Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 @adtakhsτο shelly Pro2pm πως λειτουργεί στα ρολά; πρέπει να τραβήξεις όλες τις παροχές των ρόλων στον πίνακα; 

@thn για την αξιοπιστία της μέτρησης δεν ξέρω αλλά λογικά θα κρατάει τα δεδομένα το shelly και θα τα βλέπεις στην εφαρμογή κάπως έτσι :

 

Screenshot_2023-04-14-19-42-49-03_d448303990bb92d03c4d800220c6084a.jpg

Screenshot_2023-04-14-19-42-38-39_d448303990bb92d03c4d800220c6084a.jpg

Επεξ/σία από thanasisxask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

 @adtakhsτο shelly Pro2pm πως λειτουργεί στα ρολά; πρέπει να τραβήξεις όλες τις παροχές των ρόλων στον πίνακα; 

@thn για την αξιοπιστία της μέτρησης δεν ξέρω αλλά λογικά θα κρατάει τα δεδομένα το shelly και θα τα βλέπεις στην εφαρμογή κάπως έτσι :

 

Screenshot_2023-04-14-19-42-49-03_d448303990bb92d03c4d800220c6084a.jpg

Screenshot_2023-04-14-19-42-38-39_d448303990bb92d03c4d800220c6084a.jpg

 

Ναι πρέπει να τραβήξεις τις παροχές στον πίνακα, όπως θα έκανες δηλαδή και στο KNX ....

Το θέμα είναι πως στις νέες εγκαταστάσεις έτσι πρέπει να γίνεται.

Δηλαδή από κάθε ρολό ένα 4x1 ή και 4x0,75mm2 καλώδιο, δεν χρειάζεται παραπάνω.

Όποιος θέλει ακριβείς μετρήσεις καταναλωσης, υπάρχει σοβαρός πλέον μετρητής ενέργειας MID Class B , δηλαδή και για χρέωση σε πρατήρια ενέργειας (EV), που μετρά είτε 1 τριφασική, είτε 3 μονοφασικές καταναλώσεις , σύνθετα συστήματα διασυνδεδεμένων συστημάτων φωτοβολταϊκών κ.λ.π.  με αμφίδρομη μέτρηση, και είναι ο 

Shelly Pro 3EM (Ethernet, Wifi, BT) 

https://www.meidanis.gr/el/shelly-pro-3em-smart-wifi-ethernet-trifasikos-metritis-energeias-mid-class-b-ragas-120a-163-shellypro3em.html

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω σπιτι ενα "μοτερ" που κλεινει την βανα της κεντρικης παροχης του νερου οταν υπαρχει διαρροη στο σπιτι.Λειτουργει εδω και χρονια μια χαρα.Σκεφτομαι να αναβαθμησω με κατι που να εχει δυνατοτητα διακοπης αλλα και μετρησης καταναλωσης του νερου.Εχει δει καποιος κατι τετοιο ή να παω σε diy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Χριστός ανέστη, να είσαστε όλοι καλά.

Με αφορμή τις διακοπές του Πάσχα είπα να συνεχίσω λίγο την αναζήτηση στα Shelly.

Αγόρασα λοιπόν ένα Shelly dimmer 2 για να ντιμαρω τις δυσκολότερες λάμπες που είχα ποτέ.

3 τεμάχια par 30 E27 της spotlight, βαθειά μέσα από την Κίνα.

Το dimmer της Schneider δεν τις δούλευε σωστά, κάτω από το 50% τρεμοπαιζαν.

Έβαλα το shelly στην θέση του παλαιού .... και αρχικά τρελάθηκα γιατί δεν τις δούλευε καν.

Μπαίνοντας στο setup της συσκευής είδα πως έχει επιλογή για καλιμπράρισμα, για leading edge και trailing edge,  εκμάθηση των λαμπτήρων και του κυκλώματος.

Screenshot_2023-04-15-11-05-44-199.jpg.687a370d8dc7bd6d673518e9679991b4.jpgScreenshot_2023-04-15-11-03-21-299.jpg.579008b3d330008f1e8d5ae338d54c41.jpg

Το έκανα και οι λαμπτήρες ντιμαρουν βούτυρο!

Το πολύ ωραίο, δεν το δούλεψα ακόμα είναι πως έχει επιλογές για αντί flickering, minimum dimming, warm up λειτουργία.

Το ντιμεράκι φαίνεται να αξίζει πραγματικά, μπορεί να τοποθετηθεί με ή χωρίς ουδέτερο αγωγό, μπαίνει σε υφιστάμενα κυκλώματα αλέ ρετούρ με αλλαγή των διακοπτών σε μπουτόν .

Πραγματικά αξίζει.

 

Screenshot_2023-04-16-11-50-15-565.jpg.47bf8d8a0ed7b257cbe4224d7c1377fd.jpgScreenshot_2023-04-16-11-50-09-625.jpg.40bbd18ae425e721bde2977cada62ae7.jpg

 

Το ωραίο είναι πως κάνει και μέτρηση κατανάλωσης και έχει και επιλογή για export σε csv αρχεία.

