Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας στην σωστή επιλογή έξυπνου θερμοστάτη.

Στο σπίτι έχω φτιάξει σύστημα με Google Home οπότε θέλω να βάλω τον θερμοστάτη NEST.

Ποιος NEST είναι ο κατάλληλος ;

Έχω μπόιλερ (πετρέλαιο). Το καλοριφέρ είναι συνδεδεμένο και με τον ηλιακό, όταν δεν έχει ζεστό νερό από τον ήλιο να ζεσταίνει από το καλοριφέρ. Εάν δεν κάνω λάθος είναι τριπλής ενέργειας.

Τώρα έχω έναν απλό θερμοστάτη που απλά ενεργοποιεί/απενεργοποιεί το καλοριφέρ.

Βλέπω ότι πολλοί μαζί με τον NEST αγοράζουν και το HEAT LINK. Αυτό πρέπει να τοποθετηθεί δίπλα στο μπόιλερ  ή εκεί που είναι τώρα ο απλός θερμοστάτης ;

Στην περίπτωση που πρέπει να τοποθετηθεί το Heat Link στην θέση του παλιού θερμοστάτη, μπορεί από τα ίδια καλώδια να πάρει ρεύμα και ο Nest ;

Ή εαν έχετε κάποια άλλη εναλλακτική (Όχι χωνευτός) που να συνεργάζεται με Google Assistant  

Τα φώτα σας παρακαλώ

To heat link πάει πακέτο με το θερμοστάτη, δεν μπορεί να λειτουργήσει αλλιώς. Όπως αναφέρεις, το heat link συνδέεται στη θέση του παλιού θερμοστάτη (και παίρνει και ρεύμα) και το Nest thermostat το τοποθετείς όπου σε βολεύει. Τροφοδοτείται από δικό του τροφοδοτικό στην πρίζα, αλλά υπάρχει και επιλογή να παίρνει και ρεύμα από τα καλώδια του παλιού θερμοστάτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2022 στις 5:55 ΜΜ, nzeppos είπε

Ψάχνω για σετ smart θυροτηλεόρασης αλλά ξεκινάω από το μηδέν μιας και δεν έχω επαφή με το αντικείμενο. Δεν θέλω να δουλεύει με μπαταρίες αφού θα μπει σε εγκατάσταση με καινούρια καλωδίωση (που δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα), οπότε για παρόμοιους λόγους μάλλον προτιμώ να παίζει με καλώδιο δικτύου παρά με Wifi.

Επίσης χρειάζομαι 2 εξωτερικές μονάδες αφού η μία θα μπει στην εξώπορτα σε αυλή και η δεύτερη στην κύρια είσοδο της μονοκατοικίας, άρα θα πρέπει αμφότερα να αντέχουν τα καιρικά φαινόμενα. Μία εσωτερική μονάδα νομίζω είναι αρκετή (μαζί με το ίδιο το κουδούνι, που δεν ξέρω αν μπαίνει εντός της μονάδας ή ξεχωριστά), αφού όλος ο υπόλοιπος έλεγχος θα γίνεται από το κινητό αν τυχόν βρίσκομαι σε άλλο σημείο του κτιρίου ή εκτός. Για αυτό το λόγο θέλω και έλεγχο μέσω Alexa, Google Home κλπ ή στη χειρότερη ΗΑ (που σε αυτή τη φάση θα προτιμούσα να αποφύγω). Οπότε δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να έχω μεγάλη/ακριβή οθόνη στην εσωτερική μονάδα αλλά κάτι σχετικά απλό, αφού είναι πιθανότερο ότι θα βλέπω το βίντεο από το ίδιο το κινητό.

Επίσης δεν κοιτάω για κινεζιές αλλά θέλω κάτι αξιόπιστο που θα εγκατασταθεί μία φορά και ευελπιστώ να μείνει για χρόνια. Κάθε πρόταση δεκτή!

Ωραία αλλά απαγορευτικό για μένα λόγω τιμής (200+ κάθε μπουτονιέρα, 500+ η εσωτερική μονάδα) το 

Classe 300EOS with Netatmo

https://www.bticino.com/products-catalogue/classe-300eos-with-netatmo-the-evolution-of-smart/

Γενικά κυκλοφορούν κιτ σε καλύτερες τιμές αλλά δεν πρέπει να έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα το συγκεκριμένο. 

