Προς το περιεχόμενο

Θέμα : άγχος και λύσεις για αυτό


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα το πρόβλημα ξεκινάει κάπου ανάμεσα στο στομάχι πάντως και μετά εκδηλώνεται...

 

Παγώνουν τα χέρια και γενικώς τα άκρα, οπότε μετά με πιάνει φοβία και αυτό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για πείτε τι κάνετε όταν νιώθετε ότι έχετε άγχος, στον δρόμο, στη δουλειά, στο λεωφορείο κλπ;

1. Αν δεν ειμαι παντρεμένος, βρίσκω κοπέλα, ερωτεύομαι, περνάω καλά.

2. Αν είμαι παντρεμένος, αρχίζω να βγαίνω, να βλέπω φίλους, γνωστούς, γενικά προσπαθω να περνάω καλά.

3. Αν έχω παιδιά, παίζω μαζί τους

4. Ως γνήσιος Δυτικός, σε ότι έχει να κάνει με τη δουλειά που τολμά να δημιουργησει άγχος το αντιμετωπίζω ψυχρά και σταρχιδιστικά. Η δουλειά θα βγει είτε αγχωθώ, είτε όχι.

 

Αν τίποτε από τα παραπάνω δε πιάσει, συμβουλεύομαι γιατρό.

 

Γενικά ο φόβος συνδέετε με την αυτοπεποίθηση. Περισσότερο αγχωνονται όσοι δε ξέρουν τα όριά τους και νομιζουν οτι δε μπορουν να τα καταφέρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν δεν ειμαι παντρεμένος, βρίσκω κοπέλα, ερωτεύομαι, περνάω καλά.

2. Αν είμαι παντρεμένος, αρχίζω να βγαίνω, να βλέπω φίλους, γνωστούς, γενικά προσπαθω να περνάω καλά.

3. Αν έχω παιδιά, παίζω μαζί τους

4. Ως γνήσιος Δυτικός, σε ότι έχει να κάνει με τη δουλειά που τολμά να δημιουργησει άγχος το αντιμετωπίζω ψυχρά και σταρχιδιστικά. Η δουλειά θα βγει είτε αγχωθώ, είτε όχι.

 

Αν τίποτε από τα παραπάνω δε πιάσει, συμβουλεύομαι γιατρό.

 

Γενικά ο φόβος συνδέετε με την αυτοπεποίθηση. Περισσότερο αγχωνονται όσοι δε ξέρουν τα όριά τους και νομιζουν οτι δε μπορουν να τα καταφέρουν.

Συμφωνώ με το τελευταίο δυστηχως δεν έχω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσική, έχω στο αμάξι για όλες τις περιπτώσεις! Και σε πολυκοσμία - ακουστικά :) ή ασκήσεις αναπνοής, με βοηθούν να "ανασυγκροτηθώ". Γενικά όμως προσπαθώ να ισορροπώ τα θέλω και τα πρέπει, να βρίσκω χρόνο για αυτά που γουστάρω (όχι που απλά μου αρέσουν). Και νομίζω πως μπορούμε να βελτιώνουμε πολλές πλευρές της ζωής μας (ακόμα και στο να διαλέγουμε καλύτερα το φαγητό που τρώμε π.χ.), αρκεί να βρίσκουμε τα κομμάτια που λείπουν για να ευχαριστιόμαστε  ^_^

Καταρχήν, συγχαρητήρια για το όνομα, και κατά δεύτερον, συγχαρητήρια για τη συμβουλή. Ότι καλύτερο έχει ακουστεί εδω μέσα.

 

 

Ρε είμαστε καλά; Έχουμε καταντήσει τον κόσμο να παίρνει σκευάσματα χαπιού μέχρι και για το χέσιμο να πούμε...

Και πως δικαιολογούμαστε; Έχουμε 2017. Αυτό ακριβώς. 2017 έχουμε. Δεν θα έπρεπε, να γνωρίζουμε το σώμα και την ψυχολογία μας; Να θεραπευόμαστε φυσικά; Με το παραμικρό χάπι; Ναρκωτικά είναι όλα αυτά. Όσο και αν το αμφισβητούμε, όταν βάζεις στον οργανισμό σου κάτι, που θα αλλάξει κάτι τεχνιτά, είναι ναρκωτικό. Δε λέω,κάποια στιγμή θα χρειαστεί, αλλά όταν αρχίσει να γίνετε σε καθημερινή βάση, μήπως αρχίζει να γίνετε εθισμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου Vairass πραγματκα πετα το αγχος απο πανω σου, το οποιο φαινεται και απο τα μηνυματα σου. Πραγματικα παρε την οικογενεια σου πηγαινε μια βολτα μια εκδορομη παιξε με τα παιδια σου( αν υπαρχουν) γυμνασου ειδικα τρεξιμο σε ανοιχτο χωρο. Και αν μπορεις παρε ενα κατοικιδιο ειναι μεγαλος ψυχοθεραπευτης, θα σε διδαξει με ποσο απλα πραγματα ειναι ευτυχισμενο.

