Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, chfilis είπε

Καλησπέρα, 

προσπάθησα να διαβάσω όσο περισσότερα άρθρα μπορούσα εδώ μέσα για να μην γράφουμε τα ίδια. αλλά άκρη δεν έβγαλα και δεν έχω βρει και κάποιο ηλεκτρολόγο που να ξέρει. 

θέλω να εγκαταστήσω ένα Nest Thermostat V3 με Heat link. έχω έναν λέβητα φυσικού αερίου Victrix Maior 35 TT. αυτή την στιγμή έχω έναν παλιό θερμοστάτη Siemens. 
image.jpeg.bca5a193813c3ac9f3a9afd9361dabfb.jpeg

με όσα έχω διαβάσει και δει από τους οδηγούς της nest θα πρέπει να συνδέσω τις επαφές Ν, L του heat link με τα καλώδια του τοίχου και στην συνέχεια να βραχυκυκλώσω με το connection 2. 

αλλά δεν είμαι και σίγουρος. μιας και στον λέβητα η παροχή έχει αυτό που δεν ξέρω τι είναι. 

image.jpeg.d1f940bdfc130d1d0d650861199f4ab7.jpeg

άρα κάποιος που να μπορεί να κάνει την δουλειά ή να ξέρει τι πρέπει να κάνω?

 

Ουσιαστικα αυτο που κανει ο παλιος Siemens,που δουλευει με μπαταριες,ειναι να γεφυρωνει απλα τα δυο καλωδια για να παρει εντολη ο λεβητας να δουλεψει,αρα δεν μπορεις να συνδεσεις αυτα στο N,L του Heat Link.

Πρεπει να ¨φερεις¨ απο καπου ρευμα μεχρι εκει που θα το τοποθετησεις για να του δωσεις N & L. 

Και μετα πρεπει να στειλεις κι ενα δικλονο να μεταφερει τα 12V απο το Link στο Nest που χρειαζεται για να δουλεψει κι αυτο.. Doable αν εισαι σε γυψοσανιδα. 

Εκτος αν το Nest τοποθετηθει καπου μακρια απο το Link και του δωσεις τα  12V απο καπου αλλου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το nest θα συνδεθεί αλλού.
πρέπει να δω μόνο πως θα στείλω την εντολή στον λέβητα από το Link. άρα χρειάζεται να φέρω εκεί ρεύμα και μετά κάπως να στείλω την εντολή. εάν φέρει ηλεκτρολόγος ρεύμα εκεί. η σύνδεση τελικά πως πρέπει να γίνει στο link?

Αλλιώς, μπορώ να βάλω το Link πιο κοντά στον λέβητα που είναι στο μπαλκόνι και να έχω ασύρματα το Nest μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chfilis είπε

πρέπει να δω μόνο πως θα στείλω την εντολή στον λέβητα από το Link.

Αυτο ειναι το ευκολο της υποθεσης,συνδεεις τα δυο καλωδια που εχεις ηδη πανω στο Siemens στις επαφες 2 & 3 του Link. Το δυσκολο ειναι να φερεις ρευμα στο Link γιατι μαλλον εισαι σε τοιχο ετσι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisa είπε

Αυτο ειναι το ευκολο της υποθεσης,συνδεεις τα δυο καλωδια που εχεις ηδη πανω στο Siemens στις επαφες 2 & 3 του Link. Το δυσκολο ειναι να φερεις ρευμα στο Link γιατι μαλλον εισαι σε τοιχο ετσι;;

Τι ρεύμα πρέπει να φέρω, από πίνακα κατευθείαν? μιας και έχω δίπλα εύκολη παροχή ρεύματος. αλλιώς σκεφτόμουν να μεταφέρω το link πιο κοντά στο Λέβητα, μιας και είναι στο μπαλκόνι και έχω τοίχο πίσω από τον λέβητα που θα μπορούσα να το βάλω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεύμα 220V ,αν έχεις παροχή δίπλα να "κλεψεις" , τέλεια!

Αν παλι θελεις να το πας πισω απο το λεβητα θα πρεπει να τρυπησεις τον τοιχο,να περασεις μια παροχη ρευμα και να βρεις τα 2 καλωδια της εντολης να του δωσεις (τα 2 καλ.που πανε στο Siemens).

ΠΡΟΣΟΧΗ ! μη συνδεσεις τιποτα στην επαφη 1 

φαση(L) ουδετερο(N) και την εντολη (2,3) τιποτε αλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisa είπε

Ρεύμα 220V ,αν έχεις παροχή δίπλα να "κλεψεις" , τέλεια!