Επεξ/σία από kifinas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Theo X είπε

To heat link πάει πακέτο με το θερμοστάτη, δεν μπορεί να λειτουργήσει αλλιώς. Όπως αναφέρεις, το heat link συνδέεται στη θέση του παλιού θερμοστάτη (και παίρνει και ρεύμα) και το Nest thermostat το τοποθετείς όπου σε βολεύει. Τροφοδοτείται από δικό του τροφοδοτικό στην πρίζα, αλλά υπάρχει και επιλογή να παίρνει και ρεύμα από τα καλώδια του παλιού θερμοστάτη.

Γνωρίζεις εάν υπάρχει κάποιο σχέδιο που να δείχνει αυτό τον τρόπο σύνδεσης; Να παίρνουν και τα 2 ρεύμα μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, kifinas είπε

Ωραία αλλά απαγορευτικό για μένα λόγω τιμής (200+ κάθε μπουτονιέρα, 500+ η εσωτερική μονάδα) το 

Classe 300EOS with Netatmo

https://www.bticino.com/products-catalogue/classe-300eos-with-netatmo-the-evolution-of-smart/

Γενικά κυκλοφορούν κιτ σε καλύτερες τιμές αλλά δεν πρέπει να έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα το συγκεκριμένο. 

Ευχαριστώ πολύ. Σε αυτά τα λεφτά το βρίσκω κι εγώ κάπως τσιμπημένο για το budget που σκοπεύω να διαθέσω, αλλά τουλάχιστον μπορώ να πάρω μια ιδέα για τις δυνατότητες που προσφέρει ώστε να ξέρω τι να ψάξω σε άλλα μοντέλα. Αν κατάλαβα καλά το συγκεκριμένο το βαράνε γιατί έχει ενσωματωμένη Alexa και είναι μέρος ολόκληρου οικοσυστήματος.

Προς το παρόν κοιτάω επί τροχάδην κάποιες μπουτονιέρες και οθόνες από Golmar και Hikvision αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου. Προσπαθώ όμως να κρατήσω το τελικό κόστος στα 400-450 μαξ (για δύο μπουτονιέρες και μία οθόνη).

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλει ψάξιμο και αν δεν πάρεις καμιά καλή πρόταση από εδώ ρώτα σε κατάστημα με συστήματα ασφαλείας. Στα Hikvision πχ έχει συστήματα με δύο καλώδια (για αντικατάσταση σε καλωδίωση παλιού κουδουνιού) που ο controller μετά κάνει από μόνος του 100€. Πας να βάλεις απευθείας UTP και να γλιτώσεις από τα υλικά και ανακαλύπτεις ότι θέλεις ένα επιπλέον χοντρό καλώδιο για το DC που απαιτεί το κυπρί.

Είναι πολλά τα σημεία που μπορείς να την πατήσεις.

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Γνωρίζεις εάν υπάρχει κάποιο σχέδιο που να δείχνει αυτό τον τρόπο σύνδεσης; Να παίρνουν και τα 2 ρεύμα μαζι

Με μια αναζήτηση βρήκα αυτό, προσοχή να βρεις την σωστή έκδοση και όχι αμερικάνικη, Ευρωπαϊκή έκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2022 στις 1:27 ΜΜ, Theo X είπε

Με μια αναζήτηση βρήκα αυτό, προσοχή να βρεις την σωστή έκδοση και όχι αμερικάνικη, Ευρωπαϊκή έκδοση.

Ευχαριστώ, θα το δείξω στον ηλεκτρολόγο. Λογικά αυτός θα καταλάβει χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Πρόσφατα άρχισα και εγώ να πειραματίζομαι, και λόγω οτι σε λίγο μετακομίζω, έχω μερικές απορίες και θα ήθελα τις προτάσεις σας.

1. Στο νέο σπίτι τα ρολά είναι μόνο ηλέκτρικά. Η εγκατάσταση είναι του 2013 οπότε οι διακόπτες θεωρητικά δεν είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας. Πως μπορώ να τους κάνω smart για να τους ελέγχω εξ αποστάσεως?

2. Τι χρειάζεται να προσθέσω στον πίνακα, ώστε να πάλι εξ αποστάσεως να ελέγχω τον θερμοσίφωνα για απλό άνοιξε-κλείσε ή να το ορίζω πρόγραμμα?

