Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, therock είπε

Αυτο εδω θα παρω

https://www.skroutz.gr/s/25616708/Hager-Ρελέ-Ράγας-Ισχύος-230V-25A-2NO-ESC225.html

Πειτε μου μονο ρε μαγκες, πρεπει να ξαναβαλω συμπληρωματικα με τον ρελε και τον παλιο διακοπτη που ειχα στη θεση που μπηκε τωρα ο σονοφφ?

Για αρχή πρέπει να αλλάξεις ηλεκτρολόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το παιδί που ρώτησε για τον μεταγωγικό διακόπτη.

Εχει 3 θέσεις. Στην μέση δεν δίνει πουθενά. Ιδανικό για να κάνεις επισκευές.

Τις άλλες 2 θέσεις τις κάνεις μια για ενεργοποίηση του ρελέ ισχύος, και την άλλη να δίνει στο sonnoff που δίνει στο ρελέ ισχύος.

Πες το σε ηλεκτρολόγο και θα καταλάβει.

Θα προτιμούσα μεταγωγικό 2 επαφών για να κόβει φάση και ουδέτερο.

Καλό θα είναι όλα τα μικρά φορτία όπως sonnoff, πηνιο ρελέ να τα ασφαλίσετε με μια ασφάλεια 2Α. Θα βρείτε τέτοιες ράγας εύκολα από ΑΒΒ και hager.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, parido είπε

Για δες αυτό 

Διαστάσεις 39.2x39.2x18

https://a.aliexpress.com/_mNGUaVk

Κοίτα εκτός ότι γδερνουν τα μεταφορικά αυτό με τι εφαρμογή συνδέεται;  Ήθελα κάτι σε σονοφ ή σιελι μήπως είναι πιο αξιόπιστα και δεν καταγράφουν όλη τη κίνηση του δικτύου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ρελέ ισχύος. Αν κάποιος έχει θέμα με το θόρυβο που κάνουν κατά την ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση τους, υπάρχουν στο εμπόριο και silent. Πχ σειρά s της hager. Λίγο πιο ακριβά βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τελη μαλλον το καψα το Sonoff. Τα ledakia του λειτουργουν, μπλε (συνδεση με ρουτερ) πορτοκαλι (ανοιχτο) αλλα το φωτακι του θερμοσιφωνα δεν αναβει, ουτε μου ζεστανε το νερο που το αναψα το μεσημερι για καμια ωρα...

17 λεπτά πριν, thn είπε

Για τα ρελέ ισχύος. Αν κάποιος έχει θέμα με το θόρυβο που κάνουν κατά την ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση τους, υπάρχουν στο εμπόριο και silent. Πχ σειρά s της hager. Λίγο πιο ακριβά βέβαια

Για ποσο θορυβο μιλαμε? Εγω πχ πηρα αυτο

https://www.skroutz.gr/s/25616708/Hager-Ρελέ-Ράγας-Ισχύος-230V-25A-2NO-ESC225.html

Ειχε και τη σειρα S με 2 ευρω παραπανω μαλλον αυτο που λες, αλλα δεν ηξερα τι ειναι και πηρα το προηγουμενο ρε γαμωτο γιατι το βιαζομουν

https://www.skroutz.gr/s/27226690/Hager-Ρελέ-Ράγας-Ισχύος-2P-25A-230V-ESC225S.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2021 στις 6:25 ΜΜ, therock είπε

Εν τελη μαλλον το καψα το Sonoff. Τα ledakia του λειτουργουν, μπλε (συνδεση με ρουτερ) πορτοκαλι (ανοιχτο) αλλα το φωτακι του θερμοσιφωνα δεν αναβει, ουτε μου ζεστανε το νερο που το αναψα το μεσημερι για καμια ωρα...

Για ποσο θορυβο μιλαμε? Εγω πχ πηρα αυτο

https://www.skroutz.gr/s/25616708/Hager-Ρελέ-Ράγας-Ισχύος-230V-25A-2NO-ESC225.html

Ειχε και τη σειρα S με 2 ευρω παραπανω μαλλον αυτο που λες, αλλα δεν ηξερα τι ειναι και πηρα το προηγουμενο ρε γαμωτο γιατι το βιαζομουν

https://www.skroutz.gr/s/27226690/Hager-Ρελέ-Ράγας-Ισχύος-2P-25A-230V-ESC225S.html

 

Βρες κανονικό ηλεκτρολόγο.

