Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, bakalex είπε

Εχεις δίκιο.

Είναι στα συνορα του καπνού με το φίλτρο,στην ραφή.

Εμενα παντως το κανει σε ολα τα heet, και μου φαινεται περιεργο. Στου φιλου μου δεν κανει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, cmad είπε

Εμενα παντως το κανει σε ολα τα heet, και μου φαινεται περιεργο. Στου φιλου μου δεν κανει ποτε.

Εσένα φίλε,αυτή η φωτογραφία του heet που ανέβασες,είναι χάλια τελείως.Τοσο καιρο καπνίζω τέτοιο heet δεν έχω ξαναδεί.

Εμένα φυσιολογικό δεν μου φαίνεται.Το χαρτί είναι καμένο η ποτισμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bakalex είπε

Εσένα φίλε,αυτή η φωτογραφία του heet που ανέβασες,είναι χάλια τελείως.Τοσο καιρο καπνίζω τέτοιο heet δεν έχω ξαναδεί.

Εμένα φυσιολογικό δεν μου φαίνεται.Το χαρτί είναι καμένο η ποτισμένο?

Ποτισμένο. Και εγώ δεν ξέρω γιατί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, cmad είπε

Ποτισμένο. Και εγώ δεν ξέρω γιατί..

Nα πας να το δειξεις σε ενα καταστημα.

Η κατι δεν μας λες καλα η καποιο προβλημα εχει το iqos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Markosf

Την Πρωτοχρονιά ταξιδεύω για Ταϋλάνδη και κάνω στάση μέσω Σιγκαπούρης.. Θα μου πάρουν το iqos??? 😮😮😮

Επίσης να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά..  Το αγόρασα το περασμένο Σάββατο. Από εκείνη την ημέρα δεν έχω πιάσει ΚΤ καθόλου στα χέρια μου.  Ούτε καν μου λείπει! Το μόνο πρόβλημα είναι πως έχω ανακατέψει όλες τις γεύσεις. Όταν κάνω 2-3 Από το πορτοκαλί ας πούμε, μετά μπουχτιζω και κάνω κάτι άλλο. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν μπορώ το red. Έχω κατασταλάξει περισσότερο στο bronze.  Μήπως να κάνω καμία βδομάδα μόνο bronze για να το συνιθησω? Επίσης, εάν ας πούμε κατασταλαξω σε 1, όπως στο bronze,  πειράζει αν κάπου στο ενδιάμεσο κάνω κάνα κίτρινο ή μέντα? Εννοώ κάπου στο ενδιάμεσο, κι όχι αυτό που κάνω μέχρι στιγμής.. Γιατι κανω όλα τα χρώματα κάθε μέρα για να δω ποιο με καλύπτει καλύτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/8/2018 στις 5:17 ΠΜ, markosf είπε

Καλημέρα στην παρέα...Είπα να γράψω και εγώ τον πόνο μου...Μετά από 9 μήνες με το iqos σήμερα το αποχωριστικα αναγκαστικά μιας και μου το κατάσχεσαν στην Σιγκαπούρη...Λόγω της δουλειας μου κάνω αρκετά ταξίδια ...Ήξερα ότι στην Σιγκαπούρη υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί για τα καπνικα προϊόντα που εισέρχονται στην χώρα τους...Αλλά δεν ήξερα ότι απαγορεύεται να έχεις και την συσκευή μαζί σου...Αυτό που με χαροποιησε ιδιαίτερα ήταν η έκφραση του τελωνειακού όταν ζήτησα την συσκευή πίσω για ένα λεπτό και την έσπασα μπροστά του ...Μετα του την παρέδωσα μαζί με τα 3 κουτιά heets που είχα για προσωπική χρήση. Το καλό είναι ότι και εγώ δεν θέλω να γυρίσω στο τσιγάρο (ούτε μου κάνει αίσθηση πλέον) και αυτό το διήμερο θα είναι μια καλή αρχή για κόψιμο (του καπνού γενικώς)...

