Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, AgMa είπε

Στα ενδιάμεσα σημεία σε δείχνει; Ή μόνο σπίτι-γραφείο;

Ναι με δείχνει, αυτό έλεγα παραπάνω, αλλα με μικρή καθυστέρηση. πχ 500 μετρα πιο πίσω από ότι βρίσκομαι. προφανώς για να μην δημιουργεί πρόβλημα στην μπαταρία. η λογική του είναι όταν μπαίνεις σε μια ζώνη να ενημερώνετε (έγκαιρα) ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την πληροφορία. Σε μερικές περιπτώσεις θα χρειαστεί η ζώνη να έχει μεγαλύτερη περίμετρο για να μπορέσει να ενημερωθεί έγαιρα ο ΗΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, gippas είπε

Το Nmap είναι αυτό: https://www.home-assistant.io/integrations/nmap_tracker/

Δουλεύει με wifi επομένως σου δείχνει μόνο αν είσαι σπίτι ή όχι. Δεν έχω δουλέψει πολύ trackers με geolocation. Δοκόμασα Owntracks και Google Maps αλλά δεν ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Έχω διαβάσει καλά λόγια για το Life360  αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

αυτην τη στιγμη που  μιλαμε  εχω βαλει απο το καλοκαιρι το life360 , δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος  , αργει να να ερθει σε συννενοηση με το homeassistant  , φαντασου εχω βαλει να αναβει η λαμπα  με  το που  φτασω σπιτι για να βλεπω να ανοιξω  και ανοιγει αφοτου εχω  μπει , και καμμια φορα δεν αναβει και καθολου , και ολα αυτα  πεζος δεν σου λεω  για αμαξι που φτανω  γρηγορα και το wifi μου φτανει σε αποσταση 6-7 μετρων απο το σπιτι οποτε θεωρητικα θα επρεπε να αναψει 1 λεπτο πριν παω σπιτι,αλλα να θεσω  και την υποψια μου αν θυμαμαι καλα ο home assistant στην πληρωτη υπηρεσια που εχει σε αφηνει να ανοιξεις  webhooks για owntracks λογικα και για life360 οποτε στη θεωρια επανερχεται

Επεξ/σία από kama28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η επιλογή τoy Bayesian Binary Sensor που συνδυάζει ενδείξεις από διαφορετικά τράκερς:

https://www.home-assistant.io/integrations/bayesian

Το είχα δοκιμάσει παλιότερα στα γρήγορα χωρίς να ξετρελαθώ αλλά με βιαστική υλοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, kama28 είπε

αυτην τη στιγμη που  μιλαμε  εχω βαλει απο το καλοκαιρι το life360 , δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος  , αργει να να ερθει σε συννενοηση με το homeassistant  , φαντασου εχω βαλει να αναβει η λαμπα  με  το που  φτασω σπιτι για να βλεπω να ανοιξω  και ανοιγει αφοτου εχω  μπει , και καμμια φορα δεν αναβει και καθολου , και ολα αυτα  πεζος δεν σου λεω  για αμαξι που φτανω  γρηγορα και το wifi μου φτανει σε αποσταση 6-7 μετρων απο το σπιτι οποτε θεωρητικα θα επρεπε να αναψει 1 λεπτο πριν παω σπιτι,αλλα να θεσω  και την υποψια μου αν θυμαμαι καλα ο home assistant στην πληρωτη υπηρεσια που εχει σε αφηνει να ανοιξεις  webhooks για owntracks λογικα και για life360 οποτε στη θεωρια επανερχεται

Αλλαξε λιγο την ακτινα της ζωνης τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα γύρισα πίσω τις xiaomi smart λάμπες που είχα (2). Έτσι απλά το μεσημέρι έχασα την λάμπα του παιδικού (μόνο) και απ' το ΗΑ και απ' το mi-home app. Πριν από 10 ημέρες έχασα την άλλη με τον ίδιο τροπο. Ήταν οι v1 με τον γκρι-ασημί σκελετό και παράγγειλα τις v2 με τον άσπρο σκελετό, απλά μήπως και ήταν κάτι γνωστό και γι' αυτό έβγαλαν τις v2. Δεν θέλω να πιστέψω ότι τις άλλαξαν μόνο και μόνο για να είναι άσπρος ο σκελετός (επειδή σε κάποια φωτιστικά ήταν άσχημο το γκρι).

Όσοι αναφέρετε ότι έχετε τις ίδιες λάμπες χωρίς πρόβλημα, είναι οι v1 ή οι v2;

Screenshot-20200311-113230-io-homeassist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή smart life για να ελέγχω τον θερμοσίφωνα, μέσω του BlitzWolf® BW-SS4 Basic.

