Προς το περιεχόμενο

Θέμα : άγχος και λύσεις για αυτό


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε εντόπισες το προβλημά σου. Αυτοπεποίθηση.

Τι κάνουμε λοιπόν όταν έχουμε χαμηλή αυτοπεποίθηση?

1. Σεξ

2. Σεξ

3. Σεξ

4. Βγαίνουμε με φίλους και πίνουμε μπύρες/κρασιά/τσίπουρα (δε κοστίζουν πολλά)

5. Βοηθάμε κάποιον που έχει την ανάγκη μας.

6. Παίρνουμε ένα καινούργιο ρούχο.

7. Δε συγκρίνουμε τον εαυτό μας με τους άλλους.

κτλ κτλ κτλ

Σεξ κάνω...

 

Σύγκριση με άλλους; γίνεται αυτόματα δυστυχώς... Βγαίνω κανονικά σαββατοκύριακο δεν τίθεται θέμα σε αυτό

Εχω καιρό να βοηθήσω κάποιον, μάλλον πρέπει να κάνω κάτι...

Eνώ το xanax δεν προκαλεί εθισμό δηλαδή ε?

100% προκαλεί.. Ίσως τα λεξοτανιλ είναι για ηρεμία και ύπνο αλλά και πάλι δεν τα εμπιστεύομαι. Είχα πάρει 1 ολόκληρο όταν έκανα μαγνητική και κοιμόμουν σαν πουλάκι :)

 

Τεσπα βασικά πιστεύω ότι αυτό ξεκίνησε δυστυχώς από την δουλειά κ από μια κουβέντα που είχα με τον προϊστάμενο μου, μου ανέβασε την πίεση εκείνη την στιγμή στο φουλ, δεν μίλησα καν δεν με άφησε και έκανα μπαμ τελικά έπειτα από ημέρες.

Αυτός στα @@ρια του εγώ τι κάνω τώρα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον θα το πω για άλλη μια φορά και θα παρακαλέσω όλους τους ημιμαθείς να σταματήσουν να γράφουν τις μπούρδες τους. 

 

Η θεραπεία πρώτης γραμμής αποτελείται απο την ψυχοθεραπεία που ταιριάζει στην περίσταση (συμπεριφορική, συμπεριφορική-γνωσιακή, κ.α.) + αντικαταθλιπτικά.

 

Βραχυπρόθεσμα μπορούν να χορηγηθούν κάποια κατασταλτικά, βενζοδιαζεπίνες κτλ, αλλά με όριο τις 14 ημέρες για τον σοβαρό κίνδυνο εξάρτησης.

 

Η διάγνωση πρέπει να γίνεται απο ΨΥΧΙΑΤΡΟ και όχι ΨΥΧΟΛΟΓΟ.

 

Επίσης vairass αν δεν τρολλάρεις να σέβεσαι τους συνομιλητές σου. Ήδη σου είπα πως η θεία και η μάνα σου ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ σωστή θεραπεία και δεν απαντας καν, λες και είναι πιο σημαντικά τα ποστ με το αν κάνεις σεξ (στα οποία θεωρείς χρήσιμο να απαντήσεις).

 

Οπότε προσωπικά θεωρώ πως τρολλάρεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον θα το πω για άλλη μια φορά και θα παρακαλέσω όλους τους ημιμαθείς να σταματήσουν να γράφουν τις μπούρδες τους.

 

Η θεραπεία πρώτης γραμμής αποτελείται απο την ψυχοθεραπεία που ταιριάζει στην περίσταση (συμπεριφορική, συμπεριφορική-γνωσιακή, κ.α.) + αντικαταθλιπτικά.

 

Βραχυπρόθεσμα μπορούν να χορηγηθούν κάποια κατασταλτικά, βενζοδιαζεπίνες κτλ, αλλά με όριο τις 14 ημέρες για τον σοβαρό κίνδυνο εξάρτησης.

 

Η διάγνωση πρέπει να γίνεται απο ΨΥΧΙΑΤΡΟ και όχι ΨΥΧΟΛΟΓΟ.

 

Επίσης vairass αν δεν τρολλάρεις να σέβεσαι τους συνομιλητές σου. Ήδη σου είπα πως η θεία και η μάνα σου ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ σωστή θεραπεία και δεν απαντας καν, λες και είναι πιο σημαντικά τα ποστ με το αν κάνεις σεξ (στα οποία θεωρείς χρήσιμο να απαντήσεις).