Screenshot_2023-04-16-11-54-02-673.jpg.492bb60c1a5a7ee19fe3fb642ce41fc4.jpg

 

Όποιος ψάχνεται για dimming σε 230v, ας του ρίξει μια καλή ματιά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2023 στις 7:12 ΠΜ, adtakhs είπε

Το KNX αξίζει και παρά αξίζει, αρκεί να το αξιοποιήσεις.

Αν θες μόνο έναν αυτοματισμό φωτισμού, ρολών, δεν θα έλεγα πως πρέπει να πας.

Αν όμως θες Hvac λύση, όπου πάνω της θα βάλεις και τα υπόλοιπα, τότε ναι πρέπει να πας σε KNX.

 

Αν είναι νέο σπίτι, εγκατάσταση, εγώ θα έκανα το εξής.

 

Α) Όλες οι παροχές προς τις καταναλώσεις να ξεκινούν από τον πίνακα. Όλες όμως, καθαρές.

Β) Από κάθε διακόπτη (μπουτόν θα είναι) θα έρχεται προς τον πίνακα ένα ζεύγος καλωδίων μικρής διατομής. 

Με αυτό τον τρόπο, στο τέλος μπορεί να τοποθετήσεις οποίο σύστημα θες, και αν δεν σου αρέσει το αλλάζεις μελλοντικά  πολύ εύκολα.

Πχ. 

Αν θες KNX με μια ρελεδιέρα ψηφιακών εισόδων (48), μετατρέπεις τα οικονομικά τοπικά απλά μπουτόν σε KNX.

Την παντρεύεις με KNX ρελεδιέρες εξόδων, το bus τροφοδοτικό και έναν server και τέλος.

 

Παρακάτω η Weinzierl IO 570, κάπου στα 350€ από το εξωτερικό.

Weinzierl-Anschlussplan-300x158.jpg.75af7a833e9f31b9898b4c6cfd2e5080.jpg

H συγκεκριμένη παίζει και το ρόλο εξόδου ελέγχου ρελέ, όπου μπορεί να συνδέσεις ρελέ τύπου μινιατούρας με 24vdc τάση πηνίου για έλεγχο on-off φωτισμού.

Αν για αρχή δεν θες πας σε KNX, ρίχνεις στον πίνακα ρελεδιέρες όπως την κορυφαία  

Shelly Pro 4pm και shelly Pro2pm (για ρολά) με ethernet δικτύωση για σταθερότητα.

Απέφυγε σε νέο σπίτι να βάλει Wifi, Z-wave ή ZigBee συσκευές. 

Αφού υπάρχει lan λύση πήγαινε στην Lan.

shelly_pro_4pm_install2-1200x1200.jpg.56b8bf00cac54a4eaae53d69296c945c.jpg

 

Απαραίτητη προϋπόθεση και στις δύο περιπτώσεις, αρκετά μεγάλος πίνακας για να χωρέσει το υλικό και δίκτυο lan εντός του.

Υπάρχουν ερμάρια Netbox από Hager και Legrand που φέρνουν στον ίδιο κόσμο το κύκλωμα ισχύος και ασθενών ρευμάτων.

 

volta-multimedia-220pxl.jpg.765ad45e4abb8f59aeed5f9db8dc76bc.jpg

 

Θεωρώ λοιπόν άσχετα την περιπτωσή σου πως οποιαδήποτε νέα εγκατάσταση πρέπει να στήνεται με τον ανωτέρω τρόπο.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα ή μειονέκτημα, για να το θέσω πιο σωστά, που βλέπω εγώ σαν υποψήφιος μελλοντικός επενδυτής σε σύστημα KNX σε νέα κατοικία, είναι η απαίτηση που έχει να "παντρευτείς" ουσιαστικά τον εγκαταστατη σου. Από οποιοδήποτε αλλαγή θες ή πρόβλημα έχεις θα πρέπει να απευθύνεσαι εκεί, πράγμα που σημαίνει ότι αν δεν είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις του τότε την έκατσες. Χάνεται ουσιαστικά η ανεξαρτησία του συστήματος. Αν έχεις διαφορετική άποψη ευχαρίστως να την ακούσω γιατί ήταν κάτι που με ενδιαφέρει αλλά το παραγκονησα για τον παραπάνω λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Το μεγαλύτερο πρόβλημα ή μειονέκτημα, για να το θέσω πιο σωστά, που βλέπω εγώ σαν υποψήφιος μελλοντικός επενδυτής σε σύστημα KNX σε νέα κατοικία, είναι η απαίτηση που έχει να "παντρευτείς" ουσιαστικά τον εγκαταστατη σου. Από οποιοδήποτε αλλαγή θες ή πρόβλημα έχεις θα πρέπει να απευθύνεσαι εκεί, πράγμα που σημαίνει ότι αν δεν είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις του τότε την έκατσες. Χάνεται ουσιαστικά η ανεξαρτησία του συστήματος. Αν έχεις διαφορετική άποψη ευχαρίστως να την ακούσω γιατί ήταν κάτι που με ενδιαφέρει αλλά το παραγκονησα για τον παραπάνω λόγο.