Έχω δημιουργήσει αυτοματισμούς, πχ κάθε μέρα στις 07:30 να ανάβει τον θερμοσίφωνα.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν απενεργοποιώ τον αυτοματισμό, η εφαρμογή συνεχίζει και ανάβει τον θερμοσίφωνα στις 07:30

Ότι παραμετροποιήσεις και αν έχω δοκιμάσει στον αυτοματισμό, δεν έχουν φέρει αποτέλεσμα,παρά μόνο αν διαγράψω τον συγκεκριμένο αυτοματισμό.

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, enterhere είπε

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή smart life για να ελέγχω τον θερμοσίφωνα, μέσω του BlitzWolf® BW-SS4 Basic.

Έχω δημιουργήσει αυτοματισμούς, πχ κάθε μέρα στις 07:30 να ανάβει τον θερμοσίφωνα.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν απενεργοποιώ τον αυτοματισμό, η εφαρμογή συνεχίζει και ανάβει τον θερμοσίφωνα στις 07:30

Ότι παραμετροποιήσεις και αν έχω δοκιμάσει στον αυτοματισμό, δεν έχουν φέρει αποτέλεσμα,παρά μόνο αν διαγράψω τον συγκεκριμένο αυτοματισμό.

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

μάλλον έχει να κάνει με το BlitzWolf® BW-SS4 Basic.

με ένα sonoff basic δουλευει κανονικά το smart life.

δες μήπως υπάρχει κάποιο άλλο app.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, userAnon είπε

μάλλον έχει να κάνει με το BlitzWolf® BW-SS4 Basic.

με ένα sonoff basic δουλευει κανονικά το smart life.

δες μήπως υπάρχει κάποιο άλλο app.

Έχω ένα sonoff basic και θα βάλω αυτό στον πίνακα. Είχα την εντύπωση ότι το sonoff δουλεύει μόνο με την δικιά του εφαρμογή.

Θα δοκιμάσω το sonoff με την εφαρμογή smart life. Η αντίστοιχη εφαρμογή του sonoff είναι πολύ φτωχή σε υλοποίηση αυτοματισμών, σε σχέση με την εφαρμογή smart life.

Έλπιζω να μην είναι θέμα των κινέζικων servers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, enterhere είπε

Έχω ένα sonoff basic και θα βάλω αυτό στον πίνακα. Είχα την εντύπωση ότι το sonoff δουλεύει μόνο με την δικιά του εφαρμογή.

Θα δοκιμάσω το sonoff με την εφαρμογή smart life. Η αντίστοιχη εφαρμογή του sonoff είναι πολύ φτωχή σε υλοποίηση αυτοματισμών, σε σχέση με την εφαρμογή smart life.

Έλπιζω να μην είναι θέμα των κινέζικων servers.

Sorry μπερδεύτηκα. Το sonoff το έχω με ewilnk και δουλεύει κανονικά. Τα ρολά έχω με smart life όπου σε καθημερινό πρόγραμμα δουλεύουν κανονικά.  Αν δεν θέλουν να δουλεύουν κλείνω τον προγραμματισμό από το κουμπί on off και είναι οκ

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, userAnon είπε

Sorry μπερδεύτηκα. Το sonoff το έχω με ewilnk και δουλεύει κανονικά. Τα ρολά έχω με smart life όπου σε καθημερινό πρόγραμμα δουλεύουν κανονικά.  Αν δεν θέλουν να δουλεύουν κλείνω τον προγραμματισμό από το κουμπί on off και είναι οκ

Στα ρολλά τι έχεις; Sonoff;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, acmegr7 είπε

για δώσε κανένα link. έχεις ουδέτερο στο 

https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B07KQ2SRRT?psc=1&ref=ppx_pop_mob_b_asin_title

 

Δεν υπάρχουν πλεον από ότι είδα. Κάτι τέτοιο έχω αλλά σε άσπρο με κάθετα κουμπιά και ουδέτερο.  Είναι tuya οπότε μπαίνουν στο ΗΑ. Αν θα έπαιρνα τώρα θα έπαιρνα sonoff γιατί συνεργάζονται καλύτερα με ΗΑ .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειπα να μοιραστω κι εγω  την διαταξη του hassio μου αλλα και την νεα λειτουργια καταμετρησης κρουσματων της πανδημιας ανα τον κοσμο η επιλεγμενα ανα χωρα image.png.69ba5a8938c9edfebe2c3bd4a5b75548.pngimage.png.cde323e198bbda51ba48dda4e9847b07.pngimage.png.a9c8e90b65a55c26fe15987577c51bab.pngimage.png.a6bfda34ddb05ed7771ff310aa079e0a.pngimage.png.01fd3bed97d4f5e49424b8d34cbdaec5.png

Επεξ/σία από kama28
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...