Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως τώρα με το κρύο τα holders τρώνε κοκομπλόκο νομίζω. Τα είχα έξω στο τραπέζι της βεράντας και όταν έβαζα heet άναβε το πράσινο λαμπάκι για 3 δευτερόλεπτα και μετά άναβε το κόκκινο και έκλειναν. Τα έβαζα στη βάση φόρτισης, φορτιζαν για λίγα δευτερόλεπτα και μετά ήταν οκ. Αυτό έγινε 4-5 φορές. Λογικό μου φαίνεται να έχουν θεματάκια στο κρύο .. νομίζω δηλαδή.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλό μήνα...Έκανα διάφορα πειράματα για το "φαινόμενο" των νοτισμενων Heets (πειραματόζωο για χάρη σας βρε....😁😁😁 ). Παρατήρησα ότι όντως τα Heets βγαίνουν νοτισμενα όταν έχει μείνει υγρό μεσα στο holder από τις μπατονετες ...όταν τα heets βρίσκονται σε μέρος με υγρασία...όταν σαλιωνουμε το φίλτρο...και όταν μείνει πάνω από 3 μέρες ακαθάριστο. Στην τελευταία περίπτωση (ανάλογα και τα ποσά heets κάνουμε την μέρα) παρατηρείται και το φαινόμενο να μην κλείνει καλά το καπάκι του holder (από την μακα που μαζεύει 😁 ). Επίσης , μετά από ένα χρόνο (παρά κάτι μέρες) χρήσης του iqos διαπίστωσα κάποια μικρά πραγματακια.  Το πορτοκάλι και το bronze αφήνουν λιγότερα κατακάθια από το κίτρινο.  Το κίτρινο και το πορτοκαλί αφήνουν περισσότερη μυρωδιά στον χώρο και στην συσκευή από το bronze και το κόκκινο...

Τώρα στην ουσία...Κρατώντας την αναλογία κάτω από πακέτο την μέρα και αποφεύγοντας τις συχνές αλλαγές χρωμάτων (άντε....ένα δύο πακέτα τον μήνα bronze ή μέντα για αλλαγή γεύσης ) βλέπουμε έντονη διαφορά στις ανάσες μας και στις αντοχές μας σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο (κάνοντας ίδια χρήση και εκεί) ....

Επόμενη ερευνα: Συγκριση ακτινογραφίας θώρακος μετά από ένα χρόνο χρήσης iqos.

Stay tuned.....😉

Επεξ/σία από markosf
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw εγω βλέπω ηδη αλλαγή στις ανάσες μου στο γυμναστήριο στη βδομάδα  

έκανα σχεδόν 1/2 καπνό  ανά μέρα

1,5 βδομάδα iqos 15 τσιγάρα ανά μέρα -σαφέστατα καμιά σχεση με τον όγκο τον τσιγάρων ανα ημερα άλλα δε με τραβάει να κάνω περισσότερα-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, οταν τελιωσει το τσιγαρο, περιμενουμε να σβησει και το λεντακι που αναβοσβηνει η αφαιρειτε το τσιγαρο αμεσως; Σε μενα κανει κανα 2-3 λεπτα να σβησει. Ετσι ειναι;

Και κατι ακομη... την μπαταρια στην φορτηση την αφηνουμε να γεμισει τερμα η καλα ειναι πριν φτασει στα 4 λεντακια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fearless είπε

Παιδια, οταν τελιωσει το τσιγαρο, περιμενουμε να σβησει και το λεντακι που αναβοσβηνει η αφαιρειτε το τσιγαρο αμεσως; Σε μενα κανει κανα 2-3 λεπτα να σβησει. Ετσι ειναι;

Και κατι ακομη... την μπαταρια στην φορτηση την αφηνουμε να γεμισει τερμα η καλα ειναι πριν φτασει στα 4 λεντακια; 

Μα όταν σβήσει τελείως το λεντάκι τελειώνει το τσιγάρο...Έχεις και μια τζούρα αφού σβήσει...Μετά το βγάζεις...

Μην μπερδευεσαι με τις μπαταρίες των κινητών που λένε όχι φουλ φόρτιση...Άστο μέχρι τέλους. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, markosf είπε

Μα όταν σβήσει τελείως το λεντάκι τελειώνει το τσιγάρο...Έχεις και μια τζούρα αφού σβήσει...Μετά το βγάζεις...

Εμενα δωνιτε π.χ στης 12 τζουρες, μετα κανω τις τελευταιες 2 και μετα αναβοσβηνει για 2-3 λεπτα και καθομαι και το περιμενω να σβησει τελιως για να βγαλω και να πεταξω το τσιγαρο.

Κατσε να κανω ενα ακομη να δω αν ειναι ακριβως οπως τα λεω. 😃

29 λεπτά πριν, markosf είπε

 Μην μπερδευεσαι με τις μπαταρίες των κινητών που λένε όχι φουλ φόρτιση...Άστο μέχρι τέλους. 😉

Οκ ευχαριστω.