Από την αρχή της εγκατάστασης πρέπει να απαιτήσεις το τελικό cd του όλου setup ώστε να μη βασίζεσαι σε έναν εγκαταστστη.

Για μικρές κατοικίες έως 5 κνχ επισκευές, δεν απαιτείται καν εγκαταστάτης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί μια ακόμη περίπτωση αυτοματισμού θερμοσίφωνα 😁

Από τον γενικό τριφασικό πίνακα (ο οποίος έχει και ρελέ διαρροής), ξεκινά ένα καλώδιο διατομής 2,5mm2 που καταλήγει σε βοηθητικό χώρο 10-15μ μακριά, όπου και βρίσκεται το δοχείο του θερμοσίφωνα. Στον γενικό αυτόν πίνακα υπάρχει η προβλεπόμενη ασφάλεια 16Α για το καλώδιο αυτό. Μελλοντικά θα τραβηχτεί νέο 4άρι καλώδιο μέχρι τον πίνακα, που είναι και το σωστό. Για την ώρα όμως, ο ηλεκτρολόγος σκοπεύει να υλοποιήσει αυτό που δείχνω στο πρώτο σκαρίφημα, ενώ εγώ έχω την εντύπωση ότι επιδέχεται μικρές βελτιώσεις που τις έχω σημειώσει με γαλάζια κυκλάκια (τις εξής: i) μέχρι να αλλάξει στο μέλλον η ασφάλεια στον πίνακα, να μπει 16Α και στον χώρο του θερμοσίφωνα, ii) η ασφάλεια του Sonoff να είναι λίγο μικρότερη και να μπει από την άλλη μεριά, και iii) το ρελέ ισχύος να αντέχει περισσότερα αμπέρ εκτός αν όντως μειωθεί στα 16Α η ασφάλεια πριν από αυτό).

ΥΓ: Η ασφάλεια στον γενικό δεν προβλέπεται να πέφτει εύκολα, αφού η τάση του δικτύου είναι σταθερή, το μήκος του καλωδίου σχετικά μικρό και η αντίσταση δεν προβλέπεται να μένει ανοιχτή για πολύ ώρα.

image.png.1b58f53ccc757242146b09f74f3629b7.png

image.png.a2be4b3a8f34f4f1213f6cc175d567cb.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Philippe είπε

Ακολουθεί μια ακόμη περίπτωση αυτοματισμού θερμοσίφωνα 😁

Από τον γενικό τριφασικό πίνακα (ο οποίος έχει και ρελέ διαρροής), ξεκινά ένα καλώδιο διατομής 2,5mm2 που καταλήγει σε βοηθητικό χώρο 10-15μ μακριά, όπου και βρίσκεται το δοχείο του θερμοσίφωνα. Στον γενικό αυτόν πίνακα υπάρχει η προβλεπόμενη ασφάλεια 16Α για το καλώδιο αυτό. Μελλοντικά θα τραβηχτεί νέο 4άρι καλώδιο μέχρι τον πίνακα, που είναι και το σωστό. Για την ώρα όμως, ο ηλεκτρολόγος σκοπεύει να υλοποιήσει αυτό που δείχνω στο πρώτο σκαρίφημα, ενώ εγώ έχω την εντύπωση ότι επιδέχεται μικρές βελτιώσεις που τις έχω σημειώσει με γαλάζια κυκλάκια (τις εξής: i) μέχρι να αλλάξει στο μέλλον η ασφάλεια στον πίνακα, να μπει 16Α και στον χώρο του θερμοσίφωνα, ii) η ασφάλεια του Sonoff να είναι λίγο μικρότερη και να μπει από την άλλη μεριά, και iii) το ρελέ ισχύος να αντέχει περισσότερα αμπέρ εκτός αν όντως μειωθεί στα 16Α η ασφάλεια πριν από αυτό).

ΥΓ: Η ασφάλεια στον γενικό δεν προβλέπεται να πέφτει εύκολα, αφού η τάση του δικτύου είναι σταθερή, το μήκος του καλωδίου σχετικά μικρό και η αντίσταση δεν προβλέπεται να μένει ανοιχτή για πολύ ώρα.

image.png.1b58f53ccc757242146b09f74f3629b7.png

image.png.a2be4b3a8f34f4f1213f6cc175d567cb.png

 

 

Καλησπέρα. Εγώ προσωπικά θα έβαζα sonoff RF και ενδεικτική λυχνία μετά απ αυτό για να έχω και τοπικό χειρισμό και ένδειξη. Πιστεύω ότι το relay 25A είναι αρκετό για τον θερμοσίφωνα. Καλώδιο και ασφάλεια θέλουν όπως κι εσύ γράφεις αλλαγή.

