Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
57 λεπτά πριν, alexx είπε

Καλημέρα, έχω μια λάμπα xiaomi  στο hassio η οποία ανάβει με την δύση του ηλίου και σβήνει στις 1 μετά τα μεσάνυχτα. Μπορώ να την κάνω να αναβει όταν φτάνω στο σπίτι για π.χ πέντε λεπτά και μετά να σβήνει;

αν εχεις με καποιο τροπο να αναγνωριζει το HA οτι φτανεις σπιτι τοτε ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, alexx είπε

Καλημέρα, έχω μια λάμπα xiaomi  στο hassio η οποία ανάβει με την δύση του ηλίου και σβήνει στις 1 μετά τα μεσάνυχτα. Μπορώ να την κάνω να αναβει όταν φτάνω στο σπίτι για π.χ πέντε λεπτά και μετά να σβήνει;

Ναι, μπορείς να φτιάξεις έναν απλό αυτοματισμό. Να βάλεις ως trigger την αλλαγή του state σου από not home σε home και ως action ένα απλό script με light turn on για την λάμπα, delay 5 λεπτά και light turn off μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παντως συμβουλη σε οσους στηνουν smarthome.  ειναι σημαντικο να παρεις ενα καινουργιο ρουτερ συμπληρωμα του μαμισιου καθε εταιριας. ειδα τεραστιες διαφορες ουτε αποσυνδεσεις ουτε να μην ακουνε οι smart συσκευες ουτε να πεφτει το ιντερνετ καθε λιγο κ λιγακι ουτε διενεξεις ip ουτε τπτα

Επεξ/σία από KAPAKOSTAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

παντως συμβουλη σε οσους στηνουν smarthome.  ειναι σημαντικο να παρεις ενα καινουργιο ρουτερ συμπληρωμα του μαμισιου καθε εταιριας. ειδα τεραστιες διαφορες ουτε αποσυνδεσεις ουτε να μην ακουνε οι smart συσκευες ουτε να πεφτει το ιντερνετ καθε λιγο κ λιγακι ουτε διενεξεις ip ουτε τπτα

Για κάτι τέτοια πήγα και πήρα ένα fritzbox και άλλαξα το σάπιο της voda. Και από τότε.... Όλα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

παντως συμβουλη σε οσους στηνουν smarthome.  ειναι σημαντικο να παρεις ενα καινουργιο ρουτερ συμπληρωμα του μαμισιου καθε εταιριας. ειδα τεραστιες διαφορες ουτε αποσυνδεσεις ουτε να μην ακουνε οι smart συσκευες ουτε να πεφτει το ιντερνετ καθε λιγο κ λιγακι ουτε διενεξεις ip ουτε τπτα

Εννοείται, σιγά μην αφήσουμε την τύχη του smart home στα ρούτερ που δίνουν οι πάροχοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες,επειδη στην ουσια γκρεμιζω και ξαναφτιαχνω το σπιτι απο την αρχη. σκεφτηκα μηπως βαλω καποια "εξυπνα" χαρακτηριστικα.
Εχετε να μου προτεινετε καποιες ιδεες ή κατι να διαβασω? αυτο που ειδα εγω και προκειται να βαλω ειναι dimmer διακοπτες για led φωτιστικα με wifi..
Καποιες αλλες ιδεες  που εχετε να μου προτεινετε? γενικα ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα 😆
Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mixos23 είπε

Καλημερες,επειδη στην ουσια γκρεμιζω και ξαναφτιαχνω το σπιτι απο την αρχη. σκεφτηκα μηπως βαλω καποια "εξυπνα" χαρακτηριστικα.
Εχετε να μου προτεινετε καποιες ιδεες ή κατι να διαβασω? αυτο που ειδα εγω και προκειται να βαλω ειναι dimmer διακοπτες για led φωτιστικα με wifi..
Καποιες αλλες ιδεες  που εχετε να μου προτεινετε? γενικα ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα 😆
Ευχαριστω..

Εγώ ως πιο χρήσιμα θα σου έλεγα:

- Καλωδίωση CAT6 σε όλα τα δωμάτια, ώστε  να μην εξαρτάσαι αποκλειστικά από το ασύρματο ίντερνετ, ειδικά αν το σπίτι είναι πάνω από 70-80 το

- Ουδέτερο σε όλους τους διακόπτες

- Αυτοματισμό για να ανάβει-σβήνει ο θερμοσίφωνας εξ αποστάσεως 

- Αν έχεις αυτόνομη θέρμανση έξυπνο θερμοστάτη

- Αν σκοπεύεις να βάλεις τίποτα κρυφές λεντοταινίες τότε να βάλεις και μηχανισμό για να ανάβουν-σβήνουν εξ αποστάσεως

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

 

Μπορεί να τοποθετηθεί κάτι πίσω από μια πρίζα (όχι διακόπτη) ώστε να γίνει έξυπνη? Κάτι σε στυλ shelly εννοώ. Έχω αρκετές πρίζες στο σπίτι που θα ήθελα να μπορώ αν τις κλείνω κατά βούληση. Απλά δεν μου αρέσουν τα έξτρα πριζακια ούτε θέλω να αλλάξω τις πρίζες αν γίνεται.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gippas είπε

Εγώ ως πιο χρήσιμα θα σου έλεγα:

