Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bakalex είπε

Nα συνυπολογίσουμε εδώ,πως εάν η μπαταρία είναι μεγαλύτερη και η θερμοκρασία που ζεσταίνεται ο καπνός μεγαλύτερη,πιθανόν να αλλάζουν και οι μετρήσεις των ερευνών για τα καρκινογόνα στοιχεία που απελευθερωνονται απο την διαδικασία.

Ας το σκεφτούμε και αυτό λίγο.

Καλημερα,ολα ειναι υπο ερευνα, ακομη και η βελτιωση του IQOS, τo pluscig εχει τρεις διαβαθμισεις θερμοκρασιας κατ'επιλογην οπως επιλογη μας θα ειναι και η συχνοτητα καπνισματος(ισχυει για οτιδηπωτε ειδος καπνισματος),για το παρων IQOS και βλεπουμε.BTW μαλλον επεσα σε ελατωματικη παρτιδα red label , η διαρκεια καπνισματος << των 5'.

Επεξ/σία από CDT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, what_if είπε

ειναι 6 λεπτα η 12 ρουφηξιες ,οτι ερθει πρωτο

Εχω το παλιο απο επιλογη μου,μετρημενα 14 ρουφηξιες η 5', ισχυε στα 2 Αmper και στο 1 κιτρινο για δοκιμη που εκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CDT είπε

Εχω το παλιο απο επιλογη μου,μετρημενα 14 ρουφηξιες η 5', ισχυε στα 2 Αmper και στο 1 κιτρινο για δοκιμη που εκανα.

κ εγω το παλιο εχω ,τεσπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/6/2018 στις 12:46 ΜΜ, what_if είπε

κ εγω το παλιο εχω ,τεσπα 

Παιδια σε εμενα συμβαινει το εξης παραξενο  -> ζαλιζομαι οταν καπνιζω με IQOS με οποιοδηποτε  heet, 4η μερα χρησης.Πριν απο λιγο εκανα χρηση ecig με υγρο 70PG/30VG -> κανενα προβλημα,επισης απο την αρχη χρησης του IQOS διαπιστωνω κλεισιμο της μυτης.Καποια εξηγηση υπαρχει? συναντησε καποιος παρομοιο προβλημα?Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση.

Επεξ/σία από CDT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω κλεισιμο μυτης καθολου ενω με το κανονικο τσιγαρο ειχα (εχω κ διαφραγμα)

ζαλιζομαι μονο οταν εχω να κανω πολυ ωρα κ τραβαω γερες ρουφηξιες με τα κοκκινα ,με τα υπολοιπα χρωματα οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2018 στις 12:35 ΜΜ, what_if είπε

ειναι 6 λεπτα η 12 ρουφηξιες ,οτι ερθει πρωτο

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα πλέον το κανονικό τσιγάρο μου βρωμάει πάρα πολύ! Εδώ και 8-9 μήνες που καπνίζω μόνο iqos έχω προσπαθήσει να καπνίσω 1-2 τσιγάρα και τα έσβησα στη μέση! Μου άφηναν μια πολύ άσχημη γεύση στο στόμα που απλά δεν την είχα όταν κάπνιζα κανονικά. Αναρωτιέμαι εάν έχει κάτι το iqos που σε εμένα τουλάχιστον έχει δημιουργήσει μια απέχθεια για το τσιγάρο; Επίσης εάν πλησιάσω σε έναν καπνιστή μου έρχεται μια άσχημη μυρωδιά που επίσης δεν είχα αισθανθεί όταν κάπνιζα κανονικά. Οπότε και να ήθελα καμία φορά να κάνω κανά τσιγάρο, είναι πλέον αδύνατο γιατί απλά δεν με ευχαριστεί όπως παλιά! Το στριφτό που κάπνιζα ειδικά, καπνός pueblo, βρωμάει πιο πολύ από όλα!...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nmantzia είπε

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα πλέον το κανονικό τσιγάρο μου βρωμάει πάρα πολύ! Εδώ και 8-9 μήνες που καπνίζω μόνο iqos έχω προσπαθήσει να καπνίσω 1-2 τσιγάρα και τα έσβησα στη μέση! Μου άφηναν μια πολύ άσχημη γεύση στο στόμα που απλά δεν την είχα όταν κάπνιζα κανονικά. Αναρωτιέμαι εάν έχει κάτι το iqos που σε εμένα τουλάχιστον έχει δημιουργήσει μια απέχθεια για το τσιγάρο; Επίσης εάν πλησιάσω σε έναν καπνιστή μου έρχεται μια άσχημη μυρωδιά που επίσης δεν είχα αισθανθεί όταν κάπνιζα κανονικά. Οπότε και να ήθελα καμία φορά να κάνω κανά τσιγάρο, είναι πλέον αδύνατο γιατί απλά δεν με ευχαριστεί όπως παλιά! Το στριφτό που κάπνιζα ειδικά, καπνός pueblo, βρωμάει πιο πολύ από όλα!...