13 λεπτά πριν, fearless είπε

Εμενα δωνιτε π.χ στης 12 τζουρες, μετα κανω τις τελευταιες 2

Λαθος μου φιλε, τωρα το καταλαβα. Ειπα ψεματα οτι κανω τις 2 τελευταιες τζουρες, δεν τις κανω, και για αυτο αναβοσβηνει το λεντ.

Τωρα που τις εκανα εσβησε αμεσως το λεντακι.

Δεν ξερω τι κολλημα εφαγα και δεν τις κανω. Δηθεν για να μην ζορισω την μπαταρια... θα τις κανω μεχρι τελους.😋

 

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2018 στις 9:25 ΠΜ, markosf είπε

Καλημέρα και καλό μήνα...Έκανα διάφορα πειράματα για το "φαινόμενο" των νοτισμενων Heets (πειραματόζωο για χάρη σας βρε....😁😁😁 ). Παρατήρησα ότι όντως τα Heets βγαίνουν νοτισμενα όταν έχει μείνει υγρό μεσα στο holder από τις μπατονετες ...όταν τα heets βρίσκονται σε μέρος με υγρασία...όταν σαλιωνουμε το φίλτρο...και όταν μείνει πάνω από 3 μέρες ακαθάριστο. Στην τελευταία περίπτωση (ανάλογα και τα ποσά heets κάνουμε την μέρα) παρατηρείται και το φαινόμενο να μην κλείνει καλά το καπάκι του holder (από την μακα που μαζεύει 😁 ). Επίσης , μετά από ένα χρόνο (παρά κάτι μέρες) χρήσης του iqos διαπίστωσα κάποια μικρά πραγματακια.  Το πορτοκάλι και το bronze αφήνουν λιγότερα κατακάθια από το κίτρινο.  Το κίτρινο και το πορτοκαλί αφήνουν περισσότερη μυρωδιά στον χώρο και στην συσκευή από το bronze και το κόκκινο...

Τώρα στην ουσία...Κρατώντας την αναλογία κάτω από πακέτο την μέρα και αποφεύγοντας τις συχνές αλλαγές χρωμάτων (άντε....ένα δύο πακέτα τον μήνα bronze ή μέντα για αλλαγή γεύσης ) βλέπουμε έντονη διαφορά στις ανάσες μας και στις αντοχές μας σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο (κάνοντας ίδια χρήση και εκεί) ....

Επόμενη ερευνα: Συγκριση ακτινογραφίας θώρακος μετά από ένα χρόνο χρήσης iqos.

Stay tuned.....😉

Δεν αναφέρεις ποιό χρώμα heets κάνεις, να υποθέσω τα κόκκινα; Για τα γούστα μου, τα red & amber αποφάσισα να αγοράζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσταρα στο θέμα του ΗΤ καθώς δεν πήρα χαμπάρι ότι υπήρχε ξεχωριστό θέμα, και διαβάζοντας τις πρώτες σελίδες καταλαβαίνω ότι υπάρχει πόλεμος μεταξύ των δυο στρατοπέδων. Τελοσπαντων μεταφέρω αυτούσιο το μήνυμα μου από εκεί:

 

Από προχθές χρήστης IQOS 2.4+. Υπάρχει το “starter pack” (59€), με την συσκευή, θήκη/φορτιστή του, τα καθαριστικά του και 3 πακέτα Heets (τα «τσιγάρα» του) δώρο. Η συσκευή είναι απλή στην χρήση, η φόρτιση είναι γρήγορη και έχει αρκετά μεγάλη αυτονομία. 

Το buzz που σου δίνει είναι παρόμοιο με το κανονικό τσιγάρο, οι γεύσεις του είναι ικανοποιητικές, κάτι που με εξέπληξε ευχάριστα. Το κάθε τσιγαράκι διαρκεί 6 λεπτά η 15 τζουρες, οποίο φτάσει ο καθένας πρώτο. Απ ότι το χρονομέτρησα είναι όντως τόσο όσο αναγράφεται.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν σου αφήνει την αίσθηση της προσμονής να ανάψεις το επόμενο (όπως το κανονικό), και τα cravings που πιθανόν να έχει κάποιος κόβοντας το κανονικό είναι σχεδόνανύπαρκτα με αυτό (μετά το φαΐ). Δεν σε εθίζει δηλαδή, τώρα ίσως μπορεί να είναι και placebo δικό μου, αλλά αυτό έχω παρατηρήσει από εχθές όποτε δεν θέλω να είμαι απόλυτος.

 Και οσο γι αυτό που λένε πολλοι ότι μαζί με καφέ και ποτό δεν σε φτιάχνει το ίδιο, τουλάχιστον εγώ και χθες και σήμερα ένιωσα σχεδόν την ίδια χαρμάνα και στο ποτό και στον καφέ σε σχέση με το κανονικό. Μπορεί να διαφέρει στην γεύση και την αίσθηση αρχικά, αλλά την δουλειά του την κάνει.

Εκτός από τα γνωστά οφέλη των ηλεκτρονικών τσιγάρων, το IQOS είναι μια αξιοπρεπέστατη εναλλακτική και το συστήνω ανεπιφύλακτα στους εν δυνάμει άκαπνους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έλαβα mail με προωθητικό κουπόνι για έκπτωση 20 € που μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει μέχρι 31/12/2018. Ο κωδικός είναι IQ19B573 και ισχύει για αγορά της 1ης συσκευής.

