Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία χρήσης με τα shelly. Ενδιαφέρομαι να τα χρησιμοποιήσω σε ηλεκτρικά ρολά και θα ήθελα να μάθω αν είναι αξιόπιστα , δηλαδή χρόνο ζωής ή ενδεχομένως κάποια άλλα προβλήματα που μπορούν να υπάρχουν κατά την λειτουργία τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία χρήσης με τα shelly. Ενδιαφέρομαι να τα χρησιμοποιήσω σε ηλεκτρικά ρολά και θα ήθελα να μάθω αν είναι αξιόπιστα , δηλαδή χρόνο ζωής ή ενδεχομένως κάποια άλλα προβλήματα που μπορούν να υπάρχουν κατά την λειτουργία τους .

Δουλεύουν 2 χρόνια σε ρολά, στριμωγμένα στα κουτιά πίσω από τους διακόπτες, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Ούτε υπερθέρμανθηκε ποτέ κανένα (έχουν αισθητήρα, δεν το λέω κατ'εκτίμηση), ούτε χρειάστηκε ποτέ επανεκκίνηση, reset to factory ή οτιδήποτε τέτοιο. Ο χειρισμός γίνεται ανάμεικτα απομακρυσμένα και απο τους φυσικούς διακόπτες, και δεν έχει τύχει μέχρι τώρα να "μπερδευτεί" κανένα (ξέρουν ακριβώς που βρίσκεται το κάθε ρολό).

Δεν ξέρω αν θα αντέξουν άλλα 5,10 ή 15 χρόνια, μέχρι στιγμής πάντως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kostasm45 είπε

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία χρήσης με τα shelly. Ενδιαφέρομαι να τα χρησιμοποιήσω σε ηλεκτρικά ρολά και θα ήθελα να μάθω αν είναι αξιόπιστα , δηλαδή χρόνο ζωής ή ενδεχομένως κάποια άλλα προβλήματα που μπορούν να υπάρχουν κατά την λειτουργία τους .

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου: Έχω 19 ρολλά με shelly!!! Από τα 19, τα 2 χρειάστηκαν αντικατάσταση. Το 1 στην εβδομάδα επάνω, το 2ο στο 6μηνο. Το 2ο το έβγαλα μόνος μου και τοποθέτησα κατευθείαν τον διακόπτη, γιατί η πόρτα δεν κλείδωνε οπότε κατεβάζω το ρολό για ασφάλεια και δεν μπορούσα να περιμένω τον ηλεκτρολόγο πότε θα έρθει (ΟΚ κατέχω από ηλεκτρολογικά και έχω σχετική ΑΔΕΙΑ για να υπογράφω τα πάντα ως Μηχανολόγος, ΜΗΝ το επιχειρήσετε μόνοι σας!!! :) ) 

Τι βλέπω λοιπόν, πριν κουμπώσω τα πλήκτρα και το πλαίσιο του διακόπτη: Ότι, μέσα στον διακόπτη με το πάτημα του κουμπιού, εμφανίζονταν σπίθες! Είναι λοιπόν το επαγωγικό τόξο (arc) εκκινήσεως που κάνουν αρκετά μοτέρ, και αυτά θανατώνουν τα shelly. Ευτυχώς δεν μου τα έχουν θανατώσει όλα, ακόμα!!!
 

Λύση υπάρχει, την πουλάει η Shelly αλλά κακώς, δεν το λέει στα manual. Θα πρέπει να πάρεις και 2 RC Snubber, ένα για κάθε κίνηση (πάνω - κάτω), που θα μπουν παράλληλα στον διακόπτη και στο μοτέρ και αποσβαίνουν το arc. Με αυτό πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Τέλος, μου έκανε και άλλη μια κουτσουκέλα το shelly που δεν φταίει αυτό, αλλά το τερματικό του μοτέρ:

Όταν το τοποθετήσεις, σου ζητάει αν θες να του κάνεις calibration, ώστε να καθορίσει τα σημεία που είναι το μέγιστο ανοιχτό και το μέγιστο κλειστό σημείο. Αυτά τα καταλαβαίνει από τα αμπερομετρικά που έχει μέσα, δηλαδή όταν φτάσει στο τέρμα και κόψει από το end stop το μοτέρ, το shelly διαβάζει 0watt και καταλαβαίνει ότι τερμάτισε. Αυτό όμως του παίρνει κάνα δευτερόλεπτο. Οπότε μετά κατά την λειτουργία, όταν του λες να ανέβει στο 100% ανοιχτό, πάει στο τέρμα ανοιχτό και μένει για κανένα δευτερόλεπτο ακόμα "πατημένο" το shelly. Ε, σε εμένα μια φορά δεν δούλεψε το end stop και το πήρε το ρολό μέσα. Έφερα τον αλουμινά για να το βγάλει, και ευτυχώς μου είπε είμαι τυχερός που δεν έγινε ζημιά στην ψάθα.