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ήρθε η ώρα να κάνω και εγώ ερώτηση στο νήμα. Η μόνη εμπειρία που έχω μέχρι τώρα είναι από μια πρίζα tapo της tplink που πήρα πριν λίγες μέρες.

Είμαι σίγουρος ότι αυτό που ρωτάω έχει συζητηθεί πολλές φορές στην ροή του νήματος οπότε θα προσπαθήσω να κάνω στοχευμένες ερωτήσεις.

Θέλω έναν αυτοματισμό για να ανάβουν κάθε βράδυ τα εξωτερικά φώτα, και να σβήνουν μόνα τους το πρωί.

Θέλω κάτι που να προγραμματιστεί μια φορά και μετά να ξεχάσω ότι υπάρχει, και να δουλεύει απροβλημάτιστα. Ίσως το ρυθμίζω μια στα τόσα καθώς χειμώνα με καλοκαίρι νυχτώνει προφανώς διαφορετική ώρα. Εκτός αν στην εφαρμογή της εταιρείας υπάρχει επιλογή να προσαρμόζεται αυτόματα όσο μεγαλώνουν οι μέρες, και να λαμβάνει υπόψην και την αλλαγή της ώρας 2 φορές τον χρόνο (ζητάω πολλά?)

Αρχικά είδα κάποιους έξυπνους διακόπτες τοίχου της sonoff αλλά δεν με έψησαν και πολύ οπότε άρχισα να γλυκοκοιτάω ενδιάμεσους διακόπτες, και ας χάνεται η χειροκίνητη λειτουργία. Το μαραφέτι θα το στριμώξω μέσα από τον κανονικό διακόπτη, ή αλλού με πατέντα αν δεν χωράει.

Sonoff Basic
Sonoff Basic R2
Shelly Plus 1
Shelly Plus i4

Ποιο από αυτά, ή κάποιο παρόμοιο να διαλέξω για να κάνω την δουλειά μου όπως την περιγράφω? Δεν ξέρω αν έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους ώστε να μην πάρω το πιο φτηνό.

Μου κακοφαίνεται το ότι ίσως χρειάζονται συνεχή σύνδεση στο wi-fi εκτός του αρχικού προγραμματισμού. Είναι απαραίτητο για να κρατάνε την ρύθμιση του ρολογιού ή κάτι τέτοιο? Αν το προγραμματίσω και μετά απομακρυνθεί από το wi-fi θα δουλεύει κανονικά ή θέλει που και που να συνδέεται?

Για αρχή θα πάρω ένα να το δοκιμάσω και αν πάει καλά θα πάρω ακόμα 3-4. Ουδέτερο θα προσπαθήσω να βρω από κάποια πρίζα κοντά, αν είναι απαραίτητο, αν και είναι μπελάς. Δεν με ενδιαφέρει η μέτρηση κατανάλωσης ούτε dimmer, ούτε τηλεκοντρόλ. Επίσης, η λειτουργία θα γίνεται μόνο από το κινητό μου ή μπορούν να προστεθούν και άλλοι χρήστες? Δεν είμαι μόνος στο σπίτι και το να μπουν και άλλοι είναι μάλλον απαραίτητο.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Λοιπόν ήρθε η ώρα να κάνω και εγώ ερώτηση στο νήμα. Η μόνη εμπειρία που έχω μέχρι τώρα είναι από μια πρίζα tapo της tplink που πήρα πριν λίγες μέρες.

Είμαι σίγουρος ότι αυτό που ρωτάω έχει συζητηθεί πολλές φορές στην ροή του νήματος οπότε θα προσπαθήσω να κάνω στοχευμένες ερωτήσεις.

Θέλω έναν αυτοματισμό για να ανάβουν κάθε βράδυ τα εξωτερικά φώτα, και να σβήνουν μόνα τους το πρωί.

Θέλω κάτι που να προγραμματιστεί μια φορά και μετά να ξεχάσω ότι υπάρχει, και να δουλεύει απροβλημάτιστα. Ίσως το ρυθμίζω μια στα τόσα καθώς χειμώνα με καλοκαίρι νυχτώνει προφανώς διαφορετική ώρα. Εκτός αν στην εφαρμογή της εταιρείας υπάρχει επιλογή να προσαρμόζεται αυτόματα όσο μεγαλώνουν οι μέρες, και να λαμβάνει υπόψην και την αλλαγή της ώρας 2 φορές τον χρόνο (ζητάω πολλά?)

Αρχικά είδα κάποιους έξυπνους διακόπτες τοίχου της sonoff αλλά δεν με έψησαν και πολύ οπότε άρχισα να γλυκοκοιτάω ενδιάμεσους διακόπτες, και ας χάνεται η χειροκίνητη λειτουργία. Το μαραφέτι θα το στριμώξω μέσα από τον κανονικό διακόπτη, ή αλλού με πατέντα αν δεν χωράει.