 

Οπότε προσωπικά θεωρώ πως τρολλάρεις.

Ναι προφανώς έχουν πέσει σε λάθος ιατρούς δεν αλλάζουν όμως.

Όσο για εμένα λες δηλαδή ότι περί να πάρω για 14 ημέρες Xanax; γιατί αυτό που έγραψες δεν κατάλαβα καν τι χάπι είναι.

 

Δεν είπα να μην πάρω αλλά αν πάρω και κολλησω; τι κάνω; θα σκέφτομαι όλη την ημέρα ένα χάπι; με αγχώνει όπως κατάλαβες το όλο θέμα οπότε γυρίζω πίσω στο άγχος πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και το παίζεις γιατρός απο τη στιγμή που δίνεις συμβουλές για τα φάρμακα

 

 

Δεν χρειαζεται να εισαι γιατρος για να καταλαβεις το συστημα που κονομανε οι γιατροι γαμω τα φραγκα απο τις φαρμακοβιομηχανιες. Τι νομιζεις τα ταξιδια και τα φραγκα που βγαζουν, βγαινουν απο τα ραντεβου με τους αρρωτους?

 

Τα συμπερασματα δικα σας

 

Απο κει και περα αν και για το κλασιμο καποιος θελει να πιει χαπι προσωπικα στα @@ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να εισαι γιατρος για να καταλαβεις το συστημα που κονομανε οι γιατροι γαμω τα φραγκα απο τις φαρμακοβιομηχανιες. Τι νομιζεις τα ταξιδια και τα φραγκα που βγαζουν, βγαινουν απο τα ραντεβου με τους αρρωτους?

 

Τα συμπερασματα δικα σας

 

Απο κει και περα αν και για το κλασιμο καποιος θελει να πιει χαπι προσωπικα στα @@ μου

Νταξει ας μην μαλώνουμε κιόλας, δεν είναι όλοι οι ιατροί έτσι..

Η παθολόγος χτες με είδε αγχωμένο, μου είπε αν δεν το διώξεις θα σου δώσω εγώ χάπι αυτό θες; αν ήταν θα μου έγραφε επί τόπου χάπια.. Μιλάμε για σοβαρή παθολόγο.

Παρακαλώ τους μοντ να κλειδώσουν το θέμα, το άτομο τρολλάρει με θέματα που είναι επικίνδυνα.

Δηλαδή πιο είναι επικίνδυνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν trollaro καθολου, και προφανως εδω ειναι forum και οχι κλινικη οποτε οι αποψεις σαφως ειναι διαφορετικες. Αν διαβασεις τα προηγουμενα σχολια μου θα καταλαβεις  xgol. Δεν ειπα στον ανθρωπο να μην παρει φαρμακα αλλα να μην την πατησει με κανενα γιατρο και με το καλημερα τον κανει πειραματοζωο.

 

Τελος απο μενα στο θεμα, Σου ευχομαι vairass τα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα εχω θεση υπευθυνη θελω να ειμαι καθε ημερα ο καλυτερος οπως και ειμαι εδω και 15 χρονια περιπου...

το αγχος με την καλη εννοια το ειχα παντα, τωρα ξαφνικα δεν ξερω τι συνεβη, εχει και διπλασια δουλεια και τρεχω , ερωτικη επαφη παιζει αλλα με τα παιδια δεν μπορεις πανω απο 1-2 φορες την εβδομαδα..

αν εχεις παιδια δινεις αλλου βαση .

ο ιατρος θα δωσει χαπια γιατι βαριεται οπως εκανε στη μανα μου και στην θεια ...

 

Λοιπόν για να τελειώνει το θέμα. Πήγαινε άμεσα σε γιατρό η καλύτερα έναν ψυχολόγο

 

Και εγώ ήθελα κάθε μέρα να είμαι ο καλύτερος, να κάνω τα πάντα , είμαι και τελειομανής , δεν μίλαγα ποτέ για αυτά που με πείραζαν, τα κράταγα μέσα μου, προτιμούσα να δώσω χαρά στον άλλον πάντα ανεξάρτητα από το αν με πείραζε η όχι αυτό που μου ζήταγε και άλλα τέτοια.