Αν παλι θελεις να το πας πισω απο το λεβητα θα πρεπει να τρυπησεις τον τοιχο,να περασεις μια παροχη ρευμα και να βρεις τα 2 καλωδια της εντολης να του δωσεις (τα 2 καλ.που πανε στο Siemens).

ΠΡΟΣΟΧΗ ! μη συνδεσεις τιποτα στην επαφη 1 

φαση(L) ουδετερο(N) και την εντολη (2,3) τιποτε αλλο 

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisa είπε

Ρεύμα 220V ,αν έχεις παροχή δίπλα να "κλεψεις" , τέλεια!

Αν παλι θελεις να το πας πισω απο το λεβητα θα πρεπει να τρυπησεις τον τοιχο,να περασεις μια παροχη ρευμα και να βρεις τα 2 καλωδια της εντολης να του δωσεις (τα 2 καλ.που πανε στο Siemens).

ΠΡΟΣΟΧΗ ! μη συνδεσεις τιποτα στην επαφη 1 

φαση(L) ουδετερο(N) και την εντολη (2,3) τιποτε αλλο 

λοιπόν. έκανα μια δοκιμή ρεύμα μια χαρά συνδέθηκε το heatlink. συνέδεσα και τον λέβητα. αλλά μου λειτουργεί ανάποδα. δηλαδή, όταν ειναι on το heat link τ λέβητας είναι κλειστός, όταν κάνω off το heat link ανάβει ο λέβητας. κάποια ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chfilis είπε

λοιπόν. έκανα μια δοκιμή ρεύμα μια χαρά συνδέθηκε το heatlink. συνέδεσα και τον λέβητα. αλλά μου λειτουργεί ανάποδα. δηλαδή, όταν ειναι on το heat link τ λέβητας είναι κλειστός, όταν κάνω off το heat link ανάβει ο λέβητας. κάποια ιδέα?

Ωπα ! ναι, συνδεσε τα στις επαφες 1 & 2 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, babisa είπε

Ωπα ! ναι, συνδεσε τα στις επαφες 1 & 2 

 

ούτε τελικά με αυτή την συνδεσμολογία έπαιξε...

Επεξ/σία από chfilis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να προσθέσω στο Home Assistant κάποιες third party συσκευές (12V) που έχουν έξοδο NC και NO.

Για να μην κάτσω να ασχοληθώ με customies όπως esp8266, d1 mini, esp32, θέλω να χρησιμοποιήσω κάποια ενδιάμεση συσκευή με την οποία θα πάρω την πληροφορία (πότε άνοιξε το κύκλωμα) στο HA.

Ένα Shelly Plus i4 DC θα με καλύψει; Υπάρχουν άλλες εναλλακτικές; (προτιμώ σε Shelly)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, barca10 είπε

Θέλω να προσθέσω στο Home Assistant κάποιες third party συσκευές (12V) που έχουν έξοδο NC και NO.

Για να μην κάτσω να ασχοληθώ με customies όπως esp8266, d1 mini, esp32, θέλω να χρησιμοποιήσω κάποια ενδιάμεση συσκευή με την οποία θα πάρω την πληροφορία (πότε άνοιξε το κύκλωμα) στο HA.

Ένα Shelly Plus i4 DC θα με καλύψει; Υπάρχουν άλλες εναλλακτικές; (προτιμώ σε Shelly)

Τα NC και NO βγάζουν κάποια τάση (και τί!) ή είναι απλά ξηρές επαφές; Και πόσες είναι αυτές!
Λογικά θα σε καλύψει.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Τα NC και NO βγάζουν κάποια τάση (και τί!) ή είναι απλά ξηρές επαφές; Και πόσες είναι αυτές!
Λογικά θα σε καλύψει.
 

Στα 12V θα δουλεύουν κι αυτά. 1 συσκευή θέλω να ελέγχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 3 αυτοκόλλητους στον τοίχο Εξωτερικους Διακόπτες Sonoff RF-T2EU1C 433MHz και μέσω RF bridge χειρίζομαι δύο ρελέ. Με τους συγκεκριμένους διακόπτες έχω συνεχώς προβλήματα - πολλές φορές δείχνουν νεκροί στο touch λαμπάκι τους και κάποια στιγμή επανέρχονται. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί - και δεν είναι θέμα μπαταρίας τους. Εχετε εμπειρία χρήσης απο ανάλογους διακόπτες για να τους αντικαταστήσω ? 

Το μπουτόν τηλεχειριστήριο της sonoff δουλεύει πάντα και άψογα.

Επίσης και οι Wifi Χωνευτοί touch διακόπτες τοίχου της Sonoff μου δουλεύουν πάντα και άψογα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...