Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, bakalex είπε

 

Πρώτον είναι ολόκληρη κουμούτσα,δευτερον κρατάει μονο 4 λεπτά(εδώ τα 6 λεπτά του iqos φαίνονται λίγα) και τρίτον αμα χαλάσει?Αντε στείλτο έξω(ταχυδρομεία.πόσες μέρες?έξοδα αποστολής?service?Πόσο?) ενώ το iqos σε μια μέρα στο αλλάζουν free και τέλος.

Θετικό όχι για μένα αλλά για τους "θεριακλήδες" οτι δεν περιμένεις ανάμεσα στα τσιγάρα,όμωςταυτόχρονα αυτό αυξάνει και τα heets που καπνίζεις καθημερινώς.

Υπαρχει καποιος που του εχει κρατησει 6 λεπτα ενω καπνιζει? Αν δεν απατώμαι τοσο λενε οτι κραταει αν βαλεις το heet και απλα το αφησεις χωρις να ρουφας. Εγω παντως το δικο μου το plus , το εχω χρονομετρησει αρκετες φορες και παντα κραταει 4:40 λεπτα.

Οσον αφορα στο θετικο για τους "θεριακληδες" , νομιζω μονο ζημια θα τους κανει.

Το iqos εχει ενα πλεονεκτιμα, το μονο που εχει εναντι του τσιγαρου. Γιατι μην ξεχναμε οτι τσιγαρο ειναι και αυτο, αρα δεν ειναι και τοσο ακίνδυνο οσο το παρουσιαζουν. Το πλεονεκτημα του ειναι οτι δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις αμεσα για να ξανακανεις τσιγαρο (heet).

Εμενα αυτο ηταν που με κρατησε στο iqos, μιας και καπνιζα 2 πακετα marlboro τη μερα. Απο την πρωτη μερα με το iqos επεσα με τη μια στο ενα πακετο. Τεραστια διαφορα. Μια βδομαδα μετα ειμαι στα 13 με 15 heets την ημερα. Εκμεταλλεύτηκα λοιπον το πλεονεκτημα που μου δεινει προς οφελος μου , και σκεφτομαι οτι αυτο το ελάττωμα, πλεονεκτημα για μενα ισως ειναι και η αρχη για να το κοψω καποια στιγμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, orestis2 είπε

Υπαρχει καποιος που του εχει κρατησει 6 λεπτα ενω καπνιζει? Αν δεν απατώμαι τοσο λενε οτι κραταει αν βαλεις το heet και απλα το αφησεις χωρις να ρουφας. Εγω παντως το δικο μου το plus , το εχω χρονομετρησει αρκετες φορες και παντα κραταει 4:40 λεπτα.

Το δικό μου iqos(απλο) το έχω χρονομετρήσει και κρατάει γύρω στα 6 λεπτά καπνίζοντας κανονικά(κοφτές τζούρες).

Αν παίρνω μεγάλες τζούρες αναμφίβολα σταματάει νωριτερα.

edit:το χρονομετρησα μολις τωρα με ένα κοκκινο heet.

Απο την στιγμή που πάτησα το κουμπι,καπνίζοντας κανονικά,άναψε το κοκκινο λαμπάκι στο 5:40.

Εσβησε τελείως στο 6:08

Αναφορά σε κείμενο

Το iqos εχει ενα πλεονεκτιμα, το μονο που εχει εναντι του τσιγαρου. Γιατι μην ξεχναμε οτι τσιγαρο ειναι και αυτο, αρα δεν ειναι και τοσο ακίνδυνο οσο το παρουσιαζουν. Το πλεονεκτημα του ειναι οτι δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις αμεσα για να ξανακανεις τσιγαρο (heet).

Δεν ξέρω απο πού έβγαλες το συμπέρασμα οτι αυτό ειναι το μόνο πλεονέκτημα του iqos εναντι του κανονικού τσιγάρου.

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bakalex είπε

Το δικό μου iqos(απλο) το έχω χρονομετρήσει και κρατάει γύρω στα 6 λεπτά καπνίζοντας κανονικά(κοφτές τζούρες).

Αν παίρνω μεγάλες τζούρες αναμφίβολα σταματάει νωριτερα.

edit:το χρονομετρησα μολις τωρα με ένα κοκκινο heet.

Απο την στιγμή που πάτησα το κουμπι,καπνίζοντας κανονικά,άναψε το κοκκινο λαμπάκι στο 5:40.

Εσβησε τελείως στο 6:08

Δεν ξέρω απο πού έβγαλες το συμπέρασμα οτι αυτό ειναι το μόνο πλεονέκτημα του iqos εναντι του κανονικού τσιγάρου.

 

4 ώρες πριν, bakalex είπε

Το δικό μου iqos(απλο) το έχω χρονομετρήσει και κρατάει γύρω στα 6 λεπτά καπνίζοντας κανονικά(κοφτές τζούρες).