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σκέφτομαι να αλλάξω έναν κλασσικο διακόπτη σε smart για apple homekit. Στο αλι εχω βρει διαφορους και προσανατολίζομαι σε εναν απο τους 2...

https://www.aliexpress.com/item/1005004417809116.html?spm=a2g0o.detail.1000013.4.33dakjMqkjMqAS&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.291025.0&scm_id=1007.13339.291025.0&scm-url=1007.13339.291025.0&pvid=499ada53-d349-44d3-9bf6-9d6cf81a6df4&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreThisSeller,scm-url:1007.13339.291025.0,pvid:499ada53-d349-44d3-9bf6-9d6cf81a6df4,tpp_buckets:668%232846%238112%231997&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000029113309057"%2C"sceneId"%3A"3339"}&pdp_npi=3%40dis!EUR!19.93!15.94!!!!!%402103309e16784671739601730e9f6a!12000029113309057!rec!GR!1875409977

https://www.aliexpress.com/item/4001110802884.html?spm=a2g0o.detail.0.0.1220yQOTyQOTt0&gps-id=pcDetailTopMoreOtherSeller&scm=1007.33416.274820.0&scm_id=1007.33416.274820.0&scm-url=1007.33416.274820.0&pvid=9c54a389-0f44-4aa6-93c4-abbd78efda71&_t=gps-id:pcDetailTopMoreOtherSeller,scm-url:1007.33416.274820.0,pvid:9c54a389-0f44-4aa6-93c4-abbd78efda71,tpp_buckets:668%232846%238112%231997&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"10000015383331062"%2C"sceneId"%3A"23416"}&pdp_npi=3%40dis!EUR!26.47!18.52!!!!!%402103309e16784671830781836e9f6a!10000015383331062!rec!GR!1875409977

η διαφορά που γράφουν είναι ότι ο ένας απαιτεί Neutral Line κι ο αλλος οχι. Στα δικά μας σπιτια τι εγκατασταση υπαρχει; Υπαρχει κανονας ή είναι οπως κατσει στο καθε σπιτι; Και γενικά εστω οτι το σπιτι δεν εχει Neutral Line και ο διακοπτης το απαιτει γίνεται η αλλαγή στην εγκατασταση ευκολα ή εχει μανουρα;

Επεξ/σία από ksessalonikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμια 20αριά shelly 2.5 σε ρολά εδώ και μερικές εβδομάδες, μέχρι στιγμής όλα καλά. Το στρίμωγμα είναι αρκετά μεγάλο ακόμα και μέσα σε μεγάλα χωνευτά κουτιά (τοποθετήθηκαν εξ' αρχής μόνο τέτοια). Χθες το μεσημέρι μου έκανε ένα περίεργο που μάλλον είχε πέσει όλο το Shelly cloud και δεν έβλεπε καμία συσκευή, αλλά επανήλθε μετά από μισή ώρα (όχι δεν θα βάλω ΗΑ, τουλάχιστον όχι ακόμα).

Προσοχή με τη safety ρύθμιση για το obstruction detection. Δεν είμαι βέβαιος πόσο καλά δουλεύει αυτό το πράγμα.

Το Shelly κάθε φορά διαβάζει τα watt που καταναλώνει το μοτέρ και οι αποκλίσεις είναι μεγάλες (για το ίδιο ρολό έχω δει από 130 έως 160 watt). Εφόσον η ρύθμιση για την ανίχνευση εμποδίων γίνεται βάσει μέγιστου ορίου watt, αν σε μια περίπτωση σαν την παραπάνω βάλουμε πχ. 162 watt και το ρολό τύχει να δουλεύει στα 130-140, τότε πολύ αμφιβάλλω αν το μοτέρ θα καταφέρει σταματήσει όταν βρει εμπόδιο. Ήδη την πάτησα μια φορά έτσι, σκάλωσε κάπου σε μια σίτα το ρολό, το Shelly συνέχισε να σπρώχνει, κόλλησε για τα καλά και τελικά με τα πολλά πάνω-κάτω  για να το ξεκολλήσω κατέστρεψα σχεδόν 20 περσίδες και πρακτικά χρειάστηκε άλλαγμα σχεδόν όλο το ρολό. Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια η ρύθμιση δεν ήταν σωστή γιατί είχε ξεμείνει σε όριο 200 watt, αλλά τελοσπάντων έχω πλέον το νου μου μην ξαναπάθω τα ίδια.

