Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, elvor είπε

Στο public ποιους σένσορες έχει;

Xiaomi. Είναι οι Aqara / Mijia με την επωνυμία της xiaomi. Η μάλλον, οι xiaomi πουλιούνται σε άλλες χώρες με ονομασίες Aqara και Mijia. Στο site του public έψαξα να τους βρω αλλά δεν μπόρεσα. Είναι προιόν ραφιού μόνο.

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, zx1234r είπε

Δυστυχώς το smart home είναι εθισμός και αν βάλεις και Home assistant την πάτησες χοντρά. Δεν θα μείνεις σε έναν κατασκευαστή γιατί ο καθένας έχει τα δικά του προιόντα και ο καθένας προσπαθεί να σε τραβήξει στο οικοσύστημα του με το hub του. Η aqara π.χ. έχει καλούς και φθηνούς σένσορες αλλά δεν έχει ακόμα λάμπες. Η Phillips έχει πολύ καλές λάμπες αλλά αν στο μπάνιο έχεις 5 σποτάκια gu10 δεν θα δώσεις 150€.....θα πάρεις ικεα που έχουν 15 το ένα και άρα θα πάρεις άλλο ένα hub.

Για μένα, εφόσον τώρα ξεκινάς, πάρε ένα φθηνό rpi 3 ή 4, μία καρτούλα 16gb, μία φθηνή θηκούλα, ένα τροφοδοτικό και ένα zigbee usb controller και κάνε τη δουλειά σου εύκολα και γρήγορα. Το στήσιμο του θέλει με το ρολόι 10 λεπτά και δεν μπλέκεις με linux και εντολές.

Απλα ηθελα να πω οτι δεν χρειαζεται να παρεις ενα σορο hubs, παιρνεις ενα Conbee II πανω σε ενα HA κ εισαι κομπλε. Πετας Xiaomi, Hue, IKEA εκει ολα χωρις κανενα (επιπλεον) hub απολυτος.

Επεξ/σία από Geoisis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Geoisis είπε

Απλα ηθελα να πω οτι δεν χρειαζεται να παρεις ενα σορο hubs, παιρνεις ενα Conbee II πανω σε ενα HA κ εισαι κομπλε. Πετας Xiaomi, Hue, IKEA εκει ολα χωρις κανενα (επιπλεον) hub απολυτος.

HA=?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Geoisis είπε

Απλα ηθελα να πω οτι δεν χρειαζεται να παρεις ενα σορο hubs, παιρνεις ενα Conbee II πανω σε ενα HA κ εισαι κομπλε. Πετας Xiaomi, Hue, IKEA εκει ολα χωρις κανενα (επιπλεον) hub απολυτος.

 Ειχα πει κ πριν λιγα ποστ πριν την εμπειρια μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Geoisis είπε

Απλα ηθελα να πω οτι δεν χρειαζεται να παρεις ενα σορο hubs, παιρνεις ενα Conbee II πανω σε ενα HA κ εισαι κομπλε. Πετας Xiaomi, Hue, IKEA εκει ολα χωρις κανενα (επιπλεον) hub απολυτος.

Ναι μωρέ και εγώ αυτό πρότεινα στον συμφορουμίτη αλλά για 2-3 σένσορες και μία λάμπα δεν συμφέρει ούτε το έξοδο ούτε ο κόπος να το στήσεις και να το configurάρεις. Εγώ του πρότεινα εναλλακτικά το Mozilla WebofThings γιατί το HA, μου είχε πάρει μέρες για να το φέρω στα μέτρα μου, ενώ το Mozilla μου πήρε ένα πρωινό. Και έτυχε και το είχα δοκιμάσει πριν βάλω HA και τότε δεν είχε μεγάλο support ενώ τώρα που το ξαναέβαλα έχουν προσθέσει πολλά πράγματα και προγραμματίζουν και api για σύνδεση με alexa.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Ναι μωρέ και εγώ αυτό πρότεινα στον συμφορουμίτη αλλά για 2-3 σένσορες και μία λάμπα δεν συμφέρει ούτε το έξοδο ούτε ο κόπος να το στήσεις και να το configurάρεις. Εγώ του πρότεινα εναλλακτικά το Mozilla WebofThings γιατί το HA, μου είχε πάρει μέρες για να το φέρω στα μέτρα μου, ενώ το Mozilla μου πήρε ένα πρωινό. Και έτυχε και το είχα δοκιμάσει πριν βάλω HA και τότε δεν είχε μεγάλο support ενώ τώρα που το ξαναέβαλα έχουν προσθέσει πολλά πράγματα και προγραμματίζουν και api για σύνδεση με alexa.

Αναλογα τις αναγκες του καθενα, επαιξα κ γω με το Mozilla IOT, οντως πιο ευκολο, αλλα κ μεχρι εκει, αν θες να κανεις περισσοτερα πραματα προς το παρον δεν μπορεις.