Αν παίρνω μεγάλες τζούρες αναμφίβολα σταματάει νωριτερα.

edit:το χρονομετρησα μολις τωρα με ένα κοκκινο heet.

Απο την στιγμή που πάτησα το κουμπι,καπνίζοντας κανονικά,άναψε το κοκκινο λαμπάκι στο 5:40.

Εσβησε τελείως στο 6:08

Δεν ξέρω απο πού έβγαλες το συμπέρασμα οτι αυτό ειναι το μόνο πλεονέκτημα του iqos εναντι του κανονικού τσιγάρου.

ΓΙα να λες οτι αναβει το κοκκινο λαμπακι μαλλον εχεις το παλιο μηχανημα. Δεν ξερω αν εχει καποια διαφορα στη διαρκεια σε σχεση με το plus, αν και εγω κανω σχετικα μεγαλες τζουρες. Οποτε προφανως παιζει ρολο και η τζουρα που κανεις.

Τωρα οσον αφορα σε αυτο που ρωτας απο που εβγαλα το συμπερασμα οτι εχει μονο αυτο το πλεονεκτημα,  απο το γεγονος οτι δεν υπαρχουν επισημες ερευνες για αυτη τη μορφη καπνισματος. Περα απο τις ερευνες της εταιριας που προφανως και δεν πιστευω. Κι ας λεει οτι προκειμένου να το βγαλει στην αγορα , οτι εκανε ερευνες για 17(αν θυμαμι καλα) χρονια. Τη στιγμη που το εχει ξαναβγαλει το 2004 και τοτε ειχε τεραστια αποτυχια και το απεσυρε κακην κακως. Απο τοτε μεχρι σημερα δεν ξερω αν εκανε ερευνες ή απλα το ειχε καταχονιασει καπου και το θυμήθηκε παλι μολις εσκασε το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Αλλα και ερευνες να εκανε ολο αυτο το διαστημα δεν νομιζω οτι λεει ολη την αληθεια. Οποτε μεχρι να υπαρξουν επισημες ερευνες προσωπικα κραταω μικρο καλαθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερευνα υπαρχει του δικου μας του φαρσαλινου ο οποιος επιβεβαιωνει τις μετρησεις της pm ,με λιγα λογια το iqos ειναι πολυ λιγοτερο βλαβερο απο το κανονικο τσιγαρο αλλα υπολειπεται για λιγο του HT

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2018 στις 9:17 ΠΜ, what_if είπε

αυτος εδω βεβαια λεει οτι το παλιο iqos εχει καλυτερο χτυπημα κ καπνο κ τα εχει χρησιμοποιησει κ τα 2 για καποιους μηνες

νεος παιχτης με αρκετα + σε σχεση με το iqos ,παντα με τα ιδια heets

 

Στις 26/5/2018 στις 11:03 ΠΜ, bakalex είπε

To εχω ανεβάσει και γω το πρώτο βίντεο αρκετές σελίδες πίσω(με τις παρατηρήσεις που γράφεις),απλά αναρωτιέμαι μήπως στο μεταξύ έχουν γίνει μικροβελτιώσεις στο νέο IQOS οποτε να μην ισχύουν ακριβώς.

Ο μονος τρόπος να μάθουμε είναι reviews απο τους νέους χρήστες.

Οσο για το Pluscig B2 είναι 3 θέματα τουλάχιστον που εμένα προσωπικά με ξενίζουν.

Πρώτον είναι ολόκληρη κουμούτσα,δευτερον κρατάει μονο 4 λεπτά(εδώ τα 6 λεπτά του iqos φαίνονται λίγα) και τρίτον αμα χαλάσει?Αντε στείλτο έξω(ταχυδρομεία.πόσες μέρες?έξοδα αποστολής?service?Πόσο?) ενώ το iqos σε μια μέρα στο αλλάζουν free και τέλος.

Θετικό όχι για μένα αλλά για τους "θεριακλήδες" οτι δεν περιμένεις ανάμεσα στα τσιγάρα,όμωςταυτόχρονα αυτό αυξάνει και τα heets που καπνίζεις καθημερινώς.

 

23 ώρες πριν, billdanos είπε

Είναι άσχημο, μοιάζει με κινεζικη χύμα συσκευή και σε καμία περίπτωση δεν θα το εμπιστευόμουν... :)

πριν μερικές σελίδες είχα αναφέρει αυτό, είναι από την ίδια εταιρία και σίγουρα έχει καλύτερη εμφάνιση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πριν καπνιζα στριφτο marlboro κοκκινο

οκ παλευεται με τα κοκκινα heets, η αισθηση ειναι σχετικα κοντα στο τσιγαρο με λιγη γευση ποπ κορν

απο νικοτινη η αισθηση ειναι σχετικα οκ, χτυπημα λιγοτερο αλλα οκ

αγορασα κ μια θηκη (σκουρο καφε)

https://www.aliexpress.com/item/Fashion-PU-Leather-Box-Holder-Storage-for-iQOS-Electronic-Cigarette-Accessory-NEW-Bag-Protector-Case-for/32856339246.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.39d64c4drztHfY

