Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, tornado είπε

προσφορα που πηρα απο μια εταιρια,

INVENTOR σειρά NEMESIS PRO 

N2VI32-09WiFi 620,00

N2VI32-12WiFi 695,00

Τρόπος πληρωμής: Πληρωμή μετρητοίς του ποσοστού που σας αναλογεί από το πρόγραμμα και το υπόλοιπο πληρωμή από την τράπεζα.

 

6 λεπτά πριν, tornado είπε

τοποθετηση 100 ευρω ανα τεμαχιο.

Ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη αλλα τουλαχιστον ειναι μεσω του προγραμματος.

Όπως το είπες και ο ίδιος το σημαντικό είναι ότι πληρώνεις μόνο την συμμετοχή σου και δεν έχεις άλλες σκοτούρες. Με αυτό το δεδομένο δεν είναι κακή η τιμή αγοράς. Δεν είναι η φθηνότερη προφανώς αλλά πρέπει να έχει και ο προμηθευτής ένα κίνητρο. Για πενταροδεκάρες δεν θα έμπαινε στην διαδικασία. Και η τιμή τοποθέτησης μια χαρά είναι για τα δεδομένα του προγράμματος. Και εγώ κάτι τέτοιες τιμές βρήκα για τοποθέτηση, 100€ (80€+ΦΠΑ=100€).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 27/9/2018 στις 2:59 ΜΜ, haris_216 είπε

Δε νομίζω ότι είναι θέμα "εμπιστοσύνης" μόνο (αν και όλα αυτά τα προγράμματα έχουν τα "θέματά" τους).

Κυρίως, όπως έχω αναφέρει και παραπάνω, είναι θέμα ρευστότητας του κάθε προμηθευτή/εγκαταστάτη. Στην πράξη το πρόγραμμα "χρηματοδοτείται" από αυτούς για όσο διάστημα πάρει μέχρι την ολική εκταμίευση.

Με εξαίρεση κάποιες ελάχιστες "μαμά" εταιρίες, οι υπόλοιπες ζητάνε εξόφληση με την παράδοση ή ακόμα και προεξόφληση στον εγκαταστάτη. Που σημαίνει ότι αυτός πχ που θα σου δώσει τα κλιματιστικά, τα έχει ήδη πληρώσει και περιμένει να τα πληρωθεί κάποιους μήνες αργότερα. Άρα πρέπει να έχει "κεφάλαιο κίνησης" αρκετών χιλιάδων.

Το ήξερε πριν εμπλακεί; Ναι

Γιατί τότε μπήκε στο πρόγραμμα; Κυρίως για να "τσιμπήσει" κάποιο πελάτη που έχει τη δυνατότητα να το προπληρώσει.

Σωστό, επαγγελματικά ή ηθικά; Σίγουρα όχι.

Αναμενόμενο στην παρούσα κατάσταση της αγοράς; Σίγουρα ναι

Τις ίδιες απαντήσεις δώσαμε και εμείς στα ερωτήματα. Όμως αναμενόμενο είναι και ότι κάποιος μπήκε στο πρόγραμμα γιατί δεν είχε άλλο τρόπο να βελτιώσει το σπίτι του.

Αν είχαμε και εμείς ως ωφελούμενοι ρευστότητα δεν θα αιτούμασταν υπαγωγή στο πρόγραμμα.

Επομένως, υπάρχουν δύο μέρη που υπογράφουν σε μια συμφωνία με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις και ένα μέρος αθετεί αυτούς τους όρους τη στιγμή της υλοποίησης με κίνδυνο είτε πολίτες που θα ενδώσουν στον εκβιασμό να κινδυνεύουν να χάσουν τα χρήματά τους ή την ευκαιρία να βελτιώσουν το επίπεδο διαβίωσής τους. 

Προσωπικά όπως σας είπα το προχωρώ σε ανώτερο επίπεδο. Κανείς μας δεν έχει ρευστότητα. Απλά το μέρος που αθετεί τη συμφωνία είναι καλυμμένος ο ωφελούμενος από την άλλη στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎24‎/‎9‎/‎2018 στις 11:32 ΠΜ, makis_g3 είπε

Καλημέρα ξέρετε κάποιον Αξιοπιστο εμπορο κλιματιστικών(για Αθηνα) που να συμμετέχει στο πρόγραμμα;

Οικονομικών μοντελων όχι Daikin κτλ.

καλημέρα και τελευταία μέρα, εγώ κλιματιστικά, ηλιακό και λέβητα πήρα από klimatika με τους όρους του προγράμματος, δεν μου ζήτησαν πχ όλα τα λεφτά

Toshiba Shorai 24000BTU εξωτερική μονάδα 825,61€, εσωτερική μονάδα 359,69€. επίσης Toshiba 10000BTU (Χ2 κλιματιστικά) εξωτ. 749,95€, εσωτ 299,98€ + 200€ για τοποθέτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2018 στις 6:05 ΜΜ, tornado είπε

τοποθετηση 100 ευρω ανα τεμαχιο.

Ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη αλλα τουλαχιστον ειναι μεσω του προγραμματος.

Να του πείς να στα τοποθετήσει με αντλία κενου τα κλιματιστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Να του πείς να στα τοποθετήσει με αντλία κενου τα κλιματιστικα

Τι κάνει αυτό πάλι?

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/9/2018 στις 11:32 ΠΜ, makis_g3 είπε

Καλημέρα ξέρετε κάποιον Αξιοπιστο εμπορο κλιματιστικών(για Αθηνα) που να συμμετέχει στο πρόγραμμα;

Οικονομικών μοντελων όχι Daikin κτλ.

makis σημερα εβαλα inventor nemesis pro,

η εταιρια που μου τα εβαλε ηταν αψογη σε συνεργασια και οι τεχνικοι της πολυ σωστα μαστορια.

Επισης με ενταξανε στο προγραμα χωρις πολλες συζητησεις.

Αν θες στειλε μηνυμα για λεπτομεριες.

με τα κλιμαστικα ξεμπερδεψα αλλα σκαλωσα στα κουφωματα,

εχει βρει καποιον που να βαζει κουφωματα μεσω του προγραμματος?

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτη η ταλαιπωρια ειναι ανευ προηγουμενου,

να ψαχνεις να βρεις εταιριες να σου εγκαταστησουν πχ λεβητα και να μην βρισκεις μεσω του προγραμματος.

Το θεωρω απαραδεκτο να μην υπαρχει μια λιστα απο το υπουργειο και να μπορεις να διαλεξεις απο εκει μεσα.

Αντι αυτου ψαχνεις, παρακαλας και παζαρευεις....

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tornado είπε

αυτη η ταλαιπωρια ειναι ανευ προηγουμενου,

να ψαχνεις να βρεις εταιριες να σου εγκαταστησουν πχ λεβητα και να μην βρισκεις μεσω του προγραμματος.

Το θεωρω απαραδεκτο να μην υπαρχει μια λιστα απο το υπουργειο και να μπορεις να διαλεξεις απο εκει μεσα.

Αντι αυτου ψαχνεις, παρακαλας και παζαρευεις....

Θυμάμαι πριν ένα μήνα που σου έχει φανεί κουφό (και σε άλλους βέβαια) που ζητάνε οι προμηθευτές να πληρωθούν τώρα και όχι να περιμένουν να πληρωθούν από το πρόγραμμα. Δυστυχώς για όλους μας η πραγματικότητα είναι αμείλικτη.

Σε θυμάμαι γιατί ήσουν και πολύ αισιόδοξος. Ξεκίνησες το ψάξιμο Σεπτέμβρη και ήθελες να έχεις τελειώσει 1 Οκτωβρίου.

Για να μην στεναχωριέσαι και νομίζεις ότι τυχαίνει μόνο σε σένα θα σου πω δυο παραδείγματα.

- Σε συγγενικό μου πρόσωπο έκαναν πάνω από εβδομάδα για να έρθουν να πάρουν μέτρα και από την μέρα που ήρθαν έχουν περάσει 18 μέρες και δεν του έχουν στείλει ακόμα την προσφορά (δεν έχουν χρόνο).

- Ζήτησα από τον αλουμινά μου να μου στείλει τα έγγραφα για το πρόγραμμα εδώ και 20 μέρες (η δουλειά έγινε Ιούλιο). Μου τα έστειλε μόλις χθες το πρωί γιατί δεν έβρισκε χρόνο να τα ετοιμάσει. Μου είπε πως δουλεύει 20 χρόνια και τέτοιο χαμό δεν το έχει ξαναδεί. Κάθε μέρα πάει και βλέπει 4-5-6 δουλειές για να δώσει προσφορά. Ψάχνει να βρει προσωπικό αλλά ακόμα και έτσι δεν μπορεί να παραδώσει δουλειές πριν τα Χριστούγεννα. Όπως είναι φυσικό προτεραιότητα θα έχουν οποίοι πληρώνουν άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά έχω κολλήσει στο λέβητα και πρόσεξε να δεις το γιατί... 

Δεν μπορώ να βάλω Air condition γιατί πρέπει να βάλω πρώτα την θερμοπροσοψη...

Αλλά και πάλι ούτε αυτή μπορώ να βάλω γιατί θα πρέπει να τρυπώσουν για το λέβητα στο μπαλκόνι... 

ο,α και ;μετρητα

Και πάμε σκοινί κορδόνι έτσι ο ένας τον άλλον ;)

 

ασχετα απο αυτα, το αισχρο της υποθεσης ειναι οτι πρωτον και υπερτιμολογουν και δευτερον τα θελουν και μετρητα!

διπλη μπαλκονοπορτα με ρολλα και σιτες παει 450-500 βαρια...

υπαρχουν μερικοι που σου λενε και καλα μεσω προγραμματος 800 και μετα σου λενε δωσε τα εσυ ολα και παρτα εσυ απο απο το προγραμμα...

τι λες ρε πονηρε και υπερτιμολογεις και τα μετρητα στη τσεπη?

