Προς το περιεχόμενο

Πλήρως επιτυχημένη η πρώτη ευρεία διεξαγωγή του Black Friday στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γέλια που κάνουμε. 
Οι κλασικοί πιθηκισμοί της ελλαδάρας. Κάτι είδε, κάτι άκουσε, κάτι άρπαξε στον αέρα, έτσι στα πρόχειρα και στα τσαπατσούλικα, και τσουπ! Αμέσως να το αντιγράψει. Οι γνωστές δηλαδή μαϊμουδιές που είναι συνώνυμες με το ελληνικό "εμπόριο" εδώ και δεκατίες (προχειρότητα, αγένεια, ασχετοι πωλητές, ερασιτεχνισμός, βαρεμάρα κλπ κλπ).

Πάρτε το χαμπάρι. Από τις ΗΠΑ μας χωρίζουν όχι χρόνια, αλλά αιώνες. Μη συγκρίνετε τα ΑΝΟΜΟΙΑ και θα είστε (πιθανόν) πολύ πιο ευτυχισμένοι. 

ΔΕΝ είναι o ΘΕΣΜΟΣ (γιατί πράγματι, για τέτοιον πρόκειται στην Αμερική) του Black Friday , για.... παντόφλες με 10% εκπτωση ή για τραπεζομάντηλα και αλόη βερα με 25%.. ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. 

 

Και τέλος, για να κλείσω με την ΤΕΤΑΡΤΟΚΟΣΜΙΚΗ ελλαδάρα, που όλα τα "ξέρει" (ταχαμου και πως), και τίποτα δεν μπορεί να λύσει ποτέ της (!) (ποτέ όμως....!), το μικρότερο πρόβλημα είναι - κατά κανόνα πάντα - οι ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ.
Ας ξεκινουσαμε από το γεγονός ότι το 1/4 της αξίας που χρεώνεσαι για ένα προϊόν (24% ) είναι νταβατζιλίκι από το παλιοκράτος - τύπου Οθωμανικού Σουλτανάτου του 1500μΧ, και κάτι μπορεί να καλυτέρευε. Κάποτε. Αλλά που. ΥΠΝΟΣ ΒΑΘΥΣ και μια κοινωνία που κοιμάται και ξυπνάει για να βοσκήσει μόνο το σανό της.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σαν έλληνες εγω εχω να πω οτι μονο να κραζουμε οτι μας δίνουν ξέρουμε, γιαυτό δεν θα παμε ποτέ μπροστά. Αντι να εστιασεται στο οτι υπηρχαν όντως καποιες καλες προσφορές πιο κατω και απο τις τιμες παραεισαγωγης του skroutz, καθεστε και κραζεται μεχρι και αυτους που ψωνισαν, ευγε ????????

 

Ρε είσαι καλά;

 

σαν Έλληνες με μια Α' παιδεία θέλουμε πραγματικές προσφορές και όχι να μας κοροϊδεύεις για να μας τα αρπάξεις.

 

Το να ανεβάζεις τις τιμές λίγες μέρες πριν και να τις πουλάς όσο τις πουλούσες μέρες πριν, ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ.

 

Το να βάζεις σε προσφορά BlackFriday ΜΟΝΟ αντικείμενα τα οποία έχουν παλιώσει, ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ.

 

Για παράδειγμα: Το Galaxy A5 2016 είναι μια καλή επιλογή για κάποιον που θέλει να επενδύσει γύρο στα 250-270Ε. Γιατί δεν βάλανε το Α5 στα 180Ε (πχ) και βάλανε το Α3 στα ίδια λεφτά;;; θες απάντηση;

 

Γιατί κανένα κινητό της Apple δεν βγήκε σε Black Friday; έστω και 50 ευρώ κάτω ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ! ΜΑ ΟΥΤΕ 1! Μην μου πεις για το 6s (με 16ΓΒ μνήμη) από 700 στα 400.

 

1) γελάνε όλοι, 6σ 16γβ εκτίμηση 700. χαχαχ

2) και από τι λένε, είναι από 2ο χέρι ή κάτι τέτοιο... χαχα ούτε καν του κουτιού.

 

 

Επίσης, κανένας δεν κάνει κουμάντο στο πορτοφόλι κανενός εδώ πέρα. Γνώμες εκφέρουμε. Σταματήστε να πετάτε αυτή τη χαζομάρα συνέχεια. Κάντε ότι θέλετε με τα λεφτά σας. Σκα@σλα μας.