Sonoff Basic
Sonoff Basic R2
Shelly Plus 1
Shelly Plus i4

Ποιο από αυτά, ή κάποιο παρόμοιο να διαλέξω για να κάνω την δουλειά μου όπως την περιγράφω? Δεν ξέρω αν έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους ώστε να μην πάρω το πιο φτηνό.

Μου κακοφαίνεται το ότι ίσως χρειάζονται συνεχή σύνδεση στο wi-fi εκτός του αρχικού προγραμματισμού. Είναι απαραίτητο για να κρατάνε την ρύθμιση του ρολογιού ή κάτι τέτοιο? Αν το προγραμματίσω και μετά απομακρυνθεί από το wi-fi θα δουλεύει κανονικά ή θέλει που και που να συνδέεται?

Για αρχή θα πάρω ένα να το δοκιμάσω και αν πάει καλά θα πάρω ακόμα 3-4. Ουδέτερο θα προσπαθήσω να βρω από κάποια πρίζα κοντά, αν είναι απαραίτητο, αν και είναι μπελάς. Δεν με ενδιαφέρει η μέτρηση κατανάλωσης ούτε dimmer, ούτε τηλεκοντρόλ. Επίσης, η λειτουργία θα γίνεται μόνο από το κινητό μου ή μπορούν να προστεθούν και άλλοι χρήστες? Δεν είμαι μόνος στο σπίτι και το να μπουν και άλλοι είναι μάλλον απαραίτητο.

Ευχαριστώ

Καλημέρα. Εγώ θα πρότεινα shelly 1 για μονό διακόπτη. Τοποθετείται πίσω από τον διακόπτη και σου δίνει την δυνατότητα τοπικού χειρισμού. Πρέπει να είναι σε σύνδεση με wifi για να μπορεί να παίρνει την τοπική ώρα. Έχει την δυνατότητα εβδομαδιαίας ρύθμισης αλλά και ρύθμιση με ανατολή δύση ηλίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Λοιπόν ήρθε η ώρα να κάνω και εγώ ερώτηση στο νήμα. Η μόνη εμπειρία που έχω μέχρι τώρα είναι από μια πρίζα tapo της tplink που πήρα πριν λίγες μέρες.

Είμαι σίγουρος ότι αυτό που ρωτάω έχει συζητηθεί πολλές φορές στην ροή του νήματος οπότε θα προσπαθήσω να κάνω στοχευμένες ερωτήσεις.

Θέλω έναν αυτοματισμό για να ανάβουν κάθε βράδυ τα εξωτερικά φώτα, και να σβήνουν μόνα τους το πρωί.

Θέλω κάτι που να προγραμματιστεί μια φορά και μετά να ξεχάσω ότι υπάρχει, και να δουλεύει απροβλημάτιστα. Ίσως το ρυθμίζω μια στα τόσα καθώς χειμώνα με καλοκαίρι νυχτώνει προφανώς διαφορετική ώρα. Εκτός αν στην εφαρμογή της εταιρείας υπάρχει επιλογή να προσαρμόζεται αυτόματα όσο μεγαλώνουν οι μέρες, και να λαμβάνει υπόψην και την αλλαγή της ώρας 2 φορές τον χρόνο (ζητάω πολλά?)

Αρχικά είδα κάποιους έξυπνους διακόπτες τοίχου της sonoff αλλά δεν με έψησαν και πολύ οπότε άρχισα να γλυκοκοιτάω ενδιάμεσους διακόπτες, και ας χάνεται η χειροκίνητη λειτουργία. Το μαραφέτι θα το στριμώξω μέσα από τον κανονικό διακόπτη, ή αλλού με πατέντα αν δεν χωράει.

Sonoff Basic
Sonoff Basic R2
Shelly Plus 1
Shelly Plus i4

Ποιο από αυτά, ή κάποιο παρόμοιο να διαλέξω για να κάνω την δουλειά μου όπως την περιγράφω? Δεν ξέρω αν έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους ώστε να μην πάρω το πιο φτηνό.

Μου κακοφαίνεται το ότι ίσως χρειάζονται συνεχή σύνδεση στο wi-fi εκτός του αρχικού προγραμματισμού. Είναι απαραίτητο για να κρατάνε την ρύθμιση του ρολογιού ή κάτι τέτοιο? Αν το προγραμματίσω και μετά απομακρυνθεί από το wi-fi θα δουλεύει κανονικά ή θέλει που και που να συνδέεται?

Για αρχή θα πάρω ένα να το δοκιμάσω και αν πάει καλά θα πάρω ακόμα 3-4. Ουδέτερο θα προσπαθήσω να βρω από κάποια πρίζα κοντά, αν είναι απαραίτητο, αν και είναι μπελάς. Δεν με ενδιαφέρει η μέτρηση κατανάλωσης ούτε dimmer, ούτε τηλεκοντρόλ. Επίσης, η λειτουργία θα γίνεται μόνο από το κινητό μου ή μπορούν να προστεθούν και άλλοι χρήστες? Δεν είμαι μόνος στο σπίτι και το να μπουν και άλλοι είναι μάλλον απαραίτητο.

