Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, marksk είπε

Δεν είναι "άσχημο", αλλά είναι άσχημο... Τουλάχιστον αν ισχύουν αυτά που λέει ο κινέζος για 5.5ΚW... που και 4.5KW να είναι πάλι καλύπτουν τους περισσότερους... 

Αλλα αυτη την "κουμούτσα" που να την χωρέσεις στον πίνακα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2022 στις 7:27 ΜΜ, tvkal είπε

Πάνο αν θες πες μας τι συσκευές έχεις στο smart life και τι συσκευή χρησιμοποιείς για υπέρυθρες των κλιματιστικών.

 

Αυτή τη στιγμή έχω 2 έξυπνες πρίζες για τα κλιματιστικά (για μέτρηση κατανάλωσης μόνο) 6 έξυπνες πρίζες με μετρητή ενέργειας για να αναβοσβήνω και να μετράω κατανάλωση στα καλοριφέρ που εχω μετατρέψει σε Autoheat, σύστημα αυτόματου ποτίσματος blitzwolf, 5 διακόπτες για τέντες, 5 ρελε για wifi ρολλα,  και τελευταίο entry ένα θερμόμετρο-υγρόμετρο με ενσωματωμένο IR για χειρισμο συσκευων.

Το θερμόμετρο με τις υπερυθρες είναι αυτό

https://gr.banggood.com/MoesHouse-WiFi-Tuya-Smart-IR-Remote-Controller-Temperature-and-Humidity-Sensor-for-Air-Conditioner-TV-AC-Works-with-Alexa-Google-Home-p-1913276.html?utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_organic&gmcCountry=GR&utm_content=minha&utm_campaign=minha-grg-el-pc&currency=EUR&cur_warehouse=CN&createTmp=1&utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_bgs&utm_content=sxxx&utm_campaign=sxxx-ssc-grg-el-cw-all-1122&ad_id=563661393344&gclid=EAIaIQobChMIhIOSpfGw9QIVx5BoCR0gHwHlEAQYAyABEgKD__D_BwE

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, panosv7 είπε

Αυτή τη στιγμή έχω 2 έξυπνες πρίζες για τα κλιματιστικά (για μέτρηση κατανάλωσης μόνο) 6 έξυπνες πρίζες με μετρητή ενέργειας για να αναβοσβήνω και να μετράω κατανάλωση στα καλοριφέρ που εχω μετατρέψει σε Autoheat, σύστημα αυτόματου ποτίσματος blitzwolf, 5 διακόπτες για τέντες, 5 ρελε για wifi ρολλα,  και τελευταίο entry ένα θερμόμετρο-υγρόμετρο με ενσωματωμένο IR για χειρισμο συσκευων.

Το θερμόμετρο με τις υπερυθρες είναι αυτό

https://gr.banggood.com/MoesHouse-WiFi-Tuya-Smart-IR-Remote-Controller-Temperature-and-Humidity-Sensor-for-Air-Conditioner-TV-AC-Works-with-Alexa-Google-Home-p-1913276.html?utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_organic&gmcCountry=GR&utm_content=minha&utm_campaign=minha-grg-el-pc&currency=EUR&cur_warehouse=CN&createTmp=1&utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_bgs&utm_content=sxxx&utm_campaign=sxxx-ssc-grg-el-cw-all-1122&ad_id=563661393344&gclid=EAIaIQobChMIhIOSpfGw9QIVx5BoCR0gHwHlEAQYAyABEgKD__D_BwE

Πώς έκανες το πότισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, panosv7 είπε

.... και τελευταίο entry ένα θερμόμετρο-υγρόμετρο με ενσωματωμένο IR για χειρισμο συσκευων.   Το θερμόμετρο με τις υπερυθρες είναι αυτό...

https://gr.banggood.com/MoesHouse-WiFi-Tuya-Smart-IR-Remote-Controller-Temperature-and-Humidity-Sensor-for-Air-Conditioner-TV-AC-Works-with-Alexa-Google-Home-p-1913276.htm

Πάνο το θερμόμετρο με τις υπέρυθρες το σετάρισες με το κλιματιστικό σου και δουλεύει ? Με τι μάρκα κλιματιστικό το έχεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει κανονικά και με σεναρια και τα πάντα όλα!

