Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, GeG είπε

smart plug τι αλλο περα απο λαμπες βαζετε; δημιουργηστε μου σας παρακαλω νεες αναγκες 😅

έχω βάλει αφυγραντήρα (για να μετράω μακροπρόθεσμα την κατανάλωση)

κατά καιρούς έχω διαβάσει για
καλοριφέρ ή άλλη θερμαντική μονάδα
air condition (που επίσης μετράνε κατανάλωση)
ραδιόφωνο για ξυπνητήρι
καφετιέρα για να βρίσκεις έτοιμο καφέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, ekkli είπε

έχω βάλει αφυγραντήρα (για να μετράω μακροπρόθεσμα την κατανάλωση)

κατά καιρούς έχω διαβάσει για
καλοριφέρ ή άλλη θερμαντική μονάδα
air condition (που επίσης μετράνε κατανάλωση)
ραδιόφωνο για ξυπνητήρι
καφετιέρα για να βρίσκεις έτοιμο καφέ

Καφετιερα ήθελα και εγώ να βάλω αλλά πως θα γίνει, αν πατήσω να ξεκινήσει και δεν είναι στο ρευμα, οταν την συνδέσω θέλει παλι πατημα! Μάλλον είναι συγκεκριμένες που θα έχουν διακόπτη και όχι μπουτον όπως εμένα.

Στις 14/1/2022 στις 9:18 ΠΜ, Damned7 είπε

Αν πάρω μεγαλύτερα amp δεν υπάρχει προβλημα σωστά; απλά για να υπάρχει περιθωριο είπα να παρω κανένα μεγαλυτερο από αυτό που έστειλες, ωστόσο όσο και να ψάχνω για άλλο παρομοιο ρελε δεν βρίσκω τίποτα και ουτε κάποιον ενδιάμεσο συμβατό με smart life, βασικα το δευτερο δεν ξέρω πως να το ψάξω για συμβατότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeG είπε

Καφετιερα ήθελα και εγώ να βάλω αλλά πως θα γίνει, αν πατήσω να ξεκινήσει και δεν είναι στο ρευμα, οταν την συνδέσω θέλει παλι πατημα! Μάλλον είναι συγκεκριμένες που θα έχουν διακόπτη και όχι μπουτον όπως εμένα.

οι καφετιέρες γαλλικού έχουν τέτοιο κουμπί, on/off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ekkli είπε

οι καφετιέρες γαλλικού έχουν τέτοιο κουμπί, on/off

Εμένα έχει μπουτον! Μπορεί να βαλω ενα on/off να γίνει δουλειά, είναι εκτός εγγυησης πλεον, τεσπα ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, αντιμετωπίζει κανείς προβλήματα με τις sonoff συσκευές? Εμένα από εχθές το βράδυ και οι δύο είναι offline και φαίνεται να είναι server problem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbakiasss είπε

Καλημέρα, αντιμετωπίζει κανείς προβλήματα με τις sonoff συσκευές? Εμένα από εχθές το βράδυ και οι δύο είναι offline και φαίνεται να είναι server problem.

ναι, το έχουν αναφέρει και άλλοι. από χθες κάτι γίνεται μάλλον με τους σερβερ τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeG είπε

Αν πάρω μεγαλύτερα amp δεν υπάρχει προβλημα σωστά; απλά για να υπάρχει περιθωριο είπα να παρω κανένα μεγαλυτερο από αυτό που έστειλες, ωστόσο όσο και να ψάχνω για άλλο παρομοιο ρελε δεν βρίσκω τίποτα και ουτε κάποιον ενδιάμεσο συμβατό με smart life, βασικα το δευτερο δεν ξέρω πως να το ψάξω για συμβατότητα

Για ενδιάμεσο με υποστήριξη Smart life σου έχω απαντηση σε προηγούμενη ανάρτηση μου.

Ότι ενδιάμεσο βρεις που υποστηρίζεται από Tuya ,Smart Life,Blitzwolf app σου κάνει.

Για μεγαλύτερη ασφάλεια σε Α ρώτα ηλεκτρολόγο.

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
54 λεπτά πριν, GeG είπε

Εμένα έχει μπουτον! Μπορεί να βαλω ενα on/off να γίνει δουλειά, είναι εκτός εγγυησης πλεον, τεσπα ευχαριστώ

Εγώ πήρα μια με 25 30 ευρώ που έχει χρόνοπρογρμματισμο η ίδια η καφετιέρα και όλα κομπλέ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Για ενδιάμεσο με υποστήριξη Smart life σου έχω απαντηση σε προηγούμενη ανάρτηση μου.