Αυτά που έχω μέχρι στιγμής, και τα χειρίζομαι μέσω Google Home, είναι τα εξής 

2 Tplink Tapo έξυπνες πρίζες. Η μία ήταν στα χριστουγεννιάτικα φωτάκια για να μην χώνομαι κάθε ημέρα μέσα στο δέντρο για να βγάζω την πρίζα. Η άλλη τοποθετήθηκε στο ένα A/C για να το ελέγχω εξ αποστάσεως. Το κακό είναι ότι πρέπει να το ανοίγω/κλείνω μονο απο την εφαρμογή αλλιώς φυσικά δεν παίζει.

3 Tplink Tapo Smart λαμπες, που έχω τοποθετήσει στην κουζίνα.

1 Xiaomi Desk Lamp

1 Xiaomi Smart heater (θερμοπομπός)

Το σκεπτικό στο καινούριο σπίτι, είναι όλες οι λάμπες να είναι Smart.

Για πείτε καμία ιδέα/λύση για ρολά και θερμοσίφωνα γιατί κάπου έχω χαθεί.

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, καλη χρονιά!

Για τα ρολά που λες, το πρώτο που πρέπει να δεις, είναι αν οι διακοπτες έχουν ουδέτερο.

Εφόσον έχουν ουδέτερο, αγοράζεις είτε νέους διακόπτες με wifi, είτε ειδικά wifi switch που μπαίνουν πισω απο τον υπάρχοντα διακόπτη και κάνουν την ίδια δουλειά, με τη διαφορά ότι για να μπει μετα ο διακόπτης επειδή αυτά έχουν όγκο, θέλει να τον τοποθετήσεις σε εξωτερικο κουτι επι του τοίχου που θα κρύβει κ τα καλώδια κ το switch, δεν μπαίνουν οι υπαρχοντες διακοπτες χωνευτα μετα. Αν θες να είναι χωνευτοι, αγοράζεις διακόπτες wifi που μπαινουν στην θέση των παλιών, απλά συνηθως έχουν τελειως διαφορετικη εμφανιση απο τους ήδη υπάρχοντες και το σπίτι γίνεται καρναβαλι αν είναι σε εμφανες σημειο.

Aν δεν έχουν ουδέτερο, θα πρέπει να δεις αν υπάρχει πριζα κοντά τους κ να τραβήξεις απο εκει ουδέτερο με ηλεκτρολογο....

Πρόσφατα έκανα αυτη την δουλειά κ έβαλα switch πίσω από τον διακόπτη γιατί δεν ήθελα να αλλάξω τους υπάρχοντες που είχα χρυσοπληρωσει...κ δουλέυουν όλα μια χαρα. Γυρω στα 25 Ευρώ ο ενας μου πήγαν. 

Για τον θερμοσιφωνα, εβαλα το κιτ της woox γυρω στα 50 Ευρώ, σου το στέλνουν ετοιμο με ρελε για τον πινακα κ το συνδεεις, αρκεί να έχεις τουλαχιστον χωρο για ενα ρελε επιπλέον και για το switch με το wifi το οποιο λογικά κρύβεται κ πισω απο τον πινακα, απλά καλό ειναι να το βλέπεις για να μπορείς να το χειριζεσαι κ χειροκινητα από τον διακόπτη του.

Για έλεγχο του Α/C εξ αποστάσεως υπάρχουν ΙR switch με wifi που κοστίζουν 15 ευρώ και τοποθετώντας τα στο χώρο, έχεις τον έλεγχο από όλες τις συσκευες που έχουν τηλεκοντρολ με υπερυθρες και είναι στον ίδιο χώρο (τηλεόραση, κλιματισμο, ηχοσυστημα κτλ κτλ). Ο μόνος λόγος να βάλεις wifi πριζα στο A/C είναι για να μετρας καταναλωση, αφού δεν μπορείς να το χειριστεις παρα μονο να το  αναψεις και να το σβήσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια απορία έχω κι εγώ για τα ρολά, με τη διαφορά ότι θα μπουν σε νέα εγκατάσταση όποτε θα έχει ουδέτερο από την αρχή, καθώς και βαθύτερα χωνευτά κουτιά. Οπότε λέω να πάω προς Shelly 2.5 και ελπίζω να παίξουν όλα όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Παρόμοια απορία έχω κι εγώ για τα ρολά, με τη διαφορά ότι θα μπουν σε νέα εγκατάσταση όποτε θα έχει ουδέτερο από την αρχή, καθώς και βαθύτερα χωνευτά κουτιά. Οπότε λέω να πάω προς Shelly 2.5 και ελπίζω να παίξουν όλα όπως πρέπει.