- Καλωδίωση CAT6 σε όλα τα δωμάτια, ώστε  να μην εξαρτάσαι αποκλειστικά από το ασύρματο ίντερνετ, ειδικά αν το σπίτι είναι πάνω από 70-80 το

- Ουδέτερο σε όλους τους διακόπτες

- Αυτοματισμό για να ανάβει-σβήνει ο θερμοσίφωνας εξ αποστάσεως 

- Αν έχεις αυτόνομη θέρμανση έξυπνο θερμοστάτη

- Αν σκοπεύεις να βάλεις τίποτα κρυφές λεντοταινίες τότε να βάλεις και μηχανισμό για να ανάβουν-σβήνουν εξ αποστάσεως

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες...
εχω μια απορια σχετικα με τον εξυπνο θερμοστατη. εννοεις τον κεντρικο του σπιτιου? μπορεις να μου πεις με λιγα λογια γιατι/πως μας οφελει ο εξυπνος θερμοστατης?
Θα μπει αυτονομος λεβητας αεριου στο σπιτι.. και κατι ακομη,στο σχεδιο ειναι να μπουν θερμοστατικες κεφαλες στα σωματα,πρεπει να βαλω και εκει κατι αντιστοιχο? 
Ελπιζω να μην ρωταω πολλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Ερώτηση:

Μπορεί να τοποθετηθεί κάτι πίσω από μια πρίζα (όχι διακόπτη) ώστε να γίνει έξυπνη? Κάτι σε στυλ shelly εννοώ. Έχω αρκετές πρίζες στο σπίτι που θα ήθελα να μπορώ αν τις κλείνω κατά βούληση. Απλά δεν μου αρέσουν τα έξτρα πριζακια ούτε θέλω να αλλάξω τις πρίζες αν γίνεται.

Ευχαριστώ

Και γιατί δε βάζεις Shelly?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

Και γιατί δε βάζεις Shelly?

Μα αυτό λέω. Τα shelly (από όσο ξέρω) είναι για διακόπτες. Μπορεί να τοποθετηθεί και σε πρίζα? Αυτή είναι η ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Μα αυτό λέω. Τα shelly (από όσο ξέρω) είναι για διακόπτες. Μπορεί να τοποθετηθεί και σε πρίζα? Αυτή είναι η ερώτηση.

Είναι έξυπνο ρελέ, κόβει και δίνει ρεύμα. Το αν έχει και ψυχρές επαφές εκτός από το "έξυπνο" κομμάτι, είναι στα έξτρα. Οπότε αν χωράει, το βάζεις και κάνεις δουλειά.

Αλλά σαν πρίζα νομίζω θα έπρεπε να ξέρεις και αν έχει ρεύμα, ή όχι, καθώς και να μπορείς να δώσεις ρεύμα, και εκτός app. Αλλιώς κάνεις την δουλειά σου περίπλοκη, αντί για απλούστερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Είναι έξυπνο ρελέ, κόβει και δίνει ρεύμα. Το αν έχει και ψυχρές επαφές εκτός από το "έξυπνο" κομμάτι, είναι στα έξτρα. Οπότε αν χωράει, το βάζεις και κάνεις δουλειά.

Αλλά σαν πρίζα νομίζω θα έπρεπε να ξέρεις και αν έχει ρεύμα, ή όχι, καθώς και να μπορείς να δώσεις ρεύμα, και εκτός app. Αλλιώς κάνεις την δουλειά σου περίπλοκη, αντί για απλούστερη.

Οι πρίζες αυτές έχουν συγκεκριμένες συσκευές πάνω που δουλεύουν συγκεκριμένες ώρες. 

Θα ακουστεί χαζό αλλά.... Καλοκαίρι είχα 3 συσκευές για τα κουνούπια σε συγκεκριμένες πρίζες. Κάθε βράδυ έκανα ένα γύρω στο σπίτι και τις αναβα και το πρωί πάλι για να σβήσουν. Αυτό θα μπορούσε να γίνει αυτόματα εφόσον η συσκευή είναι στο ΟΝ. Δεν θα έβαζα shelly μόνο για αυτό αλλά υπάρχουν και άλλες συσκευές που θα ήθελα να λειτουργούν συγκεκριμένες ώρες.

 

Και βασικά έχω κάποια λίγα shelly 1 που κάθονται και ψάχνω τι να τα κάνω. Τα είχα πάρει με το button τότε (το case) αλλά τελικά δεν βόλεψε.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, επειδή έχει αρχίσει να γίνεται λίγο δυσανάγνωστο το θέμα, μια βοήθεια για το πώς θα συνδέσω διακόπτη sonoff αλέ ρετουρ; Θα το συνδέσει ο κουνιάδος μου που είναι ηλεκτρολόγος, απλά να του δείξω το σχεδιάγραμμα γιατί λέει ότι δεν γίνεται.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AgMa είπε

Καλησπέρα, επειδή έχει αρχίσει να γίνεται λίγο δυσανάγνωστο το θέμα, μια βοήθεια για το πώς θα συνδέσω διακόπτη sonoff αλέ ρετουρ; Θα το συνδέσει ο κουνιάδος μου που είναι ηλεκτρολόγος, απλά να του δείξω το σχεδιάγραμμα γιατί λέει ότι δεν γίνεται.

Ποιο Sonoff έχεις? Στο απλό ΔΕΝ γίνεται ηλεκτρολογικά. Θες το mini που έχει έξτρα επαφές, ή το shelly 2.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...