Ότι ενδιάμεσο βρεις που υποστηρίζεται από Tuya ,Smart Life,Blitzwolf app σου κάνει.

Για μεγαλύτερη ασφάλεια σε Α ρώτα ηλεκτρολόγο.

Ααα σορυ δεν το ειχα δει αυτό, μόνο το smart circuit breaker και νόμιζα ότι μόνο εκείνο θες για τον θερμοσίφωνα

 

Διάβασα την προηγουμενη ανάρτηση και κατάλαβα, σε ευχαριστώ!

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, GeG είπε

Ααα σορυ δεν το ειχα δει αυτό, μόνο το smart circuit breaker και νόμιζα ότι μόνο εκείνο θες για τον θερμοσίφωνα

Ένα από το δυο θες.

Η θα κάνεις την πατέντα με ενδιάμεσο και ρελε,η θα πάρεις μια έξυπνη ασφάλεια πίνακα.

Επεξ/σία από Damned7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2022 στις 8:46 ΜΜ, parido είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Διάβασα τα λίγο παλαιότερα σχόλια σχετικά με θέρμανση θερμοστάτες και θερμοστάτες ανά καλοριφέρ και είναι ένα θέμα που προσπαθώ να καταλάβω αν θα έχω οικονομία στο δικό μου χώρο και πως δουλεύει γενικότερα. 

Αυτόνομη θέρμανση με ατομικό λέβητα αερίου. Σπίτι 75 τμ και θέλω διαφορετική θερμοκρασία σε κάποια δωμάτια. Επίσης στο σημείο που είναι ο υπάρχον (όχι έξυπνος) θερμοστάτης δεν είναι πολύ σωστό αλλά οκ.

Ξέρεις κάνεις να μου εξηγήσει 

1) αν χρειάζομαι και έξυπνο κεντρικό θερμοστάτη και έξυπνους θερμοστάτες ανά καλοριφέρ/δωμάτιο;

2) ας υποθέσουμε ότι ο κεντρικός θερμοστάτης βρίσκεται σε ένα δωμάτιο με ένα σώμα καλοριφέρ (στο ίδιο δωμάτιο) και το σώμα καλοριφέρ έχει δικό του θερμοστάτη. Κεντρικός θερμοστάτης στους 22 βαθμούς , θερμοκρασία του σώματος καλοριφέρ στους 19. 

Ο λέβητας θα συνεχίσει να δουλεύει όταν η θερμοκρασία φτάσει 19 και σταματήσει να δουλεύει το σώμα;

 

Ρε παιδιά κάνεις τα φώτα του;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Damned7το παρακατω μας κανει για την πατεντα του θερμοσιφωνα ; δεν καταλαβαινω τι διαφορα εχει απο το συνηθες μακροστενο smart switch που βλεπω να παιζει πιο συχνα.

https://www.banggood.com/16A-Mini-Smart-Wifi-DIY-Switch-Support-2-Way-Control-Smart-Home-Automation-Module-Work-with-Alexa-Google-Home-Smart-Life-App-p-1798771.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeG είπε

@Damned7το παρακατω μας κανει για την πατεντα του θερμοσιφωνα ; δεν καταλαβαινω τι διαφορα εχει απο το συνηθες μακροστενο smart switch που βλεπω να παιζει πιο συχνα.

https://www.banggood.com/16A-Mini-Smart-Wifi-DIY-Switch-Support-2-Way-Control-Smart-Home-Automation-Module-Work-with-Alexa-Google-Home-Smart-Life-App-p-1798771.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search

Σου κάνει.

Η διαφορά είναι ότι μπορείς να το συνδέσεις και με χειροκίνητο διακόπτη on/off τοίχου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Σου κάνει.

Η διαφορά είναι ότι μπορείς να το συνδέσεις και με χειροκίνητο διακόπτη on/off τοίχου.

αυτο δεν εχει μπουτονακι για να το ενεργοποιω και χειροκινητα ; ή απλα θα σηκωνω τον ρελε ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, GeG είπε

smart plug τι αλλο περα απο λαμπες βαζετε; δημιουργηστε μου σας παρακαλω νεες αναγκες 😅

Σύνδεση σε αεροθερμο μπάνιου για να το κάνει φούρνο πριν το πρωινό ντουζ και σύνδεση σε qi charger που να κόβει τη φόρτιση του κινητού στο 90% τη νύχτα (για να μην ξελιγωνει τη μπαταρία).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...