 

Και κατι αναφορικα με τα χαπια στα οποια ειμαι κατα: Τα χαπια δεν διορθωνουν την πηγη του προβληματος αλλα το αποτελεσμα αυτου. Οταν τα σταματησεις και δεν εχει βρει καποιος αυτο που πραγματικα προκαλλει τα συμπτωματα απλα θα ξαναεμφανιστουν και τελικα θα γινεις εξαρτημενος. Βρες με τη βοηθεια γιατρου αν χρειαστεις την πηγη του προβληματος. Αλλα πανω απο ολα βρες τα με των εαυτο σου, οπως ειπαν και πιο πριν βρες τα ορια σου και κρατησε μονο αυτα που σε κανουν πραγματικα ευτυχσμενο και πιστεψε με αυτα που θα σε κανουν πραγματικα ευτυχισμενο ειναι πολυ λιγα και παρα πολυ απλα.

 

 

Δεν το παιζω γιατρος μη παρεξηγηθω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το πρόβλημα ξεκινάει κάπου ανάμεσα στο στομάχι πάντως και μετά εκδηλώνεται...

 

Παγώνουν τα χέρια και γενικώς τα άκρα, οπότε μετά με πιάνει φοβία και αυτό είναι.

Φίλε τότε καθαρά και μόνο άγχος. Πιέζεσαι πολύ. Όχι πολύ. Υπερβολικά μάλλον.

Διακοπές πήγες; Εξορμήσεις Σαββατοκύριακο κάνεις; 

Φιλε μου Vaireass πραγματκα πετα το αγχος απο πανω σου, το οποιο φαινεται και απο τα μηνυματα σου. Πραγματικα παρε την οικογενεια σου πηγαινε μια βολτα μια εκδορομη παιξε με τα παιδια σου( αν υπαρχουν) γυμνασου ειδικα τρεξιμο σε ανοιχτο χωρο. Και αν μπορεις παρε ενα κατοικιδιο ειναι μεγαλος ψυχοθεραπευτης, θα σε διδαξει με ποσο απλα πραγματα ειναι ευτυχισμενο.

Ναι, συμφωνώ. Ειδικά ο σκύλος, όταν τον βγάζεις βόλτα, σε εκτονώνει. Αλλά προσοχή, όχι σε όλους. Άλλους τους κάνει χειρότερα, γιατί έχεις +1 ευθύνη. Ο ts, έχει ήδη δύο μικρά παιδιά. Οπότε, ένα κατοικίδιο, ίσως να μην είναι η καλύτερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε τότε καθαρά και μόνο άγχος. Πιέζεσαι πολύ. Όχι πολύ. Υπερβολικά μάλλον.

Διακοπές πήγες; Εξορμήσεις Σαββατοκύριακο κάνεις;

Δνε πήγαμε πουθενά φέτος έτυχαν διάφορα... Εξόφληση χρεών κάνω όπως έγραψα κ σε άλλο θέμα, σαββατοκύριακα πήγαιναμε για μπάνιο αλλά μέχρι εκεί.

Να το πετάξω αλλά δνε φεύγει..

Φιλε μου Vairass πραγματκα πετα το αγχος απο πανω σου, το οποιο φαινεται και απο τα μηνυματα σου. Πραγματικα παρε την οικογενεια σου πηγαινε μια βολτα μια εκδορομη παιξε με τα παιδια σου( αν υπαρχουν) γυμνασου ειδικα τρεξιμο σε ανοιχτο χωρο. Και αν μπορεις παρε ενα κατοικιδιο ειναι μεγαλος ψυχοθεραπευτης, θα σε διδαξει με ποσο απλα πραγματα ειναι ευτυχισμενο.

