Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, GeG είπε

αυτο δεν εχει μπουτονακι για να το ενεργοποιω και χειροκινητα ; ή απλα θα σηκωνω τον ρελε ;

Κανονικά για να γίνει εμφανισιακά καλή δουλειά αυτό πρέπει να μπει πίσω από τον πίνακα αλλά δεν θα έχεις πρόσβαση στο κουμπί που έχει πάνω. Λογικά αν αφήσεις και την ασφάλεια που έχεις ήδη πάνω στον πίνακα να μπορείς και από εκεί να ανοιγοκλεινεις τον θερμοσίφωνα. Ηλεκτρολόγος θα σου απαντηση πως πρέπει να τα συνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, GeG είπε

αυτο δεν εχει μπουτονακι για να το ενεργοποιω και χειροκινητα ; ή απλα θα σηκωνω τον ρελε ;

 

Παιρνει εξωτερικο μπουτον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παγίδες της πόρτας που πουλάνε σκέτες και μπαίνουν σε tuya/smart life πως τις ενεργοποιείς;

Εννοώ βγαίνω από το σπίτι και θέλω να μπει σαν συναγερμός 

Είναι μόνο για σενάρια;

 

Τώρα έχω έναν της digoo που τα κάνω όλα με το χειριστήριο του ή από κινητό εδώ και 3 χρόνια δουλεύει άψογα 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, marioboni said:

Οι παγίδες της πόρτας που πουλάνε σκέτες και μπαίνουν σε tuya/smart life πως τις ενεργοποιείς;

Εννοώ βγαίνω από το σπίτι και θέλω να μπει σαν συναγερμός 

Είναι μόνο για σενάρια;

 

Τώρα έχω έναν της digoo που τα κάνω όλα με το χειριστήριο του ή από κινητό εδώ και 3 χρόνια δουλεύει άψογα 

 

 

Η παγίδες υπάρχουν WiFi standalone που δεν θέλουν υποχρεωτικά το hub τους, μπορούν να σας στείλουν μύνημα ότι ανοίχτηκε η πόρτα είτε έκλεισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, agnostos13 said:

Εχουμε καμιά πρόταση για οικονομικό smart plug με (σχετικά) αξιόπιστο energy monitoring;

Ευχαριστώ;

https://www.allsmart.gr/spiti-kipos/ilektrologika/ilektrologiko-uliko/tileheirizomenes-prizes-diakoptes/gosund-eksypni-priza-plug-compact-design-15a/

 

Εγώ έχω πάρει την διπλή και της έχω περάσει tasmota. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Bourdoulas said:

Καλή τιμή. Παίρνει και esphome .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, liakjim said:

Αλήθεια; Πώς; ΟΤΑ;

Ναι με το tuya-convert. Το έχω κάνει σε 7-8 συσκευές. Ακόμα και σε συσκευές που δεν υπήρχαν στην λίστα συμβατότητας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 λεπτά πριν, GeG είπε

Το tasmota είναι κάποιος προτοκολο συνδεσης; κάποια εφαρμογή όπως home assistant ; τι φάση;

tasmota ειναι το ονομα απο ενα project που αφορα custom firmware για συσκευες που εχουν καποιο συγκεκριμενο τσιπ οπως αυτο που χρησιμοποιουν τα sonoff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Spect~ είπε

tasmota ειναι το ονομα απο ενα project που αφορα custom firmware για συσκευες που εχουν καποιο συγκεκριμενο τσιπ οπως αυτο που χρησιμοποιουν τα sonoff

Και τα οφέλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...