Πάντα έτσι βρώμαγε φίλε,απλά τότε δεν το καταλαβαίναμε γιατί το είχαμε συνηθίσει...

Μας τό έλεγαν όλοι γύρω μας(μη καπνιστές) και μείς λέγαμε "Πω πω υπρβολές,τι σπαστικοί έιναι αυτοί?"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη λέμε και υπερβολές ότι το τσιγάρο βρωμάει.

Απλά βρωμάνε τα αποτσίγαρα αν τα αφήσουμε το βράδυ στο τασάκι μέσα στο σπίτι ή στο κλειστό αυτοκίνητο.Αυτά πάντα θα βρωμάνε είσαι δεν είσαι καπνιστής.

Έχω κόψει το τσιγάρο 5,5 ολόκληρα χρόνια και πολλές φορές όταν μου έρχεται μυρωδιά από καπνό τσιγάρου πιάνω τον εαυτό μου να το αναπολεί.Μη λέμε σε 10 και 20 μέρες κάποιος που του έρχεται μυρωδιά καπνού τη σιχαίνεται;;;;;; Μη λέμε πράγματα τα διαβάζουν κάποιοι τα πιστεύουν και μετά λένε τι παπαριές έγραφαν αυτοί.:P

Αυτό που λέει μία φορά καπνιστής πάντα καπνιστής μη το ξεχνάτε.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/6/2018 στις 11:27 ΠΜ, papoys1 είπε

Μη λέμε και υπερβολές ότι το τσιγάρο βρωμάει.

Απλά βρωμάνε τα αποτσίγαρα αν τα αφήσουμε το βράδυ στο τασάκι μέσα στο σπίτι ή στο κλειστό αυτοκίνητο.Αυτά πάντα θα βρωμάνε είσαι δεν είσαι καπνιστής.

Έχω κόψει το τσιγάρο 5,5 ολόκληρα χρόνια και πολλές φορές όταν μου έρχεται μυρωδιά από καπνό τσιγάρου πιάνω τον εαυτό μου να το αναπολεί.Μη λέμε σε 10 και 20 μέρες κάποιος που του έρχεται μυρωδιά καπνού τη σιχαίνεται;;;;;; Μη λέμε πράγματα τα διαβάζουν κάποιοι τα πιστεύουν και μετά λένε τι παπαριές έγραφαν αυτοί.:P

Αυτό που λέει μία φορά καπνιστής πάντα καπνιστής μη το ξεχνάτε.

Εμένα ύστερα απο 9 μήνες,με ενοχλεί η μυρωδιά του καμμένου.Την έχω ξεσυνηθίσειΑυτο που καπνίζω τωρα δεν μυρίζει καμμένο,δεν μυρίζουν τα χέρια μου.Γιατί είναι υπερβολή?

Επεξ/σία από bakalex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν εχω καπνισει κανονικο τσιγαρο (στριφτο malboro κοκκινο καπνιζα) εδω κ 6 ημερες

ναι ισχυει αυτο που γραφει ο bakalex ,οταν καπνιζει καποιος αλλος κοντα μου βρωμαει ,ειναι ο καπνος του καμμενου 

η γευση του iqos δεν με ικανοποιει αρκετα αλλα παιρνω την νικοτινη κ εχω κατι κοντα στο κανονικο τσιγαρο

ps μερικες φορες βρισκω μεσα στα πακετα "τσιγαρα" με μαλλον πολυ στουμπομενο καπνο κ δυσκολευομαι να τα καρφωσω στην λεπιδα ,επισης ρουφαω με δυσκολια κ γενικως δεν παλευεται

οταν σας τελειωσαν τα ειδικα στικς με τι καθαριζετε το holder;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, what_if είπε