 

Και κατι αναφορικα με τα χαπια στα οποια ειμαι κατα: Τα χαπια δεν διορθωνουν την πηγη του προβληματος αλλα το αποτελεσμα αυτου. Οταν τα σταματησεις και δεν εχει βρει καποιος αυτο που πραγματικα προκαλλει τα συμπτωματα απλα θα ξαναεμφανιστουν και τελικα θα γινεις εξαρτημενος. Βρες με τη βοηθεια γιατρου αν χρειαστεις την πηγη του προβληματος. Αλλα πανω απο ολα βρες τα με των εαυτο σου, οπως ειπαν και πιο πριν βρες τα ορια σου και κρατησε μονο αυτα που σε κανουν πραγματικα ευτυχσμενο και πιστεψε με αυτα που θα σε κανουν πραγματικα ευτυχισμενο ειναι πολυ λιγα και παρα πολυ απλα.

 

 

Δεν το παιζω γιατρος μη παρεξηγηθω

Σε ευχαριστώ θα προσπαθήσω... Ήδη πήγα το πρωί για περπάτημα κλπ.. Με τα παιδιά κανονικά όλα παίζουμε κλπ δεν τίθεται εκεί το θέμα, το πρόβλημα το παθαίνω στην δουλειά και όπως φάνηκε στα ΜΜΕ...

Γενικά ένα σφίξιμο στο στομάχι παίζει γιατί προσπαθώ να πληρώσω εφορίες κλπ.

 

Τώρα για σκυλάκι το σκέφτηκα αλλά μετά σκέφτηκα ότι θα το μεγαλώσω εγώ κ αυτό..

Γενικά οι ευθύνες δεν είναι το ατού μου όπως φαίνεται τελικά..

Ήδη έχω ευθύνη στην δουλειά μεγάλη και στο σπίτι 3 άτομα πάνω μου.... Δύσκολα να αντέξω και άλλο.

Εδώ ψάρι είχα και το χάρισα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δνε πήγαμε πουθενά φέτος έτυχαν διάφορα... Εξόφληση χρεών κάνω όπως έγραψα κ σε άλλο θέμα, σαββατοκύριακα πήγαιναμε για μπάνιο αλλά μέχρι εκεί.

Να το πετάξω αλλά δνε φεύγει..

Σε ευχαριστώ θα προσπαθήσω... Ήδη πήγα το πρωί για περπάτημα κλπ.. Με τα παιδιά κανονικά όλα παίζουμε κλπ δεν τίθεται εκεί το θέμα, το πρόβλημα το παθαίνω στην δουλειά και όπως φάνηκε στα ΜΜΕ...

Γενικά ένα σφίξιμο στο στομάχι παίζει γιατί προσπαθώ να πληρώσω εφορίες κλπ.

 

Τώρα για σκυλάκι το σκέφτηκα αλλά μετά σκέφτηκα ότι θα το μεγαλώσω εγώ κ αυτό..

Γενικά οι ευθύνες δεν είναι το ατού μου όπως φαίνεται τελικά..

Ήδη έχω ευθύνη στην δουλειά μεγάλη και στο σπίτι 3 άτομα πάνω μου.... Δύσκολα να αντέξω και άλλο.

Εδώ ψάρι είχα και το χάρισα.

Άρα σε αγχώνουν τα χρέη και η δουλειά. 

φίλε, απλά μην τα σκέφτεσαι τόσο πολύ. Δεν είσαι ο μόνος χρεωμένος εδώ μέσα ούτε στον πλανήτη. Όλοι μέχρι τα μπούνια έχουμε χρέη. Απλά αυτό που ειπώθηκε. Χαλάρωση και απελευθέρωση. Χαλαρές οικογενειακές στιγμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το αγχος το μονο που κανει δουλεια ειναι το ζαναξ σε πολυ μικρη δοση 0,25 χωρις να σου χαλαει το κεφαλι.οποιος εχει μπλεξει με ταβορ και τετοια φαρμακα την εχει πατησει ασχημα γιατι εχουν μεγαλη εξαρτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το αγχος το μονο που κανει δουλεια ειναι το ζαναξ σε πολυ μικρη δοση 0,25 χωρις να σου χαλαει το κεφαλι.οποιος εχει μπλεξει με ταβορ και τετοια φαρμακα την εχει πατησει ασχημα γιατι εχουν μεγαλη εξαρτηση.

Αυτά 0.5 δεν βγαίνουν ; έτσι είδα στη μάνα μου. Ρέ συ είναι κολλητικό μετά έχεις στέρηση...

Άρα σε αγχώνουν τα χρέη και η δουλειά.

