πολλες αηδιες!) καλαίσθητα, αυτοκολλητα πλαστικα προστατευτικά προφυλακτηρων/bumpers?

 

Αν και ειμαι πολυ προσεκτικος στα παρκαρισματα, υπηρξαν καποιες λιγες φορες (ανθρωποι ειμαστε, θα κανουμε καποτε και ενα μικρο λαθος!) που βοηθησαν να μην γρατσουνιστει/πιεστει/γδαρθει ο προφυλακτηρας, πχ απο καποιο τοιχο.

 

Εχω ψαξει τις επιλογες που προσφερει η toyota και εκτος απροοπτου θα μπουν σε τελικη παραγγελια,

αλλα θα με ενδιεφερε κατι ακομη πιο πληρες.

Πχ ισως βγαζει και η 3m, αλλα κατι που οντως να ταιριαζει με το στυλ/διαστασεις του αυτοκινητου κλπ

Στην autoplus δεν μπορεσα να εντοπισω κατι αξιολογο στο site τους.

 

Μου αρεσε πολυ οταν παλαιοτερα τα πιο πολλα αμαξια τα ειχαν απο τη 'μανα τους'.

Τωρα εχει υπερισχυσει η ....μοστρα, και αφηνουν συμπαγη κομματια πλαστικου προφυλακτηρα,

και μονο αν το παραγγειλεις εξτρα το βαζουν.

 

Εδω, το προσθετο απο την toyota για το aygo, αλλα θα ηθελα εκτος απο καθετο/γωνιακο,

και κατι οριζοντιο που να πιανει μπροστα στη μασκα μεχρι το κεντρο, κοντα εκει που ειναι το σημα.

 

image.jpg

 

Για να ακουσω και τις δικες σας γνωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρκετό καιρό μου ξεκόλλησε το σήμα από τη μάσκα ή κάποιος το πήρε. Επειδή τώρα θα πάρω να βάλω ένα άλλο, τι κόλλα να προτιμούσα γι'αυτή τη δουλειά; Να αντέχει τις εξωτερικές συνθήκες, τον ήλιο, τη βροχή κλπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρκετό καιρό μου ξεκόλλησε το σήμα από τη μάσκα ή κάποιος το πήρε. Επειδή τώρα θα πάρω να βάλω ένα άλλο, τι κόλλα να προτιμούσα γι'αυτή τη δουλειά; Να αντέχει τις εξωτερικές συνθήκες, τον ήλιο, τη βροχή κλπ; 

 

Την κόλλα που θα έχει πάνω το σήμα που θα πάρεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα για τα bumpers που ρωτησα πιο πανω, κανεις δεν γνωριζει;

Ενταξει, οσοι εχουν τα αυτοκινητα τους 'ενσωματωμενα', οκ, ολα καλα.

Για καποιον του οποιου το αμαξι δεν εχει, η αγορα/αντιπροσωπειες κλπ, δεν προσφερουν καποια αξιολογη επιλογη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...