δεν εχω κλεισιμο μυτης καθολου ενω με το κανονικο τσιγαρο ειχα (εχω κ διαφραγμα)

ζαλιζομαι μονο οταν εχω να κανω πολυ ωρα κ τραβαω γερες ρουφηξιες με τα κοκκινα ,με τα υπολοιπα χρωματα οχι

@what_if.Kαλημερα φιλε μου,1. ευχαριστω για την απαντηση 2. κι εγω βρηκα heets σε πακετο που καρφωνονται δυσκολα στην λεπιδα 3. οσον αφορα τν ζαλαδα εχεις δικιο νομιζω μιας και σημερα διαπιστωσα οτι συνεβη οταν ξυπνησα  (8 ωρες ακαπνος) και ειδικα χειροτερευει η ζαλαδα σε βαθειες ρουφηξιες και ειδικοτερα με το κοκκινο heet.Αλλαξα σε ποτοκαλι και μαλλον θα παραμεινω εδω βρισκοντας το οτι μου παει καλυτερα γενικα.Αν συνεχισω ναχω προβλημα με ζαλαδα καπνιζοντας μονο πορτοκαλι με βλεπω  πισω στο ΗΤ με υγρο και θα χρησιμοποιω το ΙQOS σαν εναλλακτικη οταν μουρχεται επιθυμια για ΚΤ.

Kαλο υπολοιπο Κυριακης.

Επεξ/σία από CDT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, what_if είπε

 

ps μερικες φορες βρισκω μεσα στα πακετα "τσιγαρα" με μαλλον πολυ στουμπομενο καπνο κ δυσκολευομαι να τα καρφωσω στην λεπιδα ,επισης ρουφαω με δυσκολια κ γενικως δεν παλευεται

οταν σας τελειωσαν τα ειδικα στικς με τι καθαριζετε το holder;

Εγω οταν βρισκω στουμπωμένο(κοκκινα κυρίως) ανάβω το iqos και μετά τοποθετώ κανονικά το Heet.

Mε ζεστή λεπίδα μπαίνει ευκολα.

Αν δυσκολευομαι να ρουφήξω,σηκωνω το καπάκι πάνω (οπως οταν εχουμε τελειώσει το κάπνισμα και θελουμε να βγάλουμε το Heet να το πετάξουμε),και χωρίς να αφαιρέσω το στουμπωμένο heet , το ξανατοποθετώ οπως ακριβως ηταν.

Δοκιμασε το και πες αποτελέσματα. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, CDT είπε

Παιδια σε εμενα συμβαινει το εξης παραξενο  -> ζαλιζομαι οταν καπνιζω με IQOS με οποιοδηποτε  heat, 4η μερα χρησης.Πριν απο λιγο εκανα χρηση ecig με υγρο 70PG/30VG -> κανενα προβλημα,επισης απο την αρχη χρησης του IQOS διαπιστωνω κλεισιμο της μυτης.Καποια εξηγηση υπαρχει? συναντησε καποιος παρομοιο προβλημα?Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση.

Ζαλάδες αν θυμάμαι καλά είχα μια δυο φορές όταν το ξεκίνησα, αλλά όχι σε βαθμό που να δώσω σημασία . Έκτοτε δεν παρατήρησα κάτι. Πιθανές αιτίες μπορεί να είναι: 1) η αλλαγή του καπνού και γενικά προϊόντος/ουσιών και 2) ο τρόπος που ρουφάς τη τζούρα. Γενικά με το κανονικό τσιγάρο κάνουμε κοφτές τζούρες και ο καπνός ρουφιεται εύκολα. Το iqos θέλει λίγο παραπάνω δύναμη στο ρούφηγμα, είναι πιο σφιχτή η γοπα, με αποτέλεσμα κάποιος που είναι συνηθισμένος από κανονικό να ρουφάει κοφτά και με δύναμη γεγονός που μπορεί να προκαλέσει ζαλάδα. Γενικά το iqos θέλει όχι κοφτή τζούρα, αλλά ένα τικ παραπάνω σε διάρκεια και δύναμη ρούφηγμα σε σχέση με το κανονικό. Πάντως σε ένα γνωστό μου που έδωσα να δοκιμάσει και αυτός ζαλιστηκε. 

Επίσης μην κάνεις iqos με ηλεκτρονικό, κάνε αποκλειστικά Iqos για καμιά δεκαριά μέρες, αλλιώς δεν πρόκειται να το συνηθίσεις, άποψή μου. 

