Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
10 λεπτά πριν, GeG είπε

Γιατί δεν θέλω να κάνω τρέλα πραματα  και έχει και κόστος για rpi και αρκετό ψάξιμο να το σεταρω. Τουλάχιστον όχι ακόμα διότι τώρα θέλω να βαλω μονο κάποια φώτα, plugs , θερμόμετρα /υγρασιομετρα

Το Rpi σου βγαινει κανα 50αρι αν θυμαμαι καλα. Σιγουρα ειναι διαδικασια αλλα τα ωφελοι ειναι πολλα συν οτι συνηθως εχεις και κερδος απο συσκευες που βρισκεις πιο οικονομικες απο οταν μενεις σε ενα οικοσυστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Το Rpi σου βγαινει κανα 50αρι αν θυμαμαι καλα. Σιγουρα ειναι διαδικασια αλλα τα ωφελοι ειναι πολλα συν οτι συνηθως εχεις και κερδος απο συσκευες που βρισκεις πιο οικονομικες απο οταν μενεις σε ενα οικοσυστημα

Μπορώ να τρέχω διαφορά οικοσυστήματα παράλληλα στο ha ;

 

Βασικα έχεις δικιοτ τώρα που θυμήθηκα, πρέπει να γίνεται

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως βρήκα την υγειά μου με το παρακάτω zigbee gateway, υποστηρίζει πάνω από 100 συσκευές zigbee και το  μεγάλο + είναι ότι έχει και Ethernet,από τότε που το έβαλα ούτε μια αποσύνδεση και επίσης λειτουργούν όλα ρολόι

https://zig-star.com/projects/zigbee-gw-lan/

Λειτουργεί σαν ρούτερ είτε coordinator, αφήνω το λινκ παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Το Rpi σου βγαινει κανα 50αρι αν θυμαμαι καλα. Σιγουρα ειναι διαδικασια αλλα τα ωφελοι ειναι πολλα συν οτι συνηθως εχεις και κερδος απο συσκευες που βρισκεις πιο οικονομικες απο οταν μενεις σε ενα οικοσυστημα

+1 απο μένα. Το ha υποστηρίζει πλέον μεγάλη γκάμα απο διαφορετικά συστήματα και τεχνολογίες. Σίγουρα θα παιδευτείς λιγάκι στο πρώτο στήσιμο αλλά μετά θα παίζει μπάλα για χρόνια χωρίς πολλά πολλά και πλέον δεν θα σκέφτεσαι τι να αγοράσεις απο κάποια μάρκα. Θες hue? θες ikea? δεν έχεις προβλημα. Το δύσκολο στη παρούσα φάση είναι να βρεις ένα rpi διαθέσιμο και σε νορμάλ τιμή. Τα  3 και 4 δεν τα βρίσκεις ποιά στην ελλάδα και όπου αλλού τα βρεις ευρώπη είναι λίγο τσιμπημένα και έχουν και μεταφορικά.

5 λεπτά πριν, GeG είπε

Μπορώ να τρέχω διαφορά οικοσυστήματα παράλληλα στο ha ;

και χωρίς bridge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, GeG είπε

Μπορώ να τρέχω διαφορά οικοσυστήματα παράλληλα στο ha ;

 

Βασικα έχεις δικιοτ τώρα που θυμήθηκα, πρέπει να γίνεται

Εννοειται. Ουσιαστικα αφου στησεις το ΗΑ τοτε "συνδεεις" τη συσκευη με το ΗΑ και καθαρισες χωρις να σε απασχολει τι κανει ο σερβερ της καθε εταιρείας (εφοσον υποστηριζεται απο ΗΑ). Δηλαδη αν παρεις shelly, sonoff κλπ τα βαζεις ολα στο ΗΑ και τα βλεπεις και τα χειριζεσαι απο εκει οπως επισης αν παρεις ΙΚΕΑ, Χιαομι κλπ. 

3 λεπτά πριν, zx1234r είπε

+1 απο μένα. Το ha υποστηρίζει πλέον μεγάλη γκάμα απο διαφορετικά συστήματα και τεχνολογίες. Σίγουρα θα παιδευτείς λιγάκι στο πρώτο στήσιμο αλλά μετά θα παίζει μπάλα για χρόνια χωρίς πολλά πολλά και πλέον δεν θα σκέφτεσαι τι να αγοράσεις απο κάποια μάρκα. Θες hue? θες ikea? δεν έχεις προβλημα. Το δύσκολο στη παρούσα φάση είναι να βρεις ένα rpi διαθέσιμο και σε νορμάλ τιμή. Τα  3 και 4 δεν τα βρίσκεις ποιά στην ελλάδα και όπου αλλού τα βρεις ευρώπη είναι λίγο τσιμπημένα και έχουν και μεταφορικά.

Εχουν ανεβει τοσο οι τιμες; λες να πουλησω το δικο μου που καθεται να βγαλω λεφτα; 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zx1234r είπε

+1 απο μένα. Το ha υποστηρίζει πλέον μεγάλη γκάμα απο διαφορετικά συστήματα και τεχνολογίες. Σίγουρα θα παιδευτείς λιγάκι στο πρώτο στήσιμο αλλά μετά θα παίζει μπάλα για χρόνια χωρίς πολλά πολλά και πλέον δεν θα σκέφτεσαι τι να αγοράσεις απο κάποια μάρκα. Θες hue? θες ikea? δεν έχεις προβλημα. Το δύσκολο στη παρούσα φάση είναι να βρεις ένα rpi διαθέσιμο και σε νορμάλ τιμή. Τα  3 και 4 δεν τα βρίσκεις ποιά στην ελλάδα και όπου αλλού τα βρεις ευρώπη είναι λίγο τσιμπημένα και έχουν και μεταφορικά.

