Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, themis_17 είπε

Ρε παιδια ποσο καιρο κανουν να ερθουν τα shelly? εχω παραγγειλει εδω και 2 μηνες και ακομα να ερθουν

Κάπου έχουν χαθεί..... 

Εγω έκανα παραγγελία Πέμπτη και Τρίτη τα είχα....... αλλά ακόμα δεν τα έχω ανοίξει. 

Επειδή ήταν πολλά κομμάτια ο μόνος τρόπος αποστολής που έδινε στο check out ήταν με DHL στα 22€ βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η shelly και μέσω Γαλλικών ταχυδρομείων αλλά και μέσω DHL στέλνει tracking number. Εμένα κάνανε περίπου 40 μέρες. Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν κάποιος χρησιμοποιεί το shelly dimmer 2 και ποια είναι η θερμοκρασία λειτουργίας του. Εμένα δείχνει από 55 έως 58 βαθμούς.

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι από όλα είναι καλύτερο;

Χρησιμοποιόντας Πάντα τη  native εφαρμογή της κάθε εταιρείας και όχι ΗΑ κτλ.  
Ανάμεσα σε Shelly., Sonoff κτλ και σε λογικές τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα στα παιδια τα καλα.

Πολυ ενδιαφερον θεμα και μπραβο στον TS. Στο θεμα μου τωρα:

Εδω και αρκετο καιρο δουλευω στο σπιτι Google Home Speaker σε συνδιασμο με καποια Chromecast για εικονα/ηχο και 2 Yeelight λαμπες πανω σε φωτιστικα. Εχω ρυθμισει τις Yeelight σαν "front" & "back" (συμφωνα με τις θεσεις που βρισκονται στο καθιστικο) και τις ενεργοποιω/απενεργοποιω/αλλαζω χρωμα με το speaker.

Ελα που γλυκαθηκα και θελω να αλλαξω ολες τις λαμπες που εχω στο ταβανι σε καθιστικο και δωματιο με εξυπνες και να τις χειριζομαι και αυτες με το ηχειο. Για την ακριβεια ψαχνω για 5 οσο το δυνατον φθηνοτερες μονοχρωμες λαμπες Ε27. Απαραιτητες προυποθεσεις να συνεργαζονται με το Google Home και να ειναι οσο το δυνατον περισσοτερο φωτεινες. Προαιρετικα να εχει και ρυθμιση θερμοκρασιας αν γινεται.

Εχετε καμια προταση που να δουλεψε για εσας;

 

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Μια επιβεβαίωση για εγκατάσταση shelly 2.5 σε αλε-ρετουρ διακόπτη.

Στην δική μου περίπτωση υπάρχει ουδέτερος μόνο στον 1ο στην σειρά διακόπτη. Άρα δεν μπορώ να βάλω στον 2ο ένα shelly 1 και να τελειώσει εκεί. Έχω όμως στον 1ο διακόπτη.

Άρα βάζω shelly 2.5 όπου:

συνδέω στις εξόδους των 2 θέσεων του διακόπτη με SW1,SW2,

και αντίστοιχα από το shelly Ο1,Ο2 στα καλώδια προς τον 2ο διακόπτη. 

Χάνω κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GP είπε

Καλησπέρα!

Μια επιβεβαίωση για εγκατάσταση shelly 2.5 σε αλε-ρετουρ διακόπτη.

Στην δική μου περίπτωση υπάρχει ουδέτερος μόνο στον 1ο στην σειρά διακόπτη. Άρα δεν μπορώ να βάλω στον 2ο ένα shelly 1 και να τελειώσει εκεί. Έχω όμως στον 1ο διακόπτη.

Άρα βάζω shelly 2.5 όπου:

συνδέω στις εξόδους των 2 θέσεων του διακόπτη με SW1,SW2,

και αντίστοιχα από το shelly Ο1,Ο2 στα καλώδια προς τον 2ο διακόπτη. 

Χάνω κάτι; 

Κάνε σχέδιο.... ή ακολούθησε το παρακάτω.

shelly 2.5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα και δουλεύει. Ρύθμιση στην shelly ως edge και προσοχή στους αυτοματισμούς ώστε να αλλάζουν state και οι 2 διακόπτες. Πάρτε λοιπόν έναν αυθεντικό GP για φιούτσουρ ρέφερενς:

sh25.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι περιγραφές τους είναι λίγο ό,τι να ναι.... ξέρει κάνεις τι ακριβώς είναι αυτό; Τι συνδέσεις; Ποια η χρήση του;

https://www.ikea.gr/proioda/exupno-spiti/exupnos-fotismos/axesouar-exupnou-fotismou/tradfri-metasximatistis-gia-asyrmato-elegxo/60342656

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Επειδή οι περιγραφές τους είναι λίγο ό,τι να ναι.... ξέρει κάνεις τι ακριβώς είναι αυτό; Τι συνδέσεις; Ποια η χρήση του;

https://www.ikea.gr/proioda/exupno-spiti/exupnos-fotismos/axesouar-exupnou-fotismou/tradfri-metasximatistis-gia-asyrmato-elegxo/60342656

Είναι για να ανοίγεις κλείνεις dimaρεις ασύρματα κάτι τέτοιο

https://www.ikea.gr/proioda/fotismos/ensomatomenos-fotismos/rages-fotismou/norrfly-raga-fwtismoy-led/40332253/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω μια λάμπα xiaomi  στο hassio η οποία ανάβει με την δύση του ηλίου και σβήνει στις 1 μετά τα μεσάνυχτα. Μπορώ να την κάνω να αναβει όταν φτάνω στο σπίτι για π.χ πέντε λεπτά και μετά να σβήνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...