Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω πως κάποιοι έχετε netatmo.Έχει δοκιμάσει κανείς αν μπορεί η κεντρική μονάδα του netatmo (https://ecat.legrand.gr/insideproduct.php?ProductID=412181) να δεί τους αισθητήρες θερμοκρασίας της sonoff (https://sonoff.tech/product/smart-home-security/snzb-02/ ) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/1/2022 στις 12:30 ΜΜ, Jackv είπε

Βλέπω πως κάποιοι έχετε netatmo.Έχει δοκιμάσει κανείς αν μπορεί η κεντρική μονάδα του netatmo (https://ecat.legrand.gr/insideproduct.php?ProductID=412181) να δεί τους αισθητήρες θερμοκρασίας της sonoff (https://sonoff.tech/product/smart-home-security/snzb-02/ ) ;

Δε νομίζω πως το EDMX3 υποστηρίζει Zigbee...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκε η ασφάλεια θερμοσίφωνα πάνω στον πινάκα.

Φαίνεται καλή ποιότητα.

Ο  χρόνος θα δείξει.

IMG_20220112_1556177.jpg

IMG_20220112_1549077.jpg

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2022 στις 3:18 ΜΜ, Theo X είπε

To heat link πάει πακέτο με το θερμοστάτη, δεν μπορεί να λειτουργήσει αλλιώς. Όπως αναφέρεις, το heat link συνδέεται στη θέση του παλιού θερμοστάτη (και παίρνει και ρεύμα) και το Nest thermostat το τοποθετείς όπου σε βολεύει. Τροφοδοτείται από δικό του τροφοδοτικό στην πρίζα, αλλά υπάρχει και επιλογή να παίρνει και ρεύμα από τα καλώδια του παλιού θερμοστάτη.

To Heatlink στην Ευρώπη πάει μαζί με το θερμοστάτη καθώς παίζουμε με 220v. Στην Αμερική είναι χωρίς heatlink. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lalexoulhs είπε

To Heatlink στην Ευρώπη πάει μαζί με το θερμοστάτη καθώς παίζουμε με 220v. Στην Αμερική είναι χωρίς heatlink. 

A sorry δεν ήξερα ότι ο φίλος ήταν Αμερική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2022 στις 9:33 ΠΜ, panosv7 είπε

Λοιπον, για το IR βρήκα και παρήγγειλα θερμομετρο-υγρομετρο με ενσωματωμενες υπερυρθρες που μπαινει στην εφαρμογη smartlife και κάνεις ότι σεναριο θες γυρω στα 25-30 Ευρω! Το παρελαβα και το χρησιμοποιησα κιολας, όλα κομπλε. Κ επειδη εχω ηδη παρα πολλές συσκευες στο smart life μπορω να χειρίζομαι και τα καλοριφερ που τα εχω με ασυρματες πριζες στο smart life και τα κλιματιστικα με υπερυθρες, με βαση την θερμοκρασια που δειχνει το συγκεκριμενο θερμομετρο. Κ φυσικα μπορεις να του σεταρεις κ ότι αλλη συσκευη θες που εχει υπερυθρες.....απο τηλεοραση μεχρι....κ εχεις κ Live πληροφοριες για θερμοκρασια κ υγρασια στο σπιτι!!! Μαλλον θα παρω αλλα δυο για τα υπολοιπα δωματια για να φτιαξω ανεξαρτητα σεναρια.

Πάνο αν θες πες μας τι συσκευές έχεις στο smart life και τι συσκευή χρησιμοποιείς για υπέρυθρες των κλιματιστικών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, 8an0s είπε

Δεν έχει το EDMX3 μέσα το pdf

Όχι αλλά για να λειτουργούν όλοι οι διακόπτες και το βασικό κιτ με zigbee δε μπορεί το edmx3 να δουλευει αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον ενδιάμεσο διακόπτη να επιλέξω για να συνδέεται με smart life ; θέλω να τον βάλω στον θερμοσίφωνα. Επίσης κάποια στιγμή θα στήσω ha αλλά εκεί δεν νομίζω να έχω θέμα γιατί είναι όλα σχεδόν συμβατά; τέλος αν μερικές συσκευές είναι wifi και άλλες zigbee θα καταφέρω να τα σεταρω στο ha ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeG είπε

Ποιον ενδιάμεσο διακόπτη να επιλέξω για να συνδέεται με smart life ; 

Αυτός ο ενδιάμεσος διακόπτης δουλεύει δοκιμασμένα με Smart Life όπως και όλα τα προϊόντα της εταιρείας.

Εγώ έβαλα μια ασφάλεια κατευθείαν στον πίνακα γιατί είδα ότι το κόστος του συγκεκριμενου ενδιάμεσου μαζί με έναν καλό αθόρυβο ρελε πλησίαζαν στο κόστος την ασφάλεια που πήρα(41ευρώ ).

Δες φώτο αν θες πιο πάνω.

Πάντα αναφέρομαι σε συσκευές που δουλεύουν με Smart Life,Tuya ,Blitzwolf App,που στην ουσία είναι το ίδιο.

Επεξ/σία από Damned7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Αυτός ο ενδιάμεσος διακόπτης δουλεύει δοκιμασμένα με Smart Life όπως και όλα τα προϊόντα της εταιρείας.

Εγώ έβαλα μια ασφάλεια κατευθείαν στον πίνακα γιατί είδα ότι το κόστος του συγκεκριμενου ενδιάμεσου μαζί με έναν καλό αθόρυβο ρελε πλησίαζαν στο κόστος την ασφάλεια που πήρα(41ευρώ ).

Δες φώτο αν θες πιο πάνω.

Πάντα αναφέρομαι σε συσκευές που δουλεύουν με Smart Life,Tuya ,Blitzwolf App,που στην ουσία είναι το ίδιο.

Καλησπέρα! Τελικά έχει μόνο τον χειρισμό? Επίσης αυτό που σας ρώτησα και τότε που περιμένατε για παραλαβή,είναι τελικά WiFi?έχει και κατανάλωση είτε μόνο χειρισμός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα! Τελικά έχει μόνο τον χειρισμό? Επίσης αυτό που σας ρώτησα και τότε που περιμένατε για παραλαβή,είναι τελικά WiFi?έχει και κατανάλωση είτε μόνο χειρισμός?

WiFi είναι κατανάλωση δεν έχει.

Υπάρχει και με κατανάλωση αλλά πάμε στα διπλά λεφτά.

Έχει χειρισμό,απομακρυσμενο,scheduled timer και μερικά άλλα.

screenshot_20220113_220353.jpgscreenshot_20220113_220908.jpg.02d00b88abf1e12eac74d3764c66d5fc.jpg

Επεξ/σία από Damned7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Damned7 είπε

Αυτός ο ενδιάμεσος διακόπτης δουλεύει δοκιμασμένα με Smart Life όπως και όλα τα προϊόντα της εταιρείας.

Εγώ έβαλα μια ασφάλεια κατευθείαν στον πίνακα γιατί είδα ότι το κόστος του συγκεκριμενου ενδιάμεσου μαζί με έναν καλό αθόρυβο ρελε πλησίαζαν στο κόστος την ασφάλεια που πήρα(41ευρώ ).

Δες φώτο αν θες πιο πάνω.

Πάντα αναφέρομαι σε συσκευές που δουλεύουν με Smart Life,Tuya ,Blitzwolf App,που στην ουσία είναι το ίδιο.

Σε τι ασφάλεια αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...