Το HA εχει πολυ καλο support, καθε update κ καινουρια intergrations. Θελει οντως στησιμο, αν πας μια φορα, μετα δεν ξεκολλας :P.

Συνδεση μπορεις να κανεις ηδη με GA ή Alexa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως κατάλαβα και αυτό πρέπει να το βάλεις ως usb σε ένα HA που μπορεί να είναι και rasberry...οπότε...

Αχμ κατι "έτοιμο" universial όπως είναι αυτά με χαμηλό κόστος υπάρχει...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Geoisis είπε

καθε update κ καινουρια intergrations

Lol εμένα το τελευταίο update της προηγούμενης εβομάδας μου το κρέμασε και δεν μπορούσα ούτε restore να κάνω. Και φυσικά έχασα όλα τα σενάρια που είχα φτιάξει. Άσε δεν ξαναμπλέκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Lol εμένα το τελευταίο update της προηγούμενης εβομάδας μου το κρέμασε και δεν μπορούσα ούτε restore να κάνω. Και φυσικά έχασα όλα τα σενάρια που είχα φτιάξει. Άσε δεν ξαναμπλέκω.

Ποτέ μου δεν ειχα προβλημα, μονο αν εχω κανει εγω καμια μαλακια :P κ τρεχω να κανω recover μετα.

 

10 λεπτά πριν, F117 είπε

Όπως κατάλαβα και αυτό πρέπει να το βάλεις ως usb σε ένα HA που μπορεί να είναι και rasberry...οπότε...

Αχμ κατι "έτοιμο" universial όπως είναι αυτά με χαμηλό κόστος υπάρχει...?

Αν δεν κανω λαθος αλλα δεν το εχω ψαχει κ πολυ μπορεις κ με Echo Show ή Echo Plus https://developer.amazon.com/en-US/alexa/connected-devices/zigbee. Ειναι για zigbee προφανως. 

Επεξ/σία από Geoisis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zx1234r είπε

Lol εμένα το τελευταίο update της προηγούμενης εβομάδας μου το κρέμασε και δεν μπορούσα ούτε restore να κάνω. Και φυσικά έχασα όλα τα σενάρια που είχα φτιάξει. Άσε δεν ξαναμπλέκω.

Το ίδιο έπαθα και εγώ - και όχι μόνο μία φορά.  Και τελικά το παράτησα μέχρι να βρω χρόνο να το ξανα-στήσω.  MicroSD έχω μία samsung.  Την πρώτη φορά ξαφνικά έπαψε να μπαίνει στο web interface - δούλευαν όμως τα σενάρια.  Την επόμενη κόλλησε στο update και πάπαλα.   Η νέα έκδοση που έβαλα τη βρήκα λίγο διαφορετική και το έβαλα στην άκρη μέχρι νεωτέρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είμαι απλά τυχερός αλλά 1.5 χρόνο με pi2 και από τον Αύγουστο με pi4 όλα λειτουργούν απροβλημάτιστα στο HA με 24/7 χρήση και συχνά updates.

Νομίζω ότι τα προβλήματα με το Pi προέρχονται κυρίως από κακής ποιότητας τροφοδοτικό και από ταλαιπωρημένες κάρτες SD.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήσεις:

1) Σχετικά με το ΗΑ, έχετε κάποια εφαρμογή συγκεκριμένη για να το ελέγχετε από το κινητό ή το tablet; Αυτή θέλει κάτι από μεριάς modem για να παίξει απομακρυσμένα;

2) Τώρα που πλησιάζει η black friday λέτε να βγει καμιά προσφορά που να αξίζει; Πχ από amazon.  Καμιά Hue πχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Δύο ερωτήσεις:

1) Σχετικά με το ΗΑ, έχετε κάποια εφαρμογή συγκεκριμένη για να το ελέγχετε από το κινητό ή το tablet; Αυτή θέλει κάτι από μεριάς modem για να παίξει απομακρυσμένα;

2) Τώρα που πλησιάζει η black friday λέτε να βγει καμιά προσφορά που να αξίζει; Πχ από amazon.  Καμιά Hue πχ. 

1. Εξαρτάται απο το λειτουργικό. Σε iphone υπάρχει εφαρμογή, Home Assistant Companion, σε android νομίζω πως οχι, αλλά μπορείς να εχεις προσβαση σε αυτό και μεσα απο browser.
Και στις δυο περιπτώσεις χρειάζεται το HA να εχει ρυθμιστεί ετσι ωστε να εχει προσβαση, οταν δεν θα εισαι στο τοπικό δίκτυο, απο το ιντερνετ (duckdns add-on). Υπάρχουν οδηγοί στο youtube, δεν ειναι δύσκολο να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...