Να λες πάλι καλά που δεν λαμπαδιασε. Έχω φωτό από πελάτη με λαμπαδιασμενο τον πίνακα και την πορτα δίπλα του από ακριβώς το ίδιο πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωταω να βγαλω ακρη. Επαρχια ειμαι εδω, δεν νομιζω καποιος απο τους γεροντες 60αρηδες να ξερει απο sonoff και smart μπλιμπλικια. Τεσπα του πα αμεσα να επαναφερει τον παλιο κλασσικο διακοπτη που ειχα πριν, μεχρι να δω τι θα κανω. Εν τω μεταξυ εχω παρειγειλαει νεο r3 sonoff και τον 25αρι ρελε που ειπαμε.

Μηπως το sonoff r3 δε κανει γενικα με τα 10Α και πρεπει να βρω κατι αλλο. παντως και παλιοτερα που ειχα ρωτησει εδω μεσα και ειχα πει r3 basic για θερμοσιφωνα δεν ειχε διαφωνησει κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα sonnoff κάνουν. Το φορτίο το σηκώνει το ρελέ ισχύος και για αυτό κάνουν.

Αν δεν ξέρουν να συνδέσουν ένα ρελέ ισχύος δεν είναι ηλεκτρολόγοι. 

Το να μην ξέρουν να συνδέσουν το sonoff στο ασύρματο το καταλαβαίνω. Το να μην ξέρουν να κάνουν ένα απλό ηλεκτρολογικό σχέδιο, η να το διαβάσουν επάνω από τα υλικά όχι δεν μπορώ καν να το αποδεχτώ. Πόσο μάλλον να το καταλάβω.

Πριν βάλει το sonoff θα έπρεπε να διαβάσει τα χαρακτηριστικά του. Τι δεν ξέρει να διαβάζει καν; Το πτυχίο πως το πήρε;.

 

Απαράδεκτα πραγματικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2021 στις 6:46 ΜΜ, therock είπε

Ρωταω να βγαλω ακρη. Επαρχια ειμαι εδω, δεν νομιζω καποιος απο τους γεροντες 60αρηδες να ξερει απο sonoff και smart μπλιμπλικια. Τεσπα του πα αμεσα να επαναφερει τον παλιο κλασσικο διακοπτη που ειχα πριν, μεχρι να δω τι θα κανω. Εν τω μεταξυ εχω παρειγειλαει νεο r3 sonoff και τον 25αρι ρελε που ειπαμε.

Μηπως το sonoff r3 δε κανει γενικα με τα 10Α και πρεπει να βρω κατι αλλο. παντως και παλιοτερα που ειχα ρωτησει εδω μεσα και ειχα πει r3 basic για θερμοσιφωνα δεν ειχε διαφωνησει κανεις

10A αντέχει.

Screenshot-2021-11-16-18-56-27-75-4a24d2

 

Τη λύση στην έχουμε πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, parido είπε

Για δες αυτό 

Διαστάσεις 39.2x39.2x18

https://a.aliexpress.com/_mNGUaVk

Αυτό δηλαδή μπαίνει και χωρίς ουδέτερο; Μπορούμε να το βάλουμε και πίσω από το φωτιστικό αντί για μέσα στη πρίζα ώστε να τραβήξουμε ουδέτερο από μια κοντινή πρίζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, k_onstantinos είπε

Ναι, την ανακάλυψα τη σειρά CX3 και εκεί θα πάω. Ναι θέλει ένα έξτρα διακόπτη στον πίνακα που ουσιαστικά είναι το hub εκτός αν έχεις το hub για τους διακόπτες της Legrand που τότε δε χρειάζεσαι και άλλο. Μου φάνηκε πολύ τίμιο σαν λύση και σε λεφτά βγαίνει πάνω κάτω ίδιο με το να έπαιρνα τον ελληνικό διακόπτη με wifi αλλά χωρίς homekit και χωρίς το οικοσύστημα της Legrand.

Τους έχει χρησιμοποιήσει κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Μικρή εγκατάσταση. Απροβλημάτιστη λειτουργία από όσο ξέρω. Το κόστος έχει πέσει ανά τεμάχιο αλλά θέλει προσοχή γιατί το σύνολο μπορεί να ξεφύγει πολύ. Το υλικό ράγας περιορίζεται στο πως είναι και αν αλλάζουν οι καλωδιώσεις. Αν δεν το έχεις σχεδιάσει από την αρχή το πιο εύκολο είναι να αλλάξουν οι διακόπτες (για γενικότερη εφαρμογή, όχι για την αρχική ερώτηση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2021 στις 6:46 ΜΜ, therock είπε

Ρωταω να βγαλω ακρη. Επαρχια ειμαι εδω, δεν νομιζω καποιος απο τους γεροντες 60αρηδες να ξερει απο sonoff και smart μπλιμπλικια. Τεσπα του πα αμεσα να επαναφερει τον παλιο κλασσικο διακοπτη που ειχα πριν, μεχρι να δω τι θα κανω. Εν τω μεταξυ εχω παρειγειλαει νεο r3 sonoff και τον 25αρι ρελε που ειπαμε.