αιντε να δουμε

Επεξ/σία από what_if
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ξερω τι κανετε οι υπολοιποι αλλα το iqos μου χει κατσει αριστα

γευση ,νικοτινη κ τελετουργικα ισα ισα για να μπορεις να φυγεις απο το κανονικο τσιγαρο αλλα μαλακια τοσο ωστε να μην σου κανει ορεξη να καπνισεις

απο χθες το μεσημερι εχω κανει 0 κανονικα τσιγαρα κ 12 heets κοκκινο με λιιγη αυτοσυγκρατηση (πριν χοντρικα πρεπει να εκανα 30-40 στριφτα)

ελπιζω να μπορεσω να το κοψω

Επεξ/σία από what_if
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, what_if είπε

δεν ξερω τι κανετε οι υπολοιποι αλλα το iqos μου χει κατσει αριστα

γευση ,νικοτινη κ τελετουργικα ισα ισα για να μπορεις να φυγεις απο το κανονικο τσιγαρο αλλα μαλακια τοσο ωστε να μην σου κανει ορεξη να καπνισεις

απο χθες το μεσημερι εχω κανει 0 κανονικα τσιγαρα κ 12 heets κοκκινο με λιιγη αυτοσυγκρατηση (πριν χοντρικα πρεπει να εκανα 30-40 στριφτα)

ελπιζω να μπορεσω να το κοψω

Μπράβο σου φίλε.Είσαι στο σωστό δρόμο.

Συμφωνώ μαζί σου.Και γώ λέω οτι το αι-κος δεν είναι τόσο εθιστικό όσο το κανονικό τσιγάρο.

ΜΗΝ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ.Πιστευω οτι αν καταφερεις να πέσεις κάτω απο 10-15 heets/ημερα για αρκετό καιρο,το να κοψεις και το αι-κος στο τέλος δεν είναι ακατόρθωτο.

Εγω π.χ. έχω σαν στόχο τα Σαββατοκύριακα,όπου μπορώ να κάνω και 6 heets τη μέρα.Αφου μπορώ τα Σ/Κ θα μπορέσω και τις καθημερινές στη δουλειά αν προσπαθήσω κι άλλο.

Επεξ/σία από bakalex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κολπο ειναι να εισαι απασχολημενος συνεχως με κατι

εμενα με βοηθαει πολυ κ η ποδηλασια γιατι χρειαζομαι αντοχες που το τσιγαρο μου τις στερει οποτε μια παραπανω να το κοψω

ευχομαι να μπορεσουμε να το κοψουμε ολοι εντελως ,ουτε ioqs ουτε τπτ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, what_if είπε

το κολπο ειναι να εισαι απασχολημενος συνεχως με κατι

εμενα με βοηθαει πολυ κ η ποδηλασια γιατι χρειαζομαι αντοχες που το τσιγαρο μου τις στερει οποτε μια παραπανω να το κοψω

ευχομαι να μπορεσουμε να το κοψουμε ολοι εντελως ,ουτε ioqs ουτε τπτ

Εγώ έχω και κάτι καραμελίτσες χωρίς ζάχαρη στη δουλειά και όποτε με πιάνει κάψα τρώω 1-2 οπότε περνάει ακόμα καμμιά ωρίτσα χωρίς να καπνίσω.

Στο σπίτι αράζω στο πισι οπότε απασσχολούμαι,όταν βλέπω τιβι ανοίγω κανα ποπκόρν,όλο και κάτι βρίσκω να μην ασχολούμαι.

Το σημαντικό είναι οτι παλιά που έβγαινα έξω για φαγητό θεωρούσα αδιανόητο να μην έκανα 10-15 τσιγάρα μέχρι να γυρίσω.

Τώρα έχω συνηθισει τον εαυτό μου και γυρνάω έχοντας κάνει 2 heets.

Oλα είναι μιά μ@λ@κισμένη συνήθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους 

Παραακολουθω καιρο το forum στο θεμα του iqos και επειδη ειμαι και εγω νεος χρηστης , και βλεπω πως τα περισσοτερα μελη ειναι ενημερωμενα αποφασισα να μπω και εγω στην κουβεντα.

Χρησιμοποιω το iqos απο την αρχη του χρονου περιπου σε καθημερινη βαση , δεν εχω απεμπλακει ακομα απο το Κ.Τ αλλα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αφου τα κανονικα τσιγαρα μου απο 2 πακετα πειπου περιοριστηκαν σε 4-5 την ημερα , και καποιες μερες καθολου.

Νομιζω οτι ειναι μια πολυ καλη λυση το iqos για ολους οσους τους αρεσει ο καπνος και οχι το υγρο των ηλεκτρονικων και που φυσικα θελουν να απεμπλακουν απο το Κ.Τ για ολους τους γνωστους λογους.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...