Οπα αλήθεια τι φάση, δεν υπάρχει rpi στο skroutz, μην κανένα μήνα κανονικά έβρισκα. Παίχτηκε τίποτα και χάθηκαν τελείως;

6 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Εγώ πάντως βρήκα την υγειά μου με το παρακάτω zigbee gateway, υποστηρίζει πάνω από 100 συσκευές zigbee και το  μεγάλο + είναι ότι έχει και Ethernet,από τότε που το έβαλα ούτε μια αποσύνδεση και επίσης λειτουργούν όλα ρολόι

https://zig-star.com/projects/zigbee-gw-lan/

Λειτουργεί σαν ρούτερ είτε coordinator, αφήνω το λινκ παραπάνω

Αυτο πολυ καλη φάση φαίνεται; έχει κάποιος άλλος άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeG είπε

Οπα αλήθεια τι φάση, δεν υπάρχει rpi στο skroutz, μην κανένα μήνα κανονικά έβρισκα. Παίχτηκε τίποτα και χάθηκαν τελείως;

Η έλλειψη παγκοσμίως σε ημιαγωγούς. Μόνο pi zero 2 θα βρεις και αυτό εξαφανίζεται πολύ γρήγορα, και φυσικά δεν κάνει για home assistant - ίσως μόνο για pihole.

 

4 λεπτά πριν, GeG είπε

Αυτο πολυ καλη φάση φαίνεται; έχει κάποιος άλλος άποψη;

Καλό φαίνεται αλλά νομίζω την ίδια δουλειά θα κάνεις με ένα usb zigbee συνδεδεμένο στο ha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Η έλλειψη παγκοσμίως σε ημιαγωγούς. Μόνο pi zero 2 θα βρεις και αυτό εξαφανίζεται πολύ γρήγορα, και φυσικά δεν κάνει για home assistant - ίσως μόνο για pihole.

 

Καλό φαίνεται αλλά νομίζω την ίδια δουλειά θα κάνεις με ένα usb zigbee συνδεδεμένο στο ha.

Ναι αλλά πιστεύω πως δεν μπορείς να συγκρίνεις το ασύρματο WiFi με παρεμβολές και το καλώδιο Ethernet, γνώμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Ναι αλλά πιστεύω πως δεν μπορείς να συγκρίνεις το ασύρματο WiFi με παρεμβολές και το καλώδιο Ethernet, γνώμη μου

Το zigbee ούτως ή άλλως ασύρματο είναι και η υλοποίηση που συζητάμε, δηλαδή ένα usb zigbee συνδεδεμένο σε home assistant, κυρίως με ethernet παίζει. Δηλαδή το rpi είναι με καλώδιο συνδεδεμένο, όχι wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Το zigbee ούτως ή άλλως ασύρματο είναι και η υλοποίηση που συζητάμε, δηλαδή ένα usb zigbee συνδεδεμένο σε home assistant, κυρίως με ethernet παίζει. Δηλαδή το rpi είναι με καλώδιο συνδεδεμένο, όχι wifi.

Εγώ απλά είπα γνώμη,καθώς είχα για το zigbee2mqtt το cc2531 και το  gw 3, οπότε όταν πήγα σε ZigStar έπαθα πλάκα,τίποτα παραπάνω, ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δε βρήκα κάτι σχετικό, μήπως έχει βγει κάτι για να αλλάξεις αυτό σε ηλεκτρικό και να είναι συμβατό ιδανικά με homekit/ha; Μάλλον απίθανο, ε;

Λογικά πρέπει να γίνει αλλαγή ρολλών και εκεί να μπει κάτι smart.

IMG_4401.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, jimbo77 είπε

Επειδή δε βρήκα κάτι σχετικό, μήπως έχει βγει κάτι για να αλλάξεις αυτό σε ηλεκτρικό και να είναι συμβατό ιδανικά με homekit/ha; Μάλλον απίθανο, ε;

Λογικά πρέπει να γίνει αλλαγή ρολλών και εκεί να μπει κάτι smart.

IMG_4401.jpeg

Μόνο αν κανεις καμια πατεντα με καποιο μοτερακι το οποιο το δουλευεις μεσω ΗΑ αλλιως θες καινουριο ρολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Μόνο αν κανεις καμια πατεντα με καποιο μοτερακι το οποιο το δουλευεις μεσω ΗΑ αλλιως θες καινουριο ρολο

thanks. έψαχνα κάτι έτοιμο, όχι πατέντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, anonymous999 είπε

Γιατί δεν βάζεις έξυπνο διακόπτη τοίχου; Εγώ έχω βάλει τον sonoff και κάνω ακριβώς αυτό, ανοιγοκλείνω με χέρι ή εφαρμογή (ή μεσω alexa συνηθέστερα)

Επειδή δεν έχω ουδέτερο και έχω διαβάσει διαφορά προβλήματα για τους διακόπτες που λειτουργούν χωρίς αυτόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...