Μηπως το sonoff r3 δε κανει γενικα με τα 10Α και πρεπει να βρω κατι αλλο. παντως και παλιοτερα που ειχα ρωτησει εδω μεσα και ειχα πει r3 basic για θερμοσιφωνα δεν ειχε διαφωνησει κανεις

Πάντως φίλε, είσαι πολύ τυχερός. Σπίτια γίνονται κάρβουνο για πολύ μικρότερα λάθη... Ο τύπος που δέχτηκε να στα τοποθετήσει πρέπει να πάει φυλακή... Και λίγα λέω... Πληρώθηκε κιόλας? ...  

Η προηγούμενη εκατάσταση πρέπει να είχε έναν διπολικό διακόπτη (2 διακόπτες ενωμένους με πλαστικό) καθώς και μια 25άρα ασφάλεια η οποία βρίσκετε μετά τον διπολικό διακόπτη. 

Ετσι θα μπορείς να ανοιγοκλείνεις θερμοσίφωνα και με τον παλαιό διακόπτη, αν κάποια στιγμή χαλάσει το SONOFF,

Οι ασφάλειες ΔΕΝ υπάρχουν για να ασφαλίζουν τις συσκευές, αλλά τα καλώδια. Το sonoff δεν χρειάζετε απαραίτητα ασφάλεια, αλλά το καλώδιο που θα το τροφοδοτήσει, χρειάζεται. Ανάλογα με το τι καλώδιο θα χρησιμοποιήσεις για να τροφοδοτήσεις το SONOFF ανάλογη θα είναι και η ασφάλεια.  Παρόλα αυτά αν ΔΕΝ εχεις χώρο στον πίνακα, αν πάρεις απο μια υπάρχουσα 10άρα (με ανάλογο καλώδιο ΠΑΝΤΑ) αρκεί...  Είναι αποδεκτό να χρησιμοποιήσουμε και ασφάλεια ονομαστικής τιμής μικρότερης απο την "αντοχή" του καλωδίου όπως κάνει ο συμφορουμήτης που απάντησε πριν. 

Μερικοί ορισμοί:

- Ασφάλεια ή/και μικροαυτοματος: διάταξη σχεδιασμένη να διακόπτει την παροχή όταν περάσει ρεύμα μεγαλύτερης της ονομαστικής τιμής. Είναι σχεδιασμένη για μικρό αριθμό χειρισμών. Ως εκ τούτου ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιείται αντι του διακόπτη.

- Διακόπτης. Είνα σχεδιασμένος για μεγάλο αριθμό χειρισμών (ανοιγμα-κλείσιμο). Εχει και αυτός μια ονομαστική τιμή αντοχής σε ρεύμα.

- Ρελέ: Είναι στην ουσία ένας ηλεκτρονικός διακόπτης. Περιέχει έναν ηλεκτρομαγνήτη που κλείνει ή ανοίγει μια ή περισσότερες επαφές. Τα ρελέ έχουν μερικές παραμέτρους όπως:

  • Ονομαστική τιμή τάσης και έντασης (Volt και Ampere) τα οποία αντέχει η επαφή ή οι επαφές που ανοιγοκλείνει το πηνίο. (σε ένα ρελέ ισχύος πχ μπορεί να είναι 240V και 25Α). Εκεί συνδέεται το φορτίο (η κατανάλωση/η συσκευή) που θέλουμε να τροφοδοτήσουμε.
  • Ονομαστικες τιμές τάσης και έντασης τα οποία χρειάζετε το βοηθητικό πηνίο για να λειτουργήσει και να "οπλίσει" δηλαδή να κλείσει τις κύριες επαφές (μπορεί να είναι πχ 220V ή 12V, και συνήθως πολύ μικρής κατανάλωσης της τάξης των mA). Χρησιμοποιώντας ρελέ, μπορούμε να ανοιγοκλείσουμε ΜΕΓΑΛΑ φορτία χρησιμοποιώντας μικρά ρεύματα ελέγχου, απο πχ έναν μικροελεγκτή.

 

Οπότε το SONOFF θα χρειαστεί να δώσει μόνο όση ένταση (ampere) χρειστεί το ρελέ για να "οπλίσει". Το ρεύμα που θα "τραβήξει" ο θερμοσίφωνας, τα 20-25Α, θα περάσει μέσα απο τις επαφές ισχύος του ρελέ. 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...