Απο οτι λέει ο Μάρκος καλύτερα να μην το πάρεις Μαίρη

45 λεπτά πριν, Μαιρη2 είπε

Επίσης να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά..  Το αγόρασα το περασμένο Σάββατο. Από εκείνη την ημέρα δεν έχω πιάσει ΚΤ καθόλου στα χέρια μου.  Ούτε καν μου λείπει! Το μόνο πρόβλημα είναι πως έχω ανακατέψει όλες τις γεύσεις. Όταν κάνω 2-3 Από το πορτοκαλί ας πούμε, μετά μπουχτιζω και κάνω κάτι άλλο. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν μπορώ το red. Έχω κατασταλάξει περισσότερο στο bronze.  Μήπως να κάνω καμία βδομάδα μόνο bronze για να το συνιθησω? Επίσης, εάν ας πούμε κατασταλαξω σε 1, όπως στο bronze,  πειράζει αν κάπου στο ενδιάμεσο κάνω κάνα κίτρινο ή μέντα? Εννοώ κάπου στο ενδιάμεσο, κι όχι αυτό που κάνω μέχρι στιγμής.. Γιατι κανω όλα τα χρώματα κάθε μέρα για να δω ποιο με καλύπτει καλύτερα. 

Εμένα δεν με ενοχλούσε.Μέχρι πριν κάτι μήνες έκανα και γω τρεις γευσεις(είχα στοκ).Μετά κόκκινα και menthol.Τωρα μου τελειωσαν και κάνω μόνο Red.Δεν με πειραξε στον λαιμό.

 

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μαιρη2 είπε

Markosf

Την Πρωτοχρονιά ταξιδεύω για Ταϋλάνδη και κάνω στάση μέσω Σιγκαπούρης.. Θα μου πάρουν το iqos??? 😮😮😮

Επίσης να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά..  Το αγόρασα το περασμένο Σάββατο. Από εκείνη την ημέρα δεν έχω πιάσει ΚΤ καθόλου στα χέρια μου.  Ούτε καν μου λείπει! Το μόνο πρόβλημα είναι πως έχω ανακατέψει όλες τις γεύσεις. Όταν κάνω 2-3 Από το πορτοκαλί ας πούμε, μετά μπουχτιζω και κάνω κάτι άλλο. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν μπορώ το red. Έχω κατασταλάξει περισσότερο στο bronze.  Μήπως να κάνω καμία βδομάδα μόνο bronze για να το συνιθησω? Επίσης, εάν ας πούμε κατασταλαξω σε 1, όπως στο bronze,  πειράζει αν κάπου στο ενδιάμεσο κάνω κάνα κίτρινο ή μέντα? Εννοώ κάπου στο ενδιάμεσο, κι όχι αυτό που κάνω μέχρι στιγμής.. Γιατι κανω όλα τα χρώματα κάθε μέρα για να δω ποιο με καλύπτει καλύτερα. 

Εφόσον μείνεις στο αεροδρόμιο δεν θα στο πάρουν...Δεν περνας από έλεγχο και τελωνείο...Ίσως μόνο τον τυπικό έλεγχο που κάνουν ανάμεσα στις πτήσεις...Αν όμως έχεις πολλές ώρες αναμονή και θες να βγεις εκτός αεροδρομίου τότε θα πρέπει να το κρύψεις πολύ καλά... ή να τον εξαφανίσεις...Υπόψιν ότι στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης δεν έχει καπνιστήριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σταματήσω αεροδρόμιο Σιγκαπούρης για 4 ώρες αναμονής και να αλλάξω πτήση..  προβληματιστικα πολυ ! Θα μείνω Ταϋλάνδη 19 μέρες..  τι θα κάνω?? Θα ξαναπάρω εκεί κανονικό τσιγάρο?? Δεν θέλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μαιρη2 είπε

Εγώ θα σταματήσω αεροδρόμιο Σιγκαπούρης για 4 ώρες αναμονής και να αλλάξω πτήση..  προβληματιστικα πολυ ! Θα μείνω Ταϋλάνδη 19 μέρες..  τι θα κάνω?? Θα ξαναπάρω εκεί κανονικό τσιγάρο?? Δεν θέλω!

Στην Ταϊλάνδη δεν νομίζω να απαγορεύεται...Στην Σιγκαπούρη δεν θα έχεις πρόβλημα όσο είσαι στο αεροδρόμιο...4 ώρες θα περάσουν γρήγορα...Τώρα που θυμάμαι λίγο καλυτερα, στα terminal που είναι για μεταφορά αλλού ,εχει καπνιστήριο ...Και μάλιστα είναι υπαίθρια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κρατάω μαζί μου λοιπόν και ελπίζω μην μου το πάρουν. Όσο για τα heets τώρα, υπολόγιζα να κρατάω αρκετά μαζί μου μιας και θα λείψω τόσες μέρες.  Θα έχω θέμα Εάν έχω μαζί μου τα καπνά??  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Μαιρη2 είπε

Θα το κρατάω μαζί μου λοιπόν και ελπίζω μην μου το πάρουν. Όσο για τα heets τώρα, υπολόγιζα να κρατάω αρκετά μαζί μου μιας και θα λείψω τόσες μέρες.  Θα έχω θέμα Εάν έχω μαζί μου τα καπνά??  