φίλε, απλά μην τα σκέφτεσαι τόσο πολύ. Δεν είσαι ο μόνος χρεωμένος εδώ μέσα ούτε στον πλανήτη. Όλοι μέχρι τα μπούνια έχουμε χρέη. Απλά αυτό που ειπώθηκε. Χαλάρωση και απελευθέρωση. Χαλαρές οικογενειακές στιγμές.

Πρώτα με αγχώνει η δουλειά γιατί έχω χρονοδιάγραμμα τον χειμώνα δύσκολο...

Τα χρέη τα παλεύω κάνω ότι μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0,5 βγαινουν αλλα μπορεις να τα σπασεις γιατι εχουν μια γραμμη για να κοβονται


λεω για 10-20 ημερες για να σου φυγει το αγχος,να ψαχτεις και να δεις τι θα σου πει ο γιατρος σου


κολλητικα ειναι επειδη η μερα βγαινει ανετα χωρις αγχος τα περνει καποιος συνεχεια και μπορει να περασουν μηνες.με αυτη τη λογικη ειναι κολλητικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου Vairass πραγματκα πετα το αγχος απο πανω σου, το οποιο φαινεται και απο τα μηνυματα σου. Πραγματικα παρε την οικογενεια σου πηγαινε μια βολτα μια εκδορομη παιξε με τα παιδια σου( αν υπαρχουν) γυμνασου ειδικα τρεξιμο σε ανοιχτο χωρο. Και αν μπορεις παρε ενα κατοικιδιο ειναι μεγαλος ψυχοθεραπευτης, θα σε διδαξει με ποσο απλα πραγματα ειναι ευτυχισμενο.

 

Και κατι αναφορικα με τα χαπια στα οποια ειμαι κατα: Τα χαπια δεν διορθωνουν την πηγη του προβληματος αλλα το αποτελεσμα αυτου. Οταν τα σταματησεις και δεν εχει βρει καποιος αυτο που πραγματικα προκαλλει τα συμπτωματα απλα θα ξαναεμφανιστουν και τελικα θα γινεις εξαρτημενος. Βρες με τη βοηθεια γιατρου αν χρειαστεις την πηγη του προβληματος. Αλλα πανω απο ολα βρες τα με των εαυτο σου, οπως ειπαν και πιο πριν βρες τα ορια σου και κρατησε μονο αυτα που σε κανουν πραγματικα ευτυχσμενο και πιστεψε με αυτα που θα σε κανουν πραγματικα ευτυχισμενο ειναι πολυ λιγα και παρα πολυ απλα.

 

 

Δεν το παιζω γιατρος μη παρεξηγηθω

 

Προφανώς και το παίζεις γιατρός απο τη στιγμή που δίνεις συμβουλές για τα φάρμακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0,5 βγαινουν αλλα μπορεις να τα σπασεις γιατι εχουν μια γραμμη για να κοβονται

 

λεω για 10-20 ημερες για να σου φυγει το αγχος,να ψαχτεις και να δεις τι θα σου πει ο γιατρος σου

 

κολλητικα ειναι επειδη η μερα βγαινει ανετα χωρις αγχος τα περνει καποιος συνεχεια και μπορει να περασουν μηνες.με αυτη τη λογικη ειναι κολλητικα

Εν μέρη εσείς δίκαιο.. Μια χαρα έβγαινε η μέρα μέχρι την στιγμή που μπήκα στο λεωφορείο και έπαθα σοκ..

Απίστευτο μου φαίνεται απίστευτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το αγχος το μονο που κανει δουλεια ειναι το ζαναξ σε πολυ μικρη δοση 0,25 χωρις να σου χαλαει το κεφαλι.οποιος εχει μπλεξει με ταβορ και τετοια φαρμακα την εχει πατησει ασχημα γιατι εχουν μεγαλη εξαρτηση.

 

Eνώ το xanax δεν προκαλεί εθισμό δηλαδή ε? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το τελευταίο δυστηχως δεν έχω..

 

Οπότε εντόπισες το προβλημά σου. Αυτοπεποίθηση.

Τι κάνουμε λοιπόν όταν έχουμε χαμηλή αυτοπεποίθηση?

1. Σεξ

2. Σεξ

3. Σεξ

4. Βγαίνουμε με φίλους και πίνουμε μπύρες/κρασιά/τσίπουρα (δε κοστίζουν πολλά)

5. Βοηθάμε κάποιον που έχει την ανάγκη μας.

6. Παίρνουμε ένα καινούργιο ρούχο.

7. Δε συγκρίνουμε τον εαυτό μας με τους άλλους.

κτλ κτλ κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...