 

Σορρυ αλλά εγώ δεν δέχομαι να είμαι κορόιδο. Εσείς κάντε ότι θέλετε...

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως ορισμένοι εξαπατήθηκαν και αγόρασαν είτε με ελάχιστη έκπτωση (είτε καθόλου), επειδή είπαν "α εκπτώσεις, ε ας πάω να πάρω κάτι". Αν κάποιος είχα σταμπαρει κάτι που ήθελε πριν από καμια εβδομάδα ή περισσότερο θα είχε δει αν ήταν εξαπάτηση ή κανονική έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα logitech πάντως είχε πάρα πολύ καλές τιμές. Και σε ποικιλία ειδών για όλα τα γούστα, και μάλιστα τρέχοντα προϊόντα, όχι στοκ ποιός ξέρει από πότε. Εάν τώρα ένα προιόν αξίζει σαν είδος, σε σχέση με την τιμή του, είναι άλλη ιστορία. Πχ προσωπικά δεν θα έδινα 80 ευρώ για ποντίκι, εκτός αν ήταν με συνταγή γιατρού ξερωγώ, αλλά μέχρι 40 που το έβγαλαν ήταν εξαιρετική τιμή από κάθε άποψη (αν κάποιος ξέρει τί να το κάνει φυσικά).

Το συγκεκριμένο αξίζει και τα 80. Αν το πήρες με 40 τότε έχεις κάνει μια πολύ πολύ καλή αγορά. Αν το πιάσεις στα χέρια σου μετα δεν θα θέλεις άλλο ποντίκι. Επαγγελματικά πάντα. Και αυτό το ποντίκι στα 40 μπορείς να το πείς προσφορά. Γενικότερα θα πρέπει πάντα να αγοράσουμε στοχευμένα και με έρευνα αγοράς. Αν έχεις κάνει έρευνα αγοράς απο πρίν τοτε στην back friday αν υπάρχει αυτό που θέλεις σίγουρα θα βγεις κερδισμένος. Και κερδισμένος δεν είναι πάντα αυτός που αγοράζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη φούσκα η ελληνική Black Friday. 

Εκπτώσεις κυρίως της τάξης 10-30% 

+1000. Πέρα από 5-6 καλές προσφορές που λειτουργούσαν ως κράχτες, οι υπόλοιπες  ήταν αστείες. Πολύς κόσμος άφηνε προϊόντα στο ταμείο αφού έμεναν με το π.... στο χέρι. Και φυσικά το βάφτισαν κι επιτυχία, και φυσικά γι αυτούς ήταν επιτυχία μιας και ελάχιστοι φεύγαν με άδεια χέρια (οι κράχτες δούλεψαν όπως πρέπει.)

Κρίμα πάντως.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000. Πέρα από 5-6 καλές προσφορές που λειτουργούσαν ως κράχτες, οι υπόλοιπες  ήταν αστείες. Πολύς κόσμος άφηνε προϊόντα στο ταμείο αφού έμεναν με το π.... στο χέρι. Και φυσικά το βάφτισαν κι επιτυχία, και φυσικά γι αυτούς ήταν επιτυχία μιας και ελάχιστοι φεύγαν με άδεια χέρια (οι κράχτες δούλεψαν όπως πρέπει.)

Κρίμα πάντως.