Και όλα αυτά γύρισαν μπούμερανγκ με ατελειωτο άγχος με την κακή έννοια, με ατελείωτες εμμονές , με έντονη αναβλητικότητα στα πάντα

 

Και εγώ έλεγα κάποτε το άγχος μου ειναι φυσιολογικό. Η μάλλον δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το άγχος μου γιατί το θεωρουσα φυσιολογικό.

 

Για τράβα μια βόλτα σε έναν ψυχολόγο να τα δεις όλα αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xgol σε ένα φόρουμ ο καθένας μπορει να δωσει συμβουλές απ΄τη προσωπική του εμπειρία και ποτέ ιατρικές.

Αν εσυ θεωρεις οτι ο συμφορουμίτης χρίζει ψυχοθεραπείας, εγω οφείλω να του πω τι εκανα όταν βρέθηκα στη θέση του και πέτυχε. Το να τονώσεις την αυτοπεποίθησή σου ειναι το α και το ω σε τέτοιες περιπτώσεις.

Αν δε τα καταφέρεις με μερικές βασικές κινήσεις, τοτε φυσικά πας σε γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να τελειώνει το θέμα. Πήγαινε άμεσα σε γιατρό η καλύτερα έναν ψυχολόγο

 

Και εγώ ήθελα κάθε μέρα να είμαι ο καλύτερος, να κάνω τα πάντα , είμαι και τελειομανής , δεν μίλαγα ποτέ για αυτά που με πείραζαν, τα κράταγα μέσα μου, προτιμούσα να δώσω χαρά στον άλλον πάντα ανεξάρτητα από το αν με πείραζε η όχι αυτό που μου ζήταγε και άλλα τέτοια.

Και όλα αυτά γύρισαν μπούμερανγκ με ατελειωτο άγχος με την κακή έννοια, με ατελείωτες εμμονές , με έντονη αναβλητικότητα στα πάντα

 

Και εγώ έλεγα κάποτε το άγχος μου ειναι φυσιολογικό. Η μάλλον δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το άγχος μου γιατί το θεωρουσα φυσιολογικό.

 

Για τράβα μια βόλτα σε έναν ψυχολόγο να τα δεις όλα αυτά

Θα πάω αύριο το μεσημέρι σε μια γνωστή ψυχολόγο αλλά μου είπε δια τηλεφώνου ότι θέλει και χάπια η υπόθεση και αυτό με ανησυχεί.

xgol σε ένα φόρουμ ο καθένας μπορει να δωσει συμβουλές απ΄τη προσωπική του εμπειρία και ποτέ ιατρικές.

Αν εσυ θεωρεις οτι ο συμφορουμίτης χρίζει ψυχοθεραπείας, εγω οφείλω να του πω τι εκανα όταν βρέθηκα στη θέση του και πέτυχε. Το να τονώσεις την αυτοπεποίθησή σου ειναι το α και το ω σε τέτοιες περιπτώσεις.

Συμφωνώ μαζι σου αλλά πως την τονώνει κάποιος;

Δεν trollaro καθολου, και προφανως εδω ειναι forum και οχι κλινικη οποτε οι αποψεις σαφως ειναι διαφορετικες. Αν διαβασεις τα προηγουμενα σχολια μου θα καταλαβεις xgol. Δεν ειπα στον ανθρωπο να μην παρει φαρμακα αλλα να μην την πατησει με κανενα γιατρο και με το καλημερα τον κανει πειραματοζωο.

 

Τελος απο μενα στο θεμα, Σου ευχομαι vairass τα καλυτερα.

Να σαι καλά, αλλά μη φεύγεις για μια παρεξήγηση, πιθανόν να ξέρει κάτι παραπάνω xgol από προσωπική του εμπειρία και εμείς να μην το καταλαβαίνουμε.

 

Όσο για το θέμα ας μην κλειδωθεί δεν είμαι εγώ μόνο έτσι..

Πιθανόν σε κάποια φάση θα μπορούσε να γίνει κ συνάντηση των μελών με τέτοια θέματα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να τελειώνει το θέμα. Πήγαινε άμεσα σε γιατρό η καλύτερα έναν ψυχολόγο

 

Και εγώ ήθελα κάθε μέρα να είμαι ο καλύτερος, να κάνω τα πάντα , είμαι και τελειομανής , δεν μίλαγα ποτέ για αυτά που με πείραζαν, τα κράταγα μέσα μου, προτιμούσα να δώσω χαρά στον άλλον πάντα ανεξάρτητα από το αν με πείραζε η όχι αυτό που μου ζήταγε και άλλα τέτοια.

