Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, alexx είπε

Καλησπέρα, μπορώ να βάλω σε android box home assistant η θα πρέπει να πάρω raspberry  η κανα nuc?

 
 
 
 
 
 
 

σε android box δε ξέρω να έχει βάλει κάποιος. αν είσαι νέος γενικά θα πρότεινα το raspbery 4 που είναι και δυνατό και θα βρεις και πολλά forum.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2020 στις 11:41 ΠΜ, AgMa είπε

Καλημέρα,

Γενικά στην 0.107 τα έχουν κάνει αχταρμά.

Παρ' όλα αυτά στο δικό μου είναι οκ. Ανταλλάσσουμε με το ιστορικό κατάστασης; 😆

Screenshot_20200326_113958_io.homeassistant.companion.android.jpg

Καλησπέρα

από ότι βλέπω έχεις βάλει το sonoff lan. Αυτή τη στιγμή είμαι με το ewilnk/componet το οποίο δουλεύει μια χαρά αλλά είναι μέσω cloud, σκεφτομαι να βάλω το sonoff lan αλλά δεν γνωρίζω αν θα χαθούν οι αυτοματισμού που έχω ήδη (δηλαδή να θέλουν πάλι σεταπ κλπ) μπορείς να μου πεις αν εσύ το έβαλες κατευθείαν ή άλλαξες από κάποιο άλλο component?

και επίσης αν είσαι εντάξει με αυτό κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, userAnon είπε

Καλησπέρα

από ότι βλέπω έχεις βάλει το sonoff lan. Αυτή τη στιγμή είμαι με το ewilnk/componet το οποίο δουλεύει μια χαρά αλλά είναι μέσω cloud, σκεφτομαι να βάλω το sonoff lan αλλά δεν γνωρίζω αν θα χαθούν οι αυτοματισμού που έχω ήδη (δηλαδή να θέλουν πάλι σεταπ κλπ) μπορείς να μου πεις αν εσύ το έβαλες κατευθείαν ή άλλαξες από κάποιο άλλο component?

και επίσης αν είσαι εντάξει με αυτό κλπ?

Κατευθείαν αυτό έβαλα, δεν ήμουν σε άλλο πριν. Δεν γνωρίζω τι θα γίνει με τους αυτοματισμούς για να σε βοηθήσω. Αυτό που ξέρω είναι ότι κάνει για μια φορά μόνο login στον cloud λογαριασμό σου, τραβάει ότι χρειάζεται και δεν το ξαναχρησιμοποιεί. Τράβα ένα snapshot όπως είσαι τώρα και δοκίμασε, αν δεις ότι γίνονται μπάχαλο επιστρέφεις.

Μια χαρά είναι μέχρι στιγμής, άψογο.

Τους αυτοματισμούς τους έχεις στο ewelink app ή στο ΗΑ;

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AgMa είπε

Κατευθείαν αυτό έβαλα, δεν ήμουν σε άλλο πριν. Δεν γνωρίζω τι θα γίνει με τους αυτοματισμούς για να σε βοηθήσω. Αυτό που ξέρω είναι ότι κάνει για μια φορά μόνο login στον cloud λογαριασμό σου, τραβάει ότι χρειάζεται και δεν το ξαναχρησιμοποιεί. Τράβα ένα snapshot όπως είσαι τώρα και δοκίμασε, αν δεις ότι γίνονται μπάχαλο επιστρέφεις.

Μια χαρά είναι μέχρι στιγμής, άψογο.

Τους αυτοματισμούς τους έχεις στο ewelink app ή στο ΗΑ;

Οι αυτοματισμοί είναι στο ΗΑ. Οι συσκευές είναι περασμένες και στην εφαρμογή τους και στο HA. Αν και δεν έχω και πολλές (10-12) βαριέμαι την διαδικασία να γράφω τους αυτοματισμούς αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2020 στις 9:10 ΠΜ, acmegr7 είπε

Καλημέρα,

Εμένα το εμφανίζει κανονικά.

Καλημέρα.

Το ιστορικό δεδομένων αποθηκεύεται και διαβάζεται από το /config/home-assistant_v2.db εάν  χρησιμοποιούμε την προεπιλεγμένη βάση δεδομένων.