Τελεια ειναι τα shelly 2.5 σε ρολλα (αρκει να υπαρχει ουδετερος και να χωρανε στο κουτι οπως προειπωθηκε). Συνεργαζονται και με το home assistant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panosv7 είπε

Καλημέρα, καλη χρονιά!

Για τα ρολά που λες, το πρώτο που πρέπει να δεις, είναι αν οι διακοπτες έχουν ουδέτερο.

Εφόσον έχουν ουδέτερο, αγοράζεις είτε νέους διακόπτες με wifi, είτε ειδικά wifi switch που μπαίνουν πισω απο τον υπάρχοντα διακόπτη και κάνουν την ίδια δουλειά, με τη διαφορά ότι για να μπει μετα ο διακόπτης επειδή αυτά έχουν όγκο, θέλει να τον τοποθετήσεις σε εξωτερικο κουτι επι του τοίχου που θα κρύβει κ τα καλώδια κ το switch, δεν μπαίνουν οι υπαρχοντες διακοπτες χωνευτα μετα. Αν θες να είναι χωνευτοι, αγοράζεις διακόπτες wifi που μπαινουν στην θέση των παλιών, απλά συνηθως έχουν τελειως διαφορετικη εμφανιση απο τους ήδη υπάρχοντες και το σπίτι γίνεται καρναβαλι αν είναι σε εμφανες σημειο.

Aν δεν έχουν ουδέτερο, θα πρέπει να δεις αν υπάρχει πριζα κοντά τους κ να τραβήξεις απο εκει ουδέτερο με ηλεκτρολογο....

Πρόσφατα έκανα αυτη την δουλειά κ έβαλα switch πίσω από τον διακόπτη γιατί δεν ήθελα να αλλάξω τους υπάρχοντες που είχα χρυσοπληρωσει...κ δουλέυουν όλα μια χαρα. Γυρω στα 25 Ευρώ ο ενας μου πήγαν. 

Για τον θερμοσιφωνα, εβαλα το κιτ της woox γυρω στα 50 Ευρώ, σου το στέλνουν ετοιμο με ρελε για τον πινακα κ το συνδεεις, αρκεί να έχεις τουλαχιστον χωρο για ενα ρελε επιπλέον και για το switch με το wifi το οποιο λογικά κρύβεται κ πισω απο τον πινακα, απλά καλό ειναι να το βλέπεις για να μπορείς να το χειριζεσαι κ χειροκινητα από τον διακόπτη του.

Για έλεγχο του Α/C εξ αποστάσεως υπάρχουν ΙR switch με wifi που κοστίζουν 15 ευρώ και τοποθετώντας τα στο χώρο, έχεις τον έλεγχο από όλες τις συσκευες που έχουν τηλεκοντρολ με υπερυθρες και είναι στον ίδιο χώρο (τηλεόραση, κλιματισμο, ηχοσυστημα κτλ κτλ). Ο μόνος λόγος να βάλεις wifi πριζα στο A/C είναι για να μετρας καταναλωση, αφού δεν μπορείς να το χειριστεις παρα μονο να το  αναψεις και να το σβήσεις. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, κατατοπιστικότατος.

Για τα ρολά, θα κρατήσω τις σημειώσεις σου, και θα απευθυνθώ σε ηλεκτρολόγο για να δούμε τι και πώς.

Για τα IR Switch, λογικά θα χρειαστώ από ένα σε κάθε δωμάτιο που έχει A/C, για να μπορώ να ελέγχω και τα 3 από μακριά. Είδα ότι μέχρι και Turbo X υπάρχει, δεν ξέρω αν την "παλεύει" όμως.

Τελευταία ερώτηση. Αν πάρω ένα Google Nest ας πούμε, μπορώ να τα ελέγχω όλα μέσω Google Home ή θα πρέπει για το καθε ένα να έχω την δική του εφαρμογή?

Edit

Βρήκα 3 προιόντα που θα χρειαστώ από ότι φαίνεται.