Το έχω βαλει π.χ το απογευμα απο 17-23:30 εφοσον πέσει κάτω απο 18,8 το σαλόνι να αναβει κ εφόσον περάσει 21 να σβήνει. Το κλιματιστικό είναι ένας δεινόσαυρος LG 20 ετίας και σου βγάζει κανονικά μενου για ανεμιστηρα, mode λειτουργίας και θερμοκρασία και δουλευει και μεσω Google Home κανονικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά @panosv7 και η ασφάλεια απλά κοιτάω κάτι να το βάλω άμεσα  και από bangood με καθυστερεί κανένα μήνα συνήθως. Μια ακόμα ερώτηση, η smart life είναι από τις πιο πληρης εφαρμογές ; η home assistant θέλει δικό σου server για να αξίζει να πας εκεί; η εταιρεία δεν έχει servers; θέλω να πω , οι διαφορές ha και smart life που εντοπίζονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, panosv7 said:

Αυτή τη στιγμή έχω 2 έξυπνες πρίζες για τα κλιματιστικά (για μέτρηση κατανάλωσης μόνο) 6 έξυπνες πρίζες με μετρητή ενέργειας για να αναβοσβήνω και να μετράω κατανάλωση στα καλοριφέρ που εχω μετατρέψει σε Autoheat, σύστημα αυτόματου ποτίσματος blitzwolf, 5 διακόπτες για τέντες, 5 ρελε για wifi ρολλα,  και τελευταίο entry ένα θερμόμετρο-υγρόμετρο με ενσωματωμένο IR για χειρισμο συσκευων.

Το θερμόμετρο με τις υπερυθρες είναι αυτό

https://gr.banggood.com/MoesHouse-WiFi-Tuya-Smart-IR-Remote-Controller-Temperature-and-Humidity-Sensor-for-Air-Conditioner-TV-AC-Works-with-Alexa-Google-Home-p-1913276.html?utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_organic&gmcCountry=GR&utm_content=minha&utm_campaign=minha-grg-el-pc&currency=EUR&cur_warehouse=CN&createTmp=1&utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_bgs&utm_content=sxxx&utm_campaign=sxxx-ssc-grg-el-cw-all-1122&ad_id=563661393344&gclid=EAIaIQobChMIhIOSpfGw9QIVx5BoCR0gHwHlEAQYAyABEgKD__D_BwE

Αν δεν σου κάνει κόπο θα μπορουσες να βάλεις link από όλα όσα ανέφερες?  

Επίσης έχεις κάποια κεντρική εφαρογή που τα ελέγχεις όλα?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα η Smart Life είναι απλά μια εφαρμογή που της ρίχνεις μέσα τις συνεργαζόμενες συσκευές και μπορείς να κάνεις σενάρια κτλ. Σε σχέση με το HA είναι πολύ απλη στη χρήση και εγκατάσταση αλλά περνάει απο Server στην Κίνα, ενώ  το HA είναι για προχωρημένους χρήστες όπου ρίχνεις τις συσκευές στο δικο σου server με Raspberry Pi και μπορείς να κάνεις κυριολεκτικά ό,τι θες με προγραμματισμο (βέβαια προϋποθέτει γνώσεις και χρόνο),  .