Ναι ρε φίλε. Και εγώ αυτό διαπίστωσα. Τα περισσότερα είχαν μικρές εκπτώσεις. Μαυρη παρασκευή για τους καταναλώτές. Βγήκαν και βρήκαν τις ίδιες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το βλέπω και εγώ με καλό μάτι όλο αυτό πρώτον με αυτά που βλέπω να συμβαίνουν στις ΗΠΑ και σε άλλες μεριές του κόσμου η ανθρώπινη αξιοπρέπεια και ζωή να ποδοπατιέται για να πάρεις ακόμα ένα καταναλωτικό αγαθό ( δεν ειμαι ΚΚΕ :) ) μερικά ευρώ λιγότερα...μπορεί εδώ στην Ελλάδα να μην συνέβει ίσως επειδή ήταν πρώτη φορά αλλά πιστεύω κάποια στιγμή στο μέλλον θα δούμε και εμείς τέτοιες σκηνές που δεν τιμάν κανένα...και δεύτερον υπάρχει και η πλευρά όλων αυτόν των ιδιωτικών υπαλλήλων σε αυτά τα καταστήματα που ήδη δουλεύουν για 500 ευρώ σε ευέλικτες μορφές εργασίας 6ημερα και και και .....και έρχεται τώρα να προστεθεί ακόμα ένα βάρος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω το κομπλεξ κάποιων. όποιος ήθελε να πάρει κονσόλα ή φωτογραφική μηχανή (αυτά είδα κυρίως εγώ, δεν έψαξα άλλα προϊόντα) ήταν μια καλή στιγμή αντί να περιμένει τα Χριστούγεννα. Σε κάποια πράγματα υπήρχε όντως προσφορά, όπως xbox one και ps4 ή nikon d5300, χωρίς να έχει κανένα νόημα αν την προηγούμενη εβδομάδα το είχαν 500, την Τετάρτη το πήγαν 600 και μόνο για σήμερα το έβαλαν 400.

 

Δηλαδή δεν έχει κανένα νόημα αν σε κοροϊδεύουν στα μούτρα σου ? Με τέτοια νοοτροπία καλά μας κάνουν. Δεν είναι κακό να πάρεις κάτι που θέλεις πιο φθηνά αν σου παρουσιαστεί η ευκαιρία. Κακό είναι να νομίζεις ότι είναι ευκαιρία ενώ δεν είναι ή να πάρεις κάτι επειδή είναι μόνο και μόνο σε προσφορά. Κακό είναι να έχεις στο σπίτι σου χιλιάδες πράγματα που δεν χρησιμοποιείς.

 

Και μόνο που αυξήθηκε η κίνηση σε μια "ψόφια" αγορά, καλό είναι για τα καταστήματα. Άσχετα με τις προσφορές κλπ.

 

Να έχουν τα καταστήματα καλές τιμές όλο το χρόνο για να έχουν και μεγαλύτερη κίνηση. Επίσης για να αναθερμανθεί η αγορά χρειάζεται να αυξηθεί ο μέσος μισθός των εργαζόμενων αντί αυτού μειώνεται ενώ τα οικονομικά της μεσαίας τάξης (ή πρώην μεσαίας τάξης) πάνε κατά διαόλου. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε το χαμπάρι. Από τις ΗΠΑ μας χωρίζουν όχι χρόνια, αλλά αιώνες. Μη συγκρίνετε τα ΑΝΟΜΟΙΑ και θα είστε (πιθανόν) πολύ πιο ευτυχισμένοι.

ΔΕΝ είναι o ΘΕΣΜΟΣ (γιατί πράγματι, για τέτοιον πρόκειται στην Αμερική) του Black Friday , για.... παντόφλες με 10% εκπτωση ή για τραπεζομάντηλα και αλόη βερα με 25%.. ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Σιγα μην ειναι κι η γη της επαγγελιας η Αμερικη.

Αποδειξη το οτι ειναι κατεστραμενη οικονομικα κι υπαρχει τεραστιο προβλημα στην πλειοψηφια του λαου ειναι η ψηφος στον Trump.

Κι εμεις δεν ειμαστε τοσο ασχημα οσο νομιζουμε. Σε καποια πραγματα ειμαστε σε καλυτερη μοιρα απο τους αμερικανους. Πας νοσοκομειο με το βιβλιαριο υγειας κι οχι με το βιβλιαριο τραπεζης.

 

Θα συμφωνησω οτι εχει καλυτερες προσφορες, ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παρακαλώ πολύ διαβάστε τι είναι το refubished πριν πείτε την φιφα σας.

 

Ρε συ pro evolution soccer,  μου συγκρίνεις τιμή καινούριου με τιμή refurbished, μου λες ότι είναι καλύτερο το refurbished (μήπως να έκανε και πιο ακριβά ;) λες και είναι αμάξι και το πήρες "στρωμένο" 

 

Δες λίγο πόσο πάνε οι τιμές των refurbished (όχι δε ξέρω και δε με ενδιαφέρει) και μετά πες ότι καρά συμφέρει ή όχι.

Αλλά μη μου συγκρίνεις την τιμή του ref με την τιμή της συσκευής του "κουτιού". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...