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ήρθε σε όσους συμπλήρωσαν το σημερινό ερωτηματολόγιο. Ηρθε και σε εμένα αντίστοιχα ο IQC95599 και αφορά έκπτωση 20€ στην αγορά πρώτης συσκευής. Θα προτειμούσα να ερχόταν για έκπτωση σε κάποιο κουτί πακέτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοιράσου τον κωδικό σου με τους φίλους σου. IQ46782A

Οι δέκα πρώτοι που θα εξαργυρώσουν τον κωδικό μέχρι 31/12/2018 θα λάβουν 20€ έκπτωση για αγορά της 1ης τους IQOS Συσκευής.

Μοιράσου τον κωδικό σου με τους φίλους σου.
   
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pier88 είπε

Μοιράσου τον κωδικό σου με τους φίλους σου. IQ46782A

Οι δέκα πρώτοι που θα εξαργυρώσουν τον κωδικό μέχρι 31/12/2018 θα λάβουν 20€ έκπτωση για αγορά της 1ης τους IQOS Συσκευής.

Μοιράσου τον κωδικό σου με τους φίλους σου.
   

Πάρτε κι άλλο να έχετε: IQA0116A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,μοιράσου τον κωδικό σου με τους φίλους σου για αγορά της 1ης συσκευής €20 για τους φιλους σου, €20 για σενα!

Οποιος θελει το χρησιμοποιει IQC17954.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Tilemaxx είπε

Πόσταρα στο θέμα του ΗΤ καθώς δεν πήρα χαμπάρι ότι υπήρχε ξεχωριστό θέμα, και διαβάζοντας τις πρώτες σελίδες καταλαβαίνω ότι υπάρχει πόλεμος μεταξύ των δυο στρατοπέδων. Τελοσπαντων μεταφέρω αυτούσιο το μήνυμα μου από εκεί:

Από προχθές χρήστης IQOS 2.4+. Υπάρχει το “starter pack” (59€), με την συσκευή, θήκη/φορτιστή του, τα καθαριστικά του και 3 πακέτα Heets (τα «τσιγάρα» του) δώρο. Η συσκευή είναι απλή στην χρήση, η φόρτιση είναι γρήγορη και έχει αρκετά μεγάλη αυτονομία. 

Το buzz που σου δίνει είναι παρόμοιο με το κανονικό τσιγάρο, οι γεύσεις του είναι ικανοποιητικές, κάτι που με εξέπληξε ευχάριστα. Το κάθε τσιγαράκι διαρκεί 6 λεπτά η 15 τζουρες, οποίο φτάσει ο καθένας πρώτο. Απ ότι το χρονομέτρησα είναι όντως τόσο όσο αναγράφεται.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν σου αφήνει την αίσθηση της προσμονής να ανάψεις το επόμενο (όπως το κανονικό), και τα cravings που πιθανόν να έχει κάποιος κόβοντας το κανονικό είναι σχεδόνανύπαρκτα με αυτό (μετά το φαΐ). Δεν σε εθίζει δηλαδή, τώρα ίσως μπορεί να είναι και placebo δικό μου, αλλά αυτό έχω παρατηρήσει από εχθές όποτε δεν θέλω να είμαι απόλυτος.

 Και οσο γι αυτό που λένε πολλοι ότι μαζί με καφέ και ποτό δεν σε φτιάχνει το ίδιο, τουλάχιστον εγώ και χθες και σήμερα ένιωσα σχεδόν την ίδια χαρμάνα και στο ποτό και στον καφέ σε σχέση με το κανονικό. Μπορεί να διαφέρει στην γεύση και την αίσθηση αρχικά, αλλά την δουλειά του την κάνει.

Εκτός από τα γνωστά οφέλη των ηλεκτρονικών τσιγάρων, το IQOS είναι μια αξιοπρεπέστατη εναλλακτική και το συστήνω ανεπιφύλακτα στους εν δυνάμει άκαπνους.

Δεν υπάρχει καμία έχθρα απο αυτό το τόπικ προς το Ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Οσοι χρηστες iqos γράφουν εδώ,εκφράζουν την γνώμη τους και τις απορίες τους χωρίς να προκαλούν.

Τωρα αν ισχύει το ίδιο και στους χρήστες ηλ.τσιγάρου δεν ξέρω,δεν μπαίνω στο τόπικ τους.

Αυτό που ξέρω είναι ότι αν εξαιρέσεις τις πρώτες σελίδες που οι χρήστες ΗΤ χλεύαζαν το προιον και τους χρήστες του iqos,αυτό το τόπικ είναι "καθαρό"απο εχθρότητες.

Υ.γ.Εγω στους εν δυνάμει άκαπνους προτείνω να το κόψουν τελείως.

Αν δεν γίνεται, ας το μειώσουν τουλαχιστον με iqos γιατί θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν είναι τόσο εθιστικό.

Υ.σ.2 Καλως όρισες στο τοπικιο φιλαράκι

Επεξ/σία από bakalex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...