1. Το Switch https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html?from=account_favorites

2. Έξυπνοι διακόπτες ρολών. Τσιμπημένοι, αλλά από ότι φαίνεται λειτουργούν σωστά https://www.skroutz.gr/s/21567449/Nedis-Wi-Fi-Smart-Wall-Switch-Χωνευτός-Διακόπτης-Τοίχου-Wi-Fi-Ρολών-με-Πλαίσιο-και-Τρία-Πλήκτρα-Αφής-Λευκός-WIFIWC10WT.html?from=account_favorites

3. Έξυπνοι διακόπτες για τα φώτα. Καλό και αυτό, αλλά έχω έξυπνες λάμπες προς το παρόν https://www.skroutz.gr/s/21581674/Nedis-WiFi-Smart-Light-Switch-Dual-Χωνευτός-Διακόπτης-Τοίχου-Wi-Fi-για-Έλεγχο-Φωτισμού-με-Πλαίσιο-και-Δύο-Πλήκτρα-Αφής-Λευκός-WIFIWS20WT.html?from=frequently_bought_together

4. Ο ενδιάμεσος για τον θερμοσίφωνα.https://www.skroutz.gr/s/23559236/Sonoff-Basic-R2-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html?from=account_favorites . Εδώ θα χρειαστεί και ασφάλεια κτλ. Ίσως πάρω το κιτάκι που προτείνεις.

Ότι άλλη πρόταση δεκτή!

Επεξ/σία από UncleKim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panosv7 είπε

Για τον θερμοσιφωνα, εβαλα το κιτ της woox γυρω στα 50 Ευρώ, σου το στέλνουν ετοιμο με ρελε για τον πινακα κ το συνδεεις,

 

Εννοείς αυτό?  Δηλαδή για να καταλάβω 9 ευρω (απο ένα της προκοπής μαγαζί στην Αθήνα, υπάρχουν και πολύ φθηνότερα) το Sonoff και 13 ευρώ το ρελέ (αν υποθέσουμε ότι βάζουμε της hager, που δεν είναι καν το silent...) σύνολο 22 ευρώ. Τα υπόλοιπα, τι είναι μέχρι τα μέχρι τα 39.5? η μαγκιά τους?  

Ελεος πια με τους κλέφτες....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις καποιος απο eibport knx; προσπαθω να μοω με dyn dns απομακρισμενα στον editor και στα settings αλλα δεν μπορω.μου γραφει μυνημα για wrong password ενω ο κωδικος που βαζωειναι σιγουρα σωστος. Εχω ανοιξει τις πορτες ssh  ,editor και bmx. Στην οπτικοποιηση μπαινω κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, nkarama είπε

 

Εννοείς αυτό?  Δηλαδή για να καταλάβω 9 ευρω (απο ένα της προκοπής μαγαζί στην Αθήνα, υπάρχουν και πολύ φθηνότερα) το Sonoff και 13 ευρώ το ρελέ (αν υποθέσουμε ότι βάζουμε της hager, που δεν είναι καν το silent...) σύνολο 22 ευρώ. Τα υπόλοιπα, τι είναι μέχρι τα μέχρι τα 39.5? η μαγκιά τους?  

Ελεος πια με τους κλέφτες....

 

Ετσι είναι, απλα πληρωνεις το γεγονός ότι το παίρνεις ετοιμο κ δεν ψαχνεσαι!

Μια φορά την πατησα κ γω κ τοτε το πλήρωσα 50 αγορα συν μεταφορικα....!!!Πλεον ψωνιζω μονος!!

20 ώρες πριν, UncleKim είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, κατατοπιστικότατος.

Για τα ρολά, θα κρατήσω τις σημειώσεις σου, και θα απευθυνθώ σε ηλεκτρολόγο για να δούμε τι και πώς.

Για τα IR Switch, λογικά θα χρειαστώ από ένα σε κάθε δωμάτιο που έχει A/C, για να μπορώ να ελέγχω και τα 3 από μακριά. Είδα ότι μέχρι και Turbo X υπάρχει, δεν ξέρω αν την "παλεύει" όμως.

Τελευταία ερώτηση. Αν πάρω ένα Google Nest ας πούμε, μπορώ να τα ελέγχω όλα μέσω Google Home ή θα πρέπει για το καθε ένα να έχω την δική του εφαρμογή?

Edit

Βρήκα 3 προιόντα που θα χρειαστώ από ότι φαίνεται.

