Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Titos301 είπε

παιδια καλησπερα ποσο ευκολο και τι κοστος εχει να μετατρεψω το θερμοσιφωνο να ανοιγει μεσω app στο κινητο; να το προγραμματιζω ποτε να ανοιγει/κλεινει κτλ;

αρκετά 

 

https://www.skroutz.gr/s/37953450/Sonoff-POW-Elite-R3-Κιλοβατοωρόμετρο-Ηλεκτρολογικού-Πίνακα-POWR320D.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, marksk είπε

Θα προτιμούσα ένα smart switch τύπου sonoff basic το οποίο θα ελέγχει έναν ρελέ ισχύος. Με 4kw είσαι στα 18Α. Κοντά στα 20A του r3. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και άλλες λύσεις για περισσότερα Ampere 

https://www.skroutz.gr/s/31606855/Sonoff-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα-POWR3.html

και σίγουρα  και άλλες μάρκες επώνυμες και ανώνυμες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που θα χωρέσει αυτό σε ηλεκτρολογικό πίνακα με τις διαστάσεις που έχει (162x122x45.5mm);

Σήμερα με 30-35€ βάζεις (όπως λέει και ο liakjim) ρελέ ισχύος 25Α και οποιοδήποτε smart διακόπτη, όταν πέρυσι κόστιζε βαριά από 20€. Μειονέκτημα αδυναμία μέτρησης κατανάλωσης, αλλά αν δεν βιάζεσαι υπάρχουν λύσεις από τα βάθη της Κίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Και που θα χωρέσει αυτό σε ηλεκτρολογικό πίνακα με τις διαστάσεις που έχει (162x122x45.5mm);

Σήμερα με 30-35€ βάζεις (όπως λέει και ο liakjim) ρελέ ισχύος 25Α και οποιοδήποτε smart διακόπτη, όταν πέρυσι κόστιζε βαριά από 20€. Μειονέκτημα αδυναμία μέτρησης κατανάλωσης, αλλά αν δεν βιάζεσαι υπάρχουν λύσεις από τα βάθη της Κίνας.

Τι μέτρηση καλέ; Πολλαπλασιάζεις χρόνο ενεργοποίησηςΧwatts και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kukukali είπε

Για εξωπορτα σε διαμερισμα πολυκατοικιας τι προτεινετε?

Golden Door. Πες τι θες να κάνεις αδερφέ αλλιώς θα γράφει ο καθένας ότι νομίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Ψάχνω για έξυπνη κλειδαριά πόρτας για χρήση σε Airbnb 

Θέλω να αλλάζω κωδικό κάθε φορά που έρχεται καινούριος πελάτης . Έχετε κάτι να προτείνετε?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Spiridonakis είπε

Καλησπέρα 

Ψάχνω για έξυπνη κλειδαριά πόρτας για χρήση σε Airbnb 

Θέλω να αλλάζω κωδικό κάθε φορά που έρχεται καινούριος πελάτης . Έχετε κάτι να προτείνετε?

Nuki έχω βάλει και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Επειδή χάλασε το θυροτηλέφωνο, υπάρχει κάποια λύση που θα μπορούσα να κάνω μόνος μου με κάποια έξυπνη συσκευή και να λύσω το πρόβλημα; Υπόψιν είναι μονοκατοικία με τρεις εξόδους για ακουστικό

Ο ηλεκτρολόγος που έφερα ζήτησε 400 ευρώ για εργασία χώρια από το κόστος της συσκευής!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Giannis Vs είπε

Καλημέρα σε όλους! Επειδή χάλασε το θυροτηλέφωνο, υπάρχει κάποια λύση που θα μπορούσα να κάνω μόνος μου με κάποια έξυπνη συσκευή και να λύσω το πρόβλημα; Υπόψιν είναι μονοκατοικία με τρεις εξόδους για ακουστικό

Ο ηλεκτρολόγος που έφερα ζήτησε 400 ευρώ για εργασία χώρια από το κόστος της συσκευής!!

Το πρώτο να φωνάξεις άλλο ηλεκτρολόγο και το 2ο να στείλεις 12v στις εξόδους και να βάλεις wi fi θυροτηλεόραση όπως αυτή (σετ) https://www.skroutz.gr/s/26870695/Hikvision-Ασύρματο-Σετ-Θυροτηλεόρασης-με-Οθόνη-και-Κάμερα-Wi-Fi-IP-DS-KIS603-P.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Το πρώτο να φωνάξεις άλλο ηλεκτρολόγο και το 2ο να στείλεις 12v στις εξόδους και να βάλεις wi fi θυροτηλεόραση όπως αυτή (σετ) https://www.skroutz.gr/s/26870695/Hikvision-Ασύρματο-Σετ-Θυροτηλεόρασης-με-Οθόνη-και-Κάμερα-Wi-Fi-IP-DS-KIS603-P.html

Θα φωνάξω σίγουρα. Αυτό να το αποκλείσω https://www.skroutz.gr/s/12177655/Real-Safe-Σετ-Θυροτηλεόρασης-με-Οθόνη-και-Κάμερα-για-3-Διαμερίσματα-VDM-30.html

 

Επεξ/σία από Giannis Vs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Giannis Vs είπε

Δεν ξέρω αυτά με τις καλωδιώσεις συνήθως έχουν ασυμβατότητες, αν καταφέρεις να παίξουν βέβαια λόγω καλωδίου έχουν μέγιστη αξιοπιστία. Ενώ το wi - fi, στέλνεις μόνο τάση τροφοδοσίας (που μπορείς να την στείλεις με ένα τροφοδοτικό ό,τι καλώδια και να έχεις) και η επικοινωνία γίνεται μέσω wi-fi. Αν πέσει το wi-fi βέβαια ή δεν πιάνει καλά ή ανήκουν σε άλλο δίκτυο οι όροφοι μεταξύ τους, απλά δεν υπάρχει επικοινωνία. Αυτό είναι το μειονέκτημα. Πιθανόν ο ηλεκτρολόγος να χρέωσε τόσα εργατικά, γιατί ξέρει ότι μπορεί να φάει 4-5 μέρες με δοκιμές και πήγαινε-έλα για να δουλέψει, και αν...Οπότε να σκέφτηκε να μην μπει και μέσα. Ίσως πετύχεις κάποιον πιο έμπειρο που να το έχει πιο εύκολα, ή να αλλάξετε πλάνο και να πάτε σε κάτι πιο εύκολο στην εγκατάσταση, μειώνοντας κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Spiridonakis είπε

Ψάχνω για έξυπνη κλειδαριά πόρτας για χρήση σε Airbnb.  Θέλω να αλλάζω κωδικό κάθε φορά που έρχεται καινούριος πελάτης . Έχετε κάτι να προτείνετε?

 

 

 

Switchbot έχω βάλει 5 μήνες χωρίς πρόβλημα και έχει εξαιρετική διαχείριση της μπαταρίας του. Το έχω βάλει με το πληκτρολόγιο και με το hub για απομακρυσμένη διαχείριση και έλεγχο και το βρίσκω εξαιρετικό και νομίζω οτι είναι και φτηνότερο απο τα nuki. Ενα άλλο θετικό του είναι οτι μπορείς να το συνδυάσεις και με άλλα switchbot γκατζετάκια και να κάνεις σκηνές με αυτοματισμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...