Ευχαριστώ

Στα περισσότερα από αυτά τα apps (προφανώς και στης Shelly) μπορούν να προστεθούν κι άλλοι χρήστες ώστε να μην έχεις μόνο εσύ τον έλεγχο. Ομοίως οι αυτοματισμοί μπορούν να ελεγχθούν από έξυπνα ηχεία με Alexa, Google Home κλπ.

Στη δική μου  περίπτωση τα (περισσότερα) εξωτερικά φώτα έπεσαν σε ξεχωριστές γραμμές στον πίνακα, οπότε τα ελέγχω μέσω Shelly Pro2pm και μπορώ να τα χειριστώ είτε μέσω του app, είτε από Alexa, είτε από τον πίνακα μέσω των απλών ρελέ που συνδέθηκαν στο Shelly (δεν τοποθέτησα καν φυσικούς διακόπτες στον τοίχο, όλα γίνονται απευθείας από τον πίνακα). Για να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο βέβαια θα πρέπει να βρίσκονται σε δική τους γραμμή, αλλιώς καλύτερα αυτό που περιγράφει ο Λευτέρης, που δεν χρειάζεται καν ουδέτερο.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Λοιπόν ήρθε η ώρα να κάνω και εγώ ερώτηση στο νήμα. Η μόνη εμπειρία που έχω μέχρι τώρα είναι από μια πρίζα tapo της tplink που πήρα πριν λίγες μέρες.

Είμαι σίγουρος ότι αυτό που ρωτάω έχει συζητηθεί πολλές φορές στην ροή του νήματος οπότε θα προσπαθήσω να κάνω στοχευμένες ερωτήσεις.

Θέλω έναν αυτοματισμό για να ανάβουν κάθε βράδυ τα εξωτερικά φώτα, και να σβήνουν μόνα τους το πρωί.

Θέλω κάτι που να προγραμματιστεί μια φορά και μετά να ξεχάσω ότι υπάρχει, και να δουλεύει απροβλημάτιστα. Ίσως το ρυθμίζω μια στα τόσα καθώς χειμώνα με καλοκαίρι νυχτώνει προφανώς διαφορετική ώρα. Εκτός αν στην εφαρμογή της εταιρείας υπάρχει επιλογή να προσαρμόζεται αυτόματα όσο μεγαλώνουν οι μέρες, και να λαμβάνει υπόψην και την αλλαγή της ώρας 2 φορές τον χρόνο (ζητάω πολλά?)

Αρχικά είδα κάποιους έξυπνους διακόπτες τοίχου της sonoff αλλά δεν με έψησαν και πολύ οπότε άρχισα να γλυκοκοιτάω ενδιάμεσους διακόπτες, και ας χάνεται η χειροκίνητη λειτουργία. Το μαραφέτι θα το στριμώξω μέσα από τον κανονικό διακόπτη, ή αλλού με πατέντα αν δεν χωράει.

Sonoff Basic
Sonoff Basic R2
Shelly Plus 1
Shelly Plus i4

Ποιο από αυτά, ή κάποιο παρόμοιο να διαλέξω για να κάνω την δουλειά μου όπως την περιγράφω? Δεν ξέρω αν έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους ώστε να μην πάρω το πιο φτηνό.

Μου κακοφαίνεται το ότι ίσως χρειάζονται συνεχή σύνδεση στο wi-fi εκτός του αρχικού προγραμματισμού. Είναι απαραίτητο για να κρατάνε την ρύθμιση του ρολογιού ή κάτι τέτοιο? Αν το προγραμματίσω και μετά απομακρυνθεί από το wi-fi θα δουλεύει κανονικά ή θέλει που και που να συνδέεται?

Για αρχή θα πάρω ένα να το δοκιμάσω και αν πάει καλά θα πάρω ακόμα 3-4. Ουδέτερο θα προσπαθήσω να βρω από κάποια πρίζα κοντά, αν είναι απαραίτητο, αν και είναι μπελάς. Δεν με ενδιαφέρει η μέτρηση κατανάλωσης ούτε dimmer, ούτε τηλεκοντρόλ. Επίσης, η λειτουργία θα γίνεται μόνο από το κινητό μου ή μπορούν να προστεθούν και άλλοι χρήστες? Δεν είμαι μόνος στο σπίτι και το να μπουν και άλλοι είναι μάλλον απαραίτητο.

Ευχαριστώ

Το usecase σου δεν χρειάζεται κάτι σε smarthome.

Πήγαινε στον καυκά ή κάποιον ανάλογο στην περιοχή σου πάρε 2 - 4 λάμπες με φωτοκύτταρο νύχτας μέρας περί τα 4 ευρώ η μια και είσαι έτοιμος.