1. Το Switch https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html?from=account_favorites

2. Έξυπνοι διακόπτες ρολών. Τσιμπημένοι, αλλά από ότι φαίνεται λειτουργούν σωστά https://www.skroutz.gr/s/21567449/Nedis-Wi-Fi-Smart-Wall-Switch-Χωνευτός-Διακόπτης-Τοίχου-Wi-Fi-Ρολών-με-Πλαίσιο-και-Τρία-Πλήκτρα-Αφής-Λευκός-WIFIWC10WT.html?from=account_favorites

3. Έξυπνοι διακόπτες για τα φώτα. Καλό και αυτό, αλλά έχω έξυπνες λάμπες προς το παρόν https://www.skroutz.gr/s/21581674/Nedis-WiFi-Smart-Light-Switch-Dual-Χωνευτός-Διακόπτης-Τοίχου-Wi-Fi-για-Έλεγχο-Φωτισμού-με-Πλαίσιο-και-Δύο-Πλήκτρα-Αφής-Λευκός-WIFIWS20WT.html?from=frequently_bought_together

4. Ο ενδιάμεσος για τον θερμοσίφωνα.https://www.skroutz.gr/s/23559236/Sonoff-Basic-R2-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html?from=account_favorites . Εδώ θα χρειαστεί και ασφάλεια κτλ. Ίσως πάρω το κιτάκι που προτείνεις.

Ότι άλλη πρόταση δεκτή!

Λοιπον, για το IR βρήκα και παρήγγειλα θερμομετρο-υγρομετρο με ενσωματωμενες υπερυρθρες που μπαινει στην εφαρμογη smartlife και κάνεις ότι σεναριο θες γυρω στα 25-30 Ευρω! Το παρελαβα και το χρησιμοποιησα κιολας, όλα κομπλε. Κ επειδη εχω ηδη παρα πολλές συσκευες στο smart life μπορω να χειρίζομαι και τα καλοριφερ που τα εχω με ασυρματες πριζες στο smart life και τα κλιματιστικα με υπερυθρες, με βαση την θερμοκρασια που δειχνει το συγκεκριμενο θερμομετρο. Κ φυσικα μπορεις να του σεταρεις κ ότι αλλη συσκευη θες που εχει υπερυθρες.....απο τηλεοραση μεχρι....κ εχεις κ Live πληροφοριες για θερμοκρασια κ υγρασια στο σπιτι!!! Μαλλον θα παρω αλλα δυο για τα υπολοιπα δωματια για να φτιαξω ανεξαρτητα σεναρια.

Για τους διακοπτες ρολων, κατι αντιστοιχο παρηγγειλα απο banggoοd για τις τεντες που εχω κ τους εχω ηδη ενα χρόνο, δουλέυουν αψογα, με σεναρια αν εχει αερα να τις μαζευουν, με ηλιο να ανοιγουν, στις βροχες επισης να ανοιγουν κτλ....!! Φυσικα τους πηρα μισοτιμης απο εκει και μαζι με τα IR remote τους. 

Για το θερμοσίφωνο όπως λεει κ ο nkarama παραπάνω, αγοραζεις μονος σου τα κομματια κ σου βγαίνουν πολυ φθηνοτερα κ αγοραζεις κ το αθορυβο ρελε για να μην ακους καθε πρωι στον υπνο σου το ΓΚΑΠ που αναβει το θερμοσιφωνο....! Εγω πριν ενα + χρονο το πηρα πακετο κ μου το περασε φίλος ηλεκτρολογος κ πληρωσα τσαμπα πολυ παραπανω για την αγορα!

 

Γενικά προσπαθησε οτι αγοραζεις να μπαινει σε μια εφαρμογη, για να μην εχεις εκατο διαφορετικες (αν κ βαζοντας google home τις ενσωματωνει ολες), για δικη σου διευκολυνση. 

 

 

23 ώρες πριν, nzeppos είπε

Παρόμοια απορία έχω κι εγώ για τα ρολά, με τη διαφορά ότι θα μπουν σε νέα εγκατάσταση όποτε θα έχει ουδέτερο από την αρχή, καθώς και βαθύτερα χωνευτά κουτιά. Οπότε λέω να πάω προς Shelly 2.5 και ελπίζω να παίξουν όλα όπως πρέπει.

Αν εχεις βαθυτερα κουτια και ουδετερο, η εγκατασταση ειναι παιχνιδακι!

Επεξ/σία από panosv7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...