Γενικά δεν έχω παράπονο από την εφαρμογή και μάλιστα με τα τελευταία updates έχει προχωρήσει πολύ και έχει κανει και ξεχωριστή καρτέλα για ενέργεια και καταναλώσεις με προτάσεις για εξοικονόμηση ενέργειας όπως και αλλη καρτέλα για τη θερμοκρασία-κλίμα στο σπίτι και πως να το βελτιώσεις. Γενικά δεν εχει τύχει να θελω να φτιάξω κάποιο σενάριο ( κ έχω φτιάξει πολλά που τα έχω και ένεργά) και να μην το υποστηρίζει κ επίσης δεν είχα ούτε αποσυνδεσεις σε συσκευες κτλ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Damned7 είπε

Μπορείς σε παρακαλώ να μας γράψεις ποια προϊόντα ακριβώς χρησιμοποίησες για να έχεις έλεγχο του θερμοσίφωνα και ποιο το συνολικό τους κόστος;

Επίσης αν κάποιοι άλλοι έχουν άλλες προτάσεις δοκιμασμένες παρακαλώ να μας τις πουν για να τις έχουμε συγκεντρωμένες γιατί το ποστ είναι χαοτικο για εμάς τους αρχάριους.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επεξ/σία από kid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tsino είπε

Αν δεν σου κάνει κόπο θα μπορουσες να βάλεις link από όλα όσα ανέφερες?  

Επίσης έχεις κάποια κεντρική εφαρογή που τα ελέγχεις όλα?  

Η εφαρμογή είναι η Smart life με την προϋπόθεση ότι είναι συμβατές μαζί της οι συσκευές που θα πάρεις!

Εχω βάλει link παραπανω απο το θερμομετρο και το αυτοματο ποτισμα,

οι διακοπτες για ρολλα και τεντες ειναι αυτοι: 

Για ρολά:

https://gr.banggood.com/MoesHouse-MS-108WR-WiFi-RF-Smart-Curtain-Blinds-Module-Switch-Roller-Shutter-Motor-Tuya-Wireless-Remote-Control-Work-with-Alexa-Google-Home-p-1679938.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search

 

Για τέντες: 

https://gr.banggood.com/BlitzWolf-BW-SS12-WiFi-Smart-Curtain-Shutter-Switch-Wireless-Curtain-Motor-Touch-Glass-Panel-Time-Schedule-APP-Remote-Control-Voice-Control-Works-With-Amazon-Alexa-and-Google-Assistant-p-1859580.html?cur_warehouse=CZ&ID=6287845&rmmds=search

 

Τις εξυπνες πριζες τις αγορασα όλες απο e-shop, δεν εχει πια τις ιδιες, αλλα κ αυτες ακριβως το ιδιο ειναι μαλλον με άλλο όνομα: 

https://www.e-shop.gr/greenblue-gb705-remote-controlled-wifi-socket-3840w-p-PER.589500

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, kid είπε

Μπορείς σε παρακαλώ να μας γράψεις ποια προϊόντα ακριβώς χρησιμοποίησες για να έχεις έλεγχο του θερμοσίφωνα και ποιο το συνολικό τους κόστος;

Ασφάλεια  41 ευρώ και 10 ευρώ έδωσα στον ηλεκτρολόγο για την τοποθέτηση.

Επεξ/σία από Damned7
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kid είπε

Μπορείς σε παρακαλώ να μας γράψεις ποια προϊόντα ακριβώς χρησιμοποίησες για να έχεις έλεγχο του θερμοσίφωνα και ποιο το συνολικό τους κόστος;

Επίσης αν κάποιοι άλλοι έχουν άλλες προτάσεις δοκιμασμένες παρακαλώ να μας τις πουν για να τις έχουμε συγκεντρωμένες γιατί το ποστ είναι χαοτικο για εμάς τους αρχάριους.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Μπορείς απλα να βάλεις ενα Sonoff Basic (5-6€) + Ρελε (αν δεν εχεις 10€). Δεδομενου οτι εχεις ηδη διακοπτη με λαμπακι στον πινακα για το θερμοσυφωνο. Θετικα στο Sonoff με το eWelink εναντι του Tuya ειναι γενικα το Local Mode . Δλδ δουλευει και χωρις Internet. Απο κει και περα ενας ηλεκτρολογος οτι παρει (10-20€).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...