Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2020 στις 11:16 ΠΜ, F117 είπε

 

Μια απο τις καλύτερες υλοποιήσεις. Kudos.

Στις 21/12/2021 στις 9:27 ΠΜ, Spect~ είπε

Υπάρχει τρόπος να μπει κατι στον πίνακα που να μετράει την κατανάλωση ρεύματος;

Shelly 3EM

Επεξ/σία από Vagosman
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Vagosman είπε

 

Μια απο τις καλύτερες υλοποιήσεις. Kudos.

Shelly 3EM

Μια παρένθεση...ότι κρατάμε την ήδη υπάρχουσα ασφάλεια και την βάζουμε και αυτή μέσα στο "κύκλωμα" μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vagosman είπε
Στις 21/12/2021 στις 9:27 ΠΜ, Spect~ είπε

Υπάρχει τρόπος να μπει κατι στον πίνακα που να μετράει την κατανάλωση ρεύματος;

Shelly 3EM

το χρησιμοποιω εγω αρκετο καιρο,ειναι πολυ καλο και ακριβες.

scrnli_1_22_2022_10-21-08 PM.png

scrnli_1_22_2022_10-22-10 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2019 στις 8:10 ΠΜ, tsakfot είπε

Σε λίγες μέρες πιθανότατα θα σας έχω λύσει και αυτό το πρόβλημα ;)

Σχεδίασα στο CAD έναν αντάπτορα , πλαστικό 3d printed τον οποίο και αυτό το διάστημα τεστάρω. Στον τοίχο κάθεται άψογα, απλά σπρώχνεις και θηλυκώνει στο κυτίο 

Σε πρώτη φάση φαίνεται να λειτουργεί άψογα, αλλά θέλω να δω αντοχή στον χρόνο και να διορθώσω κάποιες μικρολεπτομέρειες στις διαστάσεις.

Αν έχει κάποιος 3d printer και θέλει να δοκιμάσει, ας με ενημερώσει να του στείλω το .stl !

IMG_20190124_080648.thumb.jpg.76d1ebf24d71a47fe1cc9edc6c27d0b4.jpg

Καλησπέρα. Μπορώ να έχω το cad αρχείο; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marksk είπε

Συσκευές blitzwolf χωρίς να τις flashαρεις μπαίνουν ; Έχω κάτι shp6 και shp2. μόνο αυτές δεν έχω βάλει ακόμα 

Προσωπικά τις φλασαρα με esphome. Θέλει soldering αλλά είναι πολύ εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, marksk είπε

366671151_.png.f3cba6f0947b748ee600387d320e4698.pngΤο ha σε rp2 παίζει μια χαρά 

μια χαρα ειναι ....δοκιμασε το και μαθε το,ειναι εξαιρετικο για νεους χρηστες που δεν χρειαζεται να γραφουν τπτ σε κωδικα και φτιαχνουν απλα automations.Oταν με το καλο προχωρησεις σε ποιο συνθετα πραγματα το μεταφερεις σε ενα καλυτερο Rpi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το μόνο που μου έμεινε είνει οι blitzwolf  συσκευές. τις έκανα reset και τις έβαλα σε tuya αλλά μου τις εμφανίζει όλες στο ha και μπορώ να διαχειριστώ μόνο τη μια. καμιά ιδέα ;

κάτι παρόμοιο είχαν και οι λάμπες της  yeelink και έπρεπε να ενεργοποιήσω να μπορώ να τις διαχειριστώ μέσω lan, δεν βρίσκω κάτι για τις bw 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marksk είπε

Κάτι ποιο plug and play. 

Δεν έχω πολύ χρόνο και έτσι όπως πάμε θα με χωρίσει  η γυναίκα, θα με χάσουν τα παιδιά μου 😁

Σε μισή ώρα θα έχεις τελειώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Vagosman είπε

 

Μια απο τις καλύτερες υλοποιήσεις. Kudos.

Shelly 3EM

Να προσθέσετε οπωσδήποτε ασφάλεια! Σε περίπτωση βραχυκυκλώματος δεν έχετε καμία προστασία όπως είναι στο σχέδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, marksk είπε

Πλάκα κάνεις;

Έχει πολύ παιχνίδι εδώ

 

 

xaxax αν δεν το εχεις ξανακανει σου φαινεται βουνο αλλα ειναι πραγματικα ευκολο...

 

εγω ψαχνω μια πριζα που να μετραει καταναλωση σε ,οσο γινεται,πραγματικο χρονο.Την χρειαζομαι για να τσεκαρω το "χαζο" πλυντηριο πιατων μας,να ξερω ποτε ξεκινησε ,ποτε πλενει και ποτε τελειωσε.Τωρα το εχω με μια xiaomi smartplug που "στελνει" καθε 7 με 10 λεπτα τις αλλαγες στην καταναλωση,ψαχνω κατι σαφως πιο γρηγορο...Να ειναι wifi ή zigbee ή να μπορει να φλασαριστει με tasmota.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

xaxax αν δεν το εχεις ξανακανει σου φαινεται βουνο αλλα ειναι πραγματικα ευκολο...

 

εγω ψαχνω μια πριζα που να μετραει καταναλωση σε ,οσο γινεται,πραγματικο χρονο.Την χρειαζομαι για να τσεκαρω το "χαζο" πλυντηριο πιατων μας,να ξερω ποτε ξεκινησε ,ποτε πλενει και ποτε τελειωσε.Τωρα το εχω με μια xiaomi smartplug που "στελνει" καθε 7 με 10 λεπτα τις αλλαγες στην καταναλωση,ψαχνω κατι σαφως πιο γρηγορο...Να ειναι wifi ή zigbee ή να μπορει να φλασαριστει με tasmota.

Κάτι τέτοιο?

https://www.allsmart.gr/spiti-kipos/ilektrologika/ilektrologiko-uliko/tileheirizomenes-prizes-diakoptes/gosund-eksypni-priza-plug-compact-design-15a?skr_prm=WyI4OThlMGViYS1iYjAxLTQyZjYtOWE3OC0yMGU4NTI5MTY5NDUiLDE2NDI5NTI0MTgzMjkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...