Επίσης τα σέταρισα να τα ανεβοκατεβάζω απευθείας από Elgato Stream Deck μέσω POST στο Cloud API ή στο τοπικό δίκτυο. Μεγάλες στιγμές όταν κάθομαι στο PC και η Alexa δεν με ακούει ή βαριέμαι να τεντώσω το χέρι να πιάσω το κινητό...

Επεξ/σία από nzeppos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει αλλά όντως δεν είναι να βασιστείς. Εγώ έχω βάλει λίγο παραπάνω από το μέγιστο που έχω δει να μετράει, πχ βλέπω όταν κατεβάζει μέγιστο τα 200 βάζω 210. Το θέμα είναι ότι αν πιάσει κάτι μονόμπαντα, συνεχίζει και σπρώχνει μέχρι να κλείσουν οι περσίδες μεταξύ τους και έτσι η άλλη μεριά συνεχίζει και κατεβαίνει...είναι και λίγο εγγενές θέμα κατασκευής των ρολών, αυτό!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.  @mechpanos οι διακόπτες στα  ρολά σου είναι on-off ή ελατηρίου? 

 

Ελατηρίου (μπουτον ρολών)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2022 στις 12:02 ΜΜ, UncleKim είπε

Ωραια, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Άρα, αγοράζω το Sonoff και τον ρελέ (για τον θερμοσίφωνα) και τα 4 Selly. Μένει ένας ηλεκτρολόγος που με ένα μεροκάματο και μία μπύρα (Weiss) θα μας κάνει την δουλειά :) . Έχουμε κανέναν?

Καλησπερα σου.Μπορεις αντι να βαλεις τα shelly να βαλεις τα Sonoff για θεμα κοστους.https://www.skroutz.gr/s/29373670/Sonoff-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα-DUALR3.html

Με τιμη οπως βλέπεις γυρω στα 15 ευρω μειωνεις το κοστος.Οσο για το θερμοσιφωνα μπορεις να βαλεις απευθειας αυτο μπαινει σε ραγα πινακα https://www.skroutz.gr/s/38494790/Sonoff-THR320D-Smart-Διακόπτης-Ελέγχου-Θερμοκρασίας-Υγρασίας.html

Δεν θα σου βγει πιο φθηνα απο αυτο που σου εχουν προτεινει εδω καπιοι φιλοι απλα ειναι πιο ομορφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει συνδέσει κανείς power station manual η χειροκίνητα σε μονοφασικού πίνακα να μου λύσει κάποιες απορίες προτού ανατινάξω το σπίτι μου ?μην πείτε για ηλεκτρολόγο γιατί όσους ρώτησα δεν ήταν ακριβώς σίγουροι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, slk200gr είπε

Έχει συνδέσει κανείς power station manual η χειροκίνητα σε μονοφασικού πίνακα να μου λύσει κάποιες απορίες προτού ανατινάξω το σπίτι μου ?μην πείτε για ηλεκτρολόγο γιατί όσους ρώτησα δεν ήταν ακριβώς σίγουροι 

Τι εννοείς powerstation;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2023 στις 12:25 ΜΜ, slk200gr είπε

Έχει συνδέσει κανείς power station manual η χειροκίνητα σε μονοφασικού πίνακα να μου λύσει κάποιες απορίες προτού ανατινάξω το σπίτι μου ?μην πείτε για ηλεκτρολόγο γιατί όσους ρώτησα δεν ήταν ακριβώς σίγουροι 

Εννοείς μπαταρία; Θέλει πολλή προσοχή στην ασφάλεια της εγκατάστασης, μανδαλώσεις ώστε να μην στέλνεις ενέργεια πίσω στο δίκτυο κλπ. 

Και ναι θες ηλεκτρολόγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις καμια προταση για θυροτηλεοραση για σπιτι με 3 διαμερισματα?

Κατα προτιμηση να συνδεεται και με google home assistant ωστε να την δουλευω και απομακρυσμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα ποσο ευκολο και τι κοστος εχει να μετατρεψω το θερμοσιφωνο να ανοιγει μεσω app στο κινητο; να το προγραμματιζω ποτε να ανοιγει/κλεινει κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...