Και όλα αυτά γύρισαν μπούμερανγκ με ατελειωτο άγχος με την κακή έννοια, με ατελείωτες εμμονές , με έντονη αναβλητικότητα στα πάντα

 

Και εγώ έλεγα κάποτε το άγχος μου ειναι φυσιολογικό. Η μάλλον δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το άγχος μου γιατί το θεωρουσα φυσιολογικό.

 

Για τράβα μια βόλτα σε έναν ψυχολόγο να τα δεις όλα αυτά

 

Αν έχει υπερθυρεοειδισμό δηλαδή, που προκαλεί κάποια απο τα συμπτώματα που αναφέρει, θα του το βρει ο ψυχολόγος? Αν έχει ηλεκτρολυτικές διαταραχές? Είναι σε θέση να πάρει ιατρικό ιστορικό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζι σου αλλά πως την τονώνει κάποιος;

 

Σου ειπα μερικά πράγματα που έκανα εγω. Ειναι βασικο να μη συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους.

Καταλαβαίνω οτι ειναι δυσκολο, όμως δεν εισαι οι άλλοι. Είσαι ο vairass.

Η τονωση της αυτοπεποίθησης έρχεται ευκολα με καθημερινές μικρές επιτυχίες.

Άλλοι τονώνονται με like στο fb, άλλοι με μια επιτυχία εργασιακά, άλλοι επειδή έγραψαν καλά σε μια εξεταστική, άλλοι επειδή κατάφεραν να βγουν ένα ραντεβού, άλλα επειδη βοηθησαν έναν συνάνθρωπο και άλλοι επειδη δέχτηκαν μια επευφημία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει υπερθυρεοειδισμό δηλαδή, που προκαλεί κάποια απο τα συμπτώματα που αναφέρει, θα του το βρει ο ψυχολόγος? Αν έχει ηλεκτρολυτικές διαταραχές? Είναι σε θέση να πάρει ιατρικό ιστορικό?

Εννοεις θυρεοειδή; έκανα εξέταση αίματος.. Καθαρή ήταν. Το ηλεκτρολύτικες πως το βρίσκω για πες μου; σε παθολόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xgol σε ένα φόρουμ ο καθένας μπορει να δωσει συμβουλές απ΄τη προσωπική του εμπειρία και ποτέ ιατρικές.

Αν εσυ θεωρεις οτι ο συμφορουμίτης χρίζει ψυχοθεραπείας, εγω οφείλω να του πω τι εκανα όταν βρέθηκα στη θέση του και πέτυχε. Το να τονώσεις την αυτοπεποίθησή σου ειναι το α και το ω σε τέτοιες περιπτώσεις.

Αν δε τα καταφέρεις με μερικές βασικές κινήσεις, τοτε φυσικά πας σε γιατρό.

 

Εσύ πως είσαι σίγουρος πως η θέση που ήσουν έχει οποιαδήποτε σχέση με τη θέση του? Τον γνωρίζεις προσωπικά? Ξέρεις το ιστορικό του? Έχεις κάνει κλινική εξέταση? Έχεις δει εξετάσεις?

 

Δε καταλαβαίνεις πως αυτή η ισοπέδωση είναι επικίνδυνη?

 

Και όχι για τον συγκεκριμένο (που τρολάρει) αλλά για όσους ενδεχομένως τα διαβάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπα μερικά πράγματα που έκανα εγω. Ειναι βασικο να μη συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους.

Καταλαβαίνω οτι ειναι δυσκολο, όμως δεν εισαι οι άλλοι. Είσαι ο vairass.

Η τονωση της αυτοπεποίθησης έρχεται ευκολα με καθημερινές μικρές επιτυχίες.

Άλλοι τονώνονται με like στο fb, άλλοι με μια επιτυχία εργασιακά, άλλοι επειδή έγραψαν καλά σε μια εξεταστική, άλλοι επειδή κατάφεραν να βγουν ένα ραντεβού, άλλα επειδη βοηθησαν έναν συνάνθρωπο και άλλοι επειδη δέχτηκαν μια επευφημία

Ναι κατάλαβα τι λες.. Μου έριξε το ηθικό ο βλακας από την δουλειά εκείνη την ημέρα με το λεωφορείο, δεν ήθελα να αργήσω, τελικά πρόλαβα αλλά μου είπε κάτι άλλο που με πείραξε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...