Νομίζω ότι θα πρέπει να ξεχάσεις το θέμα Σιγκαπούρης (όσο είσαι στο αεροδρόμιο δεν θα έχεις πρόβλημα) και να κοιτάξεις αν είναι νόμιμο το iqos στην Ταϊλάνδη (που για εκεί δεν ξέρω...).

Βρήκα μια φρέσκια απάντηση πάνω σε αυτό το θέμα (ρωταγε και μια άλλη κοπέλα που θα πάει Ταϊλάνδη ) και δεν βλέπω και πολύ ευχάριστα τα πράγματα...

avatar054.jpg
Andrea G · 
04 Oct 2018, 11:32
Milan, Italy · 3 forum posts
#30 of 34 ·

Hi, Iqos are banned in Thailand and the simple possession of the device carries a penalty of up to 500,000 THB fine and up to 10 years in prison.

 

As common in Thailand, police officers leverage this law to extort money from unaware tourists. Please, read the article in the following link (in Japanese, using Google translator if required): https:/…japanese-arrested-iqos-bkk.

 

In this specific instance a Japanese national was detained for several hours and released after agreeing to pay 20,000 THB to the police (the maximum amount that can usually be withdrawn from ATMs is a single transaction). His Iqos device was returned, instead of being confiscated as required by law, and I assume no regular quittance for the fine was issued

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο λόγο τόση εμπάθεια; Αποφεύγουν γενικά τα καπνικά προϊόντα προκειμένου να περιορίσουν το κάπνισμα ή έχουν συγκεκριμένο θέμα με το iqos ή συγκεκριμένες εταιρίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..  Μια στιγμή θα βρεθούμε και φυλακή για το icos αν είναι δυνατόν! 😂😂.. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω το θέμα μήπως και βγάλω άκρη για το τι θα πρέπει να κάνω..  Σε ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Tigkas είπε

Για πιο λόγο τόση εμπάθεια; Αποφεύγουν γενικά τα καπνικά προϊόντα προκειμένου να περιορίσουν το κάπνισμα ή έχουν συγκεκριμένο θέμα με το iqos ή συγκεκριμένες εταιρίες;

Είναι λίγο περίεργη η κατάσταση γενικώς...Ναι απαγορεύεται το δημόσιο κάπνισμα γενικώς...Ειδικά αν περπατάς και καπνίζεις θα φας σίγουρα παρατήρηση και είναι στην κρίση τους αν θα σε οδηγήσουν στο τμήμα για πρόστιμο. Ανάλογα πόσο θα κλαφτεις...Αν καπνίζεις κανονικό τσιγάρο μπορείς να βάλεις στην χώρα μόνο 2 πακέτα και το ένα ανοιχτό...Σε αναγκάζουν στην ουσία να αγοράσεις από εκεί προϊόντα τα οποία είναι πανάκριβα...Υπάρχουν καταστήματα iqos και εκεί. Αν αγοράσεις από εκεί δεν έχεις πρόβλημα να καπνίζεις, στους διαμορφωμένους χώρους όμως. Γενικώς είναι λίγο περίεργοι οι νόμοι σε αυτές τις χώρες και για άλλα πράγματα , όχι μόνο για το κάπνισμα, αλλά δεν είναι εδώ το μέρος να τα πούμε. 

ΥΓ. Που να δεις τι προστιμο υπάρχει για την τσίχλα...Ακόμα και να την μασάς δημόσια....😂😂😂

Επεξ/σία από markosf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Wednesday, November 28, 2018 στις 9:55 ΠΜ, cmad είπε

Εμενα παντως το κανει σε ολα τα heet, και μου φαινεται περιεργο. Στου φιλου μου δεν κανει ποτε.

Και σε μένα φαίνονται έτσι τα heets, ποτισμένα όπως λες. Νόμιζα οτι αυτό ειναι νορμαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...