Εχω βάλει πάνω απο 15 συσκευές (wifi, rf και zigbee) στο σπίτι να ανοιγοκλείνω φώτα, πόρτες να μετράω θερμοκρασίες κτλ. Για τα φώτα εξω δεν ένιωσα ποτέ τέτοια ανάγκη.

Είχα απο παλιά 4 osram νύχτας μέρας και ποτέ δεν πήγε στο μυαλό μου να τις κάνω smart αφού 4-5 χρόνια που τις έχω έτσι δεν εχουν κάνει κιχ, προσαρμόζονται στις αλλαγές νύχτας μέρας και ανάβουν πάντα όχι όλες μαζί φυσικά, αλλά όταν πρέπει.

Αφήνω πάντα ανοιχτό τον διακόπτη στα φώτα αυτά και τα πάντα γίνονται αυτόματα με ένα απλό φωτοκύτταρο.

Και φθηνότερες να γίνουν οι smart wifi πάλι τέτοιες θα ψάχνω για έξω.

Ούτε αποσυνδέσεις, ούτε extender, ούτε hubs, ούτε εφαρμογές στο κινητό ούτε τπτ.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, nzeppos είπε

που δεν χρειάζεται καν ουδέτερο.

To 1L δεν χρειάζεται. Αλλά καλύτερα με ουδέτερο, για το L όλο δυσλειτουργίες διαβάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα. Εγώ προσωπικά θα έβαζα sonoff RF και ενδεικτική λυχνία μετά απ αυτό για να έχω και τοπικό χειρισμό και ένδειξη. Πιστεύω ότι το relay 25A είναι αρκετό για τον θερμοσίφωνα. Καλώδιο και ασφάλεια θέλουν όπως κι εσύ γράφεις αλλαγή.

Πάντως ο ασφαλειοδιακόπτης των 20Α στο επάνω σκίτσο από τα δύο που ανέβασα, νομίζω ότι θα αποτελεί ορθή επιλογή μόνον όταν γίνει η καθαρή δουλειά, δηλ. όταν τραβηχτεί νέο 4άρι καλώδιο από τον πίνακα στην κατανάλωση. Ως μη ειδικός, οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:

> Μήπως για όσο διάστημα χρησιμοποιείται το υπάρχον 2,5mm2 καλώδιο, η ασφάλεια αυτή θα λειτουργεί απλώς ως κοινός διακόπτης; Αφού σε περίπτωση που η αντίσταση ζητήσει παραπάνω από 1,13x16=18Α (ή όποιο τελοσπάντων είναι το όριο που ρίχνει μια ασφάλεια 16Α καμπύλης C που έχω στον πίνακα), θα πέσει πρώτα η μικρότερη ασφάλεια του πίνακα και όχι αυτή που λέμε να βάλουμε..

> Στον αντίποδα, ακόμη και η 20άρα ασφάλεια δεν θα λειτουργήσει ως δεύτερη γραμμή προστασίας, σε περίπτωση που κολλήσει η 16άρα και πάει να πάρει φωτιά η εγκατάσταση, οπότε ένα όφελος υπάρχει έστω και έτσι; Επίσης, μήπως άσκοπα προτείνω να είναι 16Α και η νέα ασφάλεια, εφόσον ούτε τότε εξασφαλίζεται ότι θα πέσει πρώτα η καινούργια η διπολική; 

Για δε το ρελέ ισχύος, λέω να βάλω μεγαλύτερο αφού κακό δεν κάνει. Πάντως το έχω απορία αν επιτρέπεται το ρελέ να είναι της ίδιας ονομαστικής έντασης με την ασφάλεια της γραμμής ή πρέπει κανονικά να είναι μια τάξη μεγέθους μεγαλύτερα και αυτά, όπως οι διακόπτες.

Λαμπάκι διαθέτει και το Sonoff, αλλά και το ίδιο το ρελέ που λέω να βάλω (ένα αχνό). Προσωπικά η ένδειξη αυτή δεν μου πολυ-χρειάζεται. Αν είναι να μπει λυχνία, καλύτερη λύση είναι να συνδέεται με τις επαφές του θερμοστάτη (ειδάλλως πρέπει να βάζεις αυτί κοντά στην αντίσταση να ακούσεις το "χςςςς" για να καταλάβεις αν δουλεύει ή έχει πιάσει θερμοκρασία και είναι OFF). Έχει και κουμπάκι για χειροκίνητο άνοιγμα/ κλείσιμο το Sonoff, οπότε η παράκαμψη (bypass) του Sonoff με παράλληλο κυκλωματάκι είναι καλοδεχούμενη μεν για όταν χαλάσει το κινεζοgadget, αλλά ούτε αυτή τόσο απαραίτητη στη δική μου περίπτωση.