για αυτο ειπα για λιστες του υπουργειου ετσι ωστε να κοπουν αυτες οι εξυπναδες

Επεξ/σία από tornado
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε καπως ετσι και μ εμενα. Ερχεται αλουμινας και μου λεει μια τιμη ΕΚΤΟΣ προγραμματος ωραια και φυσιολογικη. Ερχονται οι επομενοι οι "εξυπνοι" που δεχονται να ειναι με το προγραμμα και μου λενε ΟΛΟΙ σχεδον διπλασια τιμη, δηθεν οτι θα βαλουν τα καλυτερα υλικα κλπ κλπ

Μαλλον δεν καταλαβαινουν οτι ειμαστε στο προγραμμα επειδη δεν εχουμε αλλον τροπο να βελτιωσουμε το σπιτι μας.

Με τα αλουμινια αποφασισα να αντικαταστησω μονο το ενα παραθυρακι και τελος. (με το φυσικο αεριο και τον ηλιακο πετυχαινω τον ενεργειακο στοχο που απαιτει το προγραμμα, οποτε ειμαι καλυμμενος)

Αντε να βρουμε και κανεναν καλο για ενα κλιματιστικο 9αρι και να τελειωνουμε

@tornadoαυτα που λες για διπλη μπαλκονοπορτα κλπ, οσοι ειναι με το προγραμμα μου λενε αντιστοιχη τιμη για ενα παραθυρο κουζινας. Και μπορω να πω οτι ρωτησα σχεδον ολες τις μεγαλες εταιρειες αλλα και μικρες της γειτονιας.Ολοι τα ιδια

Επεξ/σία από panostom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2018 στις 5:05 ΜΜ, panostom είπε

Εγω (επιτέλους) βρήκα εγκαταστάτη για φυσικό αέριο και ηλιακό θερμοσίφωνα που θα ακολουθήσει ακριβώς τη λογική του εξοικονομώ και δεν απαιτεί να του δώσω όλο το ποσό (το οποίο δεν έχω) και να μου τα επιστρέψει όταν πληρωθεί απο το πρόγραμμα.Μέχρι τώρα (κι έχω ρωτήσει 8) καμία εταιρεία δεν το δεχόταν αυτό.  Μου έκανε καλή τιμή και για χάλκινο ηλιακό και για την εγκατάσταση του φυσικού αερίου. Μένει ακόμα να βρω και αλουμινά.

Επειδή δε θέλω να κάνω καμία διαφήμιση, αν οποισδήποτε απο την Αττική θέλει να του το συστήσω να μου στείλει π.μ.

Καλησπέρα,θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες (τηλ κλπ) για τον προμηθευτή φυσικού αερίου και αν τυχόν έχετε βρεί και αλουμινά. Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα προσεξτε εμπλοκη,

ο μηχανικος που μου εβγαλε το ΠΕΑ και εβαλε τις παρεμβασεις στο προγραμμα,

ξεχασε (μαλλον) να βαλει τις μπαλκονοπορτες, οποτε βγηκε η αποφαση υπαγωγης χωρις μπαλκονοπορτες η ανακαινιση!!!

Απο οτι καταλαβα τροποποιηση στη συμβαση δεν υπαρχει, και αναρωτιεμαι τι γινεται απο εδω και στο εξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροποποίηση αντικειμένου μπορεί να γίνει. Αυτό που δεν μπορεί να γίνει είναι αύξηση προϋπολογισμό. Άρα μπορείς να κάνεις όποιες παρεμβάσεις θέλεις μέσα στο προϋπολογισμό που σου έχει εγκριθεί με μόνη προϋπόθεση να πετύχεις την προβλεπόμενη εξοικονόμηση (40% ή 70%).

Το κακό είναι πως τα κουφώματα πιάνουν μεγάλο μέρος του προϋπολογισμού οπότε χωρίς να σου έχουν εγκριθεί κουφώματα θα σου έχει εγκριθεί μικρός προϋπολογισμός. Τι να πρώτο κάνεις με αυτά τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tornado είπε

τωρα προσεξτε εμπλοκη,

ο μηχανικος που μου εβγαλε το ΠΕΑ και εβαλε τις παρεμβασεις στο προγραμμα,

ξεχασε (μαλλον) να βαλει τις μπαλκονοπορτες, οποτε βγηκε η αποφαση υπαγωγης χωρις μπαλκονοπορτες η ανακαινιση!!!

Απο οτι καταλαβα τροποποιηση στη συμβαση δεν υπαρχει, και αναρωτιεμαι τι γινεται απο εδω και στο εξης.

Τι ποσό προϋπολογισμού σου βγήκε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4200+...

δυστυχως θα γινουν μπαλωματα γιατι αυτοι που κανανε το λαθος δεν βλεπω να επωμιζονται το ολο θεμα...

απλα μπερδευτηκανε και το ξεχασανε και τωρα εχω μια διαφορα κοντα 1200 ευρω!

 

θα μαζεψουμε απο εδω και απο εκει ειναι η απαντηση!

τωρα τι επιλογες εχω?

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...