4 ώρες πριν, nmantzia είπε

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα πλέον το κανονικό τσιγάρο μου βρωμάει πάρα πολύ! Εδώ και 8-9 μήνες που καπνίζω μόνο iqos έχω προσπαθήσει να καπνίσω 1-2 τσιγάρα και τα έσβησα στη μέση! Μου άφηναν μια πολύ άσχημη γεύση στο στόμα που απλά δεν την είχα όταν κάπνιζα κανονικά. Αναρωτιέμαι εάν έχει κάτι το iqos που σε εμένα τουλάχιστον έχει δημιουργήσει μια απέχθεια για το τσιγάρο; Επίσης εάν πλησιάσω σε έναν καπνιστή μου έρχεται μια άσχημη μυρωδιά που επίσης δεν είχα αισθανθεί όταν κάπνιζα κανονικά. Οπότε και να ήθελα καμία φορά να κάνω κανά τσιγάρο, είναι πλέον αδύνατο γιατί απλά δεν με ευχαριστεί όπως παλιά! Το στριφτό που κάπνιζα ειδικά, καπνός pueblo, βρωμάει πιο πολύ από όλα!...

Εμένα δεν με ενοχλεί ο καπνός του κανονικού, αλλά η μυρωδιά από τα αποτσίγαρα. Αραιά και που κάνω και κανένα κανονικό, δεν έχει σχέση η γεύση όπως παλιά, αλλά να πω την αλήθεια δεν αισθάνομαι κάποια απέχθεια. Ότι αισθάνομαι ότι μυρίζω μετά είναι αλήθεια. Αλλά όταν κάνω iqos, μου έχουν πει ότι για λίγα λεπτά μυρίζω, καμία σχέση με το κανονικό βέβαια. 

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, zananiro είπε

Ζαλάδες αν θυμάμαι καλά είχα μια δυο φορές όταν το ξεκίνησα, αλλά όχι σε βαθμό που να δώσω σημασία . Έκτοτε δεν παρατήρησα κάτι. Πιθανές αιτίες μπορεί να είναι: 1) η αλλαγή του καπνού και γενικά προϊόντος/ουσιών και 2) ο τρόπος που ρουφάς τη τζούρα. Γενικά με το κανονικό τσιγάρο κάνουμε κοφτές τζούρες και ο καπνός ρουφιεται εύκολα. Το iqos θέλει λίγο παραπάνω δύναμη στο ρούφηγμα, είναι πιο σφιχτή η γοπα, με αποτέλεσμα κάποιος που είναι συνηθισμένος από κανονικό να ρουφάει κοφτά και με δύναμη γεγονός που μπορεί να προκαλέσει ζαλάδα. Γενικά το iqos θέλει όχι κοφτή τζούρα, αλλά ένα τικ παραπάνω σε διάρκεια και δύναμη ρούφηγμα σε σχέση με το κανονικό. Πάντως σε ένα γνωστό μου που έδωσα να δοκιμάσει και αυτός ζαλιστηκε. 

Επίσης μην ανακατεύεις iqos με ηλεκτρονικό, κάνε αποκλειστικά Iqos για καμιά δεκαριά μέρες, αλλιώς δεν πρόκειται να το συνηθίσεις, άποψή μου. 

Εμένα δεν με ενοχλεί ο καπνός του κανονικού, αλλά η μυρωδιά από τα αποτσίγαρα. Αραιά και που κάνω και κανένα κανονικό, δεν έχει σχέση η γεύση όπως παλιά, αλλά να πω την αλήθεια δεν αισθάνομαι κάποια απέχθεια. Ότι αισθάνομαι ότι μυρίζω μετά είναι αλήθεια. Αλλά όταν κάνω iqos, μου έχουν πει ότι για λίγα λεπτά μυρίζω, καμία σχέση με το κανονικό βέβαια. 

@zananiro , Σε ευχαριστω, βρισκω απολυτα λογικη την απαντηση σου,ηδη το δοκιμασα και βρισκω διαφορα πραγματι,αν συνεχισει να υφισταται ολα οκ.Το ΗΤ ειναι αλλο πραγμα ουτως η αλλως. Εδω μπαινω με τον Google λογ/σμο μου,δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα σωστα?

Επεξ/σία από CDT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...