ΥΓ Το καλώδιο μπορεί να αλλαχθεί μόνο μετά το καλοκαίρι για λόγους που έχουν να κάνουν με μερεμέτια κλπ. Ευτυχώς είναι μόνο του και εκτός τοίχου για το μεγαλύτερο μέρος της όδευσης και ο χώρος παραμένει δροσερός ακόμη και το καλοκαίρι. Επιπλέον βοηθάει το ότι είναι σχετικά καινούργιο το 2,5άρι καλώδιο, και δεν έχει φάει καθόλου υπερφόρτωση - όπως αυτή που λέμε τώρα να του κάνουμε - η οποία φθείρει τους αγωγούς σε βάθος χρόνου. Πάντως δεν έχω άλλη επιλογή: ή θα περιμένω λίγους μήνες για να τραβήξω μια και καλή το νέο καλώδιο ή θα αποτολμήσω να κάνω τώρα το πείραμα, για χάρη και της επιστήμης :D Στη θεωρία τουλάχιστον τα νούμερα βγαίνουνε και με το υπάρχον καλώδιο, παρά τα 4kW. Υπάρχει πάντα η εύκολη λύση να αλλάξω την αντίσταση σε 3kW (που όμως συνεπάγεται 33% μεγαλύτερη αναμονή για ζεστό νερό).

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασφάλεια κατά 

13 λεπτά πριν, Philippe είπε

Ο ασφαλειοδιακόπτης των 20Α στο πάνω σκίτσο πάντως, θα είναι εντάξει μόνο όταν γίνει η αλλαγή σε μεγαλύτερο καλώδιο και ασφάλεια πίνακα. Ενώ τώρα είναι σαν να μην υπάρχει, γιατί εάν ζητήσει παραπάνω από 18Α η αντίσταση, θα πέσει μόνο η ασφάλεια στον πίνακα. Θα μου πεις, ακόμη και έτσι λειτουργεί σαν δεύτερη γραμμή προστασίας, εάν κολλήσει η μικρή ασφάλεια και πάει να πάρει φωτιά η εγκατάσταση. Επίσης, δεν ξέρουμε ποια θα πέφτει πρώτη αν είναι και οι δύο ασφάλειες στα 16Α. Επομένως, μάλλον θα βάλω εξαρχής αυτή των 20Α, για να μην αγοράζω δύο. Σε αυτή την περίπτωση το ρελέ ισχύος, ας είναι όσο πιο μεγάλο γίνεται, κακό δεν κάνει. Ειδάλλως σε μια υπερένταση δεν θα καεί το ρελέ μέχρι να τριπάρει η ασφάλεια, αν είναι της ίδιας έντασης;

Λαμπάκι έχει το Sonoff, αλλά και το ίδιο το ρελέ (ένα αχνό). Προσωπικά δεν μου είναι απαραίτητο. Αν είναι να μπει λυχνία, καλύτερη λύση είναι να συνδέεται με τις επαφές του θερμοστάτη, που τώρα για να καταλάβει κανείς αν δουλεύει η αντίσταση πρέπει να βάλει το αυτί του κοντά και να ακούσει το "χςςςς". Αντίστοιχα και η παράκαμψη του Sonoff είναι καλοδεχούμενη, αλλά επίσης όχι τόσο απαραίτητη στη συγκεκριμένη περίπτωση.

ΥΓ Το καλώδιο μπορεί να αλλαχθεί μόνο μετά το καλοκαίρι για λόγους που έχουν να κάνουν με μερεμέτια κλπ. Ευτυχώς είναι μόνο του και εκτός τοίχου για το μεγαλύτερο μέρος της όδευσης και ο χώρος παραμένει δροσερός το καλοκαίρι. Επιπλέον ίσως βοηθήσει το ότι είναι σχετικά καινούργιο καλώδιο, αφού η υπερφόρτωση - όπως αυτή που λέμε τώρα να του κάνουμε - σίγουρα φθείρει τους αγωγούς σε βάθος χρόνου. Πάντως δεν έχω επιλογή, ή θα περιμένω λίγους μήνες ή θα κάνω τώρα το πείραμα "για χάρη της επιστήμης". Στη θεωρία τουλάχιστον τα νούμερα βγαίνουνε..

Η ασφάλεια κατά κανόνα ασφαλίζει το καλώδιο. Οπότε αφήνεις τις 16άρες μέχρι να αλλαχθεί και τις αντικαθιστάς με μελύτερες. Δεν είναι κόστος. Εγώ δεν κατάλαβα ο ασφαλειοδιακόπτης θα είναι εκτός πίνακα, κάπου κοντά στην κατανάλωση; Το ρελέ πρέπει να είναι ίδιας ή μεγαλύτερης, το προστατεύει η ασφάλεια. Ρελέ βάλε μεγάλο από τώρα αν θες να κάνεις το κασκαντερικό, αλλά ασφάλειες μην βάλεις μεγαλύτερες αν δεν αλλάξεις το καλώδιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...