Διαγράφουμε το ιστορικό, αποθηκεύουμε και κάνουμε επανεκκίνηση το HA. Το προηγούμενο ιστορικό μας θα χαθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα.

Το ιστορικό δεδομένων αποθηκεύεται και διαβάζεται από το /config/home-assistant_v2.db εάν  χρησιμοποιούμε την προεπιλεγμένη βάση δεδομένων.

Διαγράφουμε το ιστορικό, αποθηκεύουμε και κάνουμε επανεκκίνηση το HA. Το προηγούμενο ιστορικό μας θα χαθεί.

Ωραίος, παίζει τώρα. Ελπίζω να μην είναι προσωρινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ξέρει κάποιος απο εσάς εαν μπορεί να δουλέψει στην Ελλάδα αυτός ο θερμοστάτης για καλοριφέρ ;  MoesHouse BHT-6000-GBLW και DANIU WiFI Smart Digital Thermostat. Ιδανικά θα ήθελα τον Nest της Google αλλά είναι πολύ ακριβός. 

Στο σπίτι τώρα έχω αυτόν,  Olympia Electronics BS-812  αλλά θέλω να τον αλλάξω μιας και προσπαθώ να κάνω smart πραγματάκια.  Έχω καυστήρα πετρελαίου και είναι συνδεδεμένος και ο ηλιακός εάν δεν έχει ζεστό νερό λόγω συννεφιάς να ζεσταίνετε το νερό από το καλοριφέρ (όταν είναι σε λειτουργία).   (Είδα ότι ο ηλεκτρολόγος,  στον χώρο που είναι ο λέβητας, έχει βάλει και μια ασφάλεια, δεν ξέρω γιατί και εάν παίζει κάπου ρόλο). 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Καλησπέρα, ξέρει κάποιος απο εσάς εαν μπορεί να δουλέψει στην Ελλάδα αυτός ο θερμοστάτης για καλοριφέρ ;  MoesHouse BHT-6000-GBLW και DANIU WiFI Smart Digital Thermostat. Ιδανικά θα ήθελα τον Nest της Google αλλά είναι πολύ ακριβός. 

Στο σπίτι τώρα έχω αυτόν,  Olympia Electronics BS-812  αλλά θέλω να τον αλλάξω μιας και προσπαθώ να κάνω smart πραγματάκια.  Έχω καυστήρα πετρελαίου και είναι συνδεδεμένος και ο ηλιακός εάν δεν έχει ζεστό νερό λόγω συννεφιάς να ζεσταίνετε το νερό από το καλοριφέρ (όταν είναι σε λειτουργία).   (Είδα ότι ο ηλεκτρολόγος,  στον χώρο που είναι ο λέβητας, έχει βάλει και μια ασφάλεια, δεν ξέρω γιατί και εάν παίζει κάπου ρόλο). 

Ρώτησε εδω

https://community.home-assistant.io/t/floureon-beok-and-other-broadlink-based-thermostat-component/153775

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , μετα απο καιρό που σας διαβάζω εδώ είπα να πάω και ε΄γω σε ΗΑ. το έστεισα σε Virtualbox στην αρχή ολα οκ αλλα μετά απο λίγο χάνει την σύνδεση με το xiaomi Hub. Έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα ? Με κάθε επανεκκίνηση τα βρίσκει όλα και το hub και τους αισθητήρες που είναι πάνω του αλλα μετα απο λίγο τα ξαναχάνει. έψαξα στο ιντερνετ αλλα δέν έβγαλα άκρη. οποιαδήποτε συμβουλη ευπρόσδεκτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε

Καλησπέρα , μετα απο καιρό που σας διαβάζω εδώ είπα να πάω και ε΄γω σε ΗΑ. το έστεισα σε Virtualbox στην αρχή ολα οκ αλλα μετά απο λίγο χάνει την σύνδεση με το xiaomi Hub. Έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα ? Με κάθε επανεκκίνηση τα βρίσκει όλα και το hub και τους αισθητήρες που είναι πάνω του αλλα μετα απο λίγο τα ξαναχάνει. έψαξα στο ιντερνετ αλλα δέν έβγαλα άκρη. οποιαδήποτε συμβουλη ευπρόσδεκτη.

Η επικοινωνία του hub με το ρούτερ είναι οκ (απόσταση, τοίχοι κτλ.) ;

Για γράψε το configuration που έχεις για το hub. Πχ. το δικό μου:

xiaomi_aqara:
  discovery_retry: 10
  gateways:
    - key: Το κλειδί που δίνει στην εφαρμογή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AgMa είπε

Η επικοινωνία του hub με το ρούτερ είναι οκ (απόσταση, τοίχοι κτλ.) ;

Για γράψε το configuration που έχεις για το hub. Πχ. το δικό μου:


xiaomi_aqara:
  discovery_retry: 10
  gateways:
    - key: Το κλειδί που δίνει στην εφαρμογή

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ίδια με την δικιά σου. Το hub είναι πάνω αριστερά στο έπιπλο της tv  το ρούτερ κάτω δεξιά είδα τα log σήμερα και μου λέει invalid key. Μάλλον δεν έβαλα σωστό key. Ξέρει κανείς για mi hub v3 ,που το βρίσκουμε? Εγώ έβαλα ένα που είναι μέσα στο about->hub info->encryption ->password

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ίδια με την δικιά σου. Το hub είναι πάνω αριστερά στο έπιπλο της tv  το ρούτερ κάτω δεξιά είδα τα log σήμερα και μου λέει invalid key. Μάλλον δεν έβαλα σωστό key. Ξέρει κανείς για mi hub v3 ,που το βρίσκουμε? Εγώ έβαλα ένα που είναι μέσα στο about->hub info->encryption ->password

Για δες, είναι σαν αυτό; Κωδικός μοντέλου DGNWG02LM.

Για το κλειδί δες εδώ. Αν είσαι σίγουρος ότι τα βήματα είναι σωστά, δημιούργησε νέο κλειδί και ξαναπέρνα το στο ΗΑ.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, AgMa είπε

Για δες, είναι σαν αυτό; Κωδικός μοντέλου DGNWG02LM.

Για το κλειδί δες εδώ.

αυτο έβαλα αλλα στο log μου βγάζει αυτά 

2020-03-28 22:56:40 WARNING (MainThread) [homeassistant.loader] You are using a custom integration for sonoff which has not been tested by Home Assistant. This component might cause stability problems, be sure to disable it if you experience issues with Home Assistant.

2020-03-28 22:56:40 WARNING (MainThread) [homeassistant.loader] You are using a custom integration for hacs which has not been tested by Home Assistant. This component might cause stability problems, be sure to disable it if you experience issues with Home Assistant.

2020-03-28 22:56:46 ERROR (MainThread) [homeassistant.setup] Setup failed for devices: Integration not found. 2020-03-28 23:19:17 ERROR (SyncWorker_4) [xiaomi_gateway] Got error element in data {"error":"Invalid key"} 2020-03-28 23:19:35 ERROR (SyncWorker_1) [xiaomi_gateway] Got error element in data {"error":"Invalid key"}

2020-03-28 23:19:55 ERROR (SyncWorker_7) [xiaomi_gateway] Got error element in data {"error":"Invalid key"}

2020-03-28 23:20:15 ERROR (SyncWorker_2) [xiaomi_gateway] Got error element in data {"error":"Invalid key"}

2020-03-28 23:20:35 ERROR (SyncWorker_4) [xiaomi_gateway] Got error element in data {"error":"Invalid key"}

2020-03-28 23:33:01 ERROR (MainThread) [homeassistant.components.hassio] Component error: devices - Integration 'devices' not found.

2020-03-28 23:33:21 ERROR (SyncWorker_4) [xiaomi_gateway] Got error element in data {"error":"Invalid key"}

2020-03-28 23:41:06 ERROR (SyncWorker_0) [xiaomi_gateway] Got error element in data {"error":"Invalid key"}

2020-03-29 11:48:40 WARNING (MainThread) [aio_georss_client.feed] Requesting data from https://www.gdacs.org/xml/rss.xml failed with client error: [Errno 104] Connection reset by peer

2020-03-29 11:48:40 WARNING (MainThread) [aio_georss_client.feed_manager] Update not successful, no data received from <GdacsFeed(home=(41.00030596477033, 22.87965059280396), url=https://www.gdacs.org/xml/rss.xml, radius=500, categories=[])